ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
ÎNSCRIS: 29.02.12
AUG-2011

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

(A, mira l)a mare = uita-te la mare

Cliff Richard - Summer holiday

Pentru ca anul trecut am inceput proiectul turistic: “O capitala europeana pe an” sau “Un oras european pe an”, majoritatea bugetului fiind alocat acolo, si cum fara mare “nu se exista”, am mers la draga noastra Mamaia. Pe care o cunoastem chiar ca pe o mamaie buna si draga.

Am ales hotelul Amiral pentru ca ni s-a parut noua (ei bine mai mult mie pt ca fi’mea nu prea participa la organizarea vacantelor, lasandu-mi mie toata placerea. Atat logistica, dar mai ales financiara) ca ar impaca toate caprele si verzele familiei.

Adica:

- este in partea de nord a statiunii, mai departe de atratiile/inghesuiala turistico-calcatoare pe bataturi din zona Cazino, Luna Park,

- este oarecum de 4 stele,

- are piscina, chiar daca o imparte cu Orpheu si Comandor,

- este aproape de binecunoscuta zona “La Butoaie” de unde iti poti cumpara o aspirina, un furazolidon, sau poti manca o pizza, sau de ce nu chiar la impinge tava de la restaurantul Estival (foarte folositor daca esti cu catelul, obisnuit, mama lui, sa manance orez cu legume si carne. Pentru ca mancarea uscata este pt catei mai pusi)

- te primesc cu animalele de companie, recte bichonuta noastra Maya. Contra unei taxe de 10% din bilet, adica 200 roni. Pentru ceeee???

Acestea fiind zise cumpar eu biletele, inca din luna martie, ca sa prindem early booking, adaug si taxa pentru al treilea membru al familiei, decartez full house-ul din mana, adica 2200 roni si asteptam sa vina luna august. Care vine intr-o nepasare totala si plina de aere. Cat se poate de fierbinti.

Ziua de cazare, scria pe voucherul nostru, incepea la ora 16 si se incheia la ora 12.

Am ajuns pe la ora 15, nu era nici o camera gata, asa ca am plecat sa mancam o pizza. Ne-au primit si cu catelul pe terasa. Ne-am intors la ora 16 cand, ce sa vezi nu era nici o camera gata. Las voucherul “blindat” cu un Balcescu la domnisoara de la receptie, pentru ca nu aveam chef de stat si-i spun ca ma asez pe canapea sa astept. Dupa fix 5 minute au fost gata 2 camere, ale caror chei mi-au fost inmanate ca sa alegem. Este prima data cand mi se intampla asa ceva la cazare in Romania.

Cu catel, ca purcel nu aveam, ne ducem sa alegem camera. Am adjudecat una cu o priveliste faina, dar care era aproape de zona lifturilor, de camera menajerelor si mai ferita de celelalte camere (daca latra catelul sa nu deranjam). Ei, ce sa faci, nu le poti avea pe toate in viata.

Am dus bagajele, am despachetat, chestii din astea domestice si am iesit la plaja. De fapt mai mult la plimbare, pentru ca nu aveam chef sa dau 40 roni pe seslonguri. N-am inteles niciodata viziunea in arta afacerilor, a celor care inchiriaza seslongurile in Mamaia. Indiferent la ce ora vii la plaja costa 20 ron. In timpul saptamanii, pentru ca in weekend este 25 ron. De ceeee?

- Pai si daca eu am venit acum, seara?

- Si ce daca doamna, tot 20 roni. Imi zice unu’ bronzat.

- Adica preferati sa stati cu ele nefolosite, decat sa luati mai putin? intreb eu in culmea uimirii.

- Da doamna, daca asa zice patroana.

Nu ma prea pricep eu la afaceri, dar stiu ca 50% din intreg tot e mai mult decat 100% din nimic. Probabil patroana nu a realizat acest lucru.

Tineti-l minte pe asta micu bronzatu’, ca va fi un personaj cheie in vacanta noastra. El va fi acela care contra unui ciubuc de 10 roni, ne va rezerva 2 seslonguri la buza valului – asa ii place lu’ fi’mea- pe toata perioada vacantei. Ba chiar, in urma unor schimburi de replici glumete si a unui maruntis de cate 1-2 roni, ne aducea la botul calului, cafea, sucuri, coktailuri de la barul de pe plaja.

In rest ce sa va mai spun:

- Camera cu priveliste frumoasa, destul de decenta, cu gresie pe jos, desi nu de 4 stele. AC racorea suficient, baia ok, cu cabina de dus, pe care, surpriza, apa reusea s-o pacaleasca si sa curga pe langa, chiar daca usile erau inchise. Prosoapele schimbate cand le lasam pe jos, lenjeria o singura data in 8 zile. Galagie de la doamnele care faceau curatenia. Se plictiseau fetele si mai tranteau o barfa mica la usa noastra. Numai ca Mayei nu ii plac barfele si latra mereu. Asa ca erau nevoite sa plece.

- Micul dejun previzibil si standard. Ne-au primit chiar si cu Maya pe terasa. Gaseam destul de greu locuri la masa.

- Serviciile nici pe departe asa cum ar trebui sa fie. Nici un zambet, la restaurant tineret adus de prin tara pentru perioada de vara, destul de nepregatit. Pahare sparte, apostrofari in gura mare de fata cu turistii si alte spectacole nedorite. In schimb am zambit eu suficient si ingrijorator de mult. Pentru ca atunci cand am certat-o pe Maya, am facut-o cu zambetul pe buze. Ha!

- Piscina mica si aglomerata. Nu mai gaseai seslonguri libere daca te trezeai mai tarziu.

- Plaja. Eeei, plaja. As putea scrie un roman. Multi bronzati treceau cu o frecventa de 3 pe minut, si aveau de vanzare porumb fiert, scoici, zmeura, banane, namol, mere trase in zahar topit, popcorn, pufuleti, pufarine, piatra ponce. Am uitat ceva? Asa ca printre zbieretele puradeilor dupa mamele lor, ale mamelor dupa puradei, ale vanzatorilor, ale muzicii house (de ce dom’le house, cand pe plaja targetul tinta pentru asa muzica aproape lipseste cu desavarsire?), pas somn, pas citit, pas relaxare, pas, pas…In schimb seara dupa pra 19 era perfect, toata lumea pleca si reuseai sa-ti auzi gandurile si respiratia. Dar numai pana la ora 20, pentru ca atunci vine baiatu’ sa-ti ia salteluta, sa te dea jos de pe seslong, ca sa-l alinieze in rand cu celelalte. Si in trecere mai ingroapa cu calcaiul cateva din zecile de chistoace de pe plaja. Acum plaja arata ca dupa razboi. Sticle goale, cutii de bere goale, dar ca sunt goale nu-i bai, doar ca sunt imprastiate peste tot, pe jos binenteles, pentru ca cele 3-4 cosuri aflate departe de plaja, sunt deja cu varf...

In schimb, dupa masa de seara, ieseam ca fetele sa ne plimbam pe plaja. Aceasta este partea favorita a mea, din toata vacanta la mare. Asta si cea in care la intoarcere, toti cunoscutii iti spun: “Ce bronzare sunteti. Ati fost la mare?” Nuuuuuu

Acum, nu stiu ce sa zic, m-as mai duce? Daca as merge pe principiul: mai bine acolo decat deloc, probabil ca da, la cat iubim noi marea.

Trimis de MCM in 05.07.12 23:42:12
Validat / Publicat: 06.07.12 11:04:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 2148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina, noaptea la 10. Liberaaaaa, la mare....
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.07.12 01:14:46]

Rog Cliff Richard- Summer holiday. Multumesc

zoloft
    [06.07.12 11:12:34]

Caragiale, Vlaicu, Grigorescu... nu intelec cum ai lasat un Balcescu doar daca i-ai dat o suta veche: D

asta ca o gluma...

In rest, mi-a placut review-ul tau...

Mie personal mi-a placut cat de cat la Amiral si ma consider un pic pretentos.

Dar vb ta, decat il alta parte mai rau, mai bine aici unde deja ne-am obisnuit: si cu fetele triste de la restaurant si cu sezlongurile rezervate de la 6 dimineata si cu piscina impartita de 3 hoteluri pline de sindicalisti si cu bronzatii care se ocupa de sezlonguri...

[06.07.12 14:08:23]

@zoloft: ha, ha. Ai dreptate cu Balcescu. Reminiscente ale subconstientului de dinaine de 89, maica ))

neimportant
    [07.07.12 12:05:38]

„Amiralul” cat e el de boss peste mari si oceane (cel putin asta pe care l-ati „calcat”), atunci cand „amareaza” dupa Arcadia cu ale sale, seamana cu agurida ingurgitata dupa cataif. Ce diferenta intre „placerile” Mamaiei si binefacerile din Arcadia. Unde mai poti gasi atata eterogenitate (eufemistic, biensur) ca la Mamaia pe plaja?

Legile economiei aplicate pe nisip, au fost „dezbracate” cu salbaticie de continutul universal valabil, atunci cand balaoachesul a refuzat, cu discretie disimulata, jumatate din tariful zilei, dupa formula biblica: „Margaritas ante porcos”. Cu toate acestea, ati reusit performanta sa-i invingeti cerbicia cu pretul unui favor marunt (unii ii zic ciubuc, fie el de 1-2 lei), sa-i cumparati libertatea, dupa dictonul de mare succes: „Aegroto dum anima est, spes est” - Cat timp bolnavul sufla, mai este speranta.

Saru’mana si carpe diem!

[07.07.12 15:52:40]

Amiralul mi s-ar fi parut super acum 15-20 de ani. Ciudat cum traim in bucati temporale si pacat ca dorintele/nevoile nu se sincronizeaza cu vremurile prezente decat pentru cei mai norocosi dintre noi. Am vrut sa fac o antiteza a doua vacante, ca sa nu uit ca "Tempora mutantur et nos mutamur in illis" - timpurile se schimba, si noi in ele. Si sa nu uit sa apreciez ceea ce am.

carpe diem, mafrend )

bog68
    [24.07.12 21:57:45]

Nu cumva seara ți-o culcau pe Maya pe picioare de-ți cerură 200 de roni? Sau îi dădură pat separat, prosoape, halat de baie și papuci. Aaa nu, cred că îi aduceau dimineața micul dejun în cameră... și apoi îi făceau masaj...

Dar pe plajă nu era nimeni cu ,,- Colorata mâine-i gata!!! ,,? sau ,,- Nu dați banii pe prostii, faceți poze la copiii!! ,,?

Hai măi mamă, păi eu o luam pe Maya de-o lăbuță, aparatul foto și urlam de s-auzea până-n Mangalia...

,,- Las' porumbu' că-i stricat, hai cu Maya la pozat!!! ,,

Uite-așa scoteai bănuții pen' cazarea ghemotocului puf-pufos.

Apropos poza 3 e bestială! Dacă nu te deranjează, trimitemi-o și mie pe mail, vreau s-o pun ca ,,scrinseivăr ,,pe laptop.

adri-nico
    [24.07.12 22:42:54]

P023 e BETON!!

[24.07.12 23:15:29]

@bog68: Asa m-am gandit si eu, sa vezi ce liniste era pe bucatica noastra de plaja. Cum se pregatea sa apara cate un conational cu ceva de vanzare, Maya latra de parca viata ei depindea de asta. Drept urmare eram ocoliti de departe de catre vanzatorii ambulanti, vecinii de plaja chiar ne felicitau. Sigur m-a simtit ca nu-mi plac de loc si s-a comportat ca atare . Da-mi pe PM adresa de mail pt poza

@adri-nico: este superba marea nostra draga. Iubesc culorile cerului si apei in prag de seara. Cred ca am o mie, din vacantele trecute, numai cu nori, valuri, nisip, pescarusi.

Ca un fapt divers: la turci nu am vazut picior de pescarus. Unde or fi fost? Ia sa caut pe net si sa vad de ce

bose
    [06.08.12 09:58:12]

Citind cele scrise de colegii de forum care încă mai merg pe litoralul românesc sunt tot mai convins că am decis bine atunci când am ales să nu mai calc pe acolo. Nu merită! Cu aceiaşi bani faci un concediu super în Bulgaria sau Grecia dacă rezervi din timp. La greci te poţi descurca onorabil şi dacă pleci fără nimic aranjat.

Chiar nu-mi lac plajele noastre murdare, aglomerate şi pline de umbrele şi şezlonguri. Turismul nostru de litoral încă se bazează în bună parte pe conceptul mai vechi şi consacrat: ,,ai prins turistul - l-ai ars - că şti că nu-l mai prinz a doua oară - dar are balta peşte şi nu-ţi faci griji - data viitoare, vine altul că sunt mulţi".

adri-nico, bog68, bose, MCM, neimportant, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂAmiral Hotel: