ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
MAR-2012

Eleganta si comfort

Rog fara PMA deoarece nu am fost cazata eu aici.

* Adresa: str. Vasile Alecsandri nr. 33, Predeal

* Localizare:

Cum se intra in Predeal, venind dinspre Bucuresti, din soseaua principala se face dreapta pe sub pod, se lasa in dreapta partia Clabucet si in stanga se trece pe langa hotelul Ski@Sky si se mai merge cam 300 m, se urca acea panta abrupta.

Noi am facut acest drum invers caci venind dinspre Brasov am virat la stanga pe drumul care urca la Cioplea si apoi am urmat instructiunile GPS-ului. Am ajuns relativ usor.

Eram inca la Tarlungeni, ne-am intalnit cu totii, marea familie AFA si era totul atat de bine. Fiind ultima zi acolo, o zi frumoasa de sambata, 10 martie 2012, primim un telefon de la o ruda si asa am aflat ca este cazat in Predeal la aceasta vila de care va vorbesc. Fiindca duminica, ziua urmatoare se intorcea si el in capitala si fiindca ne invitase la el la vila ne-am gandit sa trecem pe acolo si apoi sa ne plimbam putin si pana la Cabana Trei Brazi. Zis si facut.

In ziua de duminica 11 martie 2012, fiind aproape de pranz si plecand ultima de acolo, am lasat cu tristete Tarlungeni-ul in urma si am ajuns in Predeal. Am gasit destul de usor aceasta frumoasa vila.

Am dorit sa va vorbesc despre aceasta superba vila deoarece este un loc minunat unde sa te cazezi si am observat ca inca pe AFA nu sunt impresii de aici. Eu sunt prima care scriu.

Am ajuns sa vad cum arata vila aceasta pur si simplu din intamplare, caci ruda noastra a cautat la intamplare o cazare in Predeal, dar sa fie si langa partie, deoarece a mers la ski.

Am ajuns la vila, am oprit in fata portii, la strada. Fiind inca loc in curte am parcat masina langa cea a rudei si apoi am intrat. Ne-a intampinat politicos gazda de acolo, dl Costel, care afland pe cine cautam ne-a indrumat spre camera.

Am urcat scarile elegante ale vilei, nu inainte de a admira parterul, deosebit de elegant, unde cativa turisti erau la o masa si jucau table. In alta incapere am zarit o bucatarie moderna si utilata cu tot ce trebuie. Las pozele sa va spuna mai mult...

* Din ce este formata vila:

Casa Alexandra dispune de 6 camere duble cu pat matrimonial, fiecare costand 200 Ron / noapte fara masa si fiecare avand baie proprie cu jacuzzi. Aceste camere duble am aflat ca sunt dotate cu cate o bucatarie in care exista chiuveta, cuptor cu microunde, filtru de cafea, frigider. Nu exista aragaz.

Exista un singur apartament aici, care are 2 camere si se afla sus la etajul 2 la mansarda. Acesta are dormitorul mansardat. Mentionez ca baia acestui apartament are o cada mare ultramoderna dotata cu jacuzzi pentru 2 persoane! . Aici in acest apartament a stat rudenia noastra.

Pe langa toate aceste camere exista si la parter o bucatarie ultramoderna si dotata cu de toate. Nu va mai spun ca livingul de la parter este superb, din ce am vazut eu.

In spatele vilei exista un loc frumos de facut gratar si curtea are loc de parcare pentru 4 masini, iar celelalte masini se pot parca in fata portii pe strada.

In toate camerele exista cablu TV si wirelesss. Exista calorifere dar exista si incalzire prin pardoseala caci ne era cald la picioare. Peste tot exista parchet laminat, rudenia noastra chiar zicea ca ar fi din bambus. Culoarea acelui parchet este exact aceeasi cu tot mobilierul de acolo, ceea ce mi-a placut enorm. Va spun toate acestea ca sa stiti ca aici s-au investit bani grei, dar fiecare metru vazut de mine a meritat toti banii...

Deoarece am avut ocazia sa vad doar apartamentul acesta, am sa vi-l descriu asa cum pot eu mai bine:

* Apartamentul Penthouse:

Sunt 2 camere -pret / noapte =300 Ron fara masa.

Cand am ajuns sus la etajul 2 ne-a intampinat rudenia noastra si ne-a poftit inauntru. Am intrat intr-un hol elegant. Aici ne-am descaltat si ne-am asezat jachetele in cuier caci inauntru era f. cald dar si f. curat peste tot. Dar caldura venea si de jos, din pardoseala si era un parchet care era cald si placut la picioare. Nu va spun ca am deschis dulapul mare si incapator din hol si acolo era cald de la pardoseala. In dulap erau 2 perne de rezerva, perii de pantofi, ac si papiote colorate.

In partea stanga este bucataria si trecand pe langa ea se intra in camera de zi.

* Bucataria:

Este dotata cu o chiuveta, cuptor cu microunde, frigider si filtru de cafea. Am vazut ca exista cani, tacamuri si farfurii. Merita sa vii aici cu mancare in traista si sa te bucuri de eleganta si comfort, mai ales ca vila este aproape de partie dar si de gara.

* Camera de zi:

Aici sunt 2 canapele extensibile, o masuta din aceea mica si peste elegantul parchet este asezat un covoras ale carui culori se asorteaza cu canapelele. Peretii sunt deosebiti, din piatra. Pe perete sus pe un suport este TV. Este superba camera, moderna, cu drag va arat poze de aici. Totul este aranjat cu mult bun gust, pe peretii laterali exista cateva ornamente care dau eleganta intregului spatiu. Exista ferestre din termopan de buna calitate pe cei doi pereti exteriori asa ca intreaga incapere este frumos luminata iar privelistea din jur este de vis. Mi-a placut si tavanul acestei camere, facut din lemn, un tavan mansardat deosebit.

* Dormitorul matrimonial

Este mansardat si prin cele 2 geamuri din tavan se vede frumos pana departe partia dar si brazii din apropiere. Frumos peisaj am admirat de sus din camera. Ce am observat de cum am intrat in cele 2 camere a fost piatra de pe perete, practic pe pereti exista piatra asezata cu grija, nu sunt pereti zugraviti sau tapetati. Si aici in dormitor in stanga se afla un pat mare matrimonial, am inteles ca si salteaua este una dintre cele mai scumpe. In fata patului se afla o toaleta pe care sta un TV. In spatele lui este o oglinda mare. Exista si tabureti tot aici. Lenjeria de pat si prosoapele erau f. albe si curate si am vazut ca sunt de cea mai buna calitate.

* Baia

Cum am intrat in baie primul lucru observat a fost cada-o cada f. mare, triunghiulara, o cada cu jacuzzi pentru amandoi. Era moderna si chiuveta iar peretii si geamurile se asorteaza pe deplin. Si de aici privelistea este de vis.

Fiindca vroiam sa urcam si la Cabana Trei Brazi inainte de a merge spre casa, am coborat la parter. Aici proprietarul - domnul Costel- afland ca scriu pe internet despre cazari diverse, a fost deosebit de amabil si dupa ce mi-a inmanat o carte de vizita m-a poftit sa vad si bucataria de la parter. Aici am vazut ca exista o chiuveta dubla, un frigider mare, prajitor de paine, vase, oale, tigai, farfurii, cam tot ce iti trebuie ca sa te gospodaresti singur. Tot atunci am aflat cu bucurie de la dansul ca cunoaste acest site AFA si ca va astepta impresii scrise de aici.

* Locul de facut gratar:

Mergand afara undeva in spatele vilei, langa parcare, exista un loc frumos unde poti sa stai linistit sa mananci, sa iti bei cafeaua dar poti sa faci si un gratar daca vrei. Cum mie imi place tot ce e rustic, pot sa va spun ca mi-a placut cum arata acest loc. Erau cateva bancute si mese din lemn acolo si peste tot erau decoratiuni diverse de la stiuleti de porumb la farfurii din lut. Am vazut acolo si blanuri diverse dar si alte ornamente din lemn deosebit de frumoase.

In speranta ca v-am convins sa mergeti si sa va cazati in acest loc frumos pot sa va spun ca dati un ban dar merita totul. Ganditi-va la comfortul pe care il aveti, la eleganta acestor camere, la banii dati de catre proprietar pentru investitii, bani cheltuiti pentru ca cei ce vin aici sa fie multumiti pe deplin. Nu as crede vreodata sa citesc pe viitor impresii de aici si sa fie cineva nemultumit de servicii. Ganditi-va eventual ca in acel apartament puteti sa va cazati 2 familii, nu veti regreta.

Daca ar fi sa dau acum o nota pentru tot ce am vazut acolo, nu pot sa dau decat un 10, dar merita mai mult.

Trimis de adryana in 29.03.12 09:15:17
Validat / Publicat: 29.03.12 11:11:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 2912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 aceasta este Casa Alexandra
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2015 PMA (din 15 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster0 [29.03.12 10:59:26] »

Am îndeplinit rugăminţile autoarei.

Admin [06.11.12 08:59:18] »

Urmare a unei sesizări primite aseară, am decis retragerea notelor de la acest review, autoarea nefiind cazată acolo. În fapt, acest articol nici nu ar fi trebuit să existe - nu scrieti recomandări de cazare despre locuri in care... nu aţi fost cazaţi!

adryana [06.11.12 14:19:27] »

@admin,

Rog fara PMA deoarece nu am fost cazata eu aici

- asta am solicitat chiar eu la inceputul rw, sesizarea a aparut cu intarziere de cateva luni.

Iar faptul ca datorita unei imprejurari fericite am avut sansa sa vad interiorul acestei pensiuni nu aduce decat avantaje, nicidecum dezavantaje, parerea mea este ca tot informatie turistica se cheama chiar daca turistul nu s-a cazat acolo. Ca si in cazul de fata corect este ca astfel de rw .sa nu aduca puncte.

Si cel mai important lucru de amintit : este primul rw.. despre aceasta pensiune. Daca nu scriam eu poate multi nu ar fi aflat de Casa Alexandra din Predeal. Cati nu sunt cei care vad un interior, o pensiune, hotel, etc.la fel ca si mine si poate nu scriu o impresie ca nu este voie. Dar de la acestia aflam informatii noi si eu apreciez asta si voi aprecia si in continuare. Numai bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmaster [06.11.12 14:40:07] »

@adryana: N-ai înțeles - acest articol NU ar fi trebuit publicat însoțit de NOTE, indiferent dacă era sau nu purtător de PMA!

Și asta conform regulamentului, nu pentru că ne-ar fi sesizat cineva.

Articole de acest tip (de "vizitare" a unor unități de cazare) ar trebui scrise cel mult la rubrica de călătorie asociată localității / zonei unde se găsește acea unitate.

adryana [06.11.12 14:57:10] »

da, ai dreptate, nu se pot acorda note. Oricum conditiile de cazare sunt la superlativ, dar la fel si pretul este pe masura.

mony_ka [06.11.12 19:43:32] »

@adryana:

In limba romana substantivul

Confort se scrie cu "n" si nu cu "m"-vezi titlul si nu numai.

adryana
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Alexandra: