ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2009

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Hotel Asena???????????????

Hotelul lasa mult de dorit la servicii. In primul rand masa, foarte saraca ca feluri de mancare, ajung reci la ora mesei si pt. ca restaurantul este pe o terasa sus pe hotel, bate vantul, ai multe sanse sa mananci cu PAR (mirodenie de baza, intrucat sare nu gasesti in mancare). Pentru asa zisa mancare calda, stai cu farfuria intinsa sa-ti spuna in ea o lingura mare cu orez si o pastila de carne sau eventual o pielita de pui, si iti face semni sa pleci, iti ajunge. Oualele de la masa de dimineata ajung seara intr-un fel de salata, curatate de coaja si asa intregi aruncate intr-un castron cu iarut, sau vinete taiate fasii prajite pe plita si puse intr-un castron cu iaurt. Prajituri, niste fursecuri inmuiate in sirop dulce, de vreo 2 ori un tort, care se termina foarte repede si nu prea prindeai.

Personalul, deloc amabil; dc pt. mancare dau vina pe criza, ospitalitatea lor renumita s-a dus in mare, caci la ei nu exista "clientul nostru stapanul nostru". Iti arata din prima zi cutia cu "TIPS" (spaga), dar cum sa le pui dc nici macar nu stiu sa se poarte.

Doamna ghida Flori, care te ia in primire, te incurajeaza [spunand] ca la alte hoteluri este mai rau decat la Asena, sa cumperi excursii numai de la ea ca sa nu ai surprize. Noi am luat o singura excursie, am plecat cu un autocar mare si la intoarcere ne-a trimis un maxi taxi in care nu am incaput toti care plecasem in excursie si au vrut sa ne lase pe acolo. "Dar e foarte sigur daca luam excursiile de la ea" Asa ca aviz amatorilor.

Despre plaja ce sa mai spun, o plaja cum este la Eforie Sud, are o latime de 4 metri doar in fata hotelului, dupa care se ingusteaza cam la 1 m. Intr-adevar apa foarte curata si limpede.

Nu acelasi lucru se intimpla in hotel, de fapt in toata zona, la robinet curge apa sarata, trebuie sa te speli cu sampon, altfel nu face spuma si nici nu se mai ia de pe tine, risti sa ramai cu sapunul pe tine.

Despre bazar, devine foarte obositor, primul lucru te intreaba de unde esti (in engleza) dc. esti roman este un pret, dc esti rus este alt pret (mult mai mic). Daca negociezi si tot ti se pare scump iti face semn gata b -by, adica te da afara din magazin, daca tot ai venit la ei in tara inseamna ca ai bani (chiar asa au strigat asa zisii comercianti din bazar). Daca te uiti prea mult prin marfa lor, doar doar cumperi ceva (cu toate ca este la fel ca in Europa, aceeasi marfa, cu mult sintetic, dar la preturi extrem de mari), iti spune (tot in engleza, unii stiu chiar cuvinte romanesti), ca ce alegi un Mercedes sau un tricou? Asa ca ti se taie de cumparaturi.

Un sfat pentru toti cei care vor sa mearga in acest loc. Mai bine schimbati destinatia dc nu ati luat deja bilete. Nu se merita nu numai pentru banii dati, dar drumul pana acolo este foarte obositor si nu se merita pentru bataia de joc cu care te trateaza.

La intoarcere, in autocar am schimbat impresii si cu cei de la alte hoteluri, aceeasi impresie, hotelul face 3 stele sau 4 stele, dar mancarea lasa mult de dorit. Cativa turisti spuneau ca intr-o seara au batut cu furculitele in masa, ca nu le dadeau mancare. Dc nu erai la prima ora cand se deschidea, nu prea mai gaseai mare lucru. De fructe, din pepene galben si rosu nu ne-au scos. Am cumparat o banana, ghiciti cat am dat pe ea? Nu va speriati - 1 euro, nu a vrut sa lase la pret nici mort, pret fix ca esti roman. Inghetata, mai bine mancati acasa, costa cat un tort de inghetata la noi.

Singura amintire frumoasa din acest sejur a fost ADALAND, nu-l ratati dc tot sunteti hotarati sa mai mergeti in Kusadasi.

Trimis de dan_gina2006 in 21.07.09 20:56:10

VIZUALIZĂRI: 2258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan_gina2006); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[22.07.09 13:52:00]

de curiozitate,cati bani a costat acest sejur?

cameluta
    [23.07.09 19:04:54]

In ce perioada ai fost plecat? Ce poti sa-mi mai spui cu privire la acest hotel?

Ma poti sfatui cu ceva anume? Ce ar trebui sau CE NU AR TREBUI SA FAC.

Sau mai exact ce ar trebui sa fac sa am sejur O. K.

Multumesc

[23.07.09 19:20:15]

Eu am fost in 20-28 iunie.

Pentru a avea un sejur frumos in primul rand trebuie sa... te focusezi pe motivul ptr care esti acolo. Daca o sa le cauti nod in papura chelnerilor, cameristelor sau bucatarilor - ca majoritatea turistilor romani, care sunt carcotasi - sigur nu o sa te simti bine.

Ar trebui de asemenea sa te feresti de d-na Floricica, ghidul roman de acolo, care va incerca sa te fraiereasca cu tot felul de excursii la preturi duble.

Daca sunteti mai multe persoane, sigur o sa va simtiti bine. Pt grupuri este un concediu OK la Asena si ai ce face.

Sper sa ai un concediu frumos!

dan_gina2006AUTOR REVIEW
    [23.07.09 21:39:21]

Pretul excursiei 650 euro.

Am fost deja acolo in perioada 10-18 iulie, dar oricum nu mai calc pe taram turcesc cat voi trai.Nu stiu unde o fi ospitalitatea lor dar lasa mult de dorit aici in Kusadasi. Nu este vorba numai despre personal, care nu au auzit de amabilitate, ci si de asa zisi comercianti din bazar. Nu intelegi, pretul pentru romani este unul si altul pentru straini. Eu am fost doar cu sotul, dar acolo ne-am imprietenit toti cei care am venit cu acelasi autocar si am stat la acest hotel. Tocmai din cauza acestor conditii de la masa. Sa inteleg ca pentru pretul care l-am dat nu trebuia sa mai mancam? Sau sa mancam cu par in toate mancarurile? Pentru ca asta-i adevarul. Acolo a batut vantul toata aceasta perioada iar sus pe bloc este curent si mai mare, inchipuieti cum ne facea parul la toata lumea si unde se duce. Ce vreti mai mult de atat. La bar dc beam mai mult de 2 beri sau 2 sucuri, care de fapt erau o jumatate de pahar de plastic (da de plastic, caci pe noi de ne tratau cu plastic desi aveau si pahare de sticla), spuneau ca s-a terminat dozatorul.Dupa ce am reclamat toate acestea prin renumita ghida care a chemat si pe seful de restaurant, au inceput sa ne urmareasca, intr-o zi au trimis pe cel de la bar sa ne faca fotografii la masa sa ne arate cate pahare sunt pe masa. Da erau 20 de pahare pentru ca eram in jurul mesei 15 oameni si 3 copii. Ce o fi vrut sa dovedeasca, a fotografiat paharele. Ce spui de asta. Foarte ospitalier nu? Am facut o poza cu seful de la restaurant pt ca sa nu se simta ofensati, adica noi sa nu fim suparati pe ei, a doua zi am facut poza si cu singurul ospatar (unul tinerel, un copil) care a fost singurul cel mai amabil in sensul ca servea pe toata lumea la rand, apoi l-au chemat inauntru pt ca eram de terasa si l-au dat afara. Atunci chiar ne-am suparat cu totii (adica 15 insi) si m facut galagie. Nu e normal pt o poza sa dai omul afara. Nu scria nicaieri ca este interzis sa faci poze cu personalul.

Oricum parerea mea, celor care vor sa aiba o vacanta frumoasa sa mearga in alta parte. Am muncit un an intreg, un singur concediu pe an si ala de tot "rahatul" la turci. Sa sti ca nu e singura iesire din tara si nu stiu ce cer, am gost si in Grecia, Spania, s.a., nu m-am dus la lux pt ca stiu ce platesc, dar ca sa te trateze cu ...... nu am intalnit.

Mai sunt multe de spus chiar si la vama turceasca, dar nu mai are rost. Si asa am cred ca am spus destul. Cine vrea sa riste nu are decat.

[24.07.09 17:12:42]

Scuze dar... respect parerile celorlalti dar parca bati putin spre paranoia. Apropo am vazut aceesi descriere cam 80% si la alt hotel si binenteles sub alt nume!

Era intrun ecou .

[24.07.09 17:16:04]

tilinka, spune te rog unde ai vazut, as vrea sa verific

[24.07.09 17:26:28]

Si eu ii dau dreptate tilinkai. Din ceea ce scrie dan_gina2006 mare parte sunt aberatii. Nu stiu ce interese are, dar le strica concediile celor care vor pleca la Asena inainte de a ajunge acolo. Pacat!!

Repet: acolo nu este Raiul pe pamant, dar isi merita pe deplin banii platiti pe sejur.

[24.07.09 17:43:11]

Am vazut la Prelude la un ecou. Aproape aceesi descriere. cu parul in mancare, cum erau ei urmariti de personal etc. Nu stiu de ce dar am impresia ca dan-goga, dan_gina 2006 si sophie au un numitor comun sunt una si aceeasi persoana.

Au aceesi exprimare. scuze dar e un defect profesional!

[24.07.09 17:56:39]

tilinka, desi personal cred in intuitia feminina - am vazut-o functionand in multe randuri, spre uimirea si neintelegerea mea - in acest caz nu ai dreptate.

Unul dintre useri este din Barlad (si a scris intotdeauna de acolo).

Ceilalti doi sunt din zona Bucurestiului, insa scriu de pe furnizori de internet diferiti - 3 la numar. Garantat nu e vorba de una si aceeasi persoana.

[24.07.09 18:00:20]

Ok cum spui tu stapane (master). Dar pentru cei doi din Bucuresti nu bag mana in foc.

dan_gina2006AUTOR REVIEW
    [24.07.09 18:53:34]

Sa sti "cordi" ca nu am nici un interes. Asta estea realitatea. Eu cred ca tu ai un interes, probabil esti administratorul acestui site, sau poate ai veo agentie de voiaj si nu prea ai clienti pt Kusadasi. Nu cunosc cealalta persoana "tot din Bucuresti". Voi incerca sa citesc si celelalte pareri sa vad ce au mai spus si altii. Dar e mai bine sa spui adevarul despre ce este acolo, decat sa mai cheltuie si altii banii si sa-si bata joc turcii de noi. Eu am luat biletele din luna februarie, ardeam de nerabdare sa merg in Kusadasi, auzisem numai de bune despre turci, dar "Surprize, surprize" (Andreea Marin). Sunt persoane care nu vor sa vorbeasca despre realitatea de acolo. Poate ca sa nu rada altii de ei. Eu una prefer sa rada dar sa stie omul unde se duce. Ce au patit altii, ce vor pati si ei, dar unii pur si simplu s-au scarbit si nu vor sa mai spuna nimic.

Subliniez, nu am nicio legatura cu cealalta persoana despre care discutati voi. Dc a avut aceleasi impresii nu inseamna ca sunt tot eu. La ce hotel a fost? Tot la Asena. O sa caut sa vad.

[24.07.09 19:00:05]

Va recomand sa incetati discutiile pe tema vreunor interese, fie pro, fie contra acestui hotel. Nu se ajunge niciunde astfel, cel putin la nimic folositor.

Sunt categoric de parere ca toate impresiile sunt 100% autentice, chiar daca reflecta grade de multumire atat de diferite - personal STIU ca explicatia vine pur si simplu din experienta [turistica] diferita, asteptari si perceptii diferite si, posibil, din firi diferite ale celor care au fost acolo.

cameluta, cordi, dan_gina2006, tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂAsena Hotel: