ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2012
ÎNSCRIS: 29.05.10
MAY-2012

Către satisfăcător

Puţin sub asteptari!

Notă webm: titlul şi conţinutul articolului a fost modificat la solicitarea autorului, cu formulări retrimise la câteva luni de la încărcarea review-ului iniţial (rânduri adăugate, atunci, "la cald", în primele 1-2 zile de la sosirea la hotel) - vezi ecoul lui Gealy de mai jos

Am ajuns la acest hotel pe 19 May 2012 dupa 2 ore cu avionul si alte 2 ore cu autocarul. Plouase abundent si erau balti pe jos. Nu a mai plouat deloc si vremea a fost super.

Hotelul era plin (sau cel putin asa sustineau cei de la receptie), iar ca rezultat am avut probleme cu cazarea, pentru ca platisem (inca din Ianuarie) pentru camera Standard Land View si am primit camera Economic Land View la etajul 5.

Feriti-va de camerele de la etajul 5, sunt mansardate, sunt mai mici, nu au canapea si au balconul mic de vreo 2.5 metri patrati. A noastra avea peretii exteriori partial umflati de apa si mobilier invechit. Cei care stau o perioada mai mare si au mai multe persoane in familie au prioritate in alocarea camerelor in fata celorlati.

Am discutat cu cei de la receptie dar au fost foarte refractari si mi-au spus ca nu se poate rezolva decat a doua zi. Datorita faptului ca am fost foarte insistent, cei de la receptie mi-au schimbat camera a doua zi, oferindu-mi camera Standard Side Sea View in compensatie pentru prima noapte la mansard, camera care a fost foarte ok. Am retinut faptul ca in ambele camere (eram 2 familii in aceasi situatie) mobilierul era destul de uzat si se observa daca te uitai cu atentie sau daca ai mai fost la alte hoteluri ca sa ai cu ce sa il compari.

Langa receptie au un monitor unde se ureaza la multi ani clientilor care isi serbeaza ziua in timpul sejurului si unde mai sunt mentionati clientii care au venit de cele mai multe ori in lantul Delphin. De ex. era un cuplu de nemti care venisera de mai mult de 30 de ori. :)

Internetul este destul de slab ca si viteza, se blocheaza des si nu poti atasa documente (sau cel putin eu nu am reusit), primeam mesaje de eroare care invocau legislatia Turciei. De exemplu, in Lobby imi lua 15 minute sa fac o conexiune prin skype in care sa poti vorbi cu camera web pornita, asta dupa mai multe incercari, desi semnalul wireless era maxim.

Serviciile de masa si bauturile sunt la superlativ. Pur si simplu nu ai ce sa le reprosezi. Mancarea foarte variata, au sucuri naturale, multe feluri de fructe, deserturi variate (aveau o gondola numai cu prajiturile lor traditionale) si in fiecare seara aveau fantana de ciocolata alba sau ciocolata normala.

De asemenea, exista o zona dedicata copiilor unde era un DVD cu desene si masute pt copii. La terasa restaurantului erau si un miniparculet de joaca cu cateva tobogane si leagane pt copii.

Mi-a atras atentia fpatul ca la piscina si la plaja aveau bere Efes la sticla la discretie. Efes Dark, blonda si Light ceea ce mi-a placut deoarece la alte hoteluri ai bere la sticla numai la minibar iar cea de la draft e apa chioara. Tot pe la piscina si pana la intrarea spre plaja veneau zilnic si te serveau cu morcov sau castravete curatat de coaja in fata ta si dat cu sare daca doreai.

Erau patru zone ale hotelului in care gaseai piscine: o piscina mai mare pt copii, piscina principala langa care se mai gasea si o piscina mica pt copii, o piscina unde trebuia sa faci liniste (ca un fel de zona de lectura) si 3 piscine interioare incalzite, una rotunda pt copii, una mare cam cat un bazin olimpic si una rotunda care se dorea a fi un jacuzzi. Piscina interna pt copii este prost pozitionata in dreptul usii de acces afara si culoarul de acces in hotel astfel ca se face curent puternic si rece ceea nu este ok pt copii.

Pe langa piscine erau multe sezlonguri dar si baldachine cu saltele imbracate in cearceafuri si perne care erau schimbate zilnic.

Asemenea baldachine si cateva hamace se gaseau si pe plaja intr-o “mini-padure” de palmieri.

La plaja, existau podele acoperite cu mocheta amenajate printre randurile de sezlonguri si catre un ponton unde se mai puneau saltele pentru plaja. In vreo 2 seri, cand vremea era linistita, acel ponton era amenajat ca un mini restaurant romantic unde puteai servi o bautura intr-o atmosfera romantica deasupra marii.

Un mare minus ar fi ca in apa marii nu prea poti intra mai mult de genunchi pentru ca erau pietre si nu poti sa iti tii echilibrul plus apa rece in perioada in care am fost eu. Se poate face baie in mare coborand scara de pe ponton direct la apa mare, dar e riscant cu copiii pe acolo.

In cursul zilei, se organizau de catre animatori jocuri diverse langa piscina principala.

Un plus a fost “parcul de distractii” care in putinul timp in care functiona, i-a distrat pe cei mici si pe cei mari. :)

Pentru cine este interesant de "shopping", la aprox. un km distanta de hotel se gaseste un complex comercial cu zeci de standuri de unde se pot cumpara de toate

Voi adauga si cateva foto in scurt timp

Trimis de Gealy in 20.05.12 00:20:15
Validat / Publicat: 30.05.12 08:00:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya & Side

VIZUALIZĂRI: 1341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

danalix
    [04.02.13 18:37:49]

Ai dreptate delphinul e naspa dar naspa rau si cu toate astea vad ca este unflat peste masura. Dar trebuie sa respectam parerile tuturor membrilor AFA. Eu nici cu reducere 50% nu as mai merge acolo.

GealyAUTOR REVIEW
    [05.02.13 12:22:11]

Inainte de a fi publicat in nota de dezaprobare maxima, la recomandarea unuia dinte Admini incepusem sa scriu cateva precizari sumplimentare dar pur si simplu am uitat sa le finalizez.

Intr-adevar am avut probleme la cazare si citisem ca si alti au mai avut si din pacate aceste neplaceri la inceputul sejurului iti pot strica buna dispozitie pentru toata perioada.

Astfel pentru a fi fair-play rog Adminul sa modifice review-ul existent cu texul de mai jos:

Titlul sa ramana doar "Putin sub asteptari"

Gradele de satisfactie se modifica astfel: Servicii: 90%; Cazare: 75%; Bucatarie si masa: 100%; Plaja si mare: 60%; Distractie si relaxare: 90%

Review complet in locul celui existent in masura in care se poate:

"Am ajuns la acest hotel pe 19 May 2012 dupa 2 ore cu avionul si alte 2 ore cu autocarul. Plouase abundent si [...]” textul a fost inclus în corpul review-ului, înlocuindu-l pe cel vechi - notă webm)

Multumesc pentru intelegere si suport Admin.

[05.02.13 21:44:11]

@Gealy: Mulţumim şi noi Gealy; apreciez fair-play-ul.

Am modificat titlul şi conţinutul articolului cu cele trimise azi. Am modificat deasemenea şi notele cf indicaţiilor de mai sus.

La capitolul cazare nu am putut selecta 75%; având de ales între 70& ("satisfăcător") şi 80% ("Mai degrabă mulţumit"), am ales prima variantă = 70%. E okey?

[later] încă ceva. Văd că media a "ieşit" 8.20, iar la rubrica "recomandaţi hotelul?" a rămas (vechiul) "NU recomand". E un pic neuzual, dar nu ar fi o problemă. Rog scrie-ne dacă e ok sau dacă mai doreşti modificări - fie la note, fie la "recomandaţi?".

GealyAUTOR REVIEW
    [06.02.13 11:39:34]

@Admin: Multumesc si eu!

Este ok 70% tinand cont ca poti fi cazat in camerele de la mansarda mai slabe calitativ precum si de problemele cu overbooking-ul care sunt problemele interne ale hotelului.

In ceea ce priveste rubrica de recomandare puteti modifica in "Recomand" pentru ca cei care pot trece peste posibilele probleme la cazare, faptul ca nu prea poti face baie in mare si internetul slab calitativ, si eventual o reducere considerabile la pretul de achizitie (eu am avut 24% reducere cu plata integrala in ianuarie) poate avea un concediul placut la acest hotel.

Am observat ca apare un "ş" in loc de "l" in precizarile de la inceputul textului, aici: "în primele 1-2 zile de şa sosirea la hotel"

[06.02.13 13:51:43]

@Gealy: Efectuat ajustarea și corectura semnalizate ("recomandă? = DA", iar "șa" a fost înlocuit cu "la" - mulțumiri de sesizare)

danalix, Gealy
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin DeLuxe Resort [Okurcalar]: