ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2012

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

De evitat pe viitor

Putine au fost locurile in care ne-am cazat, si pe care apoi sa le trecem pe lista cu "de evitat", insa cu parere de rau, Pensiunea Iuliana " din Capataneni, Arges, este unul dintre aceste locuri. Dupa ce ne-am hotarat, impreuna cu un alt cuplu, sa petrecem un weekend prelungit la munte, am inceput sa cautam oferte pentru cazare, pe internet bineinteles. Fiind o perioada destul de aglomerata, dar si datorita faptului ca ne-am hotarat tarziu, am gasit destul de greu doua camere libere pentru doua nopti (joi si vineri; restul minivacantei urmand sa il petrecem la Casa Ticino din Predeal), la pensiunea Iuliana. Toate bune si frumoase: camere libere, pretul accesibil - 65 lei pe camera pe noapte, si ne si asteptau pana la ora 11, cam cand am "preconizat" noi ca vom ajunge.

Am pornit la drum, am ajuns, bineinteles, in jurul orei 11, si acolo ne astepta o doamna sa ne cazeze. Aceasta ne conduce la camerele noastre (22 si 23), ultimele doua libere, situate undeva intre etajele 2 si 3ale pensiunii, intr-un capat de hol mic si inghesuit! La prima vedere, camerele pareau curatele, insa se simtea un miros destul de tare de clor! Fiind deja foarte tarziu si necunoscand zona, ne-am ocupat camerele rezervate de 3 zile.

"Aventura" insa abia acum incepea. Vreo doua ore le-am petrecut impreuna cu prietenii nostri in camera lor, la un joc de carti si planuirea zilei ce urma. Cand insa ne-am hotarat sa mergem in camera noastra sa ne odihnim, am deschis usa si un miros puternic de canalizare s-a simtit in momentul urmator. Am deschis geamul crezand ca o fi vreun mic incident. Apa calda, care ni s-a spus ca va fi non stop, nu era nici macar cand ajuns. Usa de la balcon, ca si geamul, nu se inchideau la nici una dintre camere, asa incat noaptea a fost foarte frig, tinand cont ca si caldura era oprita. Peretii pensiunii sunt facuti din cel mai prost tip de rigips; in aceste doua camere se auzea si apa de la robinetele din celelalte camere, care erau la alt etaj, si intr-un alt corp al cladirii. Ca sa nu mai spun ca orice am fi vorbit, puteam comunica perfect cu prietenii nostri care erau in camera alaturata, fara sa deschidem usa. Aceste camere erau situate, dupa cum am zis, undeva intre etajele 2 si 3 ale cladirii, insa in aceasta parte a cladirii, nu mai era nimic deasupra noastra, astfel ca in momentul in care a rasarit soarele, il puteam vedea perfect prin crapaturile din tavan, care se presupune ca ar fi trebuit sa dea in podul, neacoperit al pensiunii. Pana sa adormim, am vrut sa ne uitam la tv putin, insa ca sa putem vedea ceva, trebuia sa stam in picioare in pat, pentru ca aceste televizoare erau prinse de perete undeva foarte sus, iar din pat imaginea se vedea... pur si simplu... "neagra". asa ca am renuntat. Am vrut sa ne incarcam telefoanele... dar nu aveam unde... prizele erau scoase din lacasul lor, iar firele atarnau pur si simplu pe perete. Pensiunea era situata in curtea din spate a unei case mai vechi, cumva pe o aleuta mai laturalnica, asa ca nici macar o priveliste mai de doamne-ajuta nu aveam, doar garajul si acea casa din fata.

Va imaginati, bineinteles, ca nu am inchis un ochi toata noaptea. Dimineata devreme am mers direct la receptie si am incercam sa reclamam toate aceste probleme. In acel moment ni s-a oferit in schimb sa stam noaptea urmatoare la cealalta pensiune a lor, situata in localitatea corbeni. Aceasta oferea o mare parte din conditiile care ni s-au promis, cu exceptia faptului ca prizele de la cele doua boilere (aveam in fiecare baie cate unul), erau arse si topite, si am stat putin cu frica sa nu se intample ceva.

Am intrebat, incercand sa intelegem, care ar fi problema. Doamna care ne-a condus la cealalta pensiune ne-a spus ca stie ca in acele camere sunt probleme si ca pe acelea de obicei nu le da. Doar ca au avut clienti si, ca sa nu ii piarda, au dat camerele pe care le rezervasem noi si noua ni le-au oprit pe acestea doua. Insa si mai curios era ca atunci cand am sunat, noi am intrebat si de a doua pensiune , dar ni s-a spus ca nu au locuri libere acolo. A doua zi insa, cand ne-a dus acolo, pensiunea era goala, pentru ca ne-a arata toate camerele sa ne alegem pe care le vrem, si era 7 dimineata, nu cred ca sunt prea multi turisti atat de matinali.

Si, ca si informatie, pensiunea in care se cazeaza turistii, nu este cea care apare in poze, pe site. Aceea este casa din fata, receptia , si un magazin. Cel putin cand am fost noi, nu era nimeni in acea casa, toti turistii erau in spate.

Ne-am continuat apoi concediul, ne-am cazat in urmatoarele doua zile la Casa Ticino din Predeal, unde, dupa cum am mai spus, ne-am simtit ca acasa.

Asa ca, din proprie experienta, va sugerez sa evitati acest loc, nu merita sa pierdeti timpul aici.

Trimis de dotze3ka in 24.04.12 19:58:24
Validat / Publicat: 24.04.12 21:50:09

VIZUALIZĂRI: 2342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dotze3ka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[24.04.12 20:04:00]

Sejurul este din august 2011 sau 2010 de cand dateaza si impresiile de la Casa Ticino?

dotze3kaAUTOR REVIEW
    [24.04.12 20:14:27]

sejurul este din august 2011. ne-am cazat la casa Ticino de mai multe ori... pentru ca ne-a placut acolo de prima data, revenim in fiecare an

vadra
    [26.04.12 12:37:10]

E bine cand mai intalnesti si review-uri ce spun NU. Asa poti sa eviti "tepele" pregatite de unii investitori in turism. Cred ca acest review este in spiritul acestui site, si reprezinta un real ajutor pentru cei care ar vrea sa se cazeze la Pensiunea Iuliana. Un vot din partea mea.

adinacarla
    [03.08.15 08:21:20]

Nici in august 2015 situatia acestei „pensiuni" nu este mai buna. Si noi am fost cazati in camera 23 si la fel mare dezamagire... camera nu arata deloc ca si camerele din imaginile de prezentare ale pensiunii... Vasul de toaleta era pe punctul de a pica la cea mai mica atingere, colacul de pe el desfacut si pocnit, sapunul lichid foarte putin, lipsa perdea cabina de dus, scurgerile de la cabina si de la chiuveta pline de rugina, 2 prosoape mici. Baia era asa de ingusta ca daca erai asezat pe WC si nu erai atent te loveai de ghiuveta sau de raftul de sub oglinda. Parchetul din camera era "miscator". Mobilier "sarac" in camera... un dulap cu-n singur umeras, doua scune, o masa si o veioza. televizorul pus pe perete putea fi folosit doar pe post de "radio", nu se putea vedea nimic daca erai asezat in pat. Usa de la balcon (care servea si de geam) se inchidea/deschidea greu, la fel si usa de la intrarea in camera. Pe jos era praf, iar intre pat si zid eau multa mizerie. Imaginile publicate de ei pe diverse site-uri nu sunt din toata pensiunea... cel putin eu nu am vazut nici unde imagini cu camera in care am fost cazata. In descrierea pensiunii este amintiti existenta restaurantului dar este doar o sala folosita "drept decor" cred eu ca nici nu ne-au invitat s-o vedem. Iar cand am intrebat daca au restaurant pentru a servii masa au spus pur si simplu "NU".

In concluzie ce sa mai spun... DEZAMAGIRE.

[03.08.15 08:32:18]

@adinacarla - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[03.08.15 08:40:13]

dotze3kaAUTOR REVIEW
    [03.08.15 09:50:51]

Imi pare rau sa vad ca exista oameni care dau atat de putina importanta criticilor atat de dure la adresa lor. Si mai ales, care nu doresc sa isi asume conditiile si ofertele promise... pacat!

hunters
    [11.08.15 19:42:32]

@webmasterX - Aceasta este .

adinacarla, dotze3ka, hunters, vadra