ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2012

Către satisfăcător
    Către satisfăcător
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Bucurii si dezamagiri

Din punctul de vedere al facilitatilor hoteliere, nimic de spus sau de comentat, acestea se afla la inaltime, privelistea e minunata, piscina e extraordinara si mereu curata, evident fiind, totodata, faptul ca regiunea coastei de Vest turcesti a Marii Egee reprezinta o copie in miniatura a Antalyei. Oricum, macar aici, unde mi-am petrecut vacanta, ai posibilitatea (spre deosebire de Antalya) sa pornesti cu masina personala in excursii la locuri care, efectiv, iti taie rasuflarea si iti raman intiparite in memorie.

Dincolo de aceste aspecte, insa...

- Desi am comandat King Size Bed, am primit Twin Beds.

- Limbile straine reprezinta, vorba unui film de demult, „un pod prea indepartat”. Si la Receptie, si la restaurante, si la baruri. Pregatirea oamenilor de acolo este una de baza, minima sau minimalista.

- Serviciile sunt, cu putine exceptii, proaste, iar amabilitatea personalului trebuie cumparata cu bani.

- Desi a existat o oarecare varietate, mancarea a fost, in general, aceeasi in fiecare zi si de o calitate – iarasi cu cuvenitele exceptii – care nu atinge standardul de cinci stele.

- In patru dintre cele opt zile petrecute acolo a trebuit sa insistam pentru umplerea mini-barului din camera. Iar atunci cand aceasta se intampla, bauturile puse erau pentru o singura persoana, nu pentru doua, cate se aflau in camera.

- Am platit Internetul din camera, dar, fie si-asa, am avut probleme. Pe de o parte, acest serviciu tot „cadea”, fiind necesara munca a trei oameni, timp de patru ore, pentru a remedia situatia. Mai mult decat atat, poate satui de faptul ca tot reclamam una-alta la Receptie, poate din proasta crestere, responsabilii hotelului au decis sa ne taie Internetul, repet platit, in dimineata plecarii, desi am fi avut dreptul la el, teoretic, pana in seara aceleiasi zile. Cu seninatate, mi-au replicat ca, in sistemul lor totul e OK, dar nimeni nu s-a gandit macar asa, din bun simt, sa ne faca o reducere pentru toate inconvenientele create de Internet, sa ne spuna ca o zi nu mai trebuie platita. Nu era vorba despre bani, ci, pur si simplu, o chestiune de principiu, de amabilitate.

- Cele mai penibile momente erau cele legate de sezlonguri. Cum acestea sunt insuficiente, la prima ora a diminetii aveau loc, efectiv, curse cu participarea mai multor turisti, preocupati sa-si „rezerve” un sezlong aflat intr-o zona cat mai buna. Inainte de orice, marea grija era sa-ti asezi prosopul si o carte (sau o revista) pe sezlongul preferat, avand garantia ca, dupa micul dejun, nu o sa fii nevoit sa stai in picioare.

Noroc, asa cum spuneam cu vizitele pe care le-am facut si cu faptul ca ma simt minunat impreuna cu sotia mea. Asta ne-a salvat vacanta.

Trimis de Gabrielutza in 20.07.12 12:35:07
    Validat / Publicat: 20.07.12 13:58:30

VIZUALIZĂRI: 4851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabrielutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.12 12:49:58]

@Gabrielutza: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adryana
    [20.07.12 14:46:15]

iar amabilitatea personalului trebuie cumparata cu bani-stii, eu ma intreb oare cine i-o fi invatat asa pe turcaleti? ca unii dintre noi suntem ,,modesti '' si mai si spunem lucrul acesta. In curand eu voi ajunge iar in Turcia-tara aceasta plina de farmec si mister care anul trecut m-a fermecat pt. prima data cu peisajele ei,cu oamenii si obiceiurile lor si nu ma va interesa daca merge internetul, daca am sau nu servicii de 5 * dupa unele agentii sau de 4 * asa cum isi dau cu parerea altele. Voi fi acolo si ma voi bucura de toate frumusetile din jurul meu, voi revedea Pamukkale cu mare drag si bucurie, voi merge la Efes, voi face plimbari pe malul marii,voi reasculta cu drag in serile mele acolo chemarea la rugaciune, acel glas puternic care te face sa tresari de emotie si sa simti cu adevarat ca da-esti in Turcia -asta inseamna pt. mine Turcia.

sagradam
    [31.01.13 00:21:26]

Nu-mi vine sa cred cum s-a schimbat acest hotel. Am fost acolo acum trei ani, a fost un hotel de vis, cu servicii deosebite si personal primitor. Si nici probleme cu sezlongurile la piscina nu au fost.

laura12345
    [20.02.13 11:51:27]

La fel de uimita sunt si eu citind acest ecou. Acum trei ani am fost si eu la acest hotel, care pot spune, ne-a ramas in minte pentru curatenia si serviciile sale. Pacat ca in timp, nu reusesc sa se mentina acolo sus...

adryana, laura12345, sagradam
    Alte impresii din această RUBRICĂPaloma Pasha Resort [Ozdere]: