ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2012
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUN-2012
single

Cu vaporasul in jurul insulei Zakynthos

Insulele i-au fascinat intotdeauna pe oameni.

”Insula Pastelui”, cu monolitii ei enigmatici scrutand departarea, “Insula Comorii” si-a piratilor lui Long Silver John, descrisa admirabil de Stevenson, “Insula Tortuga”, asemanatoare carapacei unei broaste testoase, cuib al tuturor piratilor din Caraibe, loc in care nu gaseai nimic ce nu putea fi cumparat sau vandut, “Insula cu elice”, zamislita de imaginatia lui Jules Verne, nimic altceva decat un viitor vas de croaziera, un adevarat oras plutitor, “Insula misterioasa”, a aceluiasi autor, care, stearpa la prima vedere, oferea totusi unui om de stiinta, precum, inginerul Cyrus Smith, un “Bear Grylls” al secolului trecut, tot ceea ce era necesar surpavietuirii, “Insula Monte Cristo” sau “Insula If”, loc in care in celebra inchisoare “Chateau d’If”, parintele Faria ii destainuie lui Edmond Dantes secretul unei fabuloase comori, poveste ce-avea sa aprinda imaginatia lui Alexandre Dumas si sa imbogateasca cativa regizori de la Holywood, si, de ce nu? ... ”Insula Zakynthos”, numita si “Insula Elfilor”, la fel de misterioasa precum Santorini, cea in care s-au nascut Altantii…ce sunt Elfii? ... legenda spune c-au fost cei mai buni si frumosi oameni de pe pamant, caci se nasteau ca florile, direct din tarana…eu cred in aceasta legenda, caci grecii mai sunt si astazi, oameni frumosi si buni…

“Zaky” asta a mea e-o insula intr-adevar ciudata si plina de mistere, ma intreb oare de ce o prefera numai pe ea, testoasele Caretta pentru a-si depune aici, de sute de ani, ouale? ... exista nu mai putin de 3000 de insule in Marea Egee si Marea Ionica…Si-apoi mai exista pe-aici si o insula ce imita aproape la perfectie forma unei broste testoase, insula ce pare a fi modelata de niste fiinte extraterestre!

Mister…

Turul insulei (sau mai bine zis “semi-turul”ei), incepe invariabil din portul “Zane”, autocarul ne ia dimineata la 8 de la hotel si ne depune in port. E-un vas grecesc cu trei punti. Pe punte, auzi toate limbile pamantului…ai si un bar pe punte, dar, daca ati ales varianta “romaneasca”, cea cu 32 de euro, e bine s-aveti si senviciuri "de-acasa", caci barul e scump si mancare n-o sa primiti ca pe alte vaporase din alte insule. Ghidul nostru, Marius, e insa foarte simpatic si ne arata in zare o insula, e Kefalonia, cea mai mare insula greceasca. Aici s-a turnat filmul “Mandolina colonelului Corelli” cu Penelope Cruz si Nicolas Cage, ne spune el. O privesc cu atentie pentru ca eu il ador pe Nicolas Cage…

Prima halta si baie o facem la “plaja de sulf”, apa e mai galbuie aici, chiar si malurile contin saruri de Sulf. Vasul acosteaza la 50 de metri de mal. Se poate usor inota pana la mal, e ca si cum ai traversa un bazin olimpic, daca nu reusesti, primesti flotoare. Distanta nu e mare, dar apa are 5 metri adancime si e rece. Reusesc sa trec totusi dincolo. Plaja se aglomereaza, mai gasesc un loc liber langa o domisoara careia incep sa-i vorbesc in eglezeste vrute si nevrute…imi raspunde tot in eglezeste…in final o intreb…”Where are you from? ... ”From Romania”. Ii spun ca si eu sunt roman…dar ea se dezumfla…oare de ce? stie cineva sa-mi raspunda?

Daca inotati pana la mal e preferabil sa tineti ochii inchisi, apa e usor acida.

Urmatorul specatacol e cel al pesterilor albastre. Peretii alburii reflecta albastrul marii si totul, apa si piatra, parca si aerul, devin dintr-o data, albastre. Sunt zeci de pesteri frumoase de vizitat, aici, pe coasta nord-vestica a insulei, la un moment dat “frumosul” devine un lucru normal, banal chiar.

Ne apropiem si de vedeta zilei, plaja Navagio. Aici, in anii 1982, o nava a Mafiei italiene a traficantilor de tigari era urmarita de paza de coasta elena. A se ascunde intr-una din pesteri, nu era o problema prea mare, dar aparu o defectiune la un motor si o furtuna ca din senin. Nava traficantilor esua langa mal. Cateva zile, mii de pachete de tigari au plutit pe mare. Gurile rele zic ca un ministru al turismului elen, a adus epava pe mal, pentru a fi mai bine admirata de public. Plaja Navagio nu poate fi abordata decat dinspre mare. E inconjurata de pereti verticali de calcar alburiu de peste 400 de metri. Pe plaje acosteaza multe nave, dar asta nu te deranjeaza deloc, ci-ti sporeste senzatia ca te afli intr-un loc important, ravnit de multa lume. E-un loc atat de frumos si luminos, ca-ti taie rasuflarea, un loc prin care fiecare pamantean ar trebui sa treaca macar odata. E-un loc plin de nostalgie si culoare ce-ti produce o bucurie imensa. Vei privi crestele abruptului si vei cadea pentru o clipa in extaz precum in fata Capelei Sixtine sau a Sagradei Familia, exclamand…”Nu! , e imposibil, asa ceva nu poate sa existe! …” Navagio ti se va cuibari in suflet pentru totdeauna, va fi rezerva ta de bucurie si speranta pentru momentele grele ale vietii.

Un sfat!... mergeti in Zakynthos si vizitati pesterile albastre si Navagio. Nu sunteti decat la o distanta de 2 ore si 220 de euro de ele.

PS. Iata si alte excursii optionale. ce pornesc mai ales din “Zante”.

Zilnic, o ora cu “Yellow submarine”, costa 16 euro, In fiecare sambata aveti o “Noapte greceasca”-25 euro, Zilnic “Jeep Safari”-40 euro, “Turtle trips”, excursie de-o ora pentru a observa broastele testoase Caretta cu un vaporas cu fundul de sticla-18 euro, “Sailing on Ionian Sea”-o zi intreaga cu yola, barbeque inclus-55 euro, Intrare la Parcul Acvatic de la Tsilivi (intre orele 10-18), pret 18 euro, “Horse riding” (calarie), o ora-20 de euro, doua ore-35 euro, Excursie de-o zi in insula Kefalonia-39 euro, Excursie la Atena-100 euro, Excursie la Olympia-35 euro, scufundari marine.

Abundenta de oferte ne scuteste de comentarii, Zakynthos e-o insula mica cu o oferta turistica mare.

Dorgo

@Web, te rog videoclipul http://www.youtube.com/watch? v=SUm5BKgA6XY

Trimis de dorgo in 04.07.12 19:42:08
Validat / Publicat: 04.07.12 20:53:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 6433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 O oferta locala buna
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[04.07.12 21:05:43]

Atasat clipul solicitat de autor, vizionare placuta!

maryka
[05.07.12 00:35:54]

Absolut incantator! Zakynthos este intr-adevar o insula mica, dar tare frumoasa cu multe locuri fantastice, iar Kefalonia merita vizitata, este altceva, o splendoare, vezi rw. -urile, anul acesta am avut placerea de a o vizita. Felicitari pt un rw de pus la suflet!

sniga
[10.07.12 19:12:02]

Foarte util si frumos.

[04.10.14 07:46:57]

Mutat în rubrica "Excursii opţionale în/din Zakynthos, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

maryka, sniga
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: