ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2021
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2021
Cuplu
EXCELENT

Scurtă vizită la locașul zeilor din Kallithea

Kallithea (greacă: Καλλιθέα, în traducere - Vedere frumoasă, până în 1925 Μετόχι Ρωσσικό, Μετόχιον Ρωσσικόν, adică Mânăstirea rușilor, apoi Νέα Φλογιτά, Nea Flogita) sat de circa 1000 de suflete de localnici stabili din Kasandra, Halkidiki, Macedonia Centrală. Cam așa începe articolul din wikipedia.

Dar nu despre asta vreau eu să vă povestesc, ci despre două lucruri pe care le-am făcut eu aici anul acesta.

Am mers acolo în primul rând ca să aduc un pios omagiu unui mare om care iubea Grecia și această localitate, cu care ne-am întâlnit acum câțiva ani în formulă completă, dar care acum joacă alături de zeii ai căror altare am fost mai pe urmă să le vizităm. Și să-i rugăm să aibă grijă de ei, că tare ne erau dragi. Și mă mai gândeam și la altcineva drag, la fel de recent plecată spre o viață fără de griji și veșnică... Așa că primul loc vizitat a fost biserica Sfântul Nicolae (wiki - doar în bulgară din păcate...), din centrul satului. Biserică mică și veche de cel puțin un secol și jumătate. La intrare, pe dreapta, sunt lumânări și o „pușculiță” unde se pune suma datorată conform prețurilor afișate. Am luat câteva și le-am aprins, rostind și un Tatăl nostru spre ascultarea gândurilor noastre bune spre cei mai sus amintiți... :(

Apoi am ieșit și am mers mai departe, spre plajă, unde se află și templele pe care doream să le mai vizităm: cele ale lui Zeus Ammon și ale lui Poseidon și Asklepios.

Ansamblul a fost descoperit în 1969, iar în prezent, după ceva fonduri europene băgate aici, este frumos amenajat pentru vizitare.

La intrare suntem întâmpinați de o doamnă care ne oferă câteva explicații sumare și ne sugerează să urmăm traseul marcat, iar alte detalii am aflat apoi pe parcurs, citind panourile informative (engleză / greacă). Am urmat indicațiile întocmai și așa am văzut ceea ce a mai rămas din falnicele temple de odinioară, dar și pisicile locului... Nu o să vă ostenesc citând paragrafe întregi de date și denumiri; vă las doar pozele și un link spre wiki (tot doar în bulgară din păcate), sau pagina 20 de aici, pentru cei într-adevăr curioși să le afle.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Un sat (?) frumos, la malul mării, care are și altceva de oferit în afară de hoteluri, plaje și taverne.

Verde, viu, înflorit, înmirezmat... merită o vizită măcar!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Noi am fost mai mult pentru reculegere decât la relaxare, dar a fost bine.

Trimis de Dragoș_MD in 21.09.21 23:35:16
Validat / Publicat: 22.09.21 00:13:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4167 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Rămășițele templului lui Ammon Zeus

[22.09.21 17:54:23]

PS (fără legătură cu impresiile) - vreau să mulțumesc în mod deosebit utilizatorilor @disco și @viviv79, care chiar dacă nu au activitate în calitate de autori de conținut, cel puțin oferă în schimbul informațiilor primite aici câte un vot. Frumos!

Mulțumesc încă odată.

Michi
[23.09.21 10:10:11]

@Dragos: si al 20- lea vot, superbonus, nu pentru că aşi ajunge vreodată acolo ci că am citit un review ˝altfel˝

[23.09.21 10:15:48]

@Michi: săru' mâna!

Flaviu
[23.09.21 12:58:56]

@Dragos:

Recenzia ta trezește în mine amintiri foarte frumoase despre Halkidiki și Kassandra, în special. Unii "specialiști" spun că aici nu găsești adevărata Grecie, că e o zonă banală etc.

Mie îmi place foarte mult și mă reîntorc aici, cu plăcere, de fiecare dată când am posibilitatea.

Am vizitat și Kallithea, acum 3 ani am fost cazat în apropiere, la hotelul Macedonian Sun. Frumos dar nu am să scriu nicio recenzie... din motive personale.

Apropo de acordarea voturilor... Eu citesc destul de multe recenzii dar votez și intervin în "discuții" destul de rar, chiar dacă unele dintre ele ar merita cu prisosință aprecierea și votul meu. Eu, de cele mai multe ori, nu mă loghez. Din lene, din... Acu' vreo lună, cred, voiam neapărat să votez o recenzie. Culmea, mi-am dat seama că nu mai știam parola. Am căutat câteva ore hârtia pe care îmi notasem mai multe parole. Acum mi-am notat pe o altă hârtie locul în care am ascuns hârtia cu parole. Nu știu, o fi de la vaccinul anticovid pe care l-am primit acum câteva luni, cum îmi spun alți "specialiști" în ale medicinei întâlniți la frizerie, sau, poate, doar un timid început de bătrânețe...

Numai de bine!

[23.09.21 13:12:27]

@Flaviu:

La fel am putea spune că nu găssim adevărata Românie în Bărăgan, nu? Mi se pare aiurea chestia asta. Ca și cum ai spune că o parte a corpului tău nu este adevărata ta persoană! o fi a altuia?!?

O țară, asemeni unui om, e compusă din totalitatea regiunilor și zonelor sale, cu oameni, obiceiuri, gastronomie, floră și faună specifice. Inclusiv muște, viespi, șerpi, șopârlițe, arici de mare etc.

Și oricare are farmecul, frumusețea specifice.

Flaviu
[23.09.21 13:22:23]