ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2012
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 29.06.12
JUN-2012

Sfaturi pentru cei care nu au mai fost

Nu voi mai intra in detalii cu frumusetea statiunii ca deja au facut-o altii. M-am gandit sa scriu cateva sfaturi.

Daca sunteti tineri care cautati distractie, cluburi, aceasta este statiunea potrivita. Cluburile nu sunt in statiunea, sunt cam la 1 km de ea, insa este cea mai apropiata statiune de acea zona. Din cate am inteles doar in week-end este agitatie, in rest nu stiu nici daca le deschid. Club Ahoy: intrare 10 euro, parcare 5 euro, orice bautura 10 euro, cred ca doar berea era mai ieftina.

Daca vreti sa cumparati sucuri, mancare sau altceva sa aveti in camera, nu mergeti la primul Mini Market pe care il intalniti. Diferentele de pret sunt foarte mari de la un magazin la altul. Exista un supermarkent cu preturi bune, imediat dupa Farmacie sau daca aveti masina exista unul mult mai mare si ieftin la iesirea din Kallithea spre localitatea Kassandria.

Daca aveti nevoie de medic din cate am inteles de la cei de la receptia hotelului, pot chema ei unul insa este foarte scump sau poti merge in localitatea Kassandria, aflata la doar 4km de Kallithea unde noi nu am platit nimic. Desi clinica este non-stop am auzit ca noaptea nu este sigur ca gasesti pe cineva.

Mancarea: din pacate noi nu am nimerit nici un restaurant cu mancarea cu adevarat buna. Am incercat vreo 4, am dat o gramada de bani (cate 60-70 de euro de cuplu, pt un fel de mancare, niste tzatiki si cate un suc/bere) si degeaba. Dupa cateva zile am decoperit Giro Giro, un fel de fastfood cu mancare foarte bune si foarte ieftina. Aveau si mancare traditionala greceasca dar si paste, pizza etc. 2,8 euro Gyros, 10 euro pizza mare, 5 euro pastele

Daca vreti Watersports, cei mai dotati in acest sens sunt cei de pe plaja hotelului Pallini. Noi am facut Tubbing si Crazy UFO, super tare! Ceilalti care se ocupa cu watersports, te trag cu jetski-ul, insa la Palini au barca cu motor si este mult mai interesant. Tubbing 10 euro/persoana, Crazy UFO 10 euro/persoana

Karting - daca sunteti interesati exista 2 piste, dintre care una e varza. Cum mergeti spre zona cluburilor, nu intrati la primul karting, plasat pe partea dreapta. Putin mai incolo pe partea stanga este unul cu pista si masinile mult mai bune. 10 euro / 10 minute

In zona exista si o sala cu bowling, biliard: Space Bowling Center, foarte draguta. 4.5 euro / persoana

Trimis de sim0nica in 29.06.12 10:13:37
Validat / Publicat: 29.06.12 12:45:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 5079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sim0nica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sala Space Bowling Center, Kallithea

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kallithea: