ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2012
SEP-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Doi lei, trei stele

Pe la sfârşitul unui septembrie destul de morocănos, în 2007, aveam să ajung împreună cu soţia la Veneţia, mai precis pe insula Lido di Venezia, o fâşie de pământ lungă de vreo 11 Km. Nu-mi prea stă în obicei de a face rezervări la hoteluri, cu atât mai puţin în perioadele în care turismul nu mai sufocă locaţiile ca în plin sezon, însă, fiind vorba de Veneţia şi afluxul său permanent de vizitatori, am preferat să nu risc nimic. Din start am optat pentru Lido di Venezia fiind extrem de accesibilă, nu numai în raport cu portofelul, ci şi al transportului, graţie feribotului. Inspiraţia şi documentaţia avută la dispoziţie m-a determinat să aleg hotelul "Venezia 2000".

Prin urmare, ne-am îmbarcat pe feribotul liniei Activ (Nr. 17) de pe Isola del Tronchetto, mai precis de la pontonul Sabbioni, urmând ca după circa 30 de minute să ajungem la destinaţie, în portul San Nicolo. Sigur, noţiunea de port este destul de pretenţioasă, în condiţiile în care dimensiunea acestuia este puţin mai mare decât a unui debarcader. Acordaţi toată atenţia indicaţiilor primite de la personalul de la bordul feribotului. Ei ştiu mai bine nu numai cum să vă protejeze autovehiculul, dar, întâi de toate, sunt calificaţi să eficientizeze spaţiul pentru un număr maxim de vehicule, inclusiv camioane. Feribotul este construit cu două punţi basculante. Teoretic, se intră pe la pupa şi se iese pe la prova. Practic este când aşa, când aşa. Tariful unui drum este în funcţie de dimensiunea şi categoria vehiculului. Pe mine m-a costat 20 de euro, plus alţi şase euro pentru doi pasageri. Totuşi, este bine să reţineţi că este mai bine să duceţi maşina pe insulă, nu numai din motive de siguranţă, ci şi finaciare. Parcarea la Veneţia costă mai mult decât feribotul.

După ce aţi lăsat şi asigurat maşina, puteţi urca pe una din punţile vasului, fie pe cea închisă, fie pe cea superioară, deschisă, dar cu riscul de a vă bate vântul pe toate părţile. Compensaţi cu priveliştea, căci vasul parcurge Canalul Giudecca, bazinul San Marco după care trece lângă Isola di San Georgio Maggiore.

Odată debarcaţi la San Nicolo, mai aveţi de rulat foarte puţin până la hotel, pe traseul Giannantonio Selva şi apoi strada dell'Ospizio Marino. Veţi fi întâmpinaţi de două sculpturi din piatră albă (posibil să fie marmură, nu mai ştiu exact), reprezentând doi lei. Arhitectura hotelului este simplă, dar cu trimitere evidentă către stilul specific veneţian. Tot aşa este şi recepţia, simplă şi cochetă, ceea ce ar putea aduce o umbră de îndoială asupra camerelor, care, de regulă, sunt mai simpliste decât recepţiile. Ei bine, nu este cazul!

Deşi "Venezia 2000" este cotat cu trei stele, camerele sunt spaţioase şi elegante, din care nu lipsesc texturile aristrocrate, respectiv mătasea şi catifeaua. Televizorul, aerul condiţionat, frigiderul şi safe-ul sunt nelipsite din orice odaie. Noi am avut camera la parter, însă n-a fost expusă traficului. N-am avut o panoramă mai acătării, însă nici n-am prea stat în cameră. Plaja fiind peste drum în faţa hotelului, cu siguranţă aş fi dorit să-mi răsfăţ ochii cu un răsărit de zile mari dinspre Golful Veneţia, numai că această favoare nu a fost inclusă în preţul de 110 euro. De precizat că în acest preţ a fost inclus şi micul dejun, tip bufet suedez. Meniul, OK! mulţumitor de variat şi de bogat. Mai rău a fost pentru fumători, care au fost nevoiţi să-şi savureze cafeaua afară, pe terasă. Vara, avantaj fumători, dar la final de septembrie... brr! Masa de prânz nu am servit-o la "Venezia 2000", pentru că ziua era rezervată excursiilor (Veneţia, perpedes - Verona, cu maşina - San Dona di Piave, cu maşina). În schimb, toate cinele le-am servit la restaurantul hotelului şi vă mărturisesc că a fost o desfătare oricare dintre bucatele alese dintr-un menu destul de generos. Personalul a fost extrem de binevoitor şi amabil. Nici tarifele nu au fost mai altfel. Îmi este greu să-mi reamintesc cu exactitate, dar, certamente, vă pot spune că o cină compusă din: o tărie (50ml) pentru debut, bruschette mixte, muşchiuleţ de vită cu sos de brânză şi crustă de coriandru (porţie babană), o sticlă de vin alb, apă, dressinguri etc, plus un desert ca de final, deci pentru toate acestea n-am depăşit 70 de euro, pentru două persoane. În cazul în care sunteţi amatori de ceva exerciţii fizice sau de un răsfăţ la jacuzzi, nicio problemă, le veţi avea la dispoziţie, dar contracost.

De pe Lido di Venezia la Venezia se poate ajunge cu vaporetto, cel mai eficient mijloc de transport lagunar. Orarele şi traseele sunt afişate în toate staţiile-ponton şi tot de acolo pot fi procurate biletele sau abonamentele. O menţiune în plus: costul unui bilet la vaporetto este identic cu cel de pe feribot, pe care îl poteţi folosi chiar dacă nu aveţi decât cheile de la autoturism.

Trimis de Aqvila in 07.03.12 19:00:33
    Validat / Publicat: 07.03.12 20:01:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Verona, San Marino, San Dona

VIZUALIZĂRI: 4399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aqvila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Hotel "Venezia 2000" de pe insula Lido di Venezia.

[07.03.12 19:58:39]

1. Fotografiile "imprumutate" de pe net, au fost sterse, nu sunt admise pe sait, conform regulamentului.

2. Am introdus coordonatele GPS ale pensiunii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

AqvilaAUTOR REVIEW
    [07.03.12 20:43:24]

Eu vă mulţumesc! N-am ştiut că nu sunt admise fotografiile "împrumutate" şi îmi cer scuze. Am crezut că o "anexă" ilustrată, concretă, poate fi utilă cititorilor. OK, am reţinut pentru viitor!

[07.03.12 22:13:59]

1. Nu mi-ai raspuns daca pozitionarea pe harta-i ok.

2. O fotografie face cat o mie de cuvinte (inclusiv pe saitul nostru), dar le acceptam doar pe cele facute de useri. In fond, fotografii photoshop-ate gasim destule pe saiturile resorturilor si pe cele de reclama. Noi aici informam corect vizitatorii saitului, cu fotografiile facute de noi/voi, care trebuie sa recunosti, prezinta muuuuult mai corect realitatea "din teren".

3. Ca sa nu mai avem discutii, te rog citeste/intelege/aplica/respecta Regulamentul saitului nostru (il gasesti daca dai click aici).

Multumesc!

AqvilaAUTOR REVIEW
    [08.03.12 08:37:40]

@webmaster15:

1. Poziţionarea este corectă

2. Într-adevăr, informările celor ce au fost cu adevărat într-un loc sau altul pot fi mai apropiate de realitate, cu condiţia, desigur, ca relatarea respectivului să nu fie marcată de subiectivismul acut, dar nici de euforia exacerbată. Totuşi, cred că mai multe postări şi mai multe comentarii despre acel loc vor duce în final spre justa apreciere.

Am o mulţime de fotografii, dar şi foarte filme. Multe poze, respectând rigorile site-ului, sunt de regăsit pe Panoramio şi de acolo pe Google Earth, iar o parte din filmări pot fi vizionate pe YouTube. Pe viitor voi renunţa la comoditatea de a-mi răsfoi albumele personale şi voi posta aici câte poze îmi sunt permise/postare.

3. OK, voi răsfoi Regulamentul, mulţumesc!

[08.03.12 18:16:27]

Am o mulţime de fotografii, dar şi foarte filme.

Daca le-ai urcat pe youtube, da-mi link-ul spre cel mai reprezentativ, il putem atasa spre ilustrarea review-ului.

voi posta aici câte poze îmi sunt permise/postare

Nu exista limita de foto, asa ca, te asteptam sa le incarci pe toate

Zi faina si multumesc mult pentru colaborare!

Aqvila
    Alte impresii din această RUBRICĂVenezia Hotel 2000 [Lido di Venezia]: