ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2012
ÎNSCRIS: 09.12.11
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII

O experienta frumoasa pe ansamblu

Am fost si eu la "pomul laudat" din Sunny Beach la inceput de sezon 2012 si nu regret. Este prima mea experienta All Inclusive asa ca nu am cu ce sa compar personal impresiile, insa o sa incerc sa fiu cat mai obiectiv.

Parcarea: conform cu informatiile din alti ani, adica gratuita si suficienta pentru perioada in care am fost eu; daca vrei sa lasi masina dupa ora 12:00 a ultimei zi de cazare, tariful pe care l-am citit este de 20 de leva pe ora.

Camera: eu am fost cazat in corpul A, la ultimul etaj si la cativa metri de restaurant. In prima noapte am adormit mai greu din cauza zgomotului de fond de la conversatiile din restaurant/terasa si a caldurii din camera, dar dupa aceea m-am obisnuit.

Ca si conditii in interior am fost multumit. TV cu tub, mobilier nici vechi nici nou si intretinut, instalatiile sanitare un pic neglijate (furtunul de la sifon incepuse sa cedeze la imbinarea cu sifonul si mai dadea apa si pe langa) dar in general ok. Exista seif in camera si poate fi folosit contra cost (nu stiu cat pentru ca eu nu am folosit).

Pe balcon era o masuta si doua scaune de plastic unde se putea fuma. Stiu ca inainte sa ajung eu acolo s-a dat o lege la ei si s-a interzis fumatul in locurile publice dar pe terasa se fuma totusi fara probleme.

Mancarea: dupa cum am spus nu pot compara cu alte hoteluri All Inclusive, insa cel putin micul dejun il pot compara cu alte hoteluri unde am mai fost cazat si din experienta mea a fost undeva mult peste medie dar nu extraordinar.

In general la capitolul fructe nu am prea avut multe de ales poate pentru ca a fost si inceput de sezon si multe fructe sunt inca scumpe... Dar ca sa fiu concret: mi-a placut ca aveau bacon dar nu mi-a placut faptul ca era prea putin facut si prea gras (slab calitativ); ouale erau in toate felurile pe care le stiu eu (inclusiv facute in apa); rosiile aveau gust si personal am bagat la greu cu branza.

La pranz am fost o singura data si era cam la fel ca si la micul dejun. La snack bar am mancat mai des masa de pranz pentru ca era mai pe la jumatatea zilei (12:00 - 15:00 si 15:00 - 17:00).

In perioada pana la 15:00 avea pizza facuta proaspat si diverse chestii la gratar/prajite. Eu m-am axat pe pizza, piersici si inghetata. Restul aveau gusturi mai ciudate (burgheri si un fel de mici la gratar erau facute dintr-o carne tocata care mie mi-a adus aminte la gust de cea libaneza cu care nu ma prea impac bine, adica oaie/miel).

Cina era in doua serii, 18:00 - 19:30 apoi 20:00 - 21:30. Eu am fost repartizat la seria doua si mi-a convenit, nu am observat sa fie diferentieri la "calitatea" turistilor in repartizarea pe serii (dupa cum am mai citit ca s-au mai plans altii).

Mancarea era destul de variata in sensul ca se schimba de la o seara la alta. Legumele si salatele si chestiile de genul asta erau mereu la fel, insa felurile principale erau in fiecare seara cam 5,6. Am prins si mancaruri mai delicate cum ar fi midii, paella, iepure.

La restaurantele a la carte, sfatul meu este sa incercati mai intai sa faceti rezervare la cel italian daca vreti sa le vizitati pe toate pentru ca este cel mai mic ca spatiu si in week-end se umple pe 3 zile inainte. Eu unul l-am ratat din cauza asta si ca urmare am fost de doua ori in cel bulgaresc. Mancarea este mai calitativa in restaurantele a la carte (de exemplu la cel asiatic am gasit la fructe pepene galben si rosu, iar la cel bulgaresc am gasit baclava foarte buna).

Distractia: eu am fost cu baietelul meu de 3 ani asa ca nu am putut sa particip la joculetele/sporturile pe care le organizau cei de la animatie. Mi-au placut spectacolele si animatorii. Se vedea ca nu sunt actori si nivelul de calitate a spectacolului nu era mare, insa eu unul nu ma asteptam sa vad reprezentatii de teatru sau acrobatie :) Important e ca isi dadeau silinta si se vedea. La mini discoteca muzica era un pic nepotrivita (un fel de jazz am priceput eu ca ar fi) si ca atare copii se alergau pe acolo pe scena si in afara ei.

Topoganele pentru copii erau in regula insa pentru al meu au fost inaccesibile cat timp tasnea apa pentru ca nu ii placea sa fie stropit in fata si trebuia sa treci prin multe jeturi de apa sa ajungi sa te dai. Topoganele pentru adulti s-au inaugurat in ultima zi in care am stat acolo si nu am apucat sa ma dau. Pareau interesante si era o pista abordabila si pentru copii. O sa incerc sa pun poze.

Plaja era foarte buna, nisip fin, intrare lina si cu foarte multe sezloange. Eu am pins si cateva zile cu multe alge in apa dar nu erau pe toata lungimea plajei. Mereu am avut dubii ca o sa gasesc sezlong fix pe marginea apei ca sa se joace copilul si am gasit de fiecare data, asta in conditiile in care dimineata ma prezentam pe plaja tarzior (9:00 - 10:00) apoi dupa pauza de pranz cand bate soarele prea tare si e bine sa stai la umbra in camera cu copilul reveneam pe la 16:00 - 17:00. Pentru cine nu are grija statului intr-un anumit loc pe plaja nu cred ca pot fi probleme cu gasitul unui sezlong pe plaja la orice ora.

La piscina/topogane, sezlogurile se ocupa dimineata in general cu prosopul. Daca nu practici aceeasi metoda, nu prea mai gasesti locuri dupa 9:00.

In general complexul mi s-a parut in regula, mult peste medie, si cu atentie la detalii. Impresia mea este ca in trecut a fost o tabara de copii in corpurile A, B si C care a fost renovata si la care s-a adaugat corpul D construit mai nou (si care arata mult mai bine).

Trimis de mcbatranu in 15.06.12 01:06:18
Validat / Publicat: 15.06.12 06:47:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcbatranu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Orientarea in spatiu prin complex

[15.06.12 06:29:52]

@mcbatranu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

petrutaa
    [15.06.12 08:14:27]

Multumim pentru pozele cu topogane... La noi, in alegerea hotelului a contat foarte mult faptul ca are si topogane.

livia72
    [15.06.12 10:17:55]

O intrebare: la topoganele de adulti nu au voie macar copii mai marisori? Arata foarte tentant. Multumimm pentru poze, mergem si noi in august.

florinda77
    [15.06.12 10:26:50]

Multumim pentru impresii si fotografii. Astepam de mult sa vad daca exista acele topogane, mai ales ca cei de la agentia noastra nu stiau nimic sigur in martie, cand am luat noi biletele.

mcbatranuAUTOR REVIEW
    [15.06.12 11:05:43]

@livia72: Ba da, aveau voie si se dadeau copii in cel albastru care e mai lent. De aceea am spus ca era o pista abordabila si de copii.

ioana1234
    [15.06.12 19:23:28]

Ce bine ca ai reusit sa pui pozele... eu nu reusesc nicicum Se pare ca am fost in aceasi perioada!

Noa
    [16.06.12 23:55:46]

Buna!

Spune-mi, te rog, toboganele sunt construite de curand? Am vazut toate pozele postate si doar in pozele tale apar. Sunt chiar la piscina hotelului?

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.06.12 10:34:24]

@Noa: Toboganele sunt sigur montate la inceputul acestui sezon, eu am fost anul trecut la Club Evrika si nu existau.

[18.06.12 09:02:05]

Buna! Poti sa-mi spui te rog, dupa ce au anuntat interzicerea fumatului in Bulgaria, se mai fumeaza la baruri in incinta???

Merci, astept raspuns, plec pe 21.06 si vroiam sa stiu daca-mi iau tigara electronica...

mcbatranuAUTOR REVIEW
    [18.06.12 14:18:54]

@Noa: topoganele sunt construite curand si date in folosita pe 11 iunie 2012.

@adi69: si eu am avut curiozitatea asta si raspunsul este da, se fumeaza la mesele de afara de la bar. La cele din interior nu m-am uitat.

[18.06.12 14:59:39]

@mcbatranu: OK si multumesc pt raspuns.

Katy 20
    [20.06.12 14:20:31]

Multumim pentru impresii si poze. Un vot si de la mine!

Eu voi pleca in Sunny Beach la Evrika pe 1 iulie, de aceea orice informatie imi este foarte utila. Cum a fost cu rezervarea, a-ti stat mult la receptie? Eu am ceva emotii cu asta, dupa ce am citit un review acum, de la Evrika...

Au wi-fi? Pe mine nu ma intereseaza, prea mult acest aspect, dar pt. sotul meu.

Multumesc.

[20.06.12 18:59:35]

@Katy 20: DA, contra cost, nu mai stiu exact cat era anul trecut... pe mine sincer nu ma intereseaza, am incercat de control, avand un laptop la mine... se plateste la receptie.

[20.06.12 19:04:19]

@Katy 20: Anul trecut in 5 minute eram cazati, si platisem camera dubla si am avut placuta surpriza sa ne dea un family room, adica 2 camere practic cu 2 bai... n-am intrebat de ce, a fost super ok, si vedere spre parc, e liniste, umbra, nici n-am deschis aer-ul conditionat, e mult mai bine decat spre interior unde sunt barurile, piscinele, automat seara e ceva galagie...

Katy 20
    [20.06.12 20:54:57]

@adi69:

Multumesc mult. Camerele noastre rezervate sunt tot cu vedere la parc, deci am noroc... sper sa fie totul ok.

Concedii placute!

ioana1234
    [21.06.12 09:51:25]

Legat de internet... mai este si o camera cu calculatoare (langa restaurant) unde poti folosi internetul in schimbul a 4 leva (daca nu ma insel) pe ora. Nu l-am folosit... dar cred ca e o treaba faina pt cei care au nevoie urgenta de net si nu si-au mai carat laptop tableta etc.

Si noi la receptie am fost cazati in 5 min si am fost 4 familii. Erau 3 receptioneri care ne-au preluat imediat. Noi am ajuns la ora 16, cand nu se mai caza nimeni. Nu stiu cum e la 12 si in sezon de varf, in schimb am remarcat la 12 cand mergeam la masa un autocar plin de turisti care atunci se cazau si dupa 45 min cand am iesit de la masa nu mai era nimeni la receptie. Cred ca depinde si cum iti e norocul, cum elibereaza altii camerele, cat de repede fac curatenie femeile de serviciu, ce probleme intampina cei ce sunt inaintea ta, daca are receprionera o zi proasta etc..., asta ca o chestie general valabila pt orice hotel.

adi69, Floria, florinda77, ioana1234, Katy 20, livia72, mcbatranu, Noa, petrutaa
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :