ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2012
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2010
- ADULȚI

Vila Maria din Sovata

In luna mai am fost la Sovata, presat de o problema ce nu mai suferea amanare. O familie de francezi, adica mai pe romaneste, amicul meu normand Pierre si cu familia sa, toti facand parte din gruparea “Amicilor Naturii”, dorea sa viziteze Sovata si manastirile din Bucovina. Eu trebuia doar sa le asigur cazarea in Sovata. M-am dus asadar “atza” la ceea ce cunosteam eu mai bine pe-acolo, adica direct la Vila Maria. In aceasta vila am inoptat si eu de mai multe ori, inainte si dupa caderea comunismului, stiam ca preturile sunt acceptabile, ce mai incolo si-ncoace!... cunosteam pe dinafara fiecare metru patrat de vila. Plus de asta, il cunosteam si pe patronul ei, dl. Piroska, cel ce detine in Sovata Hotelul Alunis si inca trei vile, vila Maria, vila Magdalena si vila Parc.

Vila Maria e situata chiar in centrul statiunii, iar baza de tratament Danubius si Lacul Ursu nu sunt departe. Vis-a vis de ea exista un mini-market si un magazin de suveniruri, iar alaturi de ea, o frumoasa biserica ortodoxa si un mic parc. Vila are parcare proprie, camerele au preturi variabile, in functie de etaj, de la 60 de lei dubla la 130 de lei, apartamentul. In pretul cazarii mai sunt incluse si accesul la piscinele cu apa sarata si dulce si la sala de fitness a bazei de tratament a hotelului Alunis. Vila a fost renovata de curand, a devenit mai cocheta, mi-am dat seama de asta dupa mirosul de vopsea proaspata si scarile de lemn ce duc la etaj, care nu mai scartaie. Singura problema aici era sala de mese…de obicei luam masa la restaurantul hotelului Alunis, unde se gateste foarte bine si ieftin. Si celelalte servicii gen piscina, wellness, fitness, tratament, sunt asigurate tot de baza hotelului Alunis, aflata la 500 de metri distanta. Dar acum, la Vila Maria, exista si o mica sala de mese si o bucatarie proprie. N-am stiut niciodata cate stele are Maria, cred ca doua, ci am stiut doar ca are 26 de locuri de cazare, televizor cu cablu, frigider, aer conditionat, si acces gratuit la internet.

Apoi, am urcat cei 4-500 de metri de “Main Street” ai statiunii, ce duc la Lacul Ursu si la Baza de tratament Danubius. Am urcat la elegantul restaurant al hotelului Alunis, ca sa servesc un grill de pui cu cartofi prajiti care stiam ca nu depaseste 35 de lei. Cu salata si cola cu tot. Lacul Ursu, de-abia intrase in febra pregatirilor pentru canicula ce se prognoza in aceasta vara. Sa nu uitam ca in perioada 2012-2014 soarele nostru, mult adulat de intreaga planeta, intra in ciclul sau “de varf”, inmultindu-si pistruii si petele de pe fata!

Ufff, va fi caldura mare la vara, moncher! Asa ca “Du-ma mama la Sovata!”

In conditiile in care un bilet de intrare la Baile Sarate Sangeorgiu de Mures a “sarit” la 26 de lei, baile Sovata au pastrat intrarea “la lac” la un pret constant-20 de lei, asadar, combinat cu o camera la aceasta vila, sau la altele similare, eu cred ca fiecare dintre noi, poate sa-si permita in acesta vara un concediu de cateva zile la Sovata. Stiindu-l un mare sportriv, amicul meu Pierre e instructor de tenis de masa si monitor de ski, i-am recomandat unul dintre cele 3 apatamente ale vilei, dotat si cu aparatura de fitness si jacuzzi, (apart. nr 1), pentru intretinerea conditiei fizice si relaxare.

In luna mai 2012, Sovata mi-a aparut ca o statiune care inca hiberneaza, pustie si adinamica, depopulata, ce nu s-a trezit inca din lunga letargie a unei ierni geroase si primaveri ploioase, dar e stiut ca mai nou, pe la noi, vara apare brusc, cu temperaturi extreme. Atunci, racoarea lacurilor Ursu si Alunis, e binevenita si uitam repede de toate neajunsurile trecutului.

Dorgo

@Web, te rog melodia http://www.youtube.com/watch?v=jlWoEQ27J98

Trimis de dorgo in 05.07.12 07:00:58
Validat / Publicat: 05.07.12 12:17:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: prin mai toata tara

VIZUALIZĂRI: 8832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Am ajuns pe strada principala a statiunii Sovata, cam goala in extrasezon

[05.07.12 08:06:40]

@Dorgo, pana la urma, ai stat acolo, sau doar ai antamat cazarea pentru amicii tai?

dorgoAUTOR REVIEW
[05.07.12 12:04:32]

@Web... in acest an n-am stat decat o juma de ora la vila si o ora la restaurantul lor, deci cred ca-l puteti publica fara PMA sau deloc... mersi...

[05.07.12 12:17:43]

Articolul va fi publicat fara note, pentru ca nu ati fost cazati efectiv la aceasta unitate.

dorgoAUTOR REVIEW
[05.07.12 20:16:51]

@Web muzical, mersi pentru Bella Maria!

MCM
[05.07.12 22:12:26]

Si eu care ma gandisem la: "La Sovata, unde face Nicu-armata" )

[09.08.13 17:36:21]

Mutat la rubrica "Vila Maria [Sovata]" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

dorgo, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂVila Maria: