ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

O foarte mare dezamagire

Pensiunea Laura – Sanmartin – Baile Felix

Reclama te ameteste, realitatea te TREZESTE sau pe afara vopsit gardul, inauntru-i leopardul, etc

Dar inchei cu maximele si sa va spun de ce zic ca am facut o alegere foarte proasta pentru acesta varianta de cazare.

Pentru prima noastra excursie la Baile Felix am cautat o cazare care sa indeplineasca mai multe criterii: sa aiba loc de joaca, frigider, pret rezonabil, sa fie aproape de strand, etc.

Am gasit o pensiune (pensiunea Laura din Sanmartin – Baile Felix) care din descrierile facute pe diverse pagini web si site-uri de rezervari, indeplinea criteriile noastre. Desi pretul era cam mare am facut rezervarea si am platit avansul (din pacate).

Ajunsi acolo ne-am trezit la realitate.

Reclama era doar... RECLAMA.

Nu era nimeni la pensiune care sa ne cazeze si a trebuit sa asteptam ceva timp pana au venit proprietarii. Desi am cerut expres 2 camere alaturate la parter, ne-au oferit o camera la parter si una la etaj. Bineinteles ca am refuzat, deoarece aveam 2 copii mici care doream sa-i cazam in camera alaturata, iar scarile lor sunt destul de periculoase pentru copii mici care mai vin pe fuga. Camerele erau pregatite la parter dar cred ca si-au incercat „norocul”, poate, poate acceptam ceva mai slab.

In camera (desi in reclame se prevede ca e loc pentru al 3-lea pat) a fost destul de inghesuit dupa ce am montat un pat de bebe (care ni l-am adus de acasa).

Desi spun ca au 3 stele, nu gasesti in camere nici o masuta ci doar 2 tabureti anemici. Partea buna e ca pe langa un dulap au si o comoda cu 3 sertare, care ofera loc suficient de depozitare al hainelor pentru 2 adulti, dara daca ar trebui sa stai in camera si cu copii pentru mai mult de 3-4 zile, nu e suficient spatiu de depozitare.

Curatenia lasa foarte mult de dorit. Panze de paianjeni pe pereti, mucegai la marginea cazii de dus, pete de diverse chestii pe parchet, etc. Dupa 3 zile vazand ca nu se schimba lenjeria si prosoapele am solicitat acest lucru si ni s-a spus ca se schimba la cerere. Prima curatenie a fost facuta de mantuiala, adica un aspirat sumar si un mop care a trecut pe alocuri. Dupa ce le-am atras atentia, curatenia a fost facuta putin mai atent in locurile vizibile parchet si comode dar tot nu au aspirat pe sub comode, nu au spalat peretii cazii, de dus, etc. Nu ne-ar fi deranjat poate aceste aspecte daca nu eram cu un copil mic care se taraia peste tot. Urmatoarea curatenie nu a mai existat timp de o saptamana. Am cerut sa vina inainte de ora de culcare a copiilor, a venit femeia la ora 3, cand orice om normal stie ca un copil doarme la acea ora. Cum nu am primit-o ne-a lasat prosoapele la usa si nu a mai revenit. Asa ceva nu se intampla nici la cele mai proaste hoteluri de 2 stele.

Baia, dotata cu cada de dus si un asa zis dus cu hidromasaj. Apa curgea doar uneori, in rest doar picura. De multe ori abia reuseai sa te speli pe maini.

Reclamele spun dotata cu articole de toaleta. Ce inteleg ei prin articole de toaleta? O hartie igienica de cea mai proasta calitate posibila si gri pe deasupra (inteleg ca e scump sa pui hartie de la zeva, dar exista si hartii igienice albe la preturi decente), si un recipient de sapun lichid pe care trebuia sa apesi de minim 5 ori ca sa aduni un bob de sapun cat sa te speli pe maini. Alte articole de toaleta erau inexistente.

Suportul de prosoape atarna si era imposibil sa agati un prosop pe el.

Toaleta incepea sa curga din senin in una din camere si sa faca un zgomot infernal. In cealalta camera, dupa ce trageai apa la toaleta, trebuia sa astepti minim 15 minute ca sa poti sa o tragi din nou.

De multe ori se intampla sa curga la dus apa galbena.

Uscator de par inexistent (desi vorbim de 3 stele sau margarete). De cate ori aveai nevoie trebuia sa ceri de la proprietari. Ne-au dat de fiecare data. Din fericire nu ne-au cerut bani pentru el, dar pentru o tura de spalat haine la masina de spalat ne-au cerut 15 lei, destul de mult, daca raportam la faptul ca acum 2 luni la Hotel de 4 stele am platit 2,5 euro.

Frigiderul in camera inexistent, desi pe un site de rezervari e precizat clar ca exista frigider in camera. Aveau un frigider in bucataria comuna, dar insuficient ca spatiu de depozitare pentru proprietari si turisti la un loc.

Am cerut camere situate langa bucatarie, dar nu au binevoit sa ne spuna ca bucataria e situata la demisol, asa ca, daca vrei sa incalzesti un lapte sau ceva pentru copii, trebuie sa-i lasi singuri in camera sau sa-i cari cu tine pe scari pana la bucatarie.

Dotarile bucatariei sunt ok, adica frigider, aragaz, cuptor cu microunde, vesela, tacamuri etc. Aspectul neplacut era ca de cate ori iti spalai o farfurie erai nevoit sa le aduni pe cele lasate in uscator de proprietari sau alti turisti care nu binevoiau sa le stearga si sa le puna la loc.

Cladirea se vede ca e facuta nu de foarte multi ani, dar amenajarile de calitate medie incep deja sa se degradeze. Spatiu verde daca poate fi numit asa sunt 3 petice de iarba pe care abia incap 2 scaune de plaja. Curtea pavata cu pietre este total nepotrivita pentru copii care se impiedica foarte usor si cad.

Pe iarba sau pe trepte nu te poti aseza din cauza sutelor de furnici existente care te pisca de cate ori au ocazia.

Locul de joaca pentru copii care a fost principalul criteriu pentru care am ales locatia, lipseste cu desavarsire, desi ma repet, in reclame apare. Aceasta daca nu considerati loc de joaca, o masa de pimpong situata in garajul de la subsol.

Distanta pana la Strandul Felix de 5 minute este defapt de vreo 15 minute si asta daca traversezi printr-o padure pe un drum destul de greu accesibil cu caruciorul. Daca mergi cu masina, drumul e de vreo 5 ori mai lung ca distanta, prin padure neputand merge cu o masina mai inalta, si in plus din cauza sensului unic trebuie sa ocolesti jumatate de statiune.

Desi pe prima pagina a site-ului pensiunii scrie „garantam un concediu relaxant si odihnitor departe de zgomotul vehiculelor agitatia si poluarea din baile felix... ” e adevarat doar daca citesti printre randuri adica departe de baile felix.

LINISTE??? un concept care nu cred ca l-au inteles. Scarile de lemn fac ca fiecare pas sa fie auzit foarte clar in camerele din apropierea lor. Constructia de langa, in plin santier, te trezeste la 7,30 dimineata in zgomot de picamere, burghiuri, flexuri, etc si de multe ori nu te lasa sa dormi pana la ora 22.

INTIMITATE??? Nici gand. La exact 1 m de cladire, se face o alta pensiune, iar muncitorii si proprietarii acelei pensiuni, au vedere directa in camerele si baile de la parter.

Nu ai nici o sansa sa te odihnesti caci stau foarte mult pe terasa din fata ferestrei si repara diverse chestii si vorbesc cu voce tare. Daca nu se mestereste atunci cu siguranta ii auzi pe copii acestora cum alearga si striga.

Am avut liniste vreo 2 zile, asta dupa ce le-am reprosat ca eu am venit la odihna si nu la poluare fonica. Dar, cum am spus, dupa 2 zile au reluat munca.

Cand ne-am cazat, functiona aerul conditionat in casa scarii si era racoare in camera. Dupa 2 zile, cand am achitat intreg sejurul (la solicitarea proprietarilor de a plati in avans), aerul conditionat nu a mai functionat decat cand se topeau ei de cald sau in week end cand aveau mai multi clienti. In camere era infernal de cald si aveai de ales sa faci curent lasand toate ferestrele si usile deschise sau sa faci sauna.

Neplacut era si faptul ca erau zeci de tantari in camere si am fost nevoiti sa mergem sa ne cumparam un aparat impotriva tantarilor, deoarece desi le-am spus acest lucru nu au luat nici o masura.

Un aspect pozitiv e faptul ca peste drum de pensiune se gaseste un dozator cu lapte proaspat.

Un alt aspect pozitiv este faptul ca proprietara e vorbareata si foarte sociabila, tot respectul pentru ea, dar din pacate asta nu acopera minusurile pensiunii.

Desi m-am cam lungit cu descrierile, am vrut sa prezint ca reclama acestei pensiuni este foarte departe de realitatea ce o intalnesti la fata locului.

Pentru suma de bani care am platit-o cu siguranta gaseam ceva mai bun.

Desi ne dorim sa revenim in Baile Felix cel putin o data pe an sau chiar de 2 ori, cu siguranta nu ne vom caza inca o data la aceasta pensiune si nici nu o vom recomanda cunostintelor noastre.

Trimis de andreea_c in 30.07.12 19:36:56
Validat / Publicat: 30.07.12 20:43:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 3261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Exteriorul pensiunii. Spatiul care se vede intre gard si cladire e tot spatiul exterior al pensiunii

horjlauradelia
[06.08.13 23:14:55]

-la insistentele unor clienti care au fost multumiti m-am hotarat sa clarific unele lucruri

-frigiderul: pe site este specificat faptul ca frigiderul e in unitate si nu in camera

-tantarii: am intrat in camerele voastre si am dat cu spray impotriva tantarilor, sunt plase de tantari la toate geamurile, o alta masura ce trebuia sa o luam care e?

-furnici: imi vine sa rad, ce trebuia sa fac dau cu solutie contra furnicilor pe iarba?

-curatenie: la voi in camera nu se putea intra sa se faca curatenie pentru ca ori dormea un copil ori celalalt, si curatenia se face intre orele 12-16 la orice hotel chiar si la 5 stele iar daca s-a refuzat curatenia cateva zile la rand am convenit impreuna sa va lasam prosoape si lenjerie si sa le schimbati cand programul de somn al copiilor s-a incheiat, nu stiu de ce ati fost nemultumita ca v-am lasat sa vi le schimbati voi cand la momentul respectiv ati fost de acord.

-dimensiunea camerelor: pe site este intradevar specificat ca sunt camere in care se poate instala un pat suplimentar dar nu in toate camerele iar voi nu ati cerut camera cu pat suplimentar de aceea nu ati primit camera cu loc pentru un pat suplimentar.

-spatiu verde: nici mai mult nici mai putin decat se vede in poze

-distanta pana la bazine: 8 minute cronometrat, poate ati facut 15 minute cu doi copii mici si carucioare.

- bucatarie: normal ca ati fost multumiti din ce moment bunica statea acasa si facea mancare toate ziua pentru toti 5.

-pret: daca ati gasit la pretul acesta camere la 4 stele nu inteleg de ce nu ati mers acolo.

-uscator de par: nu intra la cerintele pentru 3 stele, si nici nu este trecut pe site

-liniste: chiar e o zona linistita, la constructia din spate nu se mai lucreaza.

-daca spuneti ca am fost sociabila atunci de ce cat timp ati fost cazati la noi nu mi-ati reprosat aceste lucruri pentru ca se putea solutiona orice problema care o aveati

-nu ma asteptam sa fiti nemultumiti chiar voi care stiti bine ca mi-ati facut niste pagube materiale, cand copilul cel mare mi-a rupt sezlongul chiar in prima zi in care l-am cumparat si ati ridicat din umeri iar eu nu am cerut nimic pentru repararea lui.

-as mai putea sa comentez multe lucruri cu privire la voi dar nu cred ca as fi mai castigata.

NB horjlauradelia este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][4 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
DoreD
[06.08.13 23:53:03]

~ 500 euro pentru 3 adulți și doi copii, 13 zile? Acum cinstit, cred că raportul pret/calitate este foarte bun.

andreea_cAUTOR REVIEW
[07.08.13 07:18:15]

NU cred ca are sens sa raspund la unele rautati din postarea doamnei Laura dar din respect pentru colegii mei, membrii AFA, pe care nu vreu sa-i las sa creada ca am facut o prezentare "nerealista" (sa nu spun mincinoasa), am sa raspund la cateva "remarci".

Orice ati spune acum dupa 1 an si ceva, raman la parerea mea. Au fost foarte multe minusuri la aceasta pensiune fata de ceea ce se prezenta in reclama.

Nu mi-a placut afirmatia ca v-a rupt copilul sezlongul. Nu e chiar asa. Era doar o extensie pentru pahare a sezlongului si copilul de 2 ani nu avea de unde sti ca nu se poate aseza pe asa ceva. Cand stiti ca se pot caza si copii in pensiunea dvs nu o mai dotati cu lucruri casabile.

Cat despre faptul ca bunica gatea toata ziua, va rog sa nu exagerati. Bunica gatea doar in unele seri cand nu aveam chef sa iesim la masa si pregatea micul dejun. Stiti foarte bine ca mancam de obicei la restaurante, pe care unele chiar dvs ni le-ati recomandat.

Referitor la curatenie sunteti prima locatie unde am intalnit curatenia intre 12 si 16. Asa ceva sincer, nu este normal. Peste tot curatenia se face intre 9 si 12 cand in general, lumea e plecata din camera, in nici un caz in orele in care lumea isi face siesta.

Nu erau plase de tantari la toate geamurile cum afirmati dvs. Poate ati pus acum, dar cand am fost noi nu au fost. Sa va trimit o poza sa vedeti?

De ce spuneti ca nu am cerut pat suplimentar? V-am sunat special sa va intreb daca se poate amplasa un pat suplimentar pentru copil, ati spus (defapt sotul dvs) ca nu aveti patuturi dar daca venim cu el, cu siguranta este spatiu. Acum schimbati placa?

Frigiderul poate ca specificati acum pe site, dupa observati ale clientilor, dar in acea perioada se lasa de inteles ca ar fi frigider in camera.

Copiii in carucioare merg in ritmul parintilor, deci nu te intarzie. Eu presupun ca atunci cand mergi la strand mergi in ritm de plimbare si nu in ritm de maraton ca sa reusesti sa scoti cele 5 minute cat aparea pe site in urma cu un an sau 8 minute cum precizati acum.

Despre locul de joaca INEXISTENT de ce nu spuneti nimic?

Sincer cred ca din cauza reprosurilor clientilor care nu au gasit ce spuneati ca oferiti, ati mai modificat putin prezentarea pensiunii si acum daca tot s-au remediat unele aspecte ati considerat de cuviinta sa-mi raspundeti. De ce a trebuit sa treaca un an si ceva pentru a-mi raspunde? Nu astept raspuns la aceasta intrebare, a fost doar asa... retorica.

Referitor la remarca cu 4 stele, sincer daca stiam ca ceea ce oferiti in pretul solicitat nu este ceea ce ati spus ca oferiti nu am fi ales pensiunea dumneavoastra niciodata. Dovada, ca pentru urmatoarele minivacante la Felix am ales o alta locatie de care suntem foarte multumiti si la care vom reveni de fiecare data de acum in colo.

Dorel D - Dupa cateva luni pentru conditii mult mai bune, in zona centrala a statiunii am platit 1100 de lei fata de 2210 pentru acelasi numar de nopti. Deci sincer, e mult prea scump pentru ce ofera.

Si ca sa va dati seama cat sunt de avizi, pe langa faptul ca le-am platit o suma considerabila, pentru faptul ca am facut plata cu cardul si au fost nevoiti sa o inregistreze (ca la noi in Romania majoritatea incercam sa lucram la negru sa nu dam bani la stat) ne-au mai cerut suplimentar o suma de bani, asa zisa taxa de statiune, care nu era precizata niciunde si care in mod normal este inclusa in pretul cazarii (cel putin in Romania).

andreea_c, DoreD, horjlauradelia
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Laura [Sânmartin, BH]: