ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2012
ÎNSCRIS: 09.01.12
JUN-2012
3 adulti AD. + 1copil -13 ani COPII

Hotel Margarita 4 *

Am intrat in 24 iunie 2012, iesirea in 4 iulie 2012. Am beneficiat de o camera cu 4 paturi + chicineta. Camera este generoasa avand practic 2 incaperi despartite de un perete fara usa. In fiecare "incapere" sunt: 1 pat matrimonial in prima incapere si 2 paturi in cea de a 2 a incapere, 2 TV. In chicineta de pe holul de la intrare este frigider, chiuveta, dulap cu vesela si tacamuri, plita electrica si un mic vas electric pt incalzit apa.

Baia generoasa ca dimensiuni cu dus. Balcon mare si curat.

Gazonul si verdeata din jurul hotelului chiar f ingrijit!

Subliniez faptul ca totul este nou deoarece hotelul a iesit dintr-o reparatie capitala!

Pe plaja se beneficiaza de 2 sezlonguri si 1 umbrela gratuit.

Mic dejun tip bufet destul de bun. Copii si noi am putut manca chiar daca este repetitiv! (nu va ganditi la bufetul din hotelurile din Turcia)

Pe terasa hotelului se poate lua masa de pranz si seara dar numai pizza si sandwich-uri.

Curatenia se face zilnic, schimbarea de prosoape si asternuturi la 3 zile.

Hotelul si camerele chair sunt curate (neasteptat la greci!)

Ceea ce m-a dezamagit este ca in week-end vin f multi greci pe plaja si daca ai lasat dupa ora 12 prosoapele pe sezlonguri risti sa gasesti dupa amiaza sezlongul ocupat de greci.

Chiar in grup ne-am certat cu grecii si cu cei de la receptie din acest motiv!

Deoarece sunt extrem de nationalisti o parte din sezlonguri le-am "pierdut" in favoarea grecilor cu ajutorul celor de la receptie!

In Grecia nu este criza! Grecii traiesc pe picior mare si sunt extrem de aroganti! Tavernele plajele si terasele sunt pline de "saracii" turisti greci!

In Salonic parca eram la Paris toata lumea la umbra la cafea, bere, etc, ambuteiaje nu locuri de parcare. Chiar ma intreb daca sunt in criza de unde au atatia bani.

Marele mall COSMOS de langa Salonic, plin de greci la cumparaturi si chiar vreau sa spun ca preturile sunt destul de mari!

Trimis de dangalateanul in 10.07.12 12:21:13
Validat / Publicat: 10.07.12 13:31:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kallithea, hotel Oceanis

VIZUALIZĂRI: 4416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dangalateanul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.07.12 13:17:08]

@dangalateanul: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ariella
[10.07.12 15:10:14]

Din intamplare, azi am facut rezervare la acest hotel pentru luna august. Imi faceam probleme daca e functional sau nu, pentru ca pe site-ul hotelului am gasit ca s-a inaugurat in iunie 2012. Asa ca aveti votul meu maxim pentru informatia proaspata si exact parca pentru mine! Multam frumos!

In alta ordine de idei, in Grecia niciodata nu am simtit ca au vreo criza, am stat de multe ori de vorba cu ei, mirandu-ne ca au atata turism, mare, flota (!!!), maslini, portocali si cum mama dracului de sunt in criza? Raspunsul lor: firme off-shore.

[10.07.12 15:39:46]

@ariella: grecii sunt foarte calmi si nu se grabesc niciodata pentru ca tot acolo ajung...

Asa mi-a spus un grec anul acesta cand ma grabeam sa platesc nota la masa... sac

Cat despre Margarita vei fi foarte multumita. Totul nou, plaja perfecta cu nisip si apa excelenta...

Insa caldura si umiditatea pe care am indurat-o m-a facut sa nu imi prea priasca cele 10 nopti.

A am uitat: nu iti recomand sa iei seara greceasca la Siviri. Am luat o plasa mare: am platit pt 3 ad+1copil 90 euro si a fost o prostie. Unde mai pui ca am mai fost cu inca 5 fam dupa mine!

In rest Hanioti este ff aglomerat, sear nu ai unde arunca un ac in multimea de turisti...

Kallithea este extrem de putin aglomerata si este multa liniste.

Mai multa lume este pe plaja si destul de aglomerat este in week-end cand vin grecii!

In hotel sunt romani, rusi, sarbi (chiar f multi fata de alti ani) si evident greci...

Benzina sau motorina este scumpa in Grecia de aceea sa faceti plinul in Bulgaria pt ca este la acelasi pret ca in Romania.

Daca mergeti in Salonic pe langa Turnul Alb este o parcare subterana (4 euro/ora) dar numai acolo gasesti loc de parcare.

Se poate face un tur al Salonicului cu un autobuz etajat cu 6 euro/pers si iti poti face o imagine despre oras. Statia de plecare este chiar langa turn.

Daca ai timp poti sa vizitezi mai multe locatii unde autobuzul face statii dar va trebui sa iti cumperi un abonament de 1 zi sau 2 zile.

Vacanta placuta si caldura sufocanta cat mai putina

[10.07.12 15:42:05]

@webmaster: rog administratorul sa puna 4 stele la hotel Margarita. Dupa parerea mea si acelor de la o agentie locala (din Grecia) pare cel mai bun hotel din localitatea Kallithea la momentul de fata.

[10.07.12 15:53:35]

O documentare in viteza pe internet pare sa confirme 'upgrade-ul', astfel ca am trecut si noi hotelul la 4stele.

Multumiri @dangalateanul pentru sesizare

ariella
[10.07.12 16:29:24]

@dangalateanul: Multumesc mult pentru informatii.

Noi oricum suntm fani Grecia, de ani de zile una din vacante este in Grecia, iar pe Kassandra e al 4-lea an consecutiv. Kallithea este statiunea noastra preferata. Am mai stat si in Hanioti si in Kriopigi dar nu se compara. In dreptul strazii care vine la plaja e taverna noastra preferata, iar cu patronul (Mihalis) stam seara la povesti (taverna in traducere se numeste "O poveste" dar zau daca tin minte cum se numeste in greaca). Mancare mai buna ca aici... mmm, crevetii aia saganki sper sa ma astepte... ca vin!

Sper ca nu ati ratat un magazin din centru care se numeste Traffic si care este un outlet cu haine de firma. Un tricou Armani l-am cu 30 de euro (redus de la 200).

Turul peninsulei l-am facut acum 2 ani, ne-am oprit in fiecare statiune, stateam un pic la plaja, ne plimbam un pic, daca ne placea zona. De fapt am colindat toata zona, am fost si pe Sithonia si pe Athos, dar mie imi merge la Suflet Kassandra cu a ei Kallithea!

Pe Salonic sunt suparata! Dar rau de tot! Nemernicii s-au gasit anul trecut sa inchida magazinele miercurea la ora 5! Si o rochita neagra cu bretele argintii si acuma imi da cosmaruri!!! Sa nu mai vorbim de sandalele argintii si geanta asortata!

Lasand gluma la o parte, anul trecut am ratat o excursie "Noaptea in Salonic" cu croaziera pe mare noaptea. Era sambata si noi plecam sambata. Anul asta e pe lista!

mustela
[10.07.12 23:57:25]

@dangalateanul: Multumesc mult pentru proaspetele impresii deoarece sejurul nostru la Margarita va incepe chiar pe 24 iulie 2012.

Daca mai aveam mici indoieli, de data aceasta chiar au disparut complet si de-abia asteptam sa atingem pamantul grecesc, pe frumoasa Kassandra.

Rugamintea mea este sa ne arati cateva fotografii cu hotelul si imprejurimile. Noi am fost anul trecut la Naias in Hanioti, asa ca nu stim mare lucru despre Kalithea. Orice informatie/foto ne-ar fi de mare folos.

In alta ordine de idei, valul de "localnici" in week-end este frecvent la greci. Asa a fost si anul trecut insa noi nu ne-am confruntat cu greci "obraznici". Speram sa nu avem necazuri cu ei pe plaja Margarita.

[11.07.12 07:29:39]

@mustela: vezi toate pozele aici

Bobo2017
[19.07.12 18:34:45]

Buna seara, va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti care este distanta de la hotel si pana la terase sau centrul localitatii fiindca trebuie sa mai si mancam.

Multumesc din suflet!

[09.01.15 17:42:59]

mustela
[09.01.15 18:17:54]

@webmaster28 - Buna seara. Sunt bune coordonatele. Este o destinatie care merita vazuta.

ariella, Bobo2017, dangalateanul, mustela
Alte impresii din această RUBRICĂMargarita Sea Side Hotel: