ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2019
JUL-2019

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Venosa - un concediu pe jumatate ratat

Pro: privelistea superba de pe balconul camerei, curatenia

Contra: De cand am ajuns la "minunatul hotel Venosa" in loc de camera standard rezervata am primit o camera de 3x mai mica fata de cele standard, o camera situata pe holul scarilor de urgenta unde toata noaptea vajaia curentul si se auzeau usile de urgenta trantite.

Primul hotel la turci la care am stat mai mult la piscina decat la mare pentru ca plaja/marea erau sub asteptari.

Mancare ce sa zic... de multe ori stateam 30min pentru o placinta traditionala, cartofi prajiti de multe ori nu am mai gasit, torturi nu exista ca la alte hoteluri iar la prajituri nu m-au dat pe spate ca anii trecuti; fructe sunt destule si din toate,

Lobby bar-ul este slabut, cola care numai cola nu este, cocktailuri de multe ori incurcate de personalul tanar si fara experienta,

Cafea buna la lobby bar din aparatul cu cafea boabe sau cafea turceasca la cerere la bar in rest apa cu zahar.

Entertainment slabut, 1h la piscina, 1h seara in rest liniste.

Piscina destul de mare dar sezlong prinzi doar daca te trezesti la 6 sa mergi sa le ocupi ca asa i-au invatat romanii si pe straini si acum toti fac la fel, desi nu stau la piscina pana seara prosoapele le lasa pe sezlong.

In concluzie un hotel de 5 stele doar pe hartie care nu se compara cu celelalte de 5 stele cu acelasi buget. Probabil cine il lauda vine pentru prima data la turci sau vine dupa experiente gen bulgaria.

Trimis de Tby in 19.07.19 14:12:55
Validat / Publicat: 19.07.19 14:54:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza camera inghesuita primita de la receptie

webmasterX [19.07.19 14:25:53] »

@Tby: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 53&ridAnt=94895

Yoda [19.07.19 19:05:09] »

@Tby: Tocmai se discuta in alta parte despre review-urile astea negative fara fotografii.

Acuma, eu nu zic ca n-o fi asa cum spui, dar am si eu niste nelamuriri:

1. Hotelul asta are nota 8.8 (adica 'Fabulos') pe booking, din 136 de review-uri si 4.5 din 5 pe tripadvisor, din 3453 de review-uri. Din astea 3453 review-uri, 71% gasesc hotelul "excelent" si 19% il gasesc "foarte bun". Doar 1% il gasesc "groaznic" si 2% il gasesc "slab". Acuma, ma gandesc, aia 90% care il gasesc foarte bun si excelent, or fi fost toti obisnuiti numai cu Bulgaria, sau sunt la prima vizita in Turcia, sau la prima iesire din satul lor natal?

A, si sa nu mai spun ca are nota 8.68 pe AFA si 9.4 pe directbooking. Or fi toti niste habarnisti?

2. Camera standard are 25 mp. Daca tu ai primit o camera de " 3x mai mica" , inseamna ca ai avut o camera de cca. 8 mp? Da, te inteleg, e normal sa te plangi in situatia asta...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.07.19 21:38:58] »

@Tby:

Dacă ai primit o cameră care nu corespundea celei plătite de tine, de ce ai acceptat-o şi nu ai solicitat schimbarea acesteia?

Dacă tot nu eşti la prima experienţă turcească după cum sugerezi, bănuiesc că ştiai că nu este nicio problemă să schimbi camera care te-a nemulţumit.

Neah... nu cred că românii sunt vinovaţi pentru prostul obicei al rezervării şezlongurilor lăsate apoi nefolosite cu orele.

Cu ocazia primei mele vacanţe în Turcia am stat la un hotel din Bodrum plin doar de englezi, noi şi prietenii noştri fiind singurii români din resort şi noi oricum stăteam doar la plajă la mare, dar nu am putut să nu constat cum majoritatea şezlongurilor de la piscină au fost rezervate non stop cu prosoape, colace, cărţi toată săptămâna, deci se poate şi mai rău.

=

Ce nu ţi-a plăcut la plajă?

Tby [19.07.19 22:27:25] »

@nicole33: 1. Nu am acceptat camera, am primit un raspuns gen: astea le avem, le vreti bine, nu iarasi bine si ca sa nu stric concediul tuturor ,am acceptat dupa scandalul inutil. (Chiar mi-a spus managerul vorbind amical la o tigare ca asteapta un grup de turisti in seara respectiva si dabia a 2-a zi sunt camerele lor libere si ca o sa-i cazaze intr-o rezerva gen)

2. Pai si pe englezi tot noi i-am invatat ca ei de fel sunt puturosi la toate dapai” la trezit dimineata la 6, in fine... aici e si vina hotelurilor ca nu impun o strictete gen (pui prosopu stai la plaja altfel pa)

3. Din moment ce nu ai fost acolo nu inteleg de ce ma intrebi mirata de plaja? Nu se poate inota, apa tot timpul tulbure, plina de pietre si faptul ca turcii de pe plaja publica apareau in zona privata nu mi se pare normal, asta da dovada ca nu se respecta ca un hotel de 5 stele adevarat

Tby [19.07.19 22:39:48] »

@Yoda: 1. Sunt convins ca are tocmai din motivul asta l-am si ales ca am vazut ca este foarte laudat.

2. Hai sa nu vorbim de tripadvisor, acolo sunt multi englezi (englezi pe care ii intereseaza bautura multa si sa stea la soare, dupa vremea din tara lor daca au soare la turci deja e 5 stele restul nu mai conteza.

3. Am poze cu camerele, ma oftic ca n-am inregistrat cand am vorbit la receptie. Si video cand sunt trezit noaptea si ies pe hol ca personalul trantea usa de urgenta in fiecare noapte la ora 3 dimineata si video cum spargeau cu pikamerul langa piscina la 3 dimineata de nu puteai dormi, ti se pare normal???

4. Da, camera avea in jur de... nu am masurat-o dar cred ca mai mult de 10mp nu avea.

Probabil ca daca era prima experienta in turcia ziceam a fost ok... nota 8 dar facand comparatie cu cel de anul trecut tot de 5 stele si in acelasi buget... e incomparabil

webmasterX [19.07.19 22:43:10] »

@Tby:

Unde ați fost anul trecut?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.07.19 22:58:15] »

@Tby:

Nu am fost la Venosa, dar am fost la un alt hotel din Didim şi fiind cu maşina plecam în plimbare de colo colo, mai un sit arheologic, mai un bazar, astfel că am ajuns şi prin Altinkum, mai mult din curiozitatea de a vedea dacă şi acolo bate vântul la fel de deranjant, astfel că am văzut plaja chiar dacă nu am făcut baie în mare acolo. Erau mulţi adulţi şi copii în apă.

Dacă respectivii foloseau şezlongurile destinate turiştilor de la Venosa sau alte facilităţi ale hotelului, nici mie nu mi se pare normal, dar dacă doar treceau pe acolo, nu văd care ar fi problema, circulaţia pe plajă nu poate fi interzisă şi nici dreptul de a se scălda în mare.

Tby [19.07.19 23:01:27] »

@Yoda: Poti vedea ceva poze puse, din pacate nu pot pune filmarea cu zgomotul facut la 3 dimineata si nici cu plaja si turcii care faceau baie cu puradeii langa noi in mare.

Nu e prima si nici a2-a data cand merg in Turcia sa stii, e al 5-lea hotel la care merg si e prima data cand dau un review prost la un hotel de 5* (cred ca asta spune ceva)

webmasterX [19.07.19 23:04:20] »

@Tby: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Tby [19.07.19 23:06:30] »

@nicole33: Haha ma faci sa rad, deci sa inteleg ca in loc sa stai relaxata la plaja preferi sa auzi taraboiul facut de straini, am inteles!

NU se compara cu alte plaje la hotelurile concurente cu nisip fin si pe plaja si in apa, anul trecut plaja hotelului era strict interzisa de catre alte persoane din afara hotelului! Despre ce vorbim???

Eu cred ca nu stii ce inseamna “privat”

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [19.07.19 23:11:43] »

@Tby:

Spune... spune chiar multe faptul că nu ai considerat necesar/util să povesteşti despre experienţele, înţeleg, pozitive de la celelalte patru hoteluri vizitate înainte de Venosa, dar, cum ai fost nemulţumit, cum ţi-ai găsit timp să-ţi exprimi nemulţumirea/dezamăgirea

LE

Eu cred ca nu stii ce inseamna “privat”

Pentru cultura ta generală, plajele din Turcia sunt PUBLICE, hotelurile care le administrează având drepturi doar pe zona de şezlonguri, duşuri, toalete, beach bar, ponton sau alte facilităţi, nu pe apa din mare.

Singurul resort la care era interzisă plimbarea pe plajă din muuultele vizitate de mine a fost Mardan Palace, în rest fiecare era liber să se plimbe pe unde dorea.

Inclusiv eu mă plimb adesea în lungul plajei, fac multe fotografii şi îmi aleg hotelurile pentru anul viitor. Nimeni nu m-a întrebat de sănătate vreodată.

Tby [19.07.19 23:16:22] »

@nicole33: Pentru ca stiu de acest site de anul trecut de pana sa imi fac rezervarea, am lasat feedback pozitiv de fiecare data in diverse parti!

Si numele hotelului de anul trecut la care as reveni oricand din Kusadasi nu am vrut sa il dau din cauza acestui hotel.

Yoda [20.07.19 10:18:43] »

@Tby: In legatura cu camera, iti dau dreptate. E o diferenta vizibila intre camera standard si cea pe care v-a dat-o voua. Imi pare rau.

Tby [20.07.19 12:14:32] »

@Yoda: Pai tot zice lumea ca nu am dovezi/poze, eu sunt convins ca s-au “manevrat” camerele pe care trebuia sa le primim, [...] mi-au scris asta: “ [...] - Buna ziua, Informarea din partea furnizorului este ca dvs ati beneficiat de o camera dubla standard. O zi frumoasa! “ si mi-au inchis gura, apoi nu au mai raspuns

webmasterX [20.07.19 12:32:09] »

@Tby: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Tby [21.07.19 00:33:54] »

@nicole33: Nu era vorba de apa marii, era vorba de lume, sunt multe alte hoteluri unde au plaja delimitata si nu te trezesti cu o multime de lume facand plaja langa sezlongurile hotelului, relaxare la plaja aia nu exista punct!

Data viitoare o sa fiu atent ca langa resort sa nu fie altceva cum s-a intamplat si anul trecut

Tby [21.07.19 00:43:05] »

@nicole33: Daia” sunt si comentarii gramada pe tripadvisor numai din uk pentru ca pe imputitii aia de englezi ii pupa in cur turcii si in afara de baut si stat pe sezlong altceva nu fac, cum sa nu fie bine la venosa cand in tara lor e mancare de rahat si vreme de rahat.

Eu facand comparatie cu alte hoteluri de 5* la care m-am simtit excelent si unde a fost loc de relaxare si nu de tiganie si restrictii ca aici, consider ca este un hotel slab pentru un buget de 1000e

Tby [21.07.19 00:46:10] »

@nicole33: Daca ai fost la Mardan, cu siguranta nu ai ce sa cauti la acest hotel, nu inteleg de ce ti partea acestui “hotel de 5*”

Zi-mi si mie, ai vAzut poza cu camera, ti se pare o camera normala de 5* pe scara de urgenta?

Tby [21.07.19 00:54:11] »

@nicole33: Ok, las-o asa

O