ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2009
DIN: braila
ÎNSCRIS: 29.07.09
JUL-2009

Splendid sejur

Vreau sa va relatez si eu cum a decurs sejurul meu in Turcia la hotel Melike. Dupa ce ne-am hotarat asupra locatiei de vacanta si ne-am documentat inainte de a plati am ales sa plecam cu aceeasi agentie cu care am plecat si acum 2 ani in luna de miere in Grecia, Europatravel. Recomand cu caldura aceasta agentie pt ca au preturi mici si se tin de cuvant, drumul pana in statiune a fost destul de obositor dar a meritat. Statiunea este f mare, ai ce vedea, plajele sunt frumoase si curate fata de la noi si serviciile sunt peste asteptari.

In ceea ce priveste hotelul vreau sa spun ca am fost multumiti noi nefiind pretentiosi. Am fost cazati in al doilea corp care am inteles ca era renovat recent; camerele erau curate, cu balcon si baie, cu aer conditionat si apa calda doar seara; mancarea a fost delicioasa si pe saturate nu iti spunea nimeni cat sa mananci si nici nu se uitau urat la tine. Curatenia in camera se facea in fiecare zi si nu ne-a lipsit niciodata nimic, nici macar bani, dar care nu erau la vedere. Camerele au si televizor cu un post in lb romana ca sa fii cat de cat cu stirile la curent. Singurul motiv de intristare a fost piscina hotelului care era la demisol si era umbrita dar nici asta nu conteaza cand vrei sa te distrezi. Terasa hotelului are o priveliste superba spre mare si de aici am vazut niste apusuri superbe.

Ceea ce ne-a placut f mult a fost ca hotelul era f aproape de cea mai renumita plaja, Ladies Beach, care era curata chiar daca nu este prea lata si uneori aglomerata. De la hotel se ajunge si la faleza statiunii care e superba, pe de o parte marea f curata si palmierii si de alta data terase si magazine. Apropo, daca vreti sa va cumparati de mancare si sucuri pt camera de hotel puteti lua, dar sa le aveti in genti si nu la vedere ca in hotel este interzis.

Un alt lucru important asupra caruia vreau sa atrag atentia este sa nu cumparati excursiile optionale de la hotel pt ca sunt f scumpe pe cand la agentiile locale le gasiti si cu 20 e mai ieftine. Sunt f multe locuri de vazut si toate merita; nu trebuie sa ratati EFESUL, ADALANDUL, PAMMUKALE SI EXCURSIA PE MARE. Noi am mers doar la astea pt ca timpul nu ne-am permis mai mult si toate au meritat.

Ar mai fi inca multe lucruri minunate de facut: scuba diving, jeep safari, horse safari. Nu trebuie sa ratati nici bazarul pt ca gasesti multe suveniruri frumoase; nici portul cu niste superbe vase de croaziera; nici insulita aceea inconjurata de ziduri de aparare.

Totul a fost superb.

Trimis de rose2009 in 29.07.09 13:22:26

VIZUALIZĂRI: 4166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rose2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 priveliste din adaland
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[30.07.09 00:04:36]

Buna Rose,

Ma bucur ca aud in sfarsit o parere pozitiva despre acest hotel si conditiile oferite acolo.

Eu as vrea sa fie curat, sa am apa calda, sa nu se fure, sa fie mancarea buna, adik sa nu facem vreo indigestie ceva, mai ales ca suntem si cu doi copii, care au 18 si respectiv 7 ani, sa nu fim nevoiti sa mai ajungem si la spital.

Despre Europa Travel nu stiu nimic, e prima data cand plecam cu ei.

Anul trecut am fost cu Romadria in Grecia si am fost multumiti, am stat intr-o garsoniera in Halkidiki, vila Metamorfosis in sistem self catering, adik am avut bucatarie complet utilata unde puteai gati ce doreai si un dormitor.

Locatia a fost superba, conditii, tot, agentie de incredere, de nota zece, o recomand oricui.

Daca poti sa imi mai povestesti despre cum a fost acolo, sa ma inveti ce ar fi frumos de vazut, mai ales ca sunt si copiii, unde se mananca sanatos si bine, curat, de incredere, ce bani se folosesc mai bine, ar fi minunat daca ai putea sa-mi impartasesti di experienta ta.

Id-ul meu de mess este: avramescualina_db si adresa de e-mail: dutu_bimbi@yahoo. com.

Asta daca nu te deranjeaza.

Iti multumesc oricum pentru incurajare si iti doresc bine ai venit, ca se pare ca abia ai venit si o seara buna!

Alina

cristi_an3000
    [31.07.09 18:39:51]

Sincer, mi se pare ceva in neregula cu acest review. Spun asta pentru ca am fost si eu la acest hotel, tot cu EuropaTravel, tot acum in iulie, si sunt unele discrepante evidente intre cum stau lucrurile in realitate si cum sunt prezentate in acest review. De exemplu la intoarcere toata lumea din autocar (la unison) a dat vina pe mancare, care a fost departe de a fi delicioasa. Nu vreau sa va ingrijorez pe cei care o sa plecati in viitor, pentru ca per ansamblu sejurul a fost OK (sunt o gramada de excursii optionale care ofera posibilitate maxime de distractie), dar mancarea cam lasa de dorit si in plus serviciile sunt cam cu semnul intrebarii. De exemplu la fiecare cina vine unu si te intreaba daca nu vrei ceva de baut (pt ca bautura se plateste), am inteles o data, de doua ori, dar in fiecare seara?! Si asta in timp ce alti 10 chelneri se invartesc pe terasa si sunt cu ochii pe tine ca pe butelie probabil sa nu iei si sa duci ceva in camera. Intr-un cuvant (cu indulgentza) l-as cataloga ca OK, dar "spendid" este o palarie mult prea mare pentru un asa hotel.

O sa revin saptamana viitoare cu un review mai amplu.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.07.09 18:55:48]

welcome back, vecine bronzat... ca un turc (nu ma indoiesc)

[31.07.09 22:36:47]

sincera sa fiu si mie mi s-a parut cusuta cu ata alba opinia asta.

daca mai aveti alte pareri, sfaturi sau recomandari de petrecut timpul pe acolo, m-as bucura daca mi le-ati impartasi.

[31.07.09 22:45:32]

si ar fi fost bine daca aveam mai multe detalii pt ca maine ma duc la europa travel sa platesc.

[01.08.09 09:20:49]

Fratilor daca va asteptati ca la un hotel de 2 stele ca atat are melike sa mancati caviar atunci nu mai mergeti la melike si alegeti un hotel de 5 stele. Noua ne-a placut mancarea, nu suntem deloc pretentiosi si la pretul care l-am platit pt tot sejurul chiar mi s-a parut mai mult decat mi s-ar oferi la noi in tara. Am spus ''splendid'' pt ca asa a fost tot sejurul si locatia nu hotelul neaparat. Hotelul a fost mai mult decat ok pt stelele pe care le are. Pt cristian vreau sa-ti spun ca acel chelner pe care-l cheama Suleyman nu este impertinent asta este treaba lui sa te intrebe ce doresti. Ce ai prefera un chelner care nu te baga in seama sau unul care turc fiind iti da ''buna seara'' si iti ureaza pofta buna in lb ta natala? Pt dutubimbi te rog sa imi spui ce fel de detalii doresti si iti voi raspunde la fiecare intrebare.

Si nici eu nici nimeni nu va obliga sa mergeti la hotel melike daca vi se pare ca nu ar fi pe placul vostru. La europatravel aveti de ales intre 4 hoteluri care sunt insa departe de plaja dar care ofera insa alte conditii.

[01.08.09 09:25:18]

rose2009, citind cele scrise mai sus, m-am gandit sa schimb titlul in "Spendid sejur", poate ca astfel rezuma mai bine review-ul...

Esti de acord?

[01.08.09 09:27:54]

as u wish

[01.08.09 09:29:58]

k, done - consider ca am eliminat astfel o posibila ambiguitate (si eu am interpretat, anterior, ca prin splendid te-ai referit exclusiv la hotel si, sincer, m-a suprins)

[01.08.09 09:31:12]

k

[01.08.09 23:26:32]

buna rose,

noi nu suntem fitzoshi, dar vreau sa fie curat, sa fie un loc sigur, cat despre mancare nu vreau caviar, dar avand copii vreau sa fie mancare buna, sanatoasa, sa nu ajung cu ei la spital.

copiii mei au 7 si 18 ani, iar baiatul prietenei mele cu care mergem are 14, asa ca e de inteles grija pe care o avem cu privire la mancare si cazare.

nu avem pretentii, daca vroiam fitze ne luam la 5 stele, dar prefer diferenta de bani sa o cheltuim pentru placerile noastre.

as vrea sa te rog sa-mi spui ce bani sa luam, cam cat, unde putem schimba si cum e mai avantajos,

ce excursii ne recomanzi sa facem si de unde, de la ce agentie sa le luam,

unde, la ce terase sa mancam,

se fumeaza acolo, pe plaja, la terase, restaurante, unde da si unde ba ca am citit ca nu s-ar mai fuma in locuri publice in Turcia.

impartaseste-ne din experienta ta acolo si din cea buna si din cea rea.

iti multumesc frumos si scz de deranj.

sorin_g
    [02.08.09 00:49:32]

@Dutubimbi: "Cred ca parerea fiecaruia este in functie de ce pretentii, mofturi, standarde are fiecare. "

Ok, m-am simtit vizat, dar vreau sa spun ca daca am fi avut si noi norocul sa nimerim in corpul nou-renovat, probabil ca am fi fost pe deplin multumiti de ce ni s-a oferit in schimbul banilor dati. Insa nu cred ca putem fi catalogati mofturosi sau pretentiosi avand in vedere jegul in care am fost cazati (vezi pozele de la review-ul meu). Pentru ca sunt doua povesti aici, doua hoteluri separate daca vreti, iar corpul vechi este mizer fara doar si poate.

Dar asta este, teapa noastra, din pacate nu stiam ca exista si camere ok in hotel, de aceea nici nu am insistat cu vreo atentie la receptie.

[02.08.09 18:26:32]

pt. sorin

Scuze, n-am vrut sa ofensez pe nimeni, am facut referire la unele cunostinte ale mele, care n-ar merge la doua stele. Alegi hotelul in functie de standardele pe care le ai.

Eu prefer sa cheltuiesc diferenta de la 4, 5 la 2 stele pe placerile mele si ale familiei mele.

[02.08.09 18:27:40]

pt. sorin

Cu ce agentie ati fost?

Noi mergem cu europa travel care, zic ei, au 10 camere (?) renovate de ei acolo, la melike.

Acum om vedea...

dana_dana*
    [03.08.09 22:45:00]

Buna as dori sa stiu daca ati dat ceva spaga la inceput pt a vi se oferi camere in corpul renovat sau pur si simplu ati avut noroc?

[04.08.09 11:53:22]

pt dana,

Toti care am mers cu aceasta agentie am avut camere in corpul renovat asta se si spune in oferta deci nu am platit nimic.

[04.08.09 11:59:39]

pt bimbi,

Daca vei citi cu atentie review-ul meu, vei observa ca la multe intrebari deja am raspuns. In ceea ce priveste banii sa ai la tine euro pt excursii si lire turcesti pt alte cheltuieli. Nu este nicio problema daca ai doar euro, poti schimba peste tot, este cam acelasi curs 1 euro=2 lire turceasti. Sa schimbi doar cat ai nevoie pt ca in afara Turciei lirele nu au nicio valoare.

Cand am fost noi stiu ca se fuma peste tot chiar daca noi nu suntem fumatori; dupa aceea s-a dat legea.

Dupa parerea mea se merita sa mergi in toate excursiile, dar din pacate timpul e cam scurt.

[04.08.09 12:04:09]

Deci nu tb sa fac nimic la receptie, sa inteleg ca pricep oamenii de acolo ca daca suntem cu europa travel tb sa ne dea camera renovate?

Ar fi super.

La ce ora tb sa fim la parcul Izvor si unde mai exact?

[04.08.09 12:07:38]

Ora de plecare nu ti-o pot spune decat cei de la agentie, dar dau si pe site-ul lor acest lucru si in fata parcului izvor nu cunosc buc prea bn.

[04.08.09 13:07:16]

Multumesc!

saiyda
    [16.08.09 22:22:07]

S-a mai intors cineva recent de la acest Hotel?

Noi plecam pe 1 sept, tot cu destinatia Kusadasi - Melike... si parerile sunt haotice; unii ii zic superb, altii de toata jena...

Nu stiu ce sa mai cred. Mai asteptam impresii de ultima ora.

Multumim!

cristi_an3000, dana_dana*, dutubimbi, rose2009, saiyda, sorin_g