ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2012
ÎNSCRIS: 20.02.12
SEP-2010

Vacanta departe de lumea agitata

S-au scris multe despre Royal Marina Palace si celelalte hoteluri de la Duni. Este total diferit de clasicele statiuni din Bulgaria-Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach.

Cele patru hoteluri, Royal Marina Palace, Marina Beach, Pelican, Bellevile si satul de vacanta sunt construite intr-un spatiu generos, cu multa verdeata- pajisti intinse,padure, smochini si multe flori splendid combinate.

Dupa parerea mea ar fi locul ideal pentru familiile cu copii mici daca facem abstractie de drumul destul de lung si obositor.

Plaja este foarte frumoasa, intr-un mic golf, apa este mica circa 300m de la tarm,umbrelele si sezlongurile sunt suficiente. Piscinele sunt numeroase, cea de la Marina Royal Palace este chiar spectaculoasa, cu jacuzzi si arteziene.

Un mare avantaj este ca oaspetii de la Marina Royal Palace au acces la toate restaurantele, barurile si piscinele din cadrul complexului. Turistii cazati in celelalte hoteluri pot beneficia de toate facilitatile complexului, mai putin de cele de la Marina Royal Palace

Mancarea-foarte buna,diversificata gustoasa, cele mai bune torturi si baclavale pe care le-am manacat in Bulgaria,fructe variate.Singurul minus-omleta din praf de oua.Pe plaja erau.tonete unde se pregateau sandvisuri cu branza, cascaval, sunca, ton, friptura rece in combinatia pe care o doreai si vitrine cu sticle cu apa plata.

La restaurantul de pe plaja, cu vedere minunata la mare se puteau servi diverse gustari, tort, prajituri, ceai, cafea.

Spectacolele de seara pareau pregatite de profesionisti. Am participat cu entuziasm si la petrecerea cu artificii de la piscina. Cu toate acestea, avand in vedere spatiul mare al complexului animatorii nu puteau fi foarte prietenosi cu copiii si adolescentii avand de realizat diverse activitati in locuri departate unul de altul.

Cazarea este buna-camere curate,elegante,bine aerisite- dar ne-am confruntat si noi cu zgomotul permanent produs de instalatia de ventillatie care ne-a sacait pe tot parcursul vacantei. Norocul meu a fost ca am reusit sa schimb o camera astfel incat baiatul si parintii nostri sa se poate odihni bine. Singurul lucru care mi-a lipsit au fost plimbarile de seara pe faleza unei statiuni mai animate si cred ca ar fi necesara o mai buna iluminare a aleilor din cadrul complexului, mai ales a celor dintre amfiteatru si hoteluri.Am vizitat in shimb Sozopolul, mai frumos si mai putin comercial decat Nessebarul pe care il iubesc de multi ani.

Vom reveni la Duni dar voi alege Hotel Pelican, mai intim si nu foarte indepartat de plaja.

v

Trimis de Floria in 23.02.12 20:41:28
Validat / Publicat: 23.02.12 21:56:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Junior suite in hotelul Royal Marina Palace.

rasoka
    [17.03.12 11:55:25]

Buna! As dori sa merg si eu anul acesta la acest hotel dar as mai vrea niste lamuriri: hotelul are plaja proprie? Suntem 2 adulti si 2 copii si as vrea sa stiu cum a fost animatia? Daca crezi ca este ok. cand ai timp te rog mai scrie cate ceva util despre acest hotel. Multumim pentru parerile postate, ne-au fost de mare ajutor.

FloriaAUTOR REVIEW
    [17.03.12 13:10:54]

@rasoka: Ma bucur ca impresiile mele v-au fost de folos. Complexul format din 4 hoteluri si un sat de vacanta are plaja proprie, cea din pozele mele, cu sezlonguri si umbrelute suficiente. Animatia este prezenta pe parcursul intregii zile,seara sunt spectacole bine realizate, in amfiteatru. Baiatul meu avea 15 ani cand am fost la Duni si i-a placut. Macarea este foarte buna, variata si proaspata, nu trebuie sa va faceti griji pentru copii. In plus sunt multe seri tematice: balcanica, italieneasca, pescareasca, seara festiva...

Intregul complex este un parc imens, foarte bine ingrijit, cu padure, pajisti verzi, flori, terenuri de tenis, piscine. Marina Royal Palace are in plus fata de celelalte hoteluri piscina interioara si sala de fitness bine echipata. Daca aceste nu au mare importanta pentru dv. puteti alege fara grija Marina Beach, situat tot pe plaja, cu conditii de cazare si masa identice. Acesta din urma adaposteste si clubul pentru copii dar v-as sfatui sa alegeti camere cu vedere la mare, pe spatele hotelului privelistea este frumoasa, spre parc, dar deranjeaza vuietul de la instalatia de ventilatie a hotelului.

Pelican si Belleville sunt situate un pic mai departe de plaja, se trece printr-un pasaj subteran, dar distanta nu este mare daca nu aveti copii mici. Conditiile de cazare si masa sunt foarte bune si la aceste hoteluri, cu mentiunea ca Belleville nu are restaurant in incinta sa, acesta fiind in imediata vecinatate.

Foarte frumos ca amplasare este satul de vacanta, dar este mai departe de mare daca nimeriti o vila in varful dealului.

Duni este un resort izolat, cu parcare sigura si pazita. Daca doriti sa va plimbati va recomand cu drag Sozopolul, situat la doar cativa km. de Duni, foarte frumos, asemanator intrucatva oraselelor grecesti. Puteti citi, daca doriti, impresiile mele despre Sozopol, scrise pe acest site,

La orice intrebare va raspund cu drag.

Vacanta insorita alaturi de cei mici!

Floria

Floria, rasoka