ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2012
ÎNSCRIS: 27.01.12
APR-2012
2 AD. + 1 COPII

De Paste la Duni: cadrul natural face toti banii

Hristos a înviat! (sau cum zic frăţiorii bulgari: Hristos voskrese!)

Am ales drumul mai scurt cu vreo 80 km faţă de ruta alternativă prin Varna şi am mers prin Razgrad - Schumen - Karnobat - (A1) - Burgas, cu porţiuni de drum în lucru şi restricţiile de viteză aferente, cu serpentine şi, desigur, cu gropi de ocolit (la care se lucrează de la începutul erei noastre)... Lipsă de inspiraţie! Dar cu ajutor de la Doamne-Doamne, cu suspensii bune şi cu atenţie...

Ajunşi la Duni, ni s-a verificat voucher-ul şi ni s-au cerut 5 leva / zi pentru parcare (cash, pe loc - cam neelegant, trebuie să recunoaştem!) încă înainte de a pătrunde în incinta complexului. Deci de Paşte trebuie leva disponibil la purtător - nu ştiu dacă se putea solicita şi plata la recepţie.

Nu greşesc venind la Duni, primăvara, cei cărora le plac plimbările, beneficiînd de un peisaj aparte, liniştit, cu mare, plajă, dune de nisip, dealuri pe care se întind cât vezi cu ochii grădini îngrijite, magnolii şi pruni japonezi în floare, tuia uriaşi. Şi curăţenie exemplară peste tot! Un cadru natural care face toţi banii! Hotelul, însă, nu ne-a entuziasmat la fel de mult: totul a fost "suficient", nu ne-a lipsit nimic din cele indispensabile, dar... parcă cei de la hotel îşi făceau "doar" meseria, îndeplinindu-şi, fără plăcere, obligaţiile (e adevărat că era Paştele şi ei munceau pentru alţii).

Am fost cazaţi în corpul de clădire dinspre dig, separat (dar la câţiva paşi) de cel principal, din balcon putînd vedea marea din lateral, plaja, piscinele si hotelul MB. Cum cele mai multe camere aşa-zise cu vedere spre mare dau către parcare, pârloaga (dintre hotel şi mare) şi către dig - nu ştiu dacă se justifică plata suplimentului pentru sea-view (totuşi, camerele cu „pârloagă-view” beneficiază de un bonus: cuiburile de rândunele, unde deja au sosit locatarele).

Camera a fost foarte spaţioasă (dublă standard + EB), avînd şi o canapea şi două fotolii XXL. Pentru a da apă la moară cârcotaşilor, am remarcat unele „dotări în minus”*****. Cred că, de Paşte, cei de la MRP nu au "arătat tot ce pot" şi că în full-sezon pesemne se străduiesc mai mult. A nu se înţelege, totuşi, că aceste aspecte ar prejudicia confortul... mai ales la cât de puţin (cu excepţia orelor de somn) stăm în cameră! Cameriste n-am văzut, dar îşi făceau treaba "în parametri" (curăţenie / schimbat prosoape / golit coşul de gunoi... fără să ne arate, însă, ce lebede din prosoape ştiu să facă; dar nu ne-am supărat - am văzut unele în carne şi oase la Ravadinovo).

Mâncarea a fost ok (baclavaua, da, e de nota 11!), aveai ce alege fără probleme, platourile se goleau repede şi erau, după ceva timp, înlocuite cu altele pline (care se goleau la fel de repede, deci la unele trebuia "să fii pe fază"). Organizarea servirii mesei a fost, însă, mai puţin ok. Probabil vara personalul e mai numeros (sau se mai "diluează" afluxul de turişti pe la celelalte restaurante din resort) şi nu se întâmplă, dacă ai „întârziat” 45 de minute după ora de începere, să aştepţi atât până reuşeşti să vânezi o masă liberă, pe care apoi trebuie să o debarasezi singur (ca acum - e adevărat că sâmbătă şi duminică au fost mai mulţi turişti decât vineri şi luni). Numai în prima şi ultima seară din cele patru petrecute aici chelnerii au adus la masă băuturile (nu că nu ne-am descurcat bine şi self-service!); în celelalte două seri, personalul s-a ocupat numai cu debarasatul, fiind chiar şi aşa depăşit de situaţie (cum au fost şi dl. Mincho şi ceilalţi truditori la grătarul de pe terasă care, oricât se străduiau, nu făceau faţă în timp util afluxului de pofticioşi, iar cozile de aşteptare luau de cele mai multe ori proporţii considerabile). Locurile de masă au fost insuficiente sau prost gestionate, deşi mese erau şi pe holul dintre restaurant şi lobby-bar, înspre toalete şi lifturi. N-a rămas nimeni flămând, desigur, dar...

Lobby-barul era deschis "zi-lumină", până târziu, dar la anumite ore (cele mai relevante) nu găseai loc. Pe terasă însă erau locuri suficiente, ca şi la pool-bar. La Marina Beach nu era cazat nimeni, dar funcţionau barul + disco, boutique-urile şi sala de internet.

Animaţia a fost „cuminte”, animatorii erau foarte prietenoşi - nu numai Oisha, „vorbăreaţa” de română care se ocupa de cei mai mici dintre turişti la Kids Club, ci şi toţi colegii ei. Dintre ceilalţi angajaţi, unii erau "mai bine dispuşi", alţii - mai puţin.

Slujba de Înviere (la care cei care au dorit să participe au fost transportaţi cu autocarele de la hotel) la biserica Sveti Gheorghi din Sozopol nu a fost „ca la noi”. Nici ouăle roşii nu au fost la fel de roşii şi nici cozonacul - la fel de pufos ca cel de-acasă, dar nu ne pare rău câtuşi de puţin că de Paşte anul acesta am ales să ne plimbăm prin Duni (şi prin Sozopol şi la castel), să înotăm în piscina interioară şi (în premieră familială) să ne încercăm talentul la tir cu arcul!

Cu această ocazie am "tranşat" (în ceea ce ne priveşte, cel puţin) şi problema legată de riscul de overbooking: hotărât lucru, MRP e un hotel... ok, Duni Resort - foarte fain, dar totuşi nu justifică riscul de a ne pune la bătaie liniştea si concediul de vară, doar ca să riscăm să fim trimişi la plimbare prin alte părţi... Dar această lămurire nu ne-a împiedicat să ne bucurăm acum de ce am găsit aici. (revin cu poze)

------------------

***** Exemple pro-cârcotit:

* în cameră mini-barul era gol şi aşa a rămas, nu a existat kit pentru îngrijirea pantofilor, paharele - numai două - nu erau în ţiplă (pentru copil anul acesta am plătit - e adevărat 70 % off - nu a fost gratuit pentru cei între 6 şi 12 ani, deci MRP nu s-a pregătit sub toate aspectele pentru 2 + 1 persoane în cameră)

* din baie au lipsit oglinda cosmetică (cu lupă), dispenser-ul cu punguţe igienice, şerveţelele demachiante şi „corăbioara” cu consumabile (MRP a optat pentru nivelul minim: 1 săpun, 2 cutii adăpostind câte o cască de baie şi dozator cu gel de duş-şampon).

MRP a mizat probabil - fără a greşi prea mult - pe faptul că aceste aspecte nu sunt lipsuri esenţiale. Dar nici n-a impresionat prin altceva (afară, poate, de dimensiunile generoase ale camerei); curăţenia "nu se pune", pentru că turiştii se consideră îndreptăţiţi la asta "by default". Adică nici camera, nici baia nu şi-au arătat punctele forte prin care îşi răsfaţă oaspeţii. Cel puţin nu în această perioadă din an!

Încă o dovadă că număratul stelelor e uneori "de-a dreptul... pur şi simplu" o chestie relativă. Şi mai depinde şi de orizontul de aşteptare, asta e clar! Totuşi noi ne-am simţit bine şi am fost într-o formă de zile mari, iar la asta a contribuit din plin cadrul natural deosebit.

Trimis de Klaudyia in 27.04.12 09:17:01
Validat / Publicat: 27.04.12 11:52:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klaudyia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera "cuminţică", aşa cum s-a înfăţişat vederii noastre, fără răsfăţuri

• Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: