ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2012
ÎNSCRIS: 13.07.12
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 0 & 5 [ani]

Un hotel ok

Salut sunt Bogdan din Bucuresti si in perioada 1-8.07.2012 am fost la Venosa cu sotia si cei 2 copii unu de 5 ani cea mica de 11 luni. Este al 3 an care mergem la turci si pot spune ca asta a fost cel mai bun din cele 3 celelalte 2 fiind Adakule si Surmeli ambele din Kusadasi.

Drumul pe Bulgaria a fost Ruse-Razgrad-Targoviste-Omurtag-Kotel-Jambol-Elhovo-Hamzabeli. Cum treceti podul din Ruse faceti dreapta si o sa gasiti un OMV unde e bine sa va faceti rovinieta dus intors adica 7+7 zile = 20 leva merge platit cu cardul, la iesire din Bulgaria se controleaza rovinietele, drum bun pe care l-am facut la dus in 6 ore cu tot cu vama, am avut probleme cu copii, iar la intoarcere 4,30. La dus trecere grea la vama noastra spre bulgaria cam 45-50 minute dar si la bulgari spre turci cam 90 minute. La bulgari am mers cu 110-120 km/h in localitati insa cu 60 atentie multe echipaje de politie si mai ales denivelarile betonate, iar la turci am mers cu 120-130 km/h vedeti ca radarele la ei sunt semnalizate cu niste triunghiuri rosii puse pe marginea din dreapta drumului cu 2-3 km inaintea radarului, dar nu va bazati doar pe asta. Pt cardul KGS care va trebuie pe autostrada il achizitionati dupa ce treceti de bariere la vreo 30-50 km, parca, este un OMV SHELL care are asa ceva la 5 lire cardu si va trebuie pe el 6 lire dus intors izmir-didim noi am platit in euro paritate 2 lire un euro si am dat 15 euro pe 2 carduri cu cate 10 lire fiecare, nu merge platit cu cardul sa aveti lichiditati la voi lire sau euro.

La dus ne-am oprit la Chanakale la Hotel Anzac merita banii 45 E camera dubla si este curat, la intoarcere ne-am oprit la Eceabat Hotel Crowded House unde era foarte mica camera pe langa pat ai doar loc de trecere la 30 E si putin cam murdarel. Eu unu nu o sa ma mai opresc decat la Chanakale fiind mult mai curata zona cat si hotelurile, parerea mea. La dus Eceabat-Chanakale bacul a costat 14 euro si mmi-a dat rest o lira iar la intoarcere am luat bacul spre cetatea de langa Eceabat imi scapa numele si ne-a costat 12 euro.

La Venosa destul de usor de ajuns daca vezi indicatoarele spre hotel sau daca ai un gps. P. S. pt cei cu copii mici care beau lapte din biberon vedeti ca nu gasiti lapte fara lactoza in tot Didimul. Odata cazat totul e foarte frumos, camere mari si curate se schimba prosoapele zilnic, cearceafurile la 2-3 zile apa plata o sticla pe zi de 1,5 litri, mancare foarte buna si diversificata zi de zi pui si peste si incercati piureul e din cartofi nu din fulgi. Un minus are hotelul la pietrele din apa dar daca te duci sa te bucuri de concediu nu le dai atentie, plaja mare si curata, sezlonguri cate vrei atat la plaja cat si la piscina care insa pe la 10 se cam ocupa in totalitate, preturi cam maricele la sporturile nautice, pentru cei pasionati luati-va ochelari de scufundari ca aveti ce vedea apa foarte limpede si plina de pesti. In stanga plajei este un fel de dig unde apa e pana la genunchi si se poate merge pe acolo pana dicolo de geamandura unii pescuiau de acolo. Topogane care merg intre 10-12 si 15-17, barurile deschise cele de langa piscine pana la 18 dar se redeschid la 21.30 cand incepe disco kids si programul de divertisment, formatia de divertisment cam slabuta dar invata fiind al 2 an de activitate.

Recomand sa aveti si asigurari de sanatate inainte de a pleca, in grupul nostru au fost folosite an de an de catre cineva si serviciile medicale au fost decontate pe loc nefiind nevoie sa platim din buzunar nimic.

Una peste alta recomand hotelul si celor care urmeaza sa plece aici distractie placuta si stati linistiti totul e OK. Si ca sa stati linistiti in legatura cu cazarea ar fi bine sa trimiteti un mail inainte de a pleca hotelului care sa va confirme daca aveti sau nu rezervarea facuta. In rest drum bun si distractie placuta.

Trimis de bogdan78 in 13.07.12 14:46:14
Validat / Publicat: 13.07.12 15:46:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi hotel Adakule si Hotel Surmeli

VIZUALIZĂRI: 4400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.12 15:57:05]

@bogdan78: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[14.07.12 11:14:26]

scuze pe autostrada intrati la SHELL NU omv

[14.07.12 11:55:57]

corectat in text - SHELL in loc de OMV (sper ca am corectat unde trebuie)

shaq
[24.07.12 08:29:03]

Bogdan pe 1 septembrie intru in acest hotel prin agentia site-ului amfostacolo. Te rog sa imi dai mai multe detalii cu privire la traseu (cati km sunt pana la venosa) si nu prea am inteles de unde iti iei KGS si cati bani ai nevoie in final pe el? Cat e valabil acest KGS? Apa numai 1,5 l / zi? De camera sau de persoana? Cu ce agentie ai plecat?

[25.07.12 14:51:59]

drumul urmat de mine este preluat de la cineva de pe forum acum vreo 2 ani si testat anu trecut si asa este

PLECARE DIN ROMANIA

KM 0 reseteaza cronometrul unde se face control de vama (in Bulgaria)

KM 7,3 treci podul si dreapta pe sub el KM 8,5 rovinieta OMV

KM 232,2 faceti stanga la stratuie “Berbec” indicator ELHOBO

KM 250 faceti stanga, atentie cam 20 km drum prost

KM 308,4 Lukoil KM 309 Vama iesire Bulgaria

PLECARE DIN TURCIA

KM 0 reseteaza kilometrajul dupa ce treci de ultima bariera de la Vama bulgareasca

KM 0,2 Lukoil KM 26 ELHOBO drum prost 20km

KM 58,7 iesire OKOP, faceti dreapta

Km 76,4 faceti dreapta statuie “Berbec”

KM 92,8 OMV mergeti drept inainte, indicator SHUMEN 111km, KOTEL

KM 173,8 faceti dreapta indicator VARNA 144km

KM196,4 OMV, nu faceti aici dreapta chiar daca scrie Razgrad/Ruse (intrati in oras)

KM 198,6 faceti dreapta indicator RAZGRAD 35 KM

KM 231,8 faceti dreapta KM 233,4 faceti dreapta, indicator RUSE 72 km

KM 300,2 faceti dreapta, indicator BUCURESTI km 308

IZMIR-indicator de Ankara si Istanbul pt a urca pe autostrada >AYDIN >SOKE

Faceti dreapta pentru Soke va taxeaza 3 lire Mergeti spre Soke, iar la un moment dat o sa apara si indicatorul de Didim

IZMIR-CHANAKALE-ECEABAT-GELIBOLU-KESAN-EDIRNE-LALAPASA-HAMZA BELI

pana la venosa parca sunt 1200km rotund, iar cardul kgs il iei de pe autostrada izmir-soke pe la km 40 parca pe sensul tau de mers e un shell si il iei de acolo 6 lire dus intors mi-au trebuit mie plus 5 lire cardul, eu unu am bagat 10 lire pe el ca sa fiu sigur ca imi ajunge dar era suficient 6

lire si am inteles de la unii ca ar fi valabil 3 ani dar pe el nu scrie asa ceva

asigurarile medicale le-am avut la Groupama ca deconteaza direct, altii te pun sa scoti bani din buzunar si ii recuperezi acasa dupa 2-3 luni, iar acolo primesti in camera o sticla de 1,5 litri pe zi de apa plata/camera, dar gasesti la masa apa plata la sticla si poti lua de acolo apa, sau dc ai sticle de jumate sau chiar mai mari sunt dozatoare de apa rece sau calda peste tot pe langa piscine sau chiar la sala de masa de unde le poti umple linistit

concediu placut si sper ca ti-am fost de ajutor, dc mai vrei si alte lamuriri contacteaza rubrica de ecouri

drum bun si distractie maxima

shaq
[25.07.12 18:48:50]

multumesc foarte mult. Excelenta detalierea! Mail-ul meu este [****]. Ca sa nu facem reclama aici poate imi poti spune cu ce agentie ai fost.

[18.01.13 08:44:49]

@bogdan78: Salut,

ma bate gandul sa merg si eu in vara la Venosa si vazand ca ai fost in perioada de inceput a lui iulie (asa cum as vrea si eu), te-as ruga sa imi spui daca apa marii din este calda (cam cate grade dupa aprecierea ta) si daca apa din piscina este incalzita.

De asemenea ma intereseaza si temperatura din aer... cald, racoare... asa in mare.

Multumesc anticipat.

[19.01.13 11:48:10]

@gioko:

salut

apa marii este calda peste 30 grade zic eu intrau si copii fara probleme si nu aveai senzatia aia de apa rece la intrare cu toate ca in aer erau conform termometrului lor de la bar in jur de 39-41 grade

in camere merge aerul conditionat fara probleme

apa la piscina nu stiu daca era incalzita dar era si ea calda, la fel ci cea din bazinul cu topogane putin mai rece ca apa marii zic eu dar foarte buna de balaceala

M'Liviu
[09.02.13 08:47:38]

@bogdan78: f bune impresiile tale. Felicitari si ptr faptul ca ai avut curajul sa pleci cu cea mica atata drum. Eu am fost acum 3 ani in kusadasi, atucni drumul inca mai er ain lucru spre izmir. Acum cred ca s-a mai imbunatatir. Ma gandesc sa aleg din nou aceasta parte a turciei, didim, bodrum datorita faptului ca in partea Antalyei am fost de 3 ori si sincer am vazut anul acesta ca s-a cam scumpit. Iti doresc in continuare drumuri bune si concedii placute.

[11.02.13 10:14:28]

@bogdan78: Gata m-am hotarat... mi-am luat bilet (cu Early Booking) din 30.06. - 07.07.2013. Pret sejur 2persoane/7 zile - 706 euro. Cost pachet avion+transfer aeroport (Bodrum) hotel = 550euro/2persoane/toate taxele. Pret total sejur 706E+550E= 1256 euro. Abia astept sa va impartasesc impresiile mele la intoarcere.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[11.02.13 11:15:28]

@gioko: Stiind ca tie nu ti-a placut la Concorde astept cu interes impresile tale de la Venosa.

Insa tare mi-e teama ca in caseta tehnica o sa fie mult rosu...

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[11.02.13 11:21:23]

@Andox: Cel mai probabil, la Concorde a fost problema așteptărilor prea mari induse de discuții de pe alte forumuri, unde hotelul era prezentat ca fiind "miezul" din lubeniță

Eu zic că mergând cu așteptări corect "calibrate" (Kușadasi vs Antalya; prețul simțitor mai mic etc), are totuși toate șansele să aibă o vacanță reușită.

Consider că acest puneri în gardă (@gioko: notează una și din partea mea) îi vor prinde bine, contribuind la mai corecte așteptări, condiție absolut NECESARĂ pentru o vacanță reușită.

La urma urmei, e MULT mai bine să mergi așteptându-te la (mai) rău, ș-apoi să te bucuri că nu-i așa, decât invers!!

[11.02.13 11:36:30]

@tm67bru: Subscriu la cele scrise de tine si totodata ii transmit si lui Andox ca am luat in calcul la ce sa ma astept anul acesta (totusi vorbim de jumatate din pretul Antalyei). Dar ca intotdeauna exista si comentarii care se fac fara sa se cunoasca si motivul alegerii acestui sejur. In cazul de fata motivul alegerii resortului Venossa a fost acela ca ne-am dorit foarte mult ca proaspetii nostri fini (pe care i-am cununat toamna trecuta) sa mearga impreuna cu noi in concediu, iar bugetul acestora nu corespundea decat pentru acest resort. Cand voi merge la Delphin Imperial sau la un alt resort mai "cu pretentii" va voi impartasi impresiile mele (placute sau nu). Daca cercul de amici va opta in viitor pentru resorturi mai low cost, voi prefera sa merg cu acestia in concediu... tocmai in ideea de a nu fi singuri. De asemenea impresiile vor fi nepartinitoare... dar bine-nteles raportate la pret/conditii/servicii oferite.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[11.02.13 11:50:25]

@gioko: este bine ca esti constient de diferentele Antalya vs Kusadasi- Didim insa daca vorbim de pret, mai ales ca o sa mergi cu avionul, mie nu mi se pare ieftin.

De exemplu cam la acelasi pret, in aceeasi perioada puteai alege Iberostar Bellis. Este adevarat ca in bungalow cu camere mai proaste decat la Venosa dar cu vreo 100 de euro in plus puteai sta in camere din main building.

Oricum eu iti doresc vacanta placuta!

[11.02.13 12:32:43]

@Andox: Am studiat si Iberostar Bellis, dar am preferat o constructie mai moderna cum este Venossa (deschis in 2011)... sti cum e, depinde de gustul fiecaruia.

Un alt plus la Venossa ar fi drumul scurt pana la plaja si piscine (eu prefer sa le am pe toate la indemana).

De asemenea pietrele/pietricelele din apa la Iberostar reprezinta un mare minus (parca la Venossa povesteau unii ca nu sunt atat de multe).

Scump drumul cu avionul este si la Venossa si la Iberostar, iar daca adaugam 100 euro (pentru main building deoarece nu prefer bungalowurile) cum ai spus tu deja exista o diferenta de pret substantiala (pentru finii nostri). Sejurul per total nu mi pare scump comparativ cu un sejur un Bulgaria daca tinem cont de pretul hotelului (si aici consider ca nu exista comparatie).

Cunosc si aspectul ca la Venossa se practica SELF SERVICE dar consider ca nu e o problema sa merg eu sa ma servesc de la bar (cam acelasi lucru il faceam si la Concorde dupa ce ma plictiseam pana veneau chelnarii sa-mi ia comanda).

Eu unul speram sa-mi urezi concediu placut... si sper sa o faci in continuare pana plec, daca nu... asta e.

Sa auzim numai de bine.

[12.02.13 11:18:51]

@Andox: Scuze... am observat recitindu-ti ecoul ca mi-ai urat deja o vacanta placuta. Multumesc... si te asigur ca ma voi intoarce cu pareri obiective pe care sa la impartasesc pe site-ul AFA. Toate cele bune.

[12.02.13 11:53:54]

salut luand in considerare pretul pana la didim cu masina si oprire intermediara in chanakkale care costa dus intors cca 300 e in functie de masina si pretul sejurului de 700e in perioada 01 -08.07.2013 eu zic ca e o afacere buna cand nu ai disponibile alte resurse sa mergi in alte locuri mult mai stralucite,

de aceea si eu si prietenii nostri am optat si in acest an spre venosa unde speram sa fie cel putin la fel de bine ca anul trecut,

si in general impresiile mele si ale altora nu ar trebui sa influenteze maxim optiunea fiecaruia de a alege un anume loc, eu unu am postat exact asa cum m-am simtit in co anul trecut aici si este doar parerea mea personala si atat.

sper sa ajut pe toti cei care aleg aceasta destinatie dar doar cu parerile mele si atat si apropo concediu placut gioko, poate ne vedem pe acolo dupa data de 01.07.2013

si drum bun tuturor indiferent de locatiile alese

[12.02.13 13:16:25]

@bogdan78: si eu sper sa ne vedem

[18.07.14 16:46:38]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

bogdan78, gioko, M'Liviu, shaq
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: