ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2009
DIN: Timișoara
ÎNSCRIS: 17.12.07
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Duni Royal Resort = o 'Antalya' mai usor accesibila cu masina!!

Stacie Orrico-That's the way

A fost o vacanta de pura relaxare si "reincarcare baterii". Altceva nici nu prea ofera zona Sozopol, dar daca doriti ca si noi sa va relaxati si sa va oferiti dvs si copiilor conditii "de Antalya" la preturi mai accesibile (in primul rand pentru ca poti ajunge lejer cu masina, fara sa faci 2-3 zile pe drum, in cazul celor care nu sunt din sudul tarii, mai ales) - Duni e statiunea ideala pentru asa ceva.

Plecand din Timisoara, am ales o varianta de drum prin Serbia (Beograd-Nis-Sofia-Stara Zagora-Burgas), varianta ce fructifica din plin autostrazile existente in Serbia si Bulgaria (aprox 70% din drum pe austostrazi!) si evita portiunile catastrofice (de drum) de pana la Drobeta Tr. Severin. Dupa estimarile mele, il puteam face in 13 ore fara probleme; am preferat totusi sa fac o oprire undeva langa Borovets (la 75 km de Sofia), sa-mi fac o idee despre conditiile oferite in zona montana a Bulgariei - o sa scriu ulterior despre lucrurile cu adevarat interesante descoperite acolo.

Marina Royal Palace face parte din complexul Duny Royal Resort, ce mai include hotelul Marina Beach si Pelican (dupa cate stiu ambele de 4 stele), precum si un sat de vacanta superb, Belville Holiday Village. M-a incantat zona, sunt dealuri impadurite, am vazut multi brazi (!! ) prin resort si prin imprejurimi. Tot complexul e imprejmuit, masinile intra doar pe baza unui pass. Parcarea civilizata, super-incapatoare. (De fapt parcarile, este una pentru Marina Royal si Marina Beach si am mai vazut cel putin una, la fel de mare, in zona satului de vacanta si a hotelului Pelican).

Mergem in fiecare an in Antalya (si anul acest, in septembrie, o sa ajungem), asa ca acest review va fi axat majoritar pe comparatia Antalya - Duni, sperand ca ajuta alti turisti cu experienta, pretentii si gusturi asemanatoare cu ale noastre. De fapt, am pornit de la inceput cu ideea sa evaluez conditiile oferite acolo comparativ cu cele din Antalya - chiar din acest motiv am si ales Duni, pentru ca din informatiile mele era zona cea mai apropiata de Romania care ofera conditii similare.

Din punctul meu de vedere, Royal Marina este o alternativa perfecta pentru orice hotel mediu (catre superior) din Antalya. Cu cateva semne de "minus" (care insa sunt compensate pe deplin de pretul simtitor mai mic) :

- facilitatile pentru copii nu sunt la nivelul celor oferite de Delphin, Royal Wings

- nu are mini-aquaparkuri, nu are nici macar un tobogan de apa

- animatia de zi si de seara nu se ridica la nivelul celor din Antalya (mai ales cea pentru copii; cea de seara pentru adulti este excelenta, in opinia mea, dar din alta categorie - spectacole mai "stilate", cu pretentii, stil Moulin Rouge si Broadway!! )

- diversitatea mancarurilor nu este la nivelul resorturilor din Antalya (asta din urma am trecut-o doar ca am auzit-o la altii ca repros care mi s-a parut justificat; pentru mine personal nu a contat deloc, mncarea mi s-a parut arhi-suficient de variata si foarte buna)

In rest, sincer m-am simtit exact ca-n Antalya.

- Servicii excelente, personal atent si amabil

- Camere mari, moderne, bine si modern utilate

- Masa - de standarul Antalya, cu continut consistent atat in "raionul de mancaruri gatite", cat afara, unde se gatea pe gratar. De mentionat ca exista mai multe restaurante in regim bufet, recomand si restaurantul Sozopol de langa Amfiteatru, nu la fel de luxos, dar cu mancare buna si mai diversificata decat cel de la Marina Beach.

- Piscinele moderne, 3 la numar (pe plaja; am inteles ca mai era un grup in zona satului de vacanta), una inclusiv stil jacuzzi. Deasemenea piscina interioara incapatoare si bine dotata (la Royal Marina)

- Plaja si marea - mi-au placut foarte mult, mai ales marea ideala pentru familiile cu copii mici. Cred c-a fost singurul loc de pana acuma unde puteam uita de grija copilului pe interval mai mare de 1 minut:) - intrarea in apa fiind extrem de lina, trebuia sa mergi peste 100-150 de metri ca apa sa-ti ajunga macar la brau.

Sezlonguri suficiente, atat la plaja cat si la piscine; totusi, pentru ca se practica rezervatul de la ore foarte matinale (ar trebui interzis de conducerea resortului, la fel ca-n hotelurile bune din Antalya), gasesti greu loc locuri bune daca nu te trezesti inainte de 7.

Animatorii se straduiesc, chiar destul de mult, si intr-o masura chiar reusesc sa antreneze oamenii pe timpul zilei. Animatia pentru copii este slabuta, insa, pe timpul zilei doar activitate cam anemica la mini-club; mini-disco, existent in program, proiectat a se desfaura la mini-club, lipseste cu desavarsire si este improvizat de copii in spatiul unde se canta live (langa Amfiteatru). Spectacolele de seara mie personal mi-au placut mult, dar sunt majoritatea, deloc pe gustul copiilor. Sunt majoritatea spectacole gen cabaret, excelent realizate, dar nu reusesc sa antreneze lumea (s-o faca sa se implice, sa participe etc), cum se intampla in Antalya.

Per ansmablu - un RESORT foarte bun, il recomand ca musai pe "lista cea mai scurta" a familiilor cu copii sau celor care pun relaxarea pe primul loc in preferintele de concediu.

Trimis de tm67bru in 26.07.09 12:00:53

VIZUALIZĂRI: 14400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tm67bru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Trecem la capitolul \"entertainment\" - Darts, disponibil de la ora 11 (parca). Mai era ceva, langa (se vede si-n poza), ne-am jucat si noi un pic, dar nu mai stiu cum se numeste jocul :)

[26.07.09 12:10:30]

poze o sa pun mai tarziu, nu am ajuns inca sa le extrag din aparat

[27.07.09 11:30:40]

salut,

Merg si eu aici peste vreo 10 zile deci am cateva intrebari:

- hotelu era full? cica e renumit pt overbookinguri

- am inteles ca pt sezlonguri cu "pozitionare buna" trebuie sa te scoli devreme.. dar totusi pe la ora 9 mai gasesti sezlong liber pe plaja sau trebuie sa stai la piscina?

- cum ti s-au parut bauturile incluse? mai ales sucurile si vinul. Ceea ce nu este inclus este excesiv de scump sau rezonabil?

- am inteles ca nu exista minibar?? daca ti-e sete in camera ce faci?

- exista ATM in resort?

Multam fain

[27.07.09 11:53:27]

- ATM exista doar la aproximativ 7-8 km (in Sozopol! )

- exista mini-bar, cu 4 sticle de apa (parca) si trei sucuri la doza. Noi am consumat foarte putin din ele (si abia dupa cateva zile de la sosire), dar pare ca NU se inlocuieste ce ai consumat; poate doar contra-cost.

- bauturile incluse ptr mine au fost okey, pentru ca nu sunt cine-stie-amator.Beau intotdeauna un pahar inainte de masa, insa pe principul "scurt & strong" (de obicei palica). O data am cerut Ballantines, mi s-a spus ca e contra cost, am zis pas. In rest ceream brandy sau whiskey, nu ma interesa prea mult marca --- un amanunt: m-am invatat sa specific "a SHORT one", aratand si cu degetele , pen'ca imi aduceau la inceput un pahar plin si lasam jumatate acolo! ) Berea okey, parca usor prea slaba. Sucurile in general comune, nimic deosebit. Dar freshul de portocale era autentic (si inclus, gratis)

- eu ma trezesc oricum devreme si in concediu, asa ca nu prea stiu (nu am studiat) cum e sa mergi mai tarziu, dar as baga mana in foc ca gasesti sezlonguri pe plaja - sunt FOARTE multe

- nu stiu cum e treaba cu overbookingurile, cf impresiei personale pe care mi-am facut-o despre management - m-as indoi sincer. Hotelul mi s-a parut chiar plin, insa.

Daca mai ai intrebari, iti stau cu placere la dispozitie

[27.07.09 12:14:01]

Berea e la aproape orice AI (ca si la concerte de exemplu) mai slab alcoolizata, important e sa fie rece. Te intrebam de vinuri pt ca la orice masa prefer un pahar de vin. Prin natura serviciului am calatorit f des in bulgaria si stiu ca au vinuri foarte bune, doar ca la Nessebar (Sol Palace) am baut o posirca ingrozitooare.. sper sa nu fie la fel. Faza cu freshul inclus ar fi o surpriza placuta.

Mersi de promtitudine.

[27.07.09 12:30:49]

Ah da, am uitat sa zic de vin. Vinul a fost chir o surpriza placuta, MULT mai bun decat cel din Turcia -- acolo am avut senzatia ca este din ala de masa, vrac, de la butoiul comun. Aici aveai la sticla, multiple choices , sec, dulce, demi. Destul de mare varietatea, mi s-a parut (nu-s mare cunoscator nici in aceasta privinta). Un alt lucru placut: erai intrebat daca doresti toata sticla , sau doar in pahare.

Am venit de acolo cu impresia vaga ca bulgarii stau cam la fel de bine ca noi in ce priveste vinurile...

Concediu placut

[27.07.09 12:34:00]

asta chiar pune capac... super tare, abia astept sa plec... eu spun ca sau mai bine ca noi la vinuri, sau au vinuri f bune la pret mai mic decat a noi. One more thing, cateodata si in concediu muncesc.. asa ca : internet este?

[27.07.09 12:50:24]

Este, dar contra cost. Wireless in zona lobby-ului, se poate plati per zi sau pe mai multe zile, cu reduceri substantiale. Eu mi-as fi luat pe 7 zile (50 leva, aprox 25 euro), insa... mi-am uitat laptopul acasa -- impreuna cu alte "maruntisuri", de exemplu, voucherul ).

Daca nu ai laptop, exista si un birou cu aproximativ 10-12 desktopuri la hotelul-frate Marina Beach (foarte aproape, practic in aceeasi zona) - acolo se poate plati doar la ora (5 leva) sau pe zi (10 leva), nu mai retin exact, sper sa nu te induc in eroare.

[27.07.09 12:55:57]

one last thing, si de la mine - ATENTIE! nu lasa ca lucrurile bune (si reale) amintite de mine sa te entuziasmeze excesiv. Repet, in opinia MEA e un hotel foarte bun; dupa cate intuiesc, ai gusturi & asteptari destul de similare, deci foarte probabil sa fie si pentru voi la fel. Insa nu se stie, mai bine fii precaut si nu ridica excesiv nivelul asteptarilor -- mai bine lasa-te placut suprins, decat sa fii nemultumit de cine stie ce detaliu sau apect care nu se potriveste, eventual, cu asteptarile tale...

[27.07.09 12:58:16]

inca o data multam fain. dau o bere cand trec prin Timisoara. chiar mi-e dor de terasele din piata Unirii. "scorul" internetului mi se pare chiar ok.

[27.07.09 13:04:58]

sunt un om cu capul pe umeri si nu cred ca la 1000 eur all inclusive pot avea asteptari foarte mari. vreau doar sa nu iau diverse tepe, probabil ca nu avem fructe de mare sau vitel la protap si nici nu ma astept sa fie mancare ca in franta. Daca marea a lina si copilul se simte ok, iar eu pot sa beau ceva rezonabil la bar e ok. Plus ca mergem 3 familii deci sa zicem ca distractia va fi oarecum asigurata. cat despre bulgari ii cunosc f bine si stiu cum sa-i iau.

[27.07.09 17:19:58]

pt. molko si tm67bru

am facut si noi rezervare la marina royal, pentru august, dupa ce ne-am interesat despre conditiile din resort;astazi, intamplator aflandu-ne la agentia de turism, ne-au spus sa ne pregatim bani si pt. sezlongurile de pe plaja deoarece acestea nu intra in sistemul AI !!! pe noi ne-ar deranja tare mult sa fie asa si chiar nu-mi vine sa cred ca la AI platim sezlongurile pt ca asa ceva nu am vazut la nici un hotel de 5* unde am fost! nu m-ar deranja neaparat pretul cat gestul ;voi ce stiti despre acest lucru?astept un raspuns ; mutumesc, Valia!

[27.07.09 17:28:06]

buna, sunt 99% sigur ca este fara plata, desi crede-ma ca nu as fi impotriva sistemului cu plata. Pt ca in felul asta, rezervarea cu prosopul ar fi muuult mai putin utilizata si ai avea sezlong fara sa te scoli cu noaptea in cap. Mai mult ca sigur agentia habar nu are ce vorbeste

[27.07.09 17:29:10]

in plus, poti consulta www.duni.bg, iar acolo scrie ca sunt incluse.

[27.07.09 17:58:51]

pt.molko: iti multumim !! am fost la un pas sa anulam rezervarile , la recomandarile insistente facute de agentie, care ne recomanda tot litoralul din Romania, copiii fiind evident foarte dezamagiti! evident si in mod sigur este ultima data cand mai folosim aceasta agentie. multumim!

[27.07.09 18:39:16]

sunt fara plata sezlongurile -- ce gogomanie de agentie))

[27.07.09 21:27:03]

@all-cei-interesati: mi-am adus aminte un aspect poate important - cursul de schimb din resort este dezavatajos - 1. 85 leva / 1 euro, cel mai prost intalnit [/ vazut / citit] de mine in Bulgaria.

Noi n-am schimbat decat pana in 100 de euro (nu am avut nevoie de mai mult, doar pentru amintiri & mici cadouri), asa ca nu m-a deranjat, dar voi - avertizati deja - puteti schimba inainte, la vama sau la vreo banca, prin orasele prin care treceti.

andra_ghibutiu
    [28.07.09 00:20:55]

Eu am fost week-end-ul asta si am schimbat la 1.92 leva/euro in SOZOPOL, oraselul aflat la 8 km distranta de Duni pe care vi-l recomand cu caldura, fiind extrem de pitoresc!

[28.07.09 15:53:46]

uite ca mi-am mai adus aminte de ceva, asa ca intrebarea de ieri nu a fost chiar ultima:

- din cate stiu hotelul accepta carduri.. Ai nevoie de cash in resort??... adica nu poti trece totul pe camera urmand sa platesti la sf cu cardul?

- mancare pt pici exista? adica un coltisor cu mancare mai putin condimentata.., sau supe, piure de cartofi (nu fulgi ca la Sol in Nessebar). Pe net parca se lauda ca au baby food corner.

Mersi.

[28.07.09 16:23:46]

- nu exista (inca) coltul pentru pici la Royal Marina, cel putin eu unul nu am observat. Exista insa - la restaurantul Sozopol (cel pe care-l recomandam, parca, mai sus) o incapere separata, doar pentru ei - daca am inteles eu bine, acolo nu este permisa prezenta parintilor , iar masa se serveste de la ora 17. Noi nu l-am incercat, desi ne propusesem.

- despre carduri - sorry, habar nu am cum e, nu am platit absolut nimic in resort.

[29.07.09 20:16:48]

Salut tuturor! Avem nevoie de informatii despre Royal Park Hotel Elenite-Bulgaria de la cineva care a fost acolo: cum este mancarea, camerele sunt curate sau nu-s, daca trebuie sa dam ceva spaga pt o camera mai buna (este platit sea view), cam pe unde este pozitionata statiunea, daca avem locuri de joaca si piscine pt. copii (avem cu noi 6 teroristi mici), daca este animatie pe timp de zi si/sau seara, recomandari pt restaurante si terase, eventuale servicii cu plata, cam tot ce ar interesa un grup de 4 familii pentru un sejur la acest hotel. Multumim!

[29.07.09 22:59:54]

valia, incearca la unul din reviews-urile de la hotel Royal Park, poate gasesti raspunsurile pe care le cauti deja postate pe-acolo; daca nu, poti sa-i intrebi pe unul dintre cei care au fost ...

floreflore
    [05.08.09 09:38:09]

Te rog, spune-mi daca stii ceva despre Hotelul Pelikan,

daca la barul de pe plaja platesti sau intra in all inclusive.

Multumesc!

[05.08.09 10:43:46]

www.duni.bg

si gasesti toate informatiile. Daca stai la Pelican poti manca si bea la orice bar sau restaurant din complex cu exceptia Royal Marina

[05.08.09 11:30:02]

am apucat deja de ti-am raspuns dincolo, la un review de la Royal Marina. Confirm si eu ce-a spus molko mai sus.

floreflore
    [05.08.09 12:41:08]

multumesc muuult!!!

Cristian_h*
    [22.12.09 02:32:13]

eu am inteles mesajul , aceasta e calea

webmasterXY*
    [22.12.09 08:49:08]

Sa ne reincarcam bateriile si cu aceasta melodie!

[20.01.10 16:05:54]

Vad ca suntem din acelasi oras Timisoara.

Crezi ca merita sa plec cu masina pana acolo?

Cum a fost drumul obositor?

Se compara cu un drum Timisoara -Constanta?

Ma intereseazasi un pret la acest hotel pt ca arata fain, intretinut, plaja curata etc

[20.01.10 16:34:31]

david: eu am fost pe la sarbi (am vrut sa evit portiunea criminala - pe atunci - intre Caransebes - Severin); a fost un pic mai lung, dar s-a meritat.

Pana la Constanta nu am fost niciodata cu masina, dar pot sa estimez ca drumul (varianta pe care am luat-o eu) e un pic mai lung; cam 15-16 ore imi dadea ViaMichelin. Eu l-am facut la dus din 2 bucati - am preferat sa ma opresc o noapte in imprejurimile Borovets-ului, sa vad cum e si la munte la ei -- si nu mi-a parut rau, a fost frumos acolo.

La intoarcere am venit dintr-o bucata si-a fost absolut okey.

Iti recomand atat hotelul, cat si drumul cu masina pan-acolo. O sa merg si vara asta, in iulie, tot in Duni. Posibil s-o iau prin Ro, acuma ca s-a rezolvat cat de cat portiunea Herculane - Drobeta.

crima
    [23.01.10 16:18:35]

voi rezerva si eu pentru la vara. intrebare: care parte e mai linistita? intuiesc ca cea cu "park/land view", ma tem insa de un "street/noisy view"... deci, cat de aproape e hotelul de strada? sau e musai un seaview? de ce da/nu? care ar fi avantajele, respectiv dezavantajele, pentru o parte sau alta? multumesc anticipat!

[23.02.10 16:13:42]

WB recomanda-mi te rog o agentie de turism agreeata de voi unde pot face rezervare la acest hotel.

[23.02.10 16:27:47]

eu am fost - intotdeauna - cu Eurotravel TGV (Alltours) http://www.vacanteinbulgaria.ro/ si nu am avut nici cel mai mic repros la adresa lor, ever!

[23.02.10 16:30:54]

au birou si in Timisoara?

[23.02.10 16:38:47]

nu, doar in Bucuresti si Targoviste -- dupa cate stiu; vezi eventual pe site.

[14.04.10 12:00:20]

Te rog sa -mi confirmi daca ai ales acesta ruta Timisoara- Duni. click aici.

Pana la urma voi merge la sfasitul lunii august la Royal Marina Palace, abia am gasit locuri si cred ca aceasta ruta este perfecta datorita autostrazilor.

[14.04.10 12:08:49]

Exact, pe-acolo am luat-o si eu anul trecut si cred ca tot pe-acolo o sa o iau si anul acesta.

Oprirea intermediara (o noapte) am facut-o in zona notata pe harta de acolo IHTIMAN (aprox 60 km de la Sofia).

Cam 75% din drum au fost, intr-adevar, doar autostrazi.

[14.04.10 12:19:35]

Sunt pe acesta ruta portiuni de drum cu gropi? Daca da, pe unde ar fi?

Ce taxe si de ce valoare mai trebuie platite? Prefer sa platesc pentru autostrazi decat sa-mi rup masina pe soselele patriei noastre.

La sarbi parca este suficient doar pasaportul

[14.04.10 18:08:13]

- portiuni cu gropi - zero anul trecut

- taxe de drum = autostrada la sarbi (cam 8 euro, parca, pana la Nis) + vigneta in BG (parca 6 euro/sapt; cam ai nevoie de minim 8 zile, asa ca va trebui sa iei pe 2 sapt -- sau pe o luna, parca era cam acelasi lucru)

- la sarbi trebe doar pasaportul (mai verifica si cartea verde, sa fie valabila SI la ei)

[28.07.10 10:46:04]

As dori o scurta comparatie cu plusuri sau minusuri intre RMP 2009 si RMP 2010.

[28.07.10 11:02:21]

In afara de cafeaua care mi s-a parut foarte proasta anul acesta, eu unul NU am sesizat absolut nicio diferenta.

Am fost foarte multumit de tot, Duni ramane pentru mine singurul resort din BG in care ma duc fara absolut nicio retinere. In opinia mea, e peste orice alt hotel din aceasta tara. (ma refer la cele de pe litoralul bulgaresc, bineinteles)

Krisko
    [25.09.12 10:16:03]

@tm67bru: Din toate cele spuse, are chiar un loc de top pe short list, singurul lucru care aparent le-a scapat (oarecum inexplicabil imho) e lipsa toboganelor/mini-akuaparkului...

alexP*, andra_ghibutiu, crima, Cristian_h*, david, floreflore, Krisko, molko*, valia
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: