ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2012
ÎNSCRIS: 30.08.08
JUN-2011

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Casa Leul?!? Mai bine... lasa!!

Buna-seara,

e prima data cind postez, asa ca va rog sa fiti indulgenti. Poate nu o faceam nici acum (in egoismul meu, doar ma informam de aici) dar am auzit azi o cunostinta ca ar dori sa mearga aici. Eu am spus... NU, MAI CAUTA, CREDE-MA PE CUVINT!

Detalii:

o sa incep cu plusul. cu plusul, da, ca e unul singur.

-curatenie maxima in camera si implicit in baie. trecea cineva zilnic.

minusuri:

-am sunat la nr de contact de pe site sa cer detalii. nu-mi amintesc exact ce detalii mai vroiam, dar cred ca pe banii mei pot sa pun cite/ce intrebari (de bun-simt) vreau. an dat de un nene super-crizat care a inceput sa urle ca il jignesc cerind detalii, ca sa ma uit bine pe site, ce scrie acolo asa o sa si gasesc, ca el e om serios, fost militar de cariera... etc. cum si eu sint temperament coleric, am lasat-o moale. eram in dezavantaj, eram in birou, nu puteam sa incep si eu sa urlu ca disperata desi... al dracu' ce ma minca limba.

-a sunat altcineva (mai calma din fire) a facut rezervarile si... drum-bun si cale batuta.

-am ajuns pe la 15, am parcat (parcare ok) si am intrat in... ceva ca o bucatarie de vara sau sala de mese, cum vreti sa-i ziceti. la o masa o tanti grasunica si murdarica (era bucatareasa) tragea cu pofta dintr-o tigara palavragind cu citiva turisti si alte tanti in halate verzi. am spus ca avem rezervare, ea a dat ochii peste cap ca nu e sefu', dar"va rezolva al mic". cind m-am uitat catre receptie... mi-a crapat capul. acolo trona un pustan de 14-15 ani care habar nu avea pe ce lume e. intr-un final, ne-a imprastiat si el, cum s-a priceput. sor'mea si cumnatu' la etajul 2, prietenii lor la unu si eu cu copilu' la parter.

-bucataria pensiunii esta mica (cit una de apartament).

-1 aragaz, 1 filtru cafea, 1 cuptor cu microunde. pensiunea e mare, are multe camere. parter si doua etaje...

-gratarul din dotarea pensiunii l-am folosit o singura data. am avut provizii la noi (eram pusi pe economii). urma sa luam doar prinzul la dinsii, micul dejun sa-l prepar eu dimineata iar seara sa facem un gratar in gradina. dimineata bucataria era supraaglomerata. erau f multe familii cu copii mici care preparau lapticul. am renuntat. n-am mai facut nici cafea ca s-a strricat filtrul si nenea patronul a ridicat din umeri. am cumparat filtru si faceam cafeaua in camera. in gradina, la gratare, erau parcate niste masini de IS care aveau muzica data la maxim tot timpul si gratarele (2) fumegau non-stop. oamenii astia doar au stat la table si la gratare. nu au vazut marea. beau, mincau si jucau table. marfa de concediu. foarte galagiosi, vulgari si pusi pe harta. patronul??? ati ghicit... ridica din umeri.

-in curticica din fata unde erau masute si umbrelute, tot timpul era balamuc. frate, eu inteleg ca e concediu dar... bormasina aia nu se oprea niciodata. daca se oprea, nenea patronu' gasea ceva de batut cu ciocanul. daca nici asta nu era, se imbatau nenii vecinii mei si se luau la cearta si la injuraturi amicale. sonor maxim.

-intr-o dimineata, facusem cafeaua si o savuram in curticica la racoare. eram cu totii in jurul unei masute. a venit un mosulet cu un maturoi cit China si ne-a pudrat ca pe noi. l-am rugat sa ne lase un pic ca plecam imediat la plaja. ne-a ignorat, a continuat sa mature cu zel si intr-un final a incepu sa stropeasca cimentul cu apa dintr-o sticla. am cedat nervos si am plecat.

-nu ai cui sa spui un neajuns pt ca patronul ridica din umeri siciit. el avea treaba: ori se "juca"cu bormasina ori cu ciocanul ori juca ping-pong cu fiul.

-nu recomand bucataria. mica, soioasa si f slab utilata. mincati in oras.

-o sa puneti ca sintem niste timpiti ca nu am plecat. nu sintem timpiti, sintem comozi. indolenti. si a cintarit greu curatenia din camere. plusul de care va spuneam la inceput.

-imi pare rau de alegerea facuta. ar fi multe, multe de spus dar... o idee v-ati facut ma gindesc. nu mai avusesem concediu din 2006. mi-a picat tare prost Casa Leul. imi place sa merg la pensiuni, sa fac cafeaua dimineta, sa fac salata seara sa stau in gradina la taclale cu prietenii etc. in 2006 am fost la o pensiune in 2 Mai. a fost de vis. n-am cuvinte, nu ma ajuta vocabularul sa le ridic in slavi pe doamnele care se ocupau de ea. de ce nu e peste tot asa?! intrebare prosteasca, stiu.

-am uitat sa va zic: paduricea care se traverseaza pt a ajunge la plaja, este un WC public. dezastru. (evident, asta nu e vina patronului de la CASA LEUL). asa ca ocoleam. dimineata mai era cum mai era, dar la prinz... cu un copil de 6 ani... nu era vesel deloc. si nu numai lui ii era greu, de ce sa fiu ipocrita? si noi ne vaitam ca niste... mosi. pina la urma, e un drum de 20-30 min, cu soarele in cap, cu virste intre 40- si 50 ani: D, sedentari. hai, pe bune, nu e usor.

... asa ca am luat masina. ce sa va zic... numai "economii"am facut in concediul asta.

-poze nu o sa pun, pt ca in toate apare copilul, si eu am idei putine si fixe vis-a-vis de internet.

-imi cer scuze, sint sigura ca nu am fost coerenta. pe masura ce scriam ma apucau nervii.

Va doresc concediu reusit, relaxant, asa cum meritam cu totii. O seara buna.

Trimis de LADYHAWK in 02.05.12 20:27:09
Validat / Publicat: 02.05.12 22:18:45

VIZUALIZĂRI: 10282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LADYHAWK); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.05.12 22:18:22]

@LADYHAWK: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Floryn81
    [02.05.12 22:45:53]

Îmi place review-ul tău, chiar dacă ai prezentat un loc pe care este indicat să îl ocolim. Am găsit și eu pensiunea asta acum un an pe internet și chiar a fost, la un moment dat, printre opțiunile noatre de cazare întrucât îmi amintesc că din ceea ce am văzut pe net, părea un loc drăguț. Bine că nu am mers acolo, mai ales că mergeam la mare cu bebele de un an și jumătate!

Să nu uit: Cât ați plătit pentru o cameră dublă? Ai aflat cumva de vreo altă pensiune în apropiere care să aibă condiții bune pentru un concediu relaxant?

Mulțumesc!

vlado2
    [02.05.12 22:49:31]

E nenorocire cu ofertele astea la Bormasini. Si la mine au toti locatarii. Daca se face un recensamant pic de prost. Imi pare rau ca "anumiti" oameni vor sa se relaxeze si altii vor sa ii distreze (pe cei care vor sa se relaxeze).

Uneori, mai bine decat sa faci economie, mai bine mai pui uuunn pic si te poti simti bine. De asta suntem aici, sa schimbam impresii si sa stim incotro sa o apucam.

Multumim de impresii... eu unul am sa tin cont... chiar daca nu am sa mai merg niciodata pe litoralul romanesc. Dar niciodata sa nu spui... niciodata!

[03.05.12 00:19:24]

Buna LADYHAWK. Am citit acum mesajul tau si drept sa-ti spun ca m-a cam speriat. Eu chiar astazi decisem sa merg acolo in aceasta vara. Am vazut ca sunt doar rewiev-uri bune si am zis ca e ok. Acum am dat insa de mesajul Dvoastra... Noi am mers de multe ori in Jupiter la hotel Scoica, casa aceasta am inteles ca e in spatele hotelului cu 100 m. Totusi drumul pana la plaja e lung de la Scoica... Deci as dori sa va pun cateva intrebari daca se poate:

- cum e drumul pana la plaja. E vreo scurtatura? Ca am intrat pe maps. google si am mers pe vizualizare stradala si am vazut un drum lunggggggggg care fie dadea in capat la jupiter, la intersectia cu neptun, fie dadeai inspre cap aurora... deci pe unde o luam si cum e drumul acela?

- noi am optat pt apartament cu 2 dormitoare si bucatarie (mergem noi cu 2 copii de 2 si 5 ani si parintii mei). Sunt ok camerele? Sunt mari?? Mici?

- este piscina? asa am citit intr-un rewiew //

Ok, gata ca v-am innebunit destul... va rog daca aveti timp sa-mi dati si mie niste raspunsuri sa stiu daca sa confirm sau nu rezervarea...

Multumesc din suflet (daca vrei da-mi un [***] mesaj privat; NOTA WM: pentru pastrarea confidentialitatii, datele de contact e bine sa nu fie facute publice.)

[03.05.12 10:04:43]

@Tmt: varianta drum catre plaja: iesi din vila, stanga prin fata vilei Miruna Valentin, apoi imediat dreapta prin padurice (e o poteca), treci pe langa o casuta de oameni amarasteni (o ai in stanga), lasi in dreapta Vila Wolf si faci iar stanga, tot inainte pana ajungi in dreptul Campingului Elodie. Traversezi strada in dreptul Hotelului Majestic, ocolesti hotelul si lacul si ajungi la plaja. Timp: 15-20 minute.

[03.05.12 10:29:59]

@johnnyredlabel: Multumesc din suflet pt raspuns. Dar e ok aceasta poteca? Pot merge cu carucior cu copil mic pe acolo? E periculoasa noaptea?

Daca ati fost acolo, imi puteti spune daca e in regula sa stau aici si sa fac drumul de plaja de 2 ori pe zi cu 2 copii mici?

Multumesc inca o data

[03.05.12 10:48:23]

@Tmt: categoric NU recomand cazarea la o asemenea distanta daca ai copilasi mici. Drumul spre plaja ziua e ok insa seara... risti sa te atace exemplarele canine care sunt destule in zona. Parerea mea sincera este sa incerci altceva, mult mai aproape de plaja si de centrul statiunii.

[03.05.12 11:56:32]

@johnnyredlabel: Am inteles. Deja mi-am luat gandul de aici... caut in alta parte. Multumesc mult

[03.05.12 19:34:05]

@webmaster15: multumesc frumos, de primire. cu atit mai mult cu cit, recitind, constat greseli de ortografie si o exprimare de... 2 clase mai mult ca trenu'.

voi remedia.

[03.05.12 19:46:09]

@Crazy_Mouse: scoate aceasta optiune din gindurile tale. te rog. asa este, pozele sint f dragute. dar atit. nu are ce cauta acolo un copil de 18 luni.

punctul 2. : la vremea respectiva pe site scria ca este 80 lei camera. la telefon ne-a spus datorita faptului ca rezervam 3 camere o sa ne scada din pret. nu a scazut nimic. nici nu avea cum: repet: la receptie era un copil de 14-15 ani. pe patron l-am vazut a doua zi seara.

erau multe pensiuni in apropiere, nu-mi amintesc cum se numeau, cert este ca... de pe la toate se auzea muzica mult prea tare pt gustul meu. parca eram la talciocul de la Cocirlatele. repet: un bebe de 18 luni nu are ce cauta in zona aia. parerea mea.

[03.05.12 19:52:01]

@vlado2: ai dreptate, a fost o greseala. si nu e singura. au fost multe semne ca nu avem ce cauta acolo, dar parca am fost batuti in cap. sint sigura ca exista si pe litoralul nostru pensiuni placute. trebuie doar sa le cautam. noi ne-am oprit ca vaca lui Pacala la primul frunzar.

[03.05.12 20:04:55]

@Tmt: despre drumul catre plaja vad ca ti-a zis f clar si detaliat johnnyredlabel. asa este, cum spune el. drumul prin padurice nu l-as recomanda nici dusmanilor. e plin de "noroace" si ciini. ciinii care nu sint pe plaja sint in aceasta padurice. horror!!!

nu stiu daca au apartamente. camerele sint ok. nu sint cutii de chibrituri. ai frigider, tv, noptiere, un dulap mare.

camerele au dimensiuni normale, decente si vreau sa precizez din nou: foarte curate. asternuturi impecabile.

piscina??? de unde si pina unde??? ce rewiew??? unde ai citit??? aveau in lucru, in gradina din spate, un foisor. atit.

nu, nu au piscina. ma rog, anul trecut in iunie, nu aveau. poate le-a "crescut" intre timp. daca mai ai intrebari... cu placere.

adri-nico
    [03.05.12 22:29:19]

Inca un review pe gustul meu. Pe cind un altul si cu recomandari "asa da"?

@TMT, vezi ca prin Eforie e o pensiune "Constantin si Elena", foarte curata si intr-o zona linistita. Nici pretul nu a fost mare si nici distanta pina la plaja nu trecea prin zona cu "noroace". E drept ca nu stiu cita plaja a mai ramas la eforie, dar sper sa se gaseasca un petic de nisip si pentru copchilasii tai.

[03.05.12 22:43:08]

@LADYHAWK: Nu am cuvinte sa va multumesc pentru sfaturi. Referitor la carare, m-am lamurit... cu piscina am citit pe un alt forum la rewiew (nu cred ca am voie sa scriu unde)...

Mi-e clar totul, am renuntat! Caut in continuare si sunt sigura ca pana la urma voi gasi ceva care sa-si merite banii pe care ii dam. Iti multumesc inca o data mult de tot!!!

[03.05.12 23:01:23]

@adri-nico: Multumesc pt sfat. Am vrea totusi zona asta: Neptun - Jupiter. Nu stiu ce vom face, noi cautam ceva fie apartament, fie ceva pensiune unde sa avem bucatarie in camera... nu stim inca, vedem, cautam... multumesc inca o data

[04.05.12 08:33:52]

@Tmt: Acum vad ca esti din Cluj. Pai decat sa innebuniti cu drumul pana la noi la mare, mai bine va schimbati traseul si mergeti in Croatia! Sunt atatea statiuni excelente acolo (eu am fost in Istria, la Punta Verudela, daca vrei intra pe review-ul meu de acolo, nu e prea complet insa vei vedea foto de la cazare), exact ce va doriti voi, cu bucatarie si toate alea. Singuruul impediment ar fi ca plaja e cu pietre, insa la Medulin am inteles ca este plaja de nisip. Si NU se compara conditiile!

[04.05.12 12:08:24]

@johnnyredlabel: Da, multumesc de sfat. Eu ma gandeam sa mergem cu trenul, luam vagonul de dormit seara si pe dimineata suntem acolo. Cu masina insa e mai greu pt copii, plus ca sunt si parintii mei si ar trebui sa vina si ei cu masina, si totusi e cam lung drumul pentru tatal meu ca sofer... in sensul ca noi am putea pleca pe noapte insa el are totusi o varsta (66) si nu pot sa-i cer asa ceva... ma rog astea sunt deja alte probleme... Noi de obicei plecam in afara tarii la plaja, dar acum biletele de avion chiar au luat-o razna. De ex daca anul trecut trebuia sa platim undeva la 500 de euro dus intors pt noi 4 acum plecare de la Cluj spre Barcelona e 1700 euro!!! IMENS!!! oricat ai vrea, e aberant sa dai atatia bani pe drum... ne gandim la toate variantele sa vedem ce alegm in final...

[04.05.12 12:22:54]

@Tmt: Eu n-am zis sa mergi la Barcelona. Pana in Croatia, in peninsula Istra, ai aprox. 1000 km din care cea mai mare parte NU e in Romania! . Poti face drumul din doua (adica cu o oprire la Budapesta sau cum doresti). Budapesta -Pula (Punta Verudela) sunt cam 600 si ceva de km, eu am facut pe o ploaie torentiala cam 8 ore cu opriri destul de multe de cafea. Deci, se poate foarte bine cu masina!

[04.05.12 12:25:06]

@johnnyredlabel: da, ne vom gandi... si vedem. Multumesc mult

[05.05.12 17:06:34]

Am fost aici! Curatenia este intradevar un mare plus, pe langa multe altele. Bucataria si eu am considerat-o un minus, dar din cate am inteles din ultima convorbire telefonica pe care am avut-o cu patronul pensiunii, anul acesta a "suferit" niste modificari. Pe durata sejurului nostru am avut si noi parte de niste vecini mai zgomotosi, care nu erau straini de artele gratarului. Iti sustin afirmatia ca ei nu au vazut deloc plaja in concediul lor.

Cat despre piscina, am inteles ca s-a construit anul acesta, este mai mult pentru copii si este situata undeva la etaj, intr-o noua cladire. Eu si sotul meu ne-am simtit foarte bine (nu avem copii). Seara era placut sa stam in curtea exterioara (cea de langa parcare) sau in curtea interioara (cea cu umbrelute). In cea exterioara aveau niste leagane super din lemn, felinare, flori multe in spatiile verzi - pe scurt o atmosfera minunata!

Camera a fost foarte curata (situata la primul etaj). La receptie cred ca am prins-o pe fiica patronului, care s-a purtat ok si isi dadea interesul in a satisface nevoile clientului. As putea spune si despre locul de joaca pentru copii, dar cum nu l-am utilizat, nu prea avem o impresie, parea dragut . Recomand!

PS: Stiu ca poate nu sunt un user de incredere, nici macar nu aveam cont. Peste acest review a dat un prieten care doreste sa mearga pentru prima oara la Leul si mi-a spus despre ce a citit aici si nu m-am putut abtine sa nu ma exprim.

[05.05.12 20:49:00]

@SteffyNeuber: Multumesc de toate parerile. Pe mine ce ma omoara cel mai mult e drumul spre plaja. Decat sa merg o jumatate de ora cu doi copii mici prin soare sau printr-o padure care am inteles ca nu e ok, atunci prefer sa-mi iau cazare in centru sau langa plaja chiar daca platesc in plus...

Si apropo, nu cred ca cineva te poate considera user de "neincredere", toata lumea spune exact ce a trait si ce a simtit cand a fost intr-un anumit loc. Deci, eu iau in seama absolut fiecare parere si multumesc pt ea.

[05.05.12 20:53:20]

@SteffyNeuber: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[05.05.12 21:21:20]

@webmaster0: Multumesc, voi cauta pozele din excursii si urmatoarea data cand voi avea putin timp liber voi publica macar 3 din destinatiile mele preferate.

[05.05.12 21:26:40]

@Tmt: noi am mers in jur de 9-10 minute. Padurea mi s-a parut ok, si era asa de bine acolo, racoare... copaci foarte inalti, desi si multa umbra. Un alt plus de care imi amintesc este faptul ca vina in sine era inconjurata de padure pe 2 laturi.

Acum pentru ca nu am fost cu copii la mare, e greu sa evaluez, dar la vila am vazut multe familii cu copii care mergeam prin padurice. A fost chiar foarte amuzant cand am intrebat prima oara la receptie cum ajungem repede la plaja, si am primit raspunsul "prin padure". Am crezut ca rade de noi, dar am pornit spre plaja cu alta familie care mergea si ne-am lamurit. Sper sa iti fie folositoare informatiile

Un weekend placut tuturor!

[06.05.12 00:32:50]

@SteffyNeuber: multumesc din suflet. inca nu stim exact ce facem

dyanna
    [08.05.12 11:12:28]

Noi ne-am facut rezervare pentru concediul de anul asta la Casa Leul. O sa revin si cu impresii personale despre pensiune.

Ne-au placut imaginile de prezentare de pe site-ul lor.

Am mai citit si alte impresii negative (nu foarte multe, ce-i drept... 2 la numar) despre aceasta pensiune, insa sunt convinsa ca toate parerile tin strict de fiecare persoana si de perceptiile fiecaruia asupra tuturor detaliilor.

Legat de galagia generata de ceilalti turisti... aproape ca as baga mana in foc, ca acest aspect e valabil mai peste tot, inclusiv in afara tarii (multi s-au plans de turisti galagiosi in Bulgaria, Turcia...) e adevarat ca multi dintre noi cautam sa ne relaxam in concediu, dar foarte foarte putini dintre noi cauta linistea absoluta (sa nu se auda nici musca).

La urma urmei, cand alegi o pensiune, care are curte, foisoare, gratare... nu poti sa iti imaginezi, nu poti sa fii atat de naiv incat sa crezi ca toate activitatile aferente acestora se vor desfasura intr-o liniste/mutenie absoluta... mai ales ca pensiunea are si un numar mare de camere, ceea ce presupune si un numar mare de turisti.

Daca se doreste liniste, izolare, recomand tuturor pensiunile mici (cu un numar redus de camere), eventual in zone mai putin aglomerate (cartiere noi sau zonele limitrofe ale statiunilor)

[08.05.12 20:17:53]

@dyanna: Bafta!!! Intr-adevar site-ul este f reusit. Are poze frumoase. Sper sa-ti fie de folos.

Si inca ceva: nimeni nu se asteapta la mutenie/liniste absoluta cind se cazeaza la o pensiune. Dar garantat toti ne asteptam la decenta, 7 ani de acasa, bun-simt si respect.

Eu sint mai batrina, de moda veche, tin la chestiile astea.

Concediu placut, asa cum ti-l doresti. Sincer.

dyanna
    [08.05.12 22:34:15]

@LADYHAWK: Multumesc! Sper sa avem un concediu cat mai reusit. O sa revin, cu siguranta, cu impresii personale legate de aceasta pensiune.

Intr-adevar cei 7 ani de acasa conteaza foarte mult in viata.

In cazul vostru, poate ca era mai eficient sa fi discutat voi direct cu galagiosii, nu stiu daca la acest capitol trebuiesc ''sanctionati'' administratorii pensiunii... nu neaparat ca tin cu ei, dar daca te pui in locul lor, iti dai seama ca sunt prinsi la mijloc intre dorintele multe si diferite ale tuturor clientilor/turistilor.

Cu siguranta ei au discutat cu galagiosii, dar lipsa bunului simt a facut sa nu existe nicio reactie... de aceea ma gandesc ca poate ar fi fost mai eficient daca ati fi vorbit voi (sau si voi)...

Oricum, noi nu suntem ''genul petrecaret'', avem si doi copilasi mici (3ani si 1 an), clar nu mi-ar placea sa imi bubuie urechile cu muzica (si de proasta calitate), insa ne place sa existe o oarecare animatie in jurul nostru... speram sa existe moderatie in toate (din partea celorlalti) cand vom fi la pensiune.

Iti doresc si tie sa ai parte de un concediu placut!

valeo
    [07.06.12 22:24:57]

nu va apropiati perfect real

yusuf2014*
    [25.08.13 17:18:56]

@LADYHAWK: Buna ziua.

Anul acesta (2013) in luna august am fost si eu impreuna cu familia (sotie+copil) la pensiunea Casa Leul. Pot sa va asigur ca lucrurile s-au mai schimbat de la data cand dvs. ati avut atata ghinion.

Intr-adevar, aveati perfecta dreptate cand acuzati lipsa de liniste. Nu asa se primesc niste oaspeti... !!!

Pentru noi a fost ok, desi a fost pt prima oara cand am optat pt acest gen de cazare si aceasta din lipsa de timp.

Pustanul de care v-ati "lovit" s-a maturizat intre timp (si pe noi ne-a primit tot el) dar cu maxim profesionalism.

Drumul prin padurice ("wc-ul public" cred ca va suferi si el schimbari deoarece proprietarul are in constructie, chiar la jumatatea drumului, o alta pensiune. Din cate am inteles, ar mai dura cca 2 ani... !

Tot ce pot sa va mai spun este ca ma bucura faptul ca nu am dat de la bun inceput peste review-ul dvs... in felul acesta cu siguranta ar fi trebuit sa-mi reprogramez cele 6 zile si nopti sau chiar sa le anulez, cum spuneam, din lipsa de timp, pe litoralul Marii Negre.

Urarea dvs. a avut efect la noi, chiar si cu 2 ani inainte!!

adri-nico, CristiApostol*, dyanna, dyles, johnnyredlabel, LADYHAWK, SteffyNeuber*, Tmt, valeo, yusuf2014*
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Leul [Jupiter]:

• pagină generată în 0.06141209602356 sec