ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2012
MAY-2012

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Un hotel singur si trist

Hotelul Park din Sulmona, este o constructie situata intr-o zona verde, asa cum ii spune si pretentios - numele - Europa Park Hotel.

Este usor de localizat fiind la intrarea in Sulmona (oras vechi despre care voi povesti in alt rew: vezi impresii.) din drumul national dinspre Pescara spre Roma, sau din autostrada A25 Roma-Pescara, la jumatatea distantei, cca 65 km de Cetatea Eterna sau orasul port de la Marea Adriatica.

Exista hoteluri elegante in zona veche a orasului insa problema cea mai neplacuta este bineinteles cea a parcarii. Turistii isi abandoneaza masinile in parcari cu plata laterale si apoi trag de bagaje pana la hotelurile din cladirile vechi ale centrului istoric al orasului.

Cum comoditatea si-a spus cuvantul si are pretul ei, avand cartea de vizita a hotelului am telefonat de pe drum pentru a face o rezervare. O voce suava ne-a asigurat ca nu este nici o problema si ne asteapta cu placere.

Parcarea hotelului este mare, din pacate neingrijita, vegetatia fiind nefiresc de abundenta si ostentativa pentru o locatie de hotel.

Ne-a intampinat un hotel uitat parca de lume si insingurat. In perioada verii exista o piscina exterioara, nu foarte mare, dar acum era... in lucru, adica in reamenajare.

Holul hotelului este mare, spatios, dar rece si neprimitor.

O receptionera tanara ne-a dat cheia camerei de la etajul 2. Nu erau dacat cateva masini in parcare, care de fapt aveam sa constatam mai tarziu erau ale putinilor salariati care mai lucreaza la administrarea hotelului. Caci trebuie sa va spun ca o mica paranteza de viata ca in momentul de fata in zona sudica a peninsulei in speta in zona Pescarei este un somaj foarte ridicat. Firmele s-au cam inchis datorita crizei economice iar posibilitati de a gasi locuri de munca in apropiere nu prea sunt.

Nu este o zona foarte industrializata precum nordul Italiei care resimte altfel recesiunea.

Hotelul la care pana acum 2-3 ani trebuia sa faci rezervare cu multe zile inainte nu mai are clienti, turisti nu prea sunt, iar oamenii de afaceri in trecere se grabesc sa ajunga la casele lor fara a mai plati o noapte de cazare.

Atat holurile, liftul si scarile erau curate, spalate.

Camera situata la etajul 2, cu vedere spre muntii Marrone care inconjoara valea Peligna are un balcon nu foarte mare, dar vederea spre munti face toti banii.

La capitolul curatenie nu am avut obiectii. Camera are gresie pe jos, un pat mare, cu noptiere, TV, un birou cu un scaun, sifonier. Nu are A/C. Frigiderul era nefunctional. si nedotat.

Baia modesta cu toaleta, bideu, dus cu cabina, ghiuveta, sapunuri.

Totul foarte curat. Liniste totala, datorita lipsei de turisti si a situarii hotelului intr-un mare spatiu verde, usor in afara soselei principale de circulatie.

Micul dejun a fost... adica nu prea a fost. O cafea slaba, niste gem si un croissant. Prezentarea o veti vedea din fotografie, austera. Am fost serviti de un tanar care vorbea putin romaneste si care ne-a povestit ca are multi prieteni romani care au venit in zona acum 6-7 ani sa munceasca, dar din pacate acum nu prea mai sunt locuri de munca nici pentru localnici.

Am efectuat plata/card.

Am parasit hotelul cu un gust amar pentru aerul de singuratate si tristete transmis de acest hotel. Ne-am gandit ca poate Ovidiu a vrut sa se razbune si el putin pe cei cativa romani calatori pe meleagurile lui natale.

Trimis de amero in 21.05.12 17:27:49
    Validat / Publicat: 21.05.12 18:32:59

VIZUALIZĂRI: 1509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 intrarea in hotel

[21.05.12 19:39:50]

@Amero,

M-ai facut sa zimbesc cu ultima ta propozitie. Am cautat sa vad cine e acel Ovidiu si nu am vazut nici un alt review despre acest hotel.

Se pare ca a facut-o prin viu grai.

ameroAUTOR REVIEW
    [21.05.12 21:23:06]

@adri-nico: tot e bine ca cineva a zambit la acest rew.

intamplator sau nu, Ovidiu este poetul exilat la Pontul Euxin, iar Sulmona este orasul lui natal.

Cristian_h*
    [21.05.12 21:26:30]

acum cu siguranta au zambit mai multi

[21.05.12 21:28:10]

@amero:

Ha ha ha!

Dragoș_MD
    [21.05.12 21:50:00]

@adri-nico: ba s-avem pardon - a lăsat scris!

[21.05.12 21:52:02]

@Dragos:

Prea aveti pretentii mari de la mine, bre!

mecut
    [23.05.12 13:24:57]

@amero

Ai avut ocazia sa vizitezi Pescara? Mi-ar placea sa citesc despre el! L-am vizitat cu foarte mult timp in urma, de fapt a fost primul oras al Italiei pe care l-am vizitat.

ameroAUTOR REVIEW
    [23.05.12 16:02:46]

@mecut: da, am vizitat Pescara

nu am avut timp sa scriu pana acum dar o voi face.

adri-nico, amero, mecut

• pagină generată în 0.3491199016571 sec