ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2009
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Superb

Recomand cu caldura acest hotel. Eu am fost in perioada 6-13 iulie la RALITSA SUPERIOR. Complexul are 3 hoteluri [standard, sector K si superior].

Cine doreste distractie, recomand piscina de la 3 stele, iar pentru cei care doresc liniste - piscina de la superior.

Mancarea variata pentru toate gusturile.

Piscinele absolut superbe cu un plus pentru cea de la superior.

Pentru cei care doresc mai multe informatii va stau la dispozitie. Am sa incerc sa postez si cateva poze.

CONCEDIU PLACUT!

Trimis de adrian/ in 27.07.09 12:31:14

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian/); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 PISCINA RALITSA SUPERIOR
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

cornelia
    [28.07.09 07:08:18]

- te rog spune-mi daca sunt probleme in ce priveste meniul pentru copii, deoarece am un baietel de 3 ani cam mofturos.

- cineva a spus ca barul de pe plaja are un orar cam ciudat 11.00 - 16. 30. Este adevarat?

- exista furnici in hotel?

[28.07.09 14:29:25]

Exista in cadrul restaurantului Ralitsa Superior zona meniurilor pentru copii dotata cu:

- piure de cartofi

- spaghete

- crenwursti

- snitele

- gris cu lapte

Poti alege fara griji din meniurile obisnuite pentru adulti, cu siguranta din multitudinea de sortimente vei gasi si pentru pusti ceva sa ii placa.

Furnici nu sunt, dar intradevar barul de pe plaja are acest program. Cam neplacut, ce-i drept, deoarece la ora 11,30 deja nu mai puteai sta la soare iar cand reveneai pe plaja il gaseai inchis. Deci tot piscina este mai la indemana.

Barul de pe plaja se numeste HAVANA si este in zona de plaja comuna tuturor hotelurilor ultra-all inclusive. Voi posta si poze cu acest pub, ca sa il recunoasteti mai usor. Se putea servi si pranzul acolo deoarece aveau si gratar dar este foarte aglomerat.

[29.07.09 08:51:52]

Buna Adrian!

In ce corp ai fost cazat?

Si eu urmeaza sa plec pe 9 august la ralitsa superior corp k. Imi poti recomanda vreun etaj sau numar la camera? Se poate rezolva la receptie si romaneste (adica cu o mica atentie obtii ce vrei)?

1. Poti da detalii despre acest corp (camere, servicii locatie) te cazeaza numai la ora 14 cum am mai citit sau imediat ce sosesti?

2. Ai fost cu auto prpriu? Cum a fost cu parcarea?

3. Este aglomeratie? Care e procentul de romani fata de rest?

4. Piscina sau piscinele (apropo cate sunt?) nu se gasesc in acelasi loc?

5. Iti dau prosoape la piscina? Sunt probleme de genul nu gasesti loc pe seslong?

6. In statiune cum este? Ce merita vazut? Ce nu ti-a placut in statiune? Dar la hotel?

Scuze daca e prea mult, dar e primul concediu in albena si la acest hotel si din pacate (sau mai ales din fericire) cea mai buna sursa de informare este acest site. Am incercat sa contactez hotelul si prin mail si prin agentia de turism, dar nu am reusit.

Cu multumiri!

[29.07.09 15:01:03]

Buna SORIN1970

Noi am avut sejurul luat la SUPERIOR. Sunt 3 hoteluri: standard de3 stele, sector K 3+ si superior, nu stiu pentru care din ele ai optat tu cand ti-ai luat biletul. Cazarea se face exact in corpul in care ai sejur. Sunt sigur de acest lucru deoarece exact in ziua in care am sosit noi mai era o familie de romani care aveau bilet in sector K si insistau "romaneste" sa fie cazati in superior dar nu au reusit. Din cate am inteles camera ti se alege chiar in momentul in care faci rezervarea la agentie si ti se confirma ca au camere libere. Ora de cazare este 14,00 iesire ora 12,00. Deci cred ca depinde de cei care au camera imediat inaintea ta cat de tare se grabesc sa o elibereze. Cei care sunt cu auto propriu plecau dimineata dupa micul dejun, noi am fost cu autocarul si aveam plecare la ora 15,30.

Despre sector K nu pot sa iti spun decat ce am vazut de afara, aveau aer conditionat, frigider nu am avut nici la superior deci probabil nu este nici la K. Procentul de romani era cam 33%, restul bulgari si nemti. Fiecare corp are piscina lui, sunt apropiate intre ele cam 50 metri distanta dar distractia cea mai mare era la cea de 3 stele. Tot acolo am vazut ca se dadeau si gustari intre mese (pizza, fructe, inghetata) care la superior lipseau.

Nu se dau prosoape la piscina, nu am avut probleme sa nu gasim sezlonguri libere, dar nici nu am venit mai tarziu de 10 dimineata la piscina. Sunt destul de multi si turistii care pleaca la plaja la mare si din pricina asta cred ca nu era foarte aglomerat.

Statiunea ne-a placut foarte mult, este extraordinar de curata, foarte multa verdeata, flori, locuri gen "LUNA PARK", exista acel shuttle bus pana la plaja dar nu l-am luat niciodata pentru ca faceam 10 minute pe jos. Exista o scurtatura chiar prin luna park ce iese exact pe plaja la sectorul rezervat Ralitsa.

Iti doresc concediu placut si daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.

[29.07.09 16:05:12]

EU AM LOCURI LA K3+.INTELEG CA FIECARE ARE PISCINA LUI . DECI ESTI OBLIGAT SA STAI LA PISCINA TA? SA INTELEG CA NU AI AVUT ACCES LA INGHETATA GRATUIT? CUM SE FACE DIFERENTA INTRE CLIENTI? AU BRATARI DIFERITE? MIE MI S-A SPUS LA AGENTIE CA DIF ESTE DOAR LA CAZARE SI CA RESTUL FACILITATILOR ( PISCINE , MASA ... ) SUNT DISPONIBILE PT TOATA LUMEA.SERVIREA MESEI SE FACE IN ACELASI RESTAURANT SI PT CLIENTII CORP K SI PT CEI DE LA SUPERIOR?

[29.07.09 16:11:42]

sorin1970, nu mai scrie cu litere mari, e foarte greu de citit -- personal sunt tentat sa sar textele altfel scrise, e prea obositor.

Sa speram ca nu simt chiar toti acelasi impuls -- c-altfel nu mai primesti raspuns la intrebarile tale

Glumesc, desigur, dar tine te rog cont de recomandare.

[29.07.09 16:36:17]

Buna SORIN1970

Superiorul si sector K au bratari la fel (albastru) iar ceilalti aveau grena si bej. La restaurantul superior erau numai bratari albastre (deci si K). Voi posta si poze pe care le-am facut cu mancarea. Aveam inghetata la superior doar la pranz si cina. Acele gustari intre mese care iti spuneam ca se dadeau la standard (pizza, fructe, inghetata) la superior nu se dadeau. Dar bratara albastra iti dadea voie oriunde din cele 3 locatii.

[29.07.09 16:45:38]

Multumesc, adrian.

Deci pustiul meu cu bratara albastra va putea manca inghetata toata ziua??

Am scris corect domnu' webmaster???

[29.07.09 16:51:45]

mai-mult-decat-corect, sorin.

Multumesc.

[29.07.09 17:09:12]

Acum am terminat de postat poze. Da, pustiul tau poate manca inghetata toata ziua daca il duci la piscina de la K sau standard, cum iti spuneam cu bratara albastra ai acces oriunde numai ca noi nu am stiut de la inceput.

[29.07.09 17:20:46]

ADRIAN ESTI UN DOMN

MULTUMESC

[29.07.09 17:21:20]

scuze iar am scris cu litere mari

Deborah77
    [29.07.09 17:37:39]

Sorin, nu-ti face nici o grija pentru copil, eu am fost in iunie cu baietel de 2 ani si 7 luni si n-am avut nici o problema. Mancarea de la barul pt copii chiar nu o recomand, in afara de piure si gris cu lapte, restul erau tocaturi, crenvusti, niste prostii....Dar erau atatea posibilitati la mancarea pt adulti, ca nu a existat sa nu gasesc ceva sa-i placa. Si daca nu manca suficient, erau gustari pe plaja si la snack bar la piscina pana seara tarziu, deci si la 10 noaptea puteam sa-i dau un biscuite, sau, chiar, scuzati, niste cartofi prajiti in caz de urgenta .

emycor
    [30.07.09 09:39:19]

Multumim f mult pentru detalii si poze.

Noi (2 adulti si un kinder de un an) vom merge in 15 august la Ralitsa si acum ne-am facut o idee.

vivita*
    [04.08.10 16:27:04]

buna, vad ca a trecut un an de la discutiile de mai sus, sper sa nu fie prea mare deranjul daca am cateva intrebari.

1. transportul pana la plaja este gratuit, nu?

2. cei de la receptie inteleg & vorbesc foarte bine engleza? (presupun ca romana nu o stiu).

3. ca banii se pot schimba in leva, in bulgaria sau trebuie din romania?

4. legat de sezlonguri, hotelul are o plaja proprie si nu trebuiesc platite sezlongurile? ... sper sa imi raspunzi la aceste intrebari. ciao!

emycor
    [05.08.10 10:34:15]

pentru vivita:

1. transportul pana la plaja este gratuit- un autobuz... dar nici pe jos nu e chiar asa departe

2. stiu putina engleza iar de romana nici nu mai vb

3. noi am schimbat si la casa de schimb de la hotel si am luat si din vama

4. pentru o camera sunt 2 sezlonguri si o umbrela gratuite si pe plaja si la piscina

adrian/, cornelia, Deborah77, emycor, SORIN1970, vivita*
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Garden Hotel (ex corpul K):