ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2012
DIN: Bârlad [VS]
ÎNSCRIS: 11.07.12
SEP-2011

Transfagarasanul vs Transalpina

Coborand de pe Transalpina cu o mica oprire la Pestera Muierilor am hotarat sa mergem pe Transfagarasan, sa urcam pe la Curtea de Arges si sa inseram la Pensiunea Vama Cucului unde ne cazam de obicei cand mergem pe Transfagarasan.

Cu toate ca pe Transfagarasan am fost de mai multe ori tot el a ramas imprimat in inimile noastre. Fiecare obiectiv are frumusetile si semnificatiile lui pentru fiecare persoana in parte. Desi am auzit multi ca este mai frumos pe Transalpina noi sincer daca ar fi sa alegem am alegeTransfagarasanul. Poate peste cativa ani cand drumul pe Transalpina o sa fie terminat si statiunea Ranca la fel o sa ne schimbam optiunile.

Pe Transalpina este alt peisaj, are alta frumusete, este cea mai inalta sosea din Romania, te lasa fara cuvinte, ai impresia ca poti atinge norii, iar pe Transfagarasan daca urci de la Curtea de Arges, te intampina Barajul Vidraru cu serpentinele si frumusetile locului, dupa care urci usor printre brazi pe marginea barajului, si daca mai treci si dupa amiaza pe acolo este minunat, soarele are alta culoare reflectat in apa barajului si printre crengile brazilor. Cu cat urci si te uiti inapoi de pe sosea esti si mai minunat de toata frumusetea naturii, aproape de intrarea in tunel la altitudinea de 1690m am oprit masina si am admirat privelistea minunata pe care ne-o ofereau Muntii Fagaras, apoi am trecut prin tunel si am mers la Balea Lac, unde la cat de obositi eram de pe drum, ne-am relaxat total. Cu toate ca erau foarte multi turisti nu ii auzeam simteam doar liniste si relaxare, a fost un moment foarte benefic pentru noi.

Am ajuns acolo in jurul orelor 16-17, fiind septembrie soarele incepea usor sa dispara si cum am mai scris mai sus parca avea alta culoare, fiind si toamna totul era altfel.

Minunat, as reveni cu cea mai mare placere in fiecare an atat iarna cat si vara.

Acum cativa ani am fost pe Transfagarasan in luna aprilie, vreau sa va zic ca in tara era foarte cald, deja umblam in tricouri cu maneca scurta, dar cand am urcat de la Cascada Balea cu telecabina si am ajuns sus am avut impresia ca suntem la Polul Nord, batea vantul foarte puternic, era o zapada de aprox 2.5 m asa ne-a spus doamna de la bilete, lacul bineinteles ca era inghetat, am avut ocazia sa vedem hotelul si biserica de gheata care erau absolut superbe si am inghetat si am fugit repede sa bem un vinut fiert sa ne incalzim.

Sincer nu ne asteptam sa me intalnim cu iarna pe care abia o fugarisem :)

Din telecabina am vazut si o avalansa mica :), iar cand am ajuns la masini am inceput sa ne dam cojoacele jos ca era foarte cald :)

Este absolut superb.

Trimis de cristina85 in 27.07.12 14:07:16
Validat / Publicat: 27.07.12 15:10:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 barajul vidraru

ionescunic
[29.07.12 21:23:45]

Corect, Transfagarasanul si pentru mine este cu mult peste Transalpina.

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: