ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2012
ÎNSCRIS: 28.01.12
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 12&16 ani

Un hotel special pe malul marii

Hotelul Margarita din Kallithea nu apare in ofertele agentiilor de turism romanesti, deoarece are turisti in proportie de 90% din Germania. Am aflat de hotel de pe formuri si am gasit site-ul oficial, care este in limba germana. Traducerea informatiilor de pe site am facut-o cu ImTranslator, iar corespondenta cu patronul hotelului am purtat-o in lb. engleza. Patronul hotelului este Ari, un grec casatorit cu o nemtoaica si care isi petrec lunile de vara ocupandu-se de hotelul lor din Kallithea, iarna mutandu-se in Germania. Avansul pentru rezervarea apartamentului l-am platit intr-un cont al unei banci din Germania, indicat de Ari in corespondenta. Restul pretului pentru sejur l-am platit cand am ajuns acolo. Au oferta de early booking pana la sfarsitul lunii martie, iar cu banii economisiti astfel, am acoperit pretul carburantului pentru drum.

Hotelul este f. curat si bine ingrijit, la standarde nemtesti. Se cunoaste calitatea superioara a serviciilor, dictata de turistii care vin acolo si, poate, de obiceiurile invatate in Germania si impuse intregului personal al hotelului. Am fost incantati de apartamentul primit, dotat cu tot ce trebuie la bucatarie, format din doua camere, una cu pat dublu si cealalta cu 2 paturi twin (pentru copii). Asternuturi, prosoape, toate straluceau de curatenie. Repet, toate serviciile erau la inaltime, mult mai calitative decat la greci, in general. Iar Ari, de cate ori ne intalnea intamplator, intr-o zi sau alta, ne intampina cu un zambet si ne intreba daca ne simtim bine, daca ne lipseste ceva... Apartamentul avea vedere laterala la mare, dar si spre o gradina exterioara (hotelul are si o gradina interioara) f. frumoasa si ingrijita (un gradinar se ocupa toata ziua de plante, le plivea, stangea ce era uscat, etc., totul arata verde). Apartamentul avea si un balcon imens, gen terasa, cu masa si scaune de plastic, unde serveam pranzul, de ex. sau doar leneveam la un suc sau citeam o carte. Nu a fost nevoie sa folosim deloc A/C, care oricum a fost inclus in pret. Preturile la acest hotel sunt un pic mai mari decat cele obisnuite din Halkidiki, ca pentru turistii nemti, care au venituri mai mari, dar si serviciile oferite sunt mult mai calitative decat altele din vile sau pensiuni din pesinsula. Hotelul are 2 corpuri, cu cate 3 etaje (cu lift), dar e micut, intim.

In pret, am avut micul dejun inclus, cu destul de multe optiuni, desi repetitive, dar proaspat si tip bufet suedez (o raritate la greci, unde, de obicei, nu ai inclusa nicio masa, ma refer la hotelurile mici si la pensiuni, ca, daca vrei un complex mare, ai servicii mult mai bune la turci). In Grecia mergi pentru peisajele minunate si pentru plajele de vis. E o tara binecuvantata de Dumnezeu!

Micul dejun se serveste pe o terasa minunata, cocheta, placuta, cu vedere la mare. Aici e si un barulet, unde pana seara tarziu poti sa stai, la malul marii, sa mananci ceva usor (nu prepara multe feluri, dar alea sunt impecabile) sau sa bei un cocktail, un fresh combinat din 2-3 fructe sau o bere. Si preturile la mancare sau bauturi erau un pic mai mari (nu f. mari), conform nivelului hotelului.

Deci hotelul ne-a placut din toate punctele de vedere. Iar punctul forte, care a contat in alegere, a fost ca este situat chiar pe malul marii. Doar o faleza f. f. ingusta desparte plaja de hotel. Poti merge in camera, daca ai uitat ceva, in 20 secunde si te-ai intors pe plaja. Ari are si multe jucarii, colace, palete, etc. fie ramase de la turisti, fie achizitionate de el pentru clientii hotelului, asa ca poti folosi "materialele" puse la dispozitie pentru activitati distractive. Singura problema care o are aceasta locatie si care nu mi-a placut a fost ca hotelul are bucata lui de plaja, care e exploatata la maximum, adica sezlongurile, umbrele si masutele sunt puse prea inghesuite unule in altele, pentru a folosi cat mai eficient spatiul mic pentru toti clientii hotelului (si nu numai). Ai o senzatie de inghesuiala, lipsa de spatiu pe plaja, lipsa de intimitate, nu prea ai loc sa treci printre, etc. Sezlongurile la plaja (un set de 2+masuta+umbrela) costa 5 Euro/zi.

Ce nu mi-a placut in Kassandra (era aceeasi situatie pe toate plajele) era ca treceau vanzatori ambulanti (ca la noi pe litoral) cu diverse, de la gogosi la bratari din scoici si strigau comercial, ca sa te atraga, dar te deranjau ingrozitor. Asta a fost un punct groaznic, pentru care nu mai merg vreodata pe Bratul Kassandra, cel putin. In toata nebunia asta, mi s-a intamplat si un lucru f. placut. Am negociat cu o chinezoaica un masaj terapeutic, care se facea pe plaja (pentru sanatatea intregului organism, era cel mai complex si cel mai scump, cca. 30 Euro) si am fost super-incantata. Am facut cate un masaj pe oriunde am fost in vacante de relaxare, Turcia, Bulgaria, Israel - la Marea Moarta si la noi, in Romania, dar masaj mai bun ca aceasta chineazoaica nu mi-a facut nimeni, chiar in locatii cu pretentii. Chiar era un masaj terapeutic, o stare de bine, o relaxare a intregii musculaturi, plus reflexoterapie la talpi, plus masaj facial si scalp. Ceva extraordinar! Mai erau si alti chinezi care umbalu pe-acolo cu masaje, asa ca, daca dati de vreunul in Halkidiki incercati acest masaj terapeutic.

Deci hotel f. bun, dar plaja nu pe gustul meu. In plus, apa marii nu a fost in fiecare zi curata. De vreo 2 ori au fost alge, de am zis ca nu e Marea Egee, iar uneori vedeai si cate o mizerie aruncata prin apa, un servetel, un dop, etc. Chiar m-a surprins neplacut marea si plaja. Au fost si zile in care am avut parte de acea apa cristalina, cu pestisori, dar... mult mai prost decat in Thassos, unde am avut o feerie de mare si plaje, fara cusur, paradisiace.

Ari face tot ce poate ca turistii sai sa se simta bne, seara se curata plaja, se scutura sezlongurile, masutele, dar sunt si aspecte care nu tin de el.

In plus, Bratul Kassandra m-a dezamagit ca peisaje, nu se compara cu insulele. Cred ca e zona cea mai putin pitoreasca de pe litoralul grecesc. Nici tavernele nu sunt la nivelul celor din Thassos. Satul Afitos e frumos, ne-a placut, dar sub frumusetea satelor de munte din Thassos.

Pun cateva poze. Daca aveti intrebari, indrazniti!

Trimis de redmari108 in 03.02.12 22:28:37
Validat / Publicat: 04.02.12 06:53:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Hotelului Margarita, cea din stanga, cu umbrele albe

[03.02.12 22:54:07]

Asta-i saitul oficial? Sa-l trecem si noi in caseta tehnica.

A si, acolo apare ca fiind de 4 stele. Care-i clasificarea oficiala?

Multumesc!

[04.02.12 14:51:54]

@webmaster15: http://www.holidaycheck.com/hotel-travel+information_Hotel+Margarita-hid_92419. html

http://www.urlaub-anbieter.com/Appartement-Hotel-MARGARITA. htm

Pe aceste site-uri gasesti informatii despre H. Margarita. Site-ul gasit de tine nu apartine acelui hotel. Vezi diferenta din poze (exterior hotel, camere)

Voi mai cauta site-ul oficial, pentru ca nu l-am gasit, desi anul trecut la o simpla cautare dadeam de el. Il voi pune aici cat de curand.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.02.12 15:57:34]

In 2009 am vazut si eu hotelul, am baut o bere pe terasa lui si am stat pe plaja din fata terasei, apoi am fost la receptie si am luat o carte de vizita pe care o mai am inca, site-ul oficial e cel gasit de web15!

roth
[05.02.12 11:18:10]

Un rw picat la fix pentru mine, asta fiindca cineva chiar ma intrebase de Grecia, de bratul Kassandra si implicit de un hotel "bun"

Multe informatii utilein aceasta povestire, insa nu am reusit sa gasesc pretul platit pentru sejur. Ar fi necesar atat pentru mine cat si pentru altii, sunt sigura de asta.

Cat despre masaj... ce sa zic... chinezii stapanesc aceasta arta de mii de ani ca si acupunctura, presopunctura, ca de altfel tot ce tine de medicina traditionala.

Inteleg ca per total cazarea merita atentia, pentru eventuale informatii suplimentare am sa te contactez.

[11.02.12 12:46:15]

@webmaster15: Site-ul oficial al H. Margarita este cel pe care l-ai postat, insa pot sa spun ca sunt modificari majore in ce priveste site-ul de prezentare, cat si aspectul hotelului. Camerele sunt complet altfel mobilate, chiar si exteriorul hotelului este schimbat. Site-ul prezinta si alta persoana de contact si e re-vazut radical. Ori Ari a facut o investite serioasa in hotel si in site-ul de prezentare, ori a vandut/dat in locatie de gestiune hotelul si noul proprietar/administrator a facut aceste sschimbari de imagine si investitii. Probabil, vor afla cei care vor dori sa mearga acolo. Pe site nu mai apare nici oferta lor de early booking, pe care o aveau in ultimii ani.

[11.02.12 12:51:54]

@roth: Daca doriti sa mergeti pe Bratul Kassandra, acest hotel e o alegere f. buna: servicii bune, curatenie, situat chiar pe malul marii. Insa nu stiu ce va fi in acest sejur, avand in vedere schimbarile pe care le-am vazut pe site-ul lor (vezi raspunsul de mai sus).

Pretul difera, in functie de tipul de camera. Noi am platit pentru un apartament de 4 persoane (are 2 camere, conform descrierii din review), 120 euro/ noapte, cu mic dejun inclus pentru 4 persoane. La acest pret am avut reducerea de early booking (10%) pentru rezervare si plata unui avans (nu intreg sejurul) pana la 31.03.2011. Ne-a costat mai putin de 1000 euro pentru 4 persoane 8 nopti.

[20.07.12 13:15:15]

@ionescunic:

buna ziua, va rog daca se paote sa-mi dati mai multe detalii despre acest hotel, ma intereseaza fiindca vom pleca cu autocarul.

1. care este distanta pana la oras

2. daca se platesc sejlongurile le plaja.

Cu consideratie!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.07.12 17:32:34]

@iarina: Hotelul a fost renovat de curand, deci conditiile sau cam schimbat fata de acum 3 ani, cand eu am fost doar in vizita pe acolo.

Pe vremea aceea hotelul avea doar 3* si arata destul de spartan, cam studentesc. Acum arata mult mai bine. Sezlongurile la plaja nu costau nimic daca consumai de la barul lor din fata hotelului, insa puteai sa le si platesti si nu trebuia sa consumi nimic.

Hotelul se afla in oras, insa pe plaja, statiunea se afla la 100m inaltime, pana sus sunt 2-300m, in apropiere sunt multe terase si taverne insa cred ca nu exista magazine.

Preturile in Kallithea sunt mai mari ca in alte statiuni si ai sa intelegi si de ce, plaja e cu nisip extrafin si statiunea e una foarte cautata chiar si de greci.

[21.07.12 20:23:12]

@iarina: Hotelul este chiar pe plaja, iar distanta de statiune este f. f. mica. Seara faceam pe jos o plimbare prin statiune, in maxim 3 minute eram in centrul ei.

In apropiere este si un supermarket mare, unde gasesti de toate, la preturi mici, chiar si mancare gatita, in regim gen "gospodina" (iei acasa la caserola si le mananci pe terasa camerei, f. mare si frumoasa).

Sezlongurile se platesc la plaja, chiar daca este vorba de plaja proprie a hotelului. In fiecare dimineata, venea un baiat angajat al hotelului si lua banii ptr. 2 sezlonguri, masuta si umbrela / pret 5 euro.

[21.07.12 20:49:01]

@redmari108: Multumesc din suflet!

[21.07.12 20:52:08]

@ionescuni Va multumesc, m-ati mai ajutat si alta data.

Cu consideratie!

Bobo2017, redmari108, roth