ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
AUG-2011

O experienta unica, mai ales pe ploaie torentiala

Precum un copil se bucura cand intra intr-un magazin de jucarii, tot asa eram si eu inainte de mini-turul Romaniei pe care l-am facut la inceputul lunii august. Cand toata lumea se indreapa asiduu spre mare, am ales sa vad o parte spectaculoasa a tarii, Transilvania.

In a 5-a zi, cred, am pornit spre soseaua aflata la cea mai mare altitudine in Romania si, totodata, destul de lunga.

Am pornit nu chiar devreme, pe la 11, din Sibiu, cu intentia de a iesi direct in Sugag, fara a mai trece prin Sebes. Dupa ce am ratat drumul cu vreo 10 kilometri, am revenit si am inceput ascensiunea, prin Saliste, Gales, Tilisca, Rod, Poiana Sibiului, Jina, Dobra, Sugag. Am luat o decizie buna? NU! Drumul este mai mult decat ingrozitor, cel putin in prima parte, in primele 3-4 localitati.

In coborarea spre Sugag a fost foarte funny, pentru ca abia se tasa pamantul pentru a fi asfaltat si nu am intalnit mai multe de 2 masini pe drum. Desi era de pamant, drumul era foarte bun, lin, si spectaculos.

Ajunsi in Sugag, am intrat in sfarsit pe Transalpina si, totodata, pe o sosea nou-nouta. Din pacate, minunea nu a fost completa, iar din loc in loc inca se mai lucra la diverse scurgeri si amenajari, asa ca de la, sa zicem, 100km/h, franai brusc intr-o curba, pentru ca urma pamant, santier. Nu erau multe portiuni lungi, dar erau deranjante.

Peisajul era incantator, desi mergeam prin paduri, mai mult, iar cele doua lacuri/baraje mi-au placut foarte mult, fiind pasionat de astfel de amenajari hidrotehnice.

Din pacate, dupa ce am trecut de lacul Oasa, a inceput ploaia. Ploaie de munte! Torentiala! Si asa ne-a tinut pana am ajuns aproape de maximul de altitudine. A urmat umezeala si un frig teribil, cu doar cateva grade in termometru. Mai grav a fost ca din Obarsia Lotrului nu mai era asfaltat, iar in balti se ascundeau capcane ingrozitoare pentru masina. Am trecut si de portiunea asta, cu un pic de emotii, pentru integritatea masinii, si am ajuns in cele din urma pe "varf". Privelistea este uluitoare si merita zabovit pe acolo, dar sa aveti timp si vremea sa fie cat de cat prietenoasa. Cum se facuse deja ora 5-6, parca, am ales sa ne oprim in Ranca peste noapte. Pensiunea Craiul Muntilor s-a dovedit a fi o alegere buna si deloc costisitoare.

A doua zi am inceput coborarea spre Novaci, cu regretul ca lasam in urma o minune a naturii si o vreme superba.

Trimis de brugner in 09.02.12 16:25:31
Validat / Publicat: 09.02.12 18:00:29

VIZUALIZĂRI: 6488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brugner); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aproape de Sugag

andrei44*
[22.05.12 19:26:17]

@brugner,

Eu nu am scris degeaba cum e pe acolo! Sunt sofer destul de experimentat (peste 20 de ani) si cam umblat prin locuri de tot felul. Am scris ca e un traseu de "profesionisti" intr-un review de-al meu. Sigur ca pe un astfel de drum nu se poat merge normal cand este ploaie serioasa sau cand este polei.

Pe polei nici nu ai ce cauta pe acolo.

Concedii placute si rationale iti doresc!

iulianic
[22.05.12 20:07:21]

@brugner:

... 100km/h, franai brusc intr-o curba...

Vrei sa spui ca ai mers cu 100 km/h pe Transalpina si apoi franai brusc intr-o curba? @andrei44 are dreptate. In orice zona a Transalpinei, fie ca ploua, fie ca nu ploua, chiar pe portiunea cea mai neteda de drum, nu se poate merge cu 100km/h. Curbe, denivelari, peisaj, drum ingust si fara parapeti, sir de masini... tot ce vrei si ... toate te impiedica sa rulezi in viteza.

andrei44*
[28.05.12 16:32:13]

@iulianic: eu cred ca, din cauza conditiilor de pe acel drum, a avut doar impresia unei viteze foarte mari, neavind nici o clipa in care sa se uite la kilometraj; eu, pe tot acel drum, nu am reusit sa intru in viteza a treia a masinii. pe lumina si conditii bune si am avut impresia ca ma tine ceva in loc, ca sa nu devina sotia inger si eu... ce merit; mai erau si altii in fata mea si nu puteam trece prin ei pentru ca nu era firesc. Fiecare are trairile proprii dar, daca chiar a putut merge cu 100 km pe ora pe transalpina, ar fi fost deja campion la toate categoriile de curse de masini la nivel mondial.

brugnerAUTOR REVIEW
[29.05.12 19:58:04]

Domnilor, m-ati prins! Vroiam si io sa ma laud aiurea pe site-ul asta si voi m-ati deconspirat....

N-am zis ca tot drumul e pista de curse, nici macar vreo portiune mai mica. Poate ca as fi fost campion mondial pe orice masina de curse, daca ma apucam de vreun sport motorizat. Dar nu mi-au placut niciodata sporturile extreme (sa le practic), poate doar sa ma dau cu bicicleta, dar si asta cu raspundere. Asadar, de la Sugag sunt portiuni superbe de sosea si se poate prinde 100 km/h. Incercati sa mai mergeti o data pe acolo si o sa vedeti ca se poate, dar nu in weekend si nu pe polei. Eu am fost in cursul saptamanii si soseaua era foarte goala. Evident, nu incercati cu Dacia 1300, ca nu garantez "suta".

@ Iulianic: se intampla ca dupa o curba sa apara cate e o portiune cu probleme. Nu franam ca la raliu si nu luam curbele cu derapaje controlate, dar erai nevoit sa reduci viteza pana aproape de oprire sau mergeai cel mult cu viteza a doua.

andrei44*, brugner, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂTransalpina - cel mai înalt drum din România: