ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2012
ÎNSCRIS: 09.07.12
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Concediu la Glarus full review + poze

Abia m-am intors de la hotel Glarus suficient de multumit de vacanta. In primul rand nu am sa incep cum incep toti "cunoscatorii", toti cei care " au mers" numai prin Bora-Bora sau Dubay, toti cei care probabil au vazut si ei pt prima oara cum arata un hotel pe interior si-si dau cu parerea gen: oribil, urat, groaznic... etc. titluri care nu fac altceva decat sa sperie oamenii ca si cum e Iadul pe Pamant acolo. NU am sa fac asta, am sa spun direct si concis ce am vazut la Glarus fiindca initial dupa ce am vazut cu cateva zile inainte de plecare niste comenturi gen "oribil, groaznic... s.a" mai mai ca-mi parea rau ca am ales hotelul. Trebuie sa fim totusi realisti si cred ca-mi pot spune o parere pertinenta itrucat este al 3-lea an consecutiv cand merg in Nisipurile de Aur (la hoteluri diferite) fara a fi un fan al bulgarilor.

Asadar daca esti un tip ce frecventeaza statiunile de lux ale lumii sau daca ti-ai facut vacantele numai prin Sharm el-Sheikh atunci cu siguranta nu ai ce cauta la Glarus; daca insa esti o persoana care este constienta de bugetul ei si vrea totusi sa se simta bine, sa aiba curatentie, liniste, plaja aproape, mancare acceptabila, si personal suficient de amabil atunci e locul unde e bine sa te duci... o sa punctez clar ce am vazut eu acolo si decideti voi ce aveti de facut... pt mine per total a fost f. ok mai ales fiindca anul trecut am fost la morsko oko (un hotel mai scump) si nu s-a ridicat la ce ma asteptam initial (mai ales la capitolul mancare).

Dar sa revenim la Glarus si sa incep cu mancarea ca am vazut ca la noi la romani asta e marea problema, adica daca omu tot da un ban sa se si intoarca domne' mai greu cu 2, 3 kg :))) deci:

1.mancare

un plus pt faptul ca friptura chiar avea gust iar la masa de pranz puiul in toate cele 5 zile a fost preparat altfel, un plus pt bauturi care anul asta parca, parca au mai avut ceva gust, berea de la restaurant este mai concentrata decat cea de la pool bar, iar sucurile sunt baubile... nu sunt ele nectar, cola, fanta sau sprite dar se pot bea daca ti-e sete si vrei ceva racoritor pe moment.

Un minus pentru faptul ca mancarea nu este diversificata, adica la mic dejun ai aceleasi omlete, oua prajite sau fierte, clatite (putin arse dar comestibile), rosii, castraveti, branza feta si celebra salata bulgareasca ce o gasesti la toate cele 3 mese ale zilei

*** aaa si inca o chestie... nu stai 25 de minute la coada asa cum am mai vazut scris, noi am gasit tot timpul masa libera ori in restaurant ori pe terasa afara iar la coada am stat o singura data la niste frigarui de pui (bune la gust dealtfel) dar nu mai mult de 3,4 minute. Intr-adevar era coada la pool bar si nu prea apucai gustarile de tip snak, fiindca concetatenii mei luau toata tava cu pizza. As acorda un plus pt faptul ca pizza o faceau pe loc la pool bar acolo iar inghetata chiar era buna la gust...la capitolul desert in restaurant mai ales la prajituri era cam lipsa, fructe in schimb erau (pepene rosu, prune, piersici, struguri) cam atata cu mancarea daca am omis ceva lasati un ecou si revin cu adaugari.

2. curatenia / un plus ca prosoapele le schimbau in fiecare zi ; trebuie doar sa le lasati pe marginea cazii altfel veti scrie si voi commenturi ca nu vi s-au schimbat prosoapele... la fel si cu lenjeria... o impachetati si o lasati pe jos ca sa o schimbe... un minus ca in spatele noptierelor nu se daduse cu aspiratorul

3. camera / camera suficient de mare, noi am stat le atjul 10 cu vedere spre mare si spre portul de iahturi, fiind la ultimul etaj am avut o terasa impresionanta... toate camerele hotelului au vedere spre mare, mobilierul destul de nou, deranjant ar fi faptul ca nu este pat de mijloc ci doua paturi de 1persoana puse unul langa altul. Baia este mare, are cada nu cabina de dus, uscator de par, sampoanele lor acelea mici nu prea fac spuma dar pana la urma cred ca toti ne luam propriul sampon, gel de dus... etc de acasa :) Deranjanta pt mine a fost gresia de pe jos, e mai placut ca hotelul sa aiba mocheta pe jos... dar de', nu le poti avea pe toate :).

4. piscina / curata dar pt gustul meu cam mica ca adancime 140 cm este adancimea maxima... are in jur de 10,12 m lungime si vreo 5,6 latime plus o piscina mica de 2/2 pt copii, insa avantajul este ca plaja este super aproape, doar traversati aleea... un plus este faptul ca pisicna este putin suspendata astfel ca cei ce trec pe alee nu au cum sa te vada, asta fata de piscina hotelului alaturat (Berlin) care era tot cam asa de mica dar la nivelul solului. un avantaj il constituie faptul ca noi am gasit tot timpul sezlonguri la piscina pt ca Glarus are plaja privata (inclusa in pret)... deci nu ai cum sa nu gasesti sezlong... ori la pisicna ori pe plaja... aaa si sa nu uit... nu este muzica la piscina (deloc) singura muzica se mai aude de la hotelul alaturat.

5. parcarea / se plateste 6leva/zi, hotelul are locuri multe de parcare.

6. animatie / animatia... cam slabuta... as da nota mica pt acest lucru... echipa de animatie este formata din un nene si o tanti la vreo 40,50 de ani... cam cu aceleasi glume... deasemenea animatie nu este in fieacre zi... in 5 zile noi am vazut animatie de 2 ori in timpul zilei si odata in ultima seara cand aceeasi tanti canta LIVE :))) melodii bulgaresti si nemtesti..

***In concluzie eu unul va recomand hotelul daca nu sunteti niste tipi foarte pretentiosi, fiindca este bine pozitionat, plaja aproape cu sezlonguri destule, mancarea acceptabila, ... etc... dezavantalu este ca trebuie sa mergeti mult pe jos ca sa ajungeti in centrul statiunii... insa una peste alta eu nu regret ca am mers. Pana la urma la niciun hotel fie el si de 5 stele nu se va gasi perfectiune si tot se vor gasi carcotasi si tot nu va fi totul asa cum va doriti 100% ( asta cel putin in Bulgaria)... eu as da un 7 spre 8 acestui hotel, ganditi-va ca pana la urma nu mergeti sa va imbuibati cu mancare ci sa va simtiti bine, sa va bronzati, sa inotati, sa aveti curatenie, si sa va simtiti bine... deci e ok. l-as cataloga ca si numar de stele, drept unul de de 3+

P. s as vrea daca tot am scris ditamai eseul sa fac o constatare... nu ca am ceva cu cei din natia mea insa am vazut cateva faze de-ale romanilor destul de urate (nu zic ca strainii sunt perfecti dar totusi...).

Unui nene din Romania i-a cazut intr-o zi pachetul de tigari in piscina iar fisu' care era in piscina il intreaba ce face cu pachetul, la care tatal lui ii spune: "lasa-l tata acolo sau pune-l pe margine sa-l i astia" (asta in conditiile in care cosul de gunoi era langa el... iar a doua constatare se refera la o tanti tot din Romania... care o ruga pe fisa' (probabil nu mai mult de 3, 4 ani) sa faca pipi in apa daca ii vine ca nu rade nimeni de ea (pana la urma copilul care la 4 ani parea mai constient decat masa i-a zis ca vrea la toaleta)... cam atat imi aduc pe moment aminte... trageti voi concluziile...

voi atasa si poze. bafta si concediu cat mai placut !

Trimis de anschi in 05.08.12 23:22:18
Validat / Publicat: 06.08.12 00:25:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipurile de aur 2010 hotel Kristal / nisipurile de aur 2011 Morsko oko Garden

VIZUALIZĂRI: 3742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anschi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.08.12 00:25:38]

Bun & echilibrat review

[07.08.12 00:57:19]

@Admin: Merci admin, am scris exact ce am vazut... nici mai mult nici mai putin.

[13.05.13 18:46:19]

Tocmai mi-am luat bilete la acest hotel si tin sa iti multumesc pentru descrierea pe care i-ai facut-o, in prealabil am fost foarte nelinistit citind alte rewiev-uri dar acum parca mi-a revenit inima la loc.

[13.05.13 20:24:56]

@Cyde: Hey, merci pentru apreciere... sper sa te simti bine la Glarus, ai plaja super aproape cu sezlonguri la discretie, locuri de parcare, piscina curata, mancare ok, ce sa zic pt mine a fost ok fata de alternativele din tara... Si eu m-am speriat initial dupa ce tot citeam review-uri insa per-total a fost ok vacanta mea de anul trecut. E mai nasol cu distanta fata de centrul statiunii insa pana la urma putina miscare dupa masa trebuie facuta ) Mult success si vreme buna! Daca iti mai pot da amanunte in afara de ce am postat, cu mare placer.

[13.05.13 20:29:51]

@Cyde: Aaaaa si s anu uit, incearca sa-ti rezervi camera cu vedere spre statiune nu spre port, fiindca sunt orientate spre sud si ai lumina in camera dimineata in plus si privelistea e mai frumoasa.

Pe partea cu portul acolo unde am avut eu camera, daca te uiti la pozele mele, o sa vezi ca nu e cine stie ce privelistea.. adica vedeam portul frumos in dreapta, parcarea si niste dealuri in stanga ;-p in schimb pe partea opusa se vede statiunea frumos...

oricum indifferent de camera o sa vezi marea oricum (toate camerele au vedere spre mare)

[15.05.13 23:10:34]

@anschi: Bine zici, chiar la chestia asta nu m-am gandit deoarece nu sunt o persoana pretentioasa. Am luat un apartament si chiar nu stiu cum sunt dispuse in hotel dar o sa ma duc sa intreb la agentia de turism de unde mi-am luat biletul. Multumesc din nou pentru sfaturi si as avea o intrebare fiind prima data cand merg pe litoralul din Bulgaria.

Am inteles ca la hotel nu sunt acceptati euro deci de unde ar fi mai bine sa imi cumpar leva din vama sau de la hotel?

Multumesc anticipat pentru raspuns!!!

[16.05.13 00:34:32]

@Cyde: @Cyde: Mai, eu am schimbat euro in leva la receptie la hotel (toate hotelurile din Bulgaria au Exchange langa receptie). Sunt multe exchange-uri prin statiune insa mi s-a parut mai sigur la hotel fiindca e totul legal, cu chitanta...

Din ce localitate esti? Mergi cu masina personala sau cu autocarul? Daca e prima data in Bulgaria o sa vezi diferentele clare fata de statiunile noastre, ma refer la curatenia de pe plaja si din apa, la oameni care par mai civilizati (mai putin compatriotii nostril )... Eu din pacate am renuntat sa-mi mai fac concediile la noi fiindca sunt preturi f mari comparativ cu ceea ce ti se ofera, iar hotelurile in mare parte au ramas la fel, in plus e mizerie pe plaja, peturi, cutii de bere, seminte, mucuri de tigara, multi oameni needucati..in fine. Acum nu-ti imagina ca sunt un fan Bulgaria insa e o alternative buna daca nu ai bani de Dubay, Maldive sau Tenerife :-p, in plus distanta este cam aceeasi pana la mare la ei... cu un plus de aprox30-40 de km.

Eu sunt din Bucuresti, am plecat cu masina personala in fiecare an si totul a decurs ok, mai greu a fost cu semnele si pancartele rutiere la ei fiindca e totul scris in limba lor... inainte sa plec de-acasa imi facusem o lista cu localitatile prin care trebuia sa trec si cu numele lor in bulgara ca sa imi dau seama daca merg bine... Desi prima oara cand am mers am avut GPS,insa in Varna nu m-a ajutat deloc si m-am incurcat, iar localnicii nu stiu boaba de engleza, pana la urma a iesit bine in fine...

Multa bafta! sunt curios pe o scara de la 1 la 10, cum o sa ti se para hotelul, plaja, etc... sa nu uiti sa lasi review la intoarcere

[16.05.13 18:15:15]

@anschi: Eu sunt din Cluj-Napoca si la fel ca si tine pe Bulgaria o sa imi iau niste puncte de reper pentru ca GPS-ul mai da rateuri cateodata Am patit-o rau de tot in Grecia mai precis in Salonic dar pana la urma si la mine a fost totul ok, grecii mai stiu cat de cat engleza.

Referitor la, Litoralul Romanesc si eu am aceeasi parere ca si tine, am avut cateva experiente foarte placute in Grecia la aceleasi preturi pe care le-as fi platit si la noi plus ca totul este complet diferit din toate punctele de vedere.

Pot sa spun ca grecii stiu face turism in adevaratul sens al cuvantului. Odata cu prima experienta la greci am jurat ca nu o sa mai calc niciodata la noi pe litoral doar in cazuri de urgenta ca sa zic asa .

O sa plec pe 25 mai si sunt putin ingrijorat de vreme dar sper sa fie totul bine mai ales ca aceasta perioada este singura din acest an in care pot sa imi fac concediul.

P. S: La hotel schimba si lei in leva sau doar euro in leva?

[16.05.13 20:05:52]

@Cyde: @Cyde: Concediu placut, si eu sper sa prinzi vreme buna! Anul asta vreu eu sa merg in Grecia insa nu m-am hotarat unde si cum... )) Da, schimba si lei in leva

anschi, Cyde
    Alte impresii din această RUBRICĂGlarus Hotel: