ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2012
DIN: Tg. Mureș
ÎNSCRIS: 04.06.12
AUG-2010

Aruba

Am revenit sa va povestesc mai pe indelete despre minunatia din Aruba... in primul rand pentru cei ce iubesc plaja si marea este un loc rupt din rai ce nu se poate descrie in cuvinte e atata frumusete a naturii incat te simti bine doar relaxandu-te pe malul marii.

Cum am mai spus nu pare niciodata a fi prea cald se simte briza marii in continuu si nu e niciodata innorat deoarece media de ploaie este foarte scazuta si in general se petrec in noiembrie decembrie si temperatura aerului este undeva la 30*fiind una din insulele complet ferite de uragane.

Ca o idee temperatura difera de la zi le noapte cu aprox 3 grade tot atat cat difera si intre vara si iarna. Deci oricand va decideti sa faceti o vizita e ok mai putin cele doua luni ploioase. Indicat este sa aveti protectie solara deoarece noi ne-am ales cu o arsura puternica (si atunci probabil va umpleti de nisip chiar daca stati pe sezlong din cauza brizei :) !

In timpul zilei daca nu optati pt plaja, va recomand sa inchiriati un jeep care nu e foarte scump (nici cel mai modern :)) cca 60$ si sa va luati o harta si sa o taiati la drum. se poate si cu ghid dar mai scump... noi am taiat-o in lung si in lat... ce se poate vedea in primul rand exista o piscina naturala foarte frumoasa formata intre stanci de care valurile se izbesc si o alimenteaza cu apa apa este limpede si se pot vedea recifuri de corali si chiar pesti exotici dand un sentiment unic!

Apoi vizita la Farul California care a fost denumit dupa un vas care s-a scufundat cu cativa ani inaintea construirii acesteia, imaginea este pitoreasca linistea sufleteasca ce o acorda este de neegalat.

Parcul Arikok si ferma de fluturi iarasi ofera o imagine asupra florei si faunei Se pot inchiria si cai daca nu aveti carnet de cond :).

Si in final sa trecem la atractia cea mai mare pe care o ofera Aruba -lumea subacvatica_ toti stim de pestisorul Nemo el aici traieste! :) Intr-ocalatorie de aprox doua ore cu un submarin poti vedea ce ascund apele marii... de la recifuri de corali la epave de vase scufundate (Antilla datand cred din al 2lea razboi mondial) pesti exotici, baracude, lobsteri...

Snorkelingul este nr 1in activitatile turistilor si cea mai frecventata plaja e Baby Beach.

Ce am mai facut noi a fost sa vizitam o pestera care m-a lasat complet dezamagita obisnuita fiind cu ale noastre mi s-a parut o gropa si o pierdere de vreme.

Si acum distractia cei care ati umblat prin Caraibe stiti de Carlos and Charlies :)) probabil zambiti acum cand cititi dar pentru necunoscatori este un pub unde se canta se danseaza pe mese pe tavan pe unde apuci se organizeaza concursuri, se beau shoturi scapa cine poate... :) in fiecare seara...

In ansamblu va spun ca acest loc este unic ca peisaj si desi e cam scump pt noi o data trebuie vizitata asa numita "insula vesela" ramai cu o imagine ce nu o uiti.

Trimis de vargha in 09.06.12 02:16:17
Validat / Publicat: 09.06.12 08:56:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 9565 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vargha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la cumparaturi in Aruba

[09.06.12 08:59:08]

@vargha

De data asta am validat review-ul, dar pe viitor, daca ai de facut adaugiri la un review anterior, te rog sa le faci prin ecouri (ce pot mai apoi sa fie lipite de noi la review) si sa nu mai initiezi un nou review cu acelasi subiect.

Multumesc.

[09.06.12 15:58:21]

Doar 3 poze?

Ma bucur pentru tine ca ai avut sansa si placerea sa vizitezi aceste locuri minuntate si sa ramii cu asa impresii frumoase.

Pe mine ma intereseaza excursia cu submarinul. Cit a costat, de unde ai cumparat-o, cum se desfasoara... si citeva poze cu Nemo, daca ai.

[09.06.12 18:39:10]

@adri-nico: voi reveni cu mai multe poze dar deocamdata le detin pe "hartie" asa ca voi face tot posibilul sa mai afisez cateva sa va faceti o imagine mai buna

MCM
[09.06.12 19:16:26]

Eeee, alta viata

Deci se poate. Niste puncte de la mine.

Bravo

[09.06.12 23:52:37]

@MCM: mersi... mersi pna la urma ma inscriu la facultatea de litere

[10.06.12 00:38:51]

@adri-nico: submarinul se Practica in Caraibe, cred ca toate provin de la aceasi organizatie nu sunt sigura si este foarte apreciata de turisti deoarece cum spuneam mai devreme lumea acvatica este de neegalat... cei mai multi turisti americani sunt obisnuiti cu scuba si cu snorkelingul fiind mare trend la ei , asadar se cer sume mari pt asa ceva... ati auzit probabil si de inotul cu delfinii care costa 100 $ ca si submarinul. Se pleaca din centrul orasului, cu un vas esti dus la submarin unde odata imbarcati se porneste la drum... submarinul ajunge pan la 40 de metrii adancime.

Viata subacvatica este minunata ex ce l-am dat mai devreme cu Nemo n-a fost intamplator acei pesti traiesc intr-adevar aici nu stiu daca va puteti face o imagine... sper sa reusiti corali, sute de pesti viu colorati testoase. (cu o ocazie aveam pe plaja un niste ochelari de scafandru si nu departe de mal, apa nu ajungea pana la gat am aruncat o privire... minunatie) calatoria dureaza cu totul doua ore cu plecare de la mal, in timpul calatoriei binenteles glumeti si zambitori echipajul te tine la curent cu ceea ce se intampla...

MCM
[10.06.12 08:37:23]

@vargha: Eeee si avem si simtul "omorului". Me, like

[10.06.12 08:50:43]

Draga mea,

Din fericire, ma numar printre norocosii care au putut admira si chiar atinge, vietuitoarele din apele Caraibelor. Atit delfinii despre care poti citi si vedea poze aici

cit si pe Nemo si toate neamurile lui despre care poti citi aici.

Dar, acolo unde am fost eu, nu exista excursie cu submarinul. M-a cuprins melancolia si am mai citit odata impresiile postate atunci.

[10.06.12 11:18:45]

@adri-nico: Ma bucur pt tine si ma bucur ca exista si alte persoane care au simtit si au trait momentele acelea pretioase... as dori ca toti cei care sunt dornici de calatorie sa poata ajunge macar odata acolo sau in Caraibe caci eu va spun cuvintele nu descriu nici atmosfera nici starea sufleteasca si cred ca au lasat o mare amprenta in sufletul meu. E ceva diferit... Frumoase pozele felicitari... sper ca saptamana viitoare sa le postez si pe ale mele de care sunt mandra si eu... si sa trec la review esti tare!!! Amtrait fiecare clipa din cea ce ai povestit am ras a trebuit sa o citesc si sotului (sper ca nu te superi dar ai amintiri pe care nu multi le au si sigur unii dintre turisti mai povestesc si acum de tine... Iti recomand data viitoare submarinul si acum sa te linistesc un picut candva prin 2000 am fost in Turcia la un aqua park si foarte curajoasa m-am urcat pe cel mai inalt tobogan... doar privirea in jos te inspaimanta dar eram renumita printre prieteni ca fiind foarte curajoasa asa ca nu m-am lasat am decis sa o iau la vale... zis si facut... am coborat cu viteza luminii nici n-am avut timp sa simt ce se petrece in jurul meu cred ca mi-a stat inima dar cum am ajungeam la destinatie simteam corpul incetinind-se si stateam nemiscata de spaima cand realizez si simt ca sutienul o luase razna... (cu oameni in jurul meu deh doar erau curiosi sa vada cine e curajoasa) m-am repezit sa o pun la loc si speram ca am facut-o atat de repede incat nimeni sa nu fi vazut si in momentul acela realizez ca ceva nu e in regula nici cu chilotii dar aici nu va mai povestesc ca cred ca va dati seama unde puteau sa se ascunda... cam asta a fost patania mea... sper sa luati aminte doamnelor si domnisoarelor dornice de adrenlina... Am fost de fata in Cozumel cand inotau cu delfinii dar sincer nu m-am incumetat sa o fac era cam scumput pt buzunarasul meu si dupa ce am citi rw tau tare ma bucur ca nu am facut-o... dar am si eu cateva poze cu delfinasii... mi-a placut rw tau suuuuper tare

[10.06.12 11:22:47]

@MCM: invat si eu de la cei din top... de la maestrii site-ului !

[10.06.12 11:24:59]

Draga mea,

Nu ma supar ca ai citit sotului "aventurile din apa albastra". Sper ca ati ris destul pe seama mea. Am ris si eu acum, recitind reviewurile, de parca nu stiam ce si cum s-a intimplat.

Si m-a apucat un dooooor... de albastrul ala al apei si de finetea nisipului... de nu iti pot spune.

Excursia a costat 120 de dolari, dar chit ca as fi mincat mamaliga goala un an de zile, tot n-as fi ratat-o... Daca nu era faza cu slipul, poate ca ma bucuram mult mai mult. dar data viitoare am sa imi iau costum cu git (ca helanca). Incep sa imi construiesc unul de pe acum. Cine stie ce noroc ma asteapta?

Hai cu pozele ca ma doare minte de dorul locurilor.

[10.06.12 11:32:51]

daca nu ati ris destul, va recomand si alte impresii de pe acele meleaguri:

click aici

click aici

[10.06.12 13:33:56]

@adri-nico:

teodora88
[11.08.14 12:36:01]

@vargha:

Buna vargha, vreau sa ajung si eu in Aruba pentru 2 saptamani la inceputul anului viitor. Poti sa imi dai mai multe detalii te rog despre cum ti-ai achizitionat tu vacanta? Incerc sa gasesc cea mai buna optiune, dar putini tour operatori au aceasta destinatie in portofoliu.

Multumesc tare mult

[18.08.14 21:02:07]

@teodora88: Bună, scuze pentru răspunsul întârziat, eu am ajuns în Aruba fiind pe un vas de croaziera.

Aruba este minunata într-adevăr dar nu știu dacă as sta doar acolo doua săptămâni pt ca un hotel te leagă de un singur locCeea ce vreau eu sa spun ca o croaziera care sa cuprindă mai multe insule ar fi mult mai ok. De ex. anul acesta am fost in Caraibe cu Aida Bella pt 2 săptămâni. Am fost în 10 porturi Grand Cayman, Ocho Rios, Cozumel, St. Kitts, Tortola, Santo Domingo, La Romana etc. A fost superb... Am căutat foarte multe posibilati de a ajunge acolo hoteluri... zboruri... pana am început sa caut croaziere...

Am fost la multe agenții dar cum ați menționat nu prea au oferte... Pana la urma am dat de croaziera aceasta germana și personal am făcut rezervarea... Biletul de avion este foarte scump pt Aruba la fel și hotelurile este mult mai ieftin în croaziera. Sper ca am putut oferi câteva sfaturi utile pentru excursia pe care o planificați.

Ca idee va puteți uita la MSC croaziere

adri-nico, MCM, teodora88, vargha
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Aruba: