ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2012
ÎNSCRIS: 10.03.08
AUG-2011

Amplasare ideala, marea sub ferestre, plaja ca o anexa a camerei

Pentru un obisnuit al plajei din Olimp, care merge de 20 de ani acolo, indiferent unde are cazarea, si care de ani de zile ia prinzul pe plaja la Delfinul, construirea anul trecut a celor citeva camere deasupra restaurantului a fost ca implinirea unui vis. In sfirsit puteam petrece citeva zile doar acolo, fara sa fiu nevoit sa conduc zilnic, fara sa trebuiasca sa ma misc mai departe de perimetrul Amfiteatru - Delfinul - Minigolf. Din camera se vede direct marea, nici macar plaja, e ca si cum ai fi pe vapor. Esti inconjurat tot timpul, inclusiv noaptea, de sunetele marii - valuri, pescarusi. Fiind cazat literalmente pe plaja, iti poti petrece acolo tot timpul, inclusiv seara sau noaptea, camera si dusul fiind la un minut distanta. E ca si cum ai plaja ta particulara. Avind in vedere ca vilele de pe faleza nu prea mai sint accesibile, Delfinul este deci singura posibilitate pentru "publicul larg" de a se caza pe una din cele mai bune plaje ale Romaniei (intrarea in apa, lipsa pietrelor, nisipul, linistea, amplasarea, toate sint de top pentru tara noastra). Treaba au sesizat-o si altii, nu exista zi sa nu fiu abordat, de catre cei care se plimbau pe faleza, vazindu-ma ca intru in camera, cu intrebari despre conditiile de cazare, semn ca li s-a trezit interesul.

De altfel inca din august anul trecut se faceau rezervari pentru anul acesta, iar eu, in martie anul acesta, nu am mai gasit camere decit pentru septembrie. Atentie la acest aspect.

Parcarea nu este o problema, sint locuri in spatele Hotel Arad, la 100 m de Delfinul. De acolo se ajunge pe jos. Poate sa nu gasesti loc in weekend, ziua, fiind venita multa lume la plaja, dar seara se elibereaza toate locurile.

La bucatarie am dat nota maxima, fara sa fie un restaurant de inalta gastronomie, dar gateste corect, are tot ce vrei si pentru plaja (frappe, inghetata, bere etc.), si, cine stie zona, stie ca de ani de zile este un reper, find preferat de cei care vor sa manince pe plaja. Meniul are toata gama de ciorbe obisnuite, peste, tocanite, icre, antreuri reci si calde, preparate pt micul dejun (care NU este inclus in pretul cazarii).

Conditiile de cazare le-am notat cu 90% deoarece camera este mica (dar are loc pentru un pat suplimentar). Pe balcon exista masa si scaune, in camera este un minifrigider, in baie este un dus cu cada adinca, se poate imbaia un copil. Pozele de pe siteul lor sint corecte, doar ca majoritatea sint din camera mare (una din camere este mai mare si la alt tarif).

La plaja am dat 95% deoarece sint multe chistoace de tigari.

La distractie si relaxare nu ma pronunt, nevoile mele personale fiind liniste si plaja aproape, fara altceva. In zona este un club (la Cocor), o piscina si un spa (tot la Cocor), citeva restaurante bune (inclusiv celebrul Clos des Colombes). In rest, Olimpul e in cadere libera, s-a inchis si bowlingul, iar zona Amfiteatru e o umbra a celei de acum 10 - 20 de ani.

Pentru litoralul nostru si pentru un sejur linistit si aproape de una din plajele bune, Delfinul este cazarea ideala. Nu as recomanda-o pentru familiile cu copii foarte mici, sub 3 ani, pentru care mi se pare mai potrivita o pensiune cu ceva curte, cu umbra, cu terasa mai mare (aici depinde de preferintele fiecaruia).

Nu am trecut un cost total al calatoriei, intrucit depinde de fiecare cum isi cheltuieste banii, cita inghetata sau bere consuma pe plaja, daca iese intr-o seara la un restaurant mai scump sau nu etc.

Trimis de abancor in 11.06.12 12:58:38
Validat / Publicat: 11.06.12 14:10:28

VIZUALIZĂRI: 7351 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abancor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera dubla. Se observa dimensiunile micro-frigiderului, plus faptul ca exista plasa de insecte la usa de la balcon.

johnnybegoode
[12.07.12 10:05:42]

Complet adevarat cele scrise mai sus, un singur minus ar fi ca sezlongurile care se intind in stanga si in dreapta minipensiunii se platesc/nu sunt inluse in pretul si asa cam marisor.

[14.07.12 14:28:24]

Corect! Nu am scris asta, pentru ca eu nici nu ma asteptam sa fie incluse in pretul cazarii, dar, pentru rigurozitate, e buna observatia. Deci, sa nu va asteptati sa aveti vreun sezlong "din partea casei", nu e cazul. Ramine avantajul de a putea ocupa devreme citeva sezlonguri, fiind cazati asa aproape de plaja, in weekendurile aglomerate, din plin sezon, cind, dupa ora 10, slabe sanse sa mai gasesti vreun loc pe plaja. Va doresc sa nimeriti acolo in perioade mai putin aglomerate!

[06.09.12 20:23:45]

A mai trecut un an, am mai mers citeva zile la Delfinul. Scriu noile impresii sub forma de ecou, nu mi se par suficiente pentru a scrie o noua "cronica".

Fata de anul trecut, camerele nu mi s-au mai parut mici. Nu stiu de ce ramasesem cu impresia respectiva. Ca sa va dau cifre clare, au 3,90 m latime pe aproximativ 6 lungime, deci total, cu tot cu baie, cam 24 mp.

Dulapul in schimb e cam mic, nu poti pune acolo lucrurile a 3 persoane. In baie e invers, ai loc de depozitare prea mult, un dulapior cu oglinda si un dulap sub lavoar.

Camerele arata la fel ca in primul an, nu s-a degradat mai nimic. Doar umbrelele de pe balcon erau rupte de vint, iar in unele camere lipseau veiozele. In ambele cazuri am inteles ca e vorba de stricaciuni care se vor remedia la anul.

Pe balcon a aparut un suport pentru uscat prosoape.

In rest, toare bune. Sper sa ajungem si la anul. Va trebui sa rezerv de prin martie.

Olimpul e jumatate mort, jumatate viu. Noile investitii au clienti, in schimb vechile hoteluri, acum privatizate, decad, proprietarii neintentionind sa investeasca. Din cite imi dau seama, au cumparat in ideea de a revinde mai scump, intrucit nu s-a bagat un leu in niciun hotel. Si s-ar putea face multe lucruri frumoase acolo!

dilaural
[22.01.13 20:49:34]

@abancor: Buna, as vrea sa merg anul acesta cu copiii acolo. Din tot ce am vazut mi s-a parut cel mai dragut si acceptabil ca pret. Doua intrebari am: este cumva umezeala in camera avand in vedere distanta fata de apa? Si spune-mi cum sunt preturile si mancarea la terasa! Multumim anticipat!

[28.01.13 21:58:16]

Nu este deloc umezeală în camere, dar nici uscat, este foarte plăcut. În toate privinţele e o cameră comodă, te simţi foarte bine.

Preţurile la terasă sînt normale pentru mare, nu ştiu cum să le apreciez, nici mici, adică nu e chilipir, nici mari, de speriat. Chiar nu mai ştiu să dau exemple, dar o masă pentru 2 poate sa fie între 50 şi 150 lei, depinde cîte feluri, ce antreuri, peşte sau pui, desert, cîtă bere sau ce vin etc. Mîncarea e bună, e un loc căutat de ani de zile.

Atenţie că micul dejun nu este în preţul camerei.

Avantajul este că poţi sta acolo o zi întreagă, fără să fie nevoie să faci mai mult de cîţiva paşi.

Scuze pentru răspunsul tîrziu, am văzut întrebarea întîmplător, nu ştiu de ce nu am primit înştiinţare pe email.

[09.09.13 10:52:30]

După încă un sejur la Delfinul, revin cu precizări la zi.

Anul acesta s-au amenajat cîteva locuri de parcare mult mai aproape de pensiune (chiar pe aleea de acces la plajă, pe lateral), la 10 - 20 metri distanţă.

Spaţiul de depozitare în cameră a crescut cu un dulap suspendat, deci acum am avut loc pentru hainele a 3 persoane.

Am uitat să menţionez că Delfinul are titulatura de "pensiune", nu hotel, şi asta bănuiesc că, printre altele, din cauză că nu are servicii de recepţie, nici personal prezent non-stop. Atenţie la acest aspect! Cazarea este posibilă aproximativ între orele 7 şi 22, în rest nu găsiţi pe nimeni acolo (numai pe paznicul de noapte).

Pentru că e prima dată cînd ne-a prins o ploaie acolo (într-o seară), am observat un neajuns al balconului: nu are streaşină, nu poţi sta pe balcon cînd plouă.

În rest, lucrurile sînt neschimbate.

Plaja am găsit-o mai mare, şi-a dublat lăţimea faţă de anul trecut, dar e ceva normal pentru acea zonă, de la an la an plaja ba se lăţeşte, ba se îngustează, iar Olimpul era surprinzător de aglomerat (faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut), pare că a avut loc un reviriment al turismului în zonă. Totuşi, rămîne cea mai aerisită staţiune. În Neptun sau Jupiter era lume ca pe Calea Victoriei în pozele de epocă.

Plaja este împărţită în mod egal între zone cu şezlonguri şi zone de cearceaf, dar se poate sta pe rogojină şi între şezlonguri. Şezlongurile mi s-au părut scumpe, în unele zile 30 de lei, în altele 25. Nu ştiu cît erau prin alte părţi ca să pot compara, doar la Amfiteatru ştiu că erau 15 lei (dar acolo sînt înghesuite, nu ai loc să stai pe nisip între ele).

[09.09.13 11:11:54]

@abancor: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[09.09.13 11:30:05]

Nu e cam curînd, la 2 ani distanţă să am 2 review-uri pentru acelaşi hotel? Mai ales că nu am de gînd să schimb notele, iar singurele schimbări sînt legate de apariţia locurilor de parcare. Aveam impresia că în regulament zice să scriem un nou set de impresii numai după schimbări majore în bine sau rău.

[09.09.13 11:33:38]

@abancor: Din punctul meu de vedere, apariția unei parcări mai generoase este o schimbare majoră. Iar confirmarea că restul serviciilor și-au menținut în timp calitatea, iar e o informație utilă, posibil să se piardă dacă rămâne doar sub forma ecoului anterior.

Iar dacă un WM recomandă postarea ca articol nou, păi o fi știind el de ce-o face...

[09.09.13 13:17:01]

OK! În cazul ăsta o să caut și poze mai noi, așa că va mai dura nițel.

Michaell
[14.12.13 09:48:49]

@abancor: buna, mi-a fost scapat aceasta ultima descriere a ta in forma de ecou. am dat doar azi intimplator de ea...

ma bucur ca sa gasit o solutie in privinta locurilor de parcare. a fost punctul care pe noi ne-a oprit sa facem o rezervare.

te-as ruga sa ma ajuti cu un raspuns la urmatoarele doua puncte:

- patulul suplimentar care se vede in P03 este ok si ptr o persoana adulta sau se potriveste doar ptr un copil?

- cum ati facut rezervarea?prin contact personal (tel. sau mail) sau ati rezervat printr-o agentie? a fost nevoie de vre-un avans?

iti multumesc.

[16.12.13 13:41:15]

1. Patul suplimentar are 2 m lungime, dar cred că e puțin mai îngust decît un pat single obișnuit (nu cu mult). Nu mi-am pus problema dacă e potrivit pentru un adult, pentru că nu am avut nevoie, dar m-am întins în el, fără să dorm, și era OK, aveam loc.

2. Am dat mesaj la adresa de email de pe site, iar avans se percepe (tariful pe o noapte). Avansul l-am depus direct în contul lor.

Michaell
[16.12.13 15:45:04]

@abancor: Iti multumesc pt. raspuns.

halberstadt
[10.02.14 14:41:19]

ma intereseaza la ce ora a fost facuta prima poza (cea cu șezlongurile goale), cu aproximatie, multumesc!

[10.02.14 14:47:50]

Pe la ora 18. Altminteri plaja e destul de plină, depinde de perioadă. Șezlongurile sînt cam scumpe, dar alternează zone de șezlong cu zone fără, deci se poate alege.

halberstadt
[10.02.14 16:20:16]

@abancor: Multumesc.

mancare-bebe
[17.03.14 12:01:08]

@abancor: F util articolul si imi place ca a fost actualizat cu comentarii recente

Spune-mi te rog este galagie de la restaurant, muzica sau miros de la bucatarie ceva?

Intentionam sa facem o rezervare aici si pare o locatie frumoasa.

Multumesc anticipat!

[17.03.14 13:11:38]

Miros nu e, nici muzica de pe terasă nu se aude. Se aud numai zgomotele plajei (și asta cu geamul deschis), adică valurile, căci e vorba de o plajă liniștită, alte zgomote nu sînt pe ea.

Camerele nu sînt deasupra terasei, ci deasupra birourilor, bucătăriei și a altor spații de genul ăsta. Deci zgomotele terasei nu se aud, în schimb nu pot garanta pentru fiecare cameră în parte dacă nu cumva se aude ceva dinspre încăperea de dedesubt, pentru că o cameră e deasupra bucătăriei, alta e deasupra barului, alta deasupra vestiarului etc. și nu am stat în toate. Totuși, înclin să cred că nu se aude nimic nici din zgomotele „tehnice”, pentru că am stat deasupra bucătăriei și nu am auzit nimic în cameră, iar bucătăria e de presupus că e cea mai zgomotoasă vecină posibilă.

mancare-bebe
[20.06.14 22:11:51]

Cazare f buna, mobilier de calitate, f curat, despre localizare ce sa zic, mai aproape de mare nu se poate. Insa despre restaurant nu am cuvinte de laude din pacate, la sfarsitul sejurului voi reveni cu detalii, mancarea nu este asa de buna ca la Oceanic ci doar mai scumpa, preparatele cu pana la 25% mai scumpe si mancarea mai putin gustoasa comparativ cu Oceanic. Cei care spun ca la Delfinul se mananca cel mai bine inseamna ca nu a incercat niciodata locatia Oceanic. E drept ca e la botul calului dar m-a dezamagit. Nu recomand restaurantul, mai bine merg putin pe jos pana la Oceanic dar macar e de calitate si mai ieftin.

[20.06.14 22:45:23]

@mancare-bebe: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[25.06.14 13:32:39]

Nu e vorba că ar zice prea mulți că la Delfinul e cel mai bine, ci din faptul că la prînz e plin se vede că e preferat pentru luat masa pe plajă (e drept că multe variante nu sînt). Mîncarea e OK, nu gătesc nu știu ce: ciorbe, grătare, ceva pește, niște specialități pane, minuturi și papanași.

De încercat frappe-ul, nu e clasicul ness-frappe amărui, e dulce, cu multă înghețată.

Da, e bun Oceanic, mai ales pentru pește, au sursă de aprovizionare cu pește proaspăt, deși unele antreuri par cumpărate din comerț. La cină mai mergem la Oceanic, pentru prînz nu merită deplasarea, nu mi se pare vreo diferență la nivelul ciorbelor, sînt din aceeași ligă.

O crîșmă bună, cu tot felul de rarități gen ficat de morun, cu un patron cîrciumar adevărat, care se implică în aprovizionare alergînd inclusiv la bulgari, e Mamma Leone, dar deja prețurile saltă aici.

O altă crîșmă cu pretenții, tot ceva mai scumpă, e Cireșica. Aici merită mers într-o seară, au spectacol cu muzică live și cu dansuri țigănești, copiii sînt încîntați, își fac poze cu dansatoarele etc.

Etalonul Olimpului e Clos des Colombes, dar prețurile sînt deja în altă ligă.

Popasul Pescarilor e iar un loc foarte căutat, motiv pentru care s-au întins și ăștia la prețuri, dar merită mers numai dacă ești interesat de pește, meniul fiind sărac (adică ceva pești, în funcție de aprovizionare, plus 4 - 5 gustări).

Apropo de pește, nici pescarii nu stau locului: anul trecut au dublat prețul la calcan la cherhana, ceea ce s-a văzut și prin meniurile restaurantelor din zonă.

Mai merită ieșit la masă sau la un pahar la Mimoza, la Hotel Belvedere, unde pizza, unele salate și unele preparate sînt chiar reușite. Deși localul e mai degrabă căutat pentru deserturi, celebrul Frappe și cocktailuri.

Hotelul Holiday are și el o cîrciumă banală (șnițele & co.), nu merită pentru că nici decorul nu e cine știe ce, numai dacă ești cazat acolo și nu ai chef să ieși.

Hotel Cocor are un restaurant bun, cu specialități, dar și el e mai scump și nu are terasă.

Cam astea sînt locurile unde mănînc în Olimp, locurile încercate personal.

Dintre ele, singurul local care nu mi-a plăcut este La Foișoare. De fapt nici nu știu dacă mai există, pentru că acum vreo 8 ani l-am încercat prima și ultima oară.

abancor, dilaural, halberstadt, johnnybegoode, mancare-bebe, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂMicrocomplex Delfinul [Olimp]: