ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2012
ÎNSCRIS: 28.01.12
DEC-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 12;16

Exceptional, pe toate planurile!

Am fost la Hotelul Sport (Ana Hotels) de revelion 2011-2012. Toate serviciile au fost la nivelul pretului platit si al asteptarilor noastre.

Hotelul este impecabil, f. curat, ingrijit, decorat cu mult bun gust, o adevarata oaza de relaxare, unde te simti in vacanta si iti atingi scopul pentru care l-ai ales: sa scapi de stress, sa uiti de grijile cotidiene!

Am avut o camera dubla standard, care mi s-a parut destul de mare pentru acest tip de camera (am avut loc cu 2 copii si nu ne-am simtit inghesuiti). Punctul forte al camerei a fost podeaua incalzita din baie, o senzatie super sa intri pe gresie si sa simti o caldura placuta la picioare. Sau sa iesi de sub dus pe podeaua calda.

Bradutii decorati diferit din fiecare colt al hotelului, atmosfera placuta din fiecare salon, totul ne-a facut sa ne simtim bine.

Mancarea a fost de nota 10 la fiecare masa. Calitate superioara la orice preparat, bucatari talentati, nu am niciun repros. Era pe-acolo d-na Copos mai mereu si d-nul Copos avea o privire agera si am inteles ca sunt exigenti. Dar asa trebuie pentru un hotel la acest nivel. Lumea era multumita.

Am stat 6 zile si nu am fost deranjati de absolut nimic. Lumea venita acolo se purta civilizat, asa cum ne-am dori peste tot in Romania. A fost o placere si multa distractie de buna calitate si la mesele festive din 30.12,31.12. si 1.01.2012. Cel mai mult mi-a placut trupa lui Calin Geambasu care a cantat toata noaptea de revelion. Au fost extraordinari! De mult nu m-am simtit asa de bine, asa de "prinsa" in atmosfera absolut electrizanta. Am dansat aproape toata noaptea. Andra in seara de 1 ianuarie a fost OK., dar mult sub Geambasu, care a venit cu o trupa de vreo 13, vocali si instrumentisti, adevarati profesionisti. Maria Radu ar fi pe locul 4 (a cantat pe 30.12.), dupa Lavinia, care a cantat in deschidere de revelion.

Insa surpriza cea mai placuta am avut-o la piscina si spa. Cand merg la mare imi place sa intru numai in mare, nu folosesc niciodata piscinele, pe care nu le agreez, in general. Dar la H. Sport e o piscina irezistibila. Apa calda, placuta, piscina destul de mare, iar atmosfera din spatiul dedicat piscinei si centrului spa sunt de fapt punctul forte: cald, placut amenajat, f. curat, cu o muzica relaxanta, in surdina si cu o zona mai retrasa in jurul unui semineu, absolut fantastic te simti acolo, atipesti dupa o baie in piscina sau dupa sauna, relaxarea e totala. Au si un jacuzzi mai mare, cu apa fierbine, afara, se iese din zona saunelor, pentru amatori (si erau destui). Gasesti tot ce vrei la spa, inclusiv tratamente. Dar atmosfera si personalul sunt de top. E si un mic barulet de unde poti lua un fresh de portocale sau alta bautura. Acolo e si sala de gym, cu aparate, Tv daca vrei sa vezi cand esti pe banda de alergat, materiale pentru forta si nu numai... In afara de tratamente, la restul spaului accesul e gratuit, adica intra in pretul de cazare. Fiecare etaj al hotelului are intr-un capat un lift special cu care se coboara direct la spa. E f. bine gandit, deoarece in camera esti primit cu halatele de baie pentru spa si pleci la piscina in costumul de baie si in halat, cobori cu liftul special. Esti relaxat, fara bagaje dupa tine, cartela de la camera o pui in buzunarul halatului si nu ai griji. Asta e de fapt scopul: cat mai comod, cat mai simplu pentru client! Pe holurile hotelului e cald, pe culoare e mocheta de buna calitate, mergi in papucii, de asemenea, pregatiti in camera pentru zona spa.

Ne-a placut tot. Si copiii s-au simtit f. bine. Piscina si jacuzzi au fost distractia lor in fiecare dupa-amiaza, cand veneam de la zapada si plimbari, de la 5 p. m. pana pe la 7 p. m. eram la spa, apoi mergeam la masa/seara festiva/salon/bar.

Merita banii platiti la acest hotel. Serviciile si dotarile sunt de cea mai buna calitate, la fel mancarea.

Trimis de redmari108 in 15.02.12 21:56:30
Validat / Publicat: 15.02.12 23:16:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 2307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.60 EUR pe cameră

Larissa
    [15.02.12 23:59:55]

Redmari, te cred pe cuvânt, bun review dar, totuși, cât a costat sejurul, prețuri la tratamente, alte prețuri pe acolo, distanța față de pârtie și alte zone?

[16.02.12 08:06:02]

@ redmari108

te-as ruga sa-mi spui ceva in privinta tratamentelor de care ai amintit in review. m-ar interesa ce se ofera concret? multumesc.

ps.

am fost acolo cu citva ani in urma. nu-mi amintesc ca atunci sa fi auzit ceva in privinta asta (tratamente)

parca nici de restul n-am prea fost entuziazmati. cum am intrat in lobby, ne-a izbit un miros puternic de baie/apa statuta/piscina.

imi amintesc ca micul dejun a fost foarte bun.

redmari108AUTOR REVIEW
    [16.02.12 18:48:04]

@larissa2012: sejurul de revelion, cu 5 nopti incluse, cu demipensiune, cu 3 seri festive cu muzica live, cu un brunch pe 1 ian. intre orele 11 a. m. - 5 p. m., a costat 1.500 euro camera dubla (2 persoane, iar copiii au fost inclusi gratuit) cu reducerea de early booking (am platit la inceputul lunii noiembrie). La cate a inclus sejurul nu a fost scump. Alte oferte pe Valea Prahovei, la hoteluri bune, dar care nu aveau calitatea serviciilor de la H. Sport si nici 3 seri festive si nici muzica live si contineau pachete de 4 nopti, erau de 1.000 euro. Iar in strainatate, pentru un sejur de revelion, 4 persoane (am fost cu 2 copii) era cel putin dublu si, iarasi nu aveau seri festive, mancare atat de buna, muzica live, etc. Mie mi-a placut f. mult la H. Sport si m-am simtit f. bine, nu am gasit nimic de reprosat, nimic care sa ma deranjeze. Iar programul organizat de ei ptr. perioada revelionului a fost super!

Preturile la tratamentele faciale si corporale le gasesti pe site-ul hotelului, pe o lista, cu toate detaliile referitoare si la ce presupune fiecare procedura.

Insa in pretul de cazare am avut acces gratuit la piscina, jacuzzi, saune, fantana de gheata, zona de relaxare, sala gym. La tratamentele cosmetice te programai daca vroiai. Am uitat sa spun ca la receptia de la spa primeam prosoape incalzite ptr. piscina. E minunat sa iesi din psicina si sa te infasori intr-un prosop mare, incalzit in prealabil. Repet, serviciile au fost de lux. Cred ca e cel mai bun hotel de pe Valea Prahovei.

Partia Bradul e chiar langa hotel si acolo e si tele-schiul, de unde ai acces si la alte partii.

redmari108AUTOR REVIEW
    [16.02.12 18:57:40]

@Michaell: Legat de tratamentele cosmetice, gasesti lista de preturi si servicii pe site-ul hotelului. Pentru detalii, vezi si raspunsul pe care l-am dat mai sus. Accesul la piscina, saune, jacuzzi, zona relaxare, sala gym, era gratuit, adica inclus in pretul de cazare.

Poate acum cativa ani, H. Sport avea niste hibe, dar a fost renovat si re-gandit din temelii de 1 an (inaugurarea au facut-o in decembrie 2010, exact pentru revelionul trecut 2010-2011). Dupa pararea mea, hotelul acum e impecabil, din toate punctele de vedere, dar mai ales serviciile sunt la cel mai inalt nivel.

Mancarea este f. buna, diversificata si calitatea este superioara la toate produsele. Au si bucatari care gatesc f. bine. Totul arata apetisant si are un gust desavarsit.

Sincer, daca m-ar tine buzunarul, as merge mai mereu acolo. De revelion ne-am rasfatat. Si chiar ne-am relaxat. As reveni oricand, pentru ca asociez imaginea hotelului cu clipele minunate petrecute la piscina si la spa, cu linistea din hotel, discretia personalului, bunul gust din orice colt si mancarea excelenta de la orice masa.

Incearca sa mergi acolo 1-2 nopti si cred ca vei ajunge la aceeasi concluzie.

[16.02.12 20:48:45]

@ redmari108

in primul rand iti multumesc pentru raspuns.

ma gandeam c-o fi avand si ei ceva info pe site dar vazind review-ul tau, am preferat sa te intreb pe tine. deci am inteles ca este mai mult vorba de relaxare si wellness si mai putin de tratament in adevaratul sens al cuvintului. cu toate ca n-as fi avut nimic impotriva.

faptul ca va placut atit de mult si ca esti plin de laude chiar ma bucura mult. dealfel si eu am ajuns la concluzia ca in ultimii ani, ma refer in general nu doar in poiana, sau schimbat unele lucruri spre bine. totusi sa nu uitam ca era si mare nevoie. mai ales daca avem in vedere la ce preturi sunt oferite aceste servicii. poiana a fost scumpa intodeauna. chiar si pe vrema celui din scornicesti. pe atunci preferam hotelul alpin. discoteca si piscina de acolo - le am in aminteri bune. dar asta-i alta poveste.

ps.

pretul platit de tine (am citit asta doar mai la urma - deaceea acest PS) este dupa parerea mea totusi cam frumusel...ca sa-l numesc asa. 1500 €uro in romania cred ca sunt niste banuti. sau ma insel...?! ma mira totusi faptul ca sunt eu acela care sezizeaza acest lucru si nu cei din tara.....

raportat la salariile din romania s-ar potrivii un proverb / o zicala de pe aici pe care incerc s-o traduc. ar suna cam in felul urmator: pentru acesti bani o bunica trebuie sa croseteze foarte mult.....

Larissa
    [20.02.12 18:40:33]

@Michaell: Sunt de acord cu tine, ai fost diplomat, mie mi se pare un scor exagerat de mare pentru noi, nu aș da banii ăștia nicăieri în România. Sigur că aș prefera Austria, Germania sau Franța (în perioada de după Revelion, desigur).

Mulțumesc lui redmari pentru răspunsul complet la întrebările mele!

[20.02.12 19:42:55]

@ larissa2012

eu diplomat... ha, ha!! aud asta pentru prima data. din pacate n-am avut acest dar nicicand. mai degraba invers.

dar ai dreptate, pretul-i de toata frumusetea. dar nici o problema, daca colegul/colega noastra isi poate permite acest lucru, bravo iei!!

Michaell, redmari108
    Alte impresii din această RUBRICĂSport Hotel & Spa: