ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2012
ÎNSCRIS: 31.01.12
DEC-2011
single

Un decembrie ploios in Istanbul

In vacanta de iarna am ales sa fac un drum in magnificul Istambul. Este un oras indestulat care iti ofera o multime de idei de distractie, o gama larga de locuri de cazare si o varietate de sortimente de mancare.

Va pot spune ca am stat doar 4 zile pe care le-am exploatat la maximum.

Am ales sa plec cu trenul “Bosfor Express” din Bucuresti la ora 13:00. Calatoria dureaza aproape 22 de ore, iar pretul biletului este aprox 300 Ron (Balkan FlexiPass + Loc, student sub 26 ani). Recomand sa va face-ti provizii serioase de mancare si carti de citit.

Dupa aproape 1 zi, ajung in gara Sirkeci unde vizitez muzeul Orient Express (gratuit). (In gara au fost montate Safe Lockers, contra-cost 4TYL-1zi). Se face ora 12:00 si ma indrept spre Cheers Hostels aflat la 20 min. (Pret camera 13E, conditii de nota 10, receptioner glumet).

In continuare am sa va prezint pe scurt cateva intamplari din cadrul excursiei.

ZIUA 1: Necunoscand orasul, am decis sa nu ma aventurez departe de hostel si m-am plimbat la pas prin zona turistica Sultanahmet. Aici sunt concentrare majoritatea obiectivelor turistice: Muzeul Sf. Sofia, Palatul Sultanilor-Topkapi, Basilica Cistern, Marele Bazar impreuna cu Piata de mirodenii, Moscheea Albastra, Apeductul lui Valens, Hipodromul cu Obeliscul egiptean. Fiind nerabdator sa vad cat mai multe lucruri, nu am tinut cont de ora, iar m-am uitat la ceas se facuse deja ora 11 seara. Am decis sa ma intors in camera, sa fac un dus, iar apoi planul pentru ziua urmatoare.

ZIUA 2: Trezirea la ora 7, am servit micul dejun si m-am dus in statia Gulhane pentru a lua tramvaiul spre cartierul Beyoglu. Am urcat pe jos pana la Turnul Galata, pe cateva stradute destul de intortochiate. Acest turn a facut parte din sistemul de fortificatii, folosit ca turn de observatie asupra traficului din stramtoarea Bosfor si mai tarziu ca inchisoare. Mi-am continuat drumul spre piata Taksim pe Istiklal Caddesi, o strada plina de magazine cu preturi rezonabile pentru toate gusturile.

Era ora 14, m-am oprit din drum la un butic de unde am cumparat un kebap. Doamne ce bun a fost … in viata mea nu mancasem ceva mai bun. Nu se compara cu ce avem in tara, la ei nu exista termenul “cu detoate” :)).

Termin de mancat si imi continui drumul dorind sa ajung aproape de Podul Bosfor. Pe drum trec pe langa Palatul Dolmabahce (unde cu 3 zile fusese si presedintele nostru la intalnirea cu omologul sau turc), Palatul Ciragan, Universitatea Galatasaray si Moscheea Ortakoy.

Imi propun sa urc pe Podul Bosfor, insa dezamagire. Fiind suparat si obosit dupa atata mers pe jos, am tras repede cateva fotografii, dupa care m-am urcat in autobuz cu destinatia Sultanahmet. (precizez ca am schimbat 4 autobuze).

ZIUA 3: Ma trezesc la ora 9, iau micul dejun (foarte delicious) si plec spre Eminonu, incercand sa prind excursia catre Anadolu Kavagi. Am stat la coada la bilete (25TYL dus/intors). Calatoria dureaza aproximativ 90 de minute, dar nici nu iti dai seama cand trece timpul deoarece ai o priveliste uimitoare indiferent de directia in care te uiti. In tot acest timp ai la dispozitie si un ghid care iti explica istoria orasului si informatii despre obiectivele turistice intalnite. Ajuns la destinatie urc spre fortareata, insa nu ma incanta constructia ci panorama asupra Bosforului. Tot aici se afla si o unitate militara ce are rolul de a observa si mentine siguranta Stramtorii Bosfor. (daca incercati sa cautati o imagine din satelit a acestei zone o sa observati ca este camuflata de nori, stiu ei de ce).

In port se afla numeroase restaurante chic, unde poti comanda o gama variata de mancaruri pe baza de peste, dar nu numai.

Cu toate ca pe tot parcursul calatoriei am avut o vreme ploioasa, consider ca ziua a III a a fost printre cele mai frumoase.

ZIUA 4: Ultima zi am dedicat-o shopping-ului in Marele Bazar si pe stradutele aferente acestuia, unde am cheltuit o suma frumusica de bani cumparand o sumedenie de chestii nefolositoare.

Nu in ultimul rand am dorit sa ajung si pe partea asiatica, astfel ca m-am urcat in feribot si am coborat la statia Haydarpasa. In zona asiatica nu se gasesc multe obiective turistice, insa este de bun augur sa te plimbi si pe strazile din aceasta zona.

In concluzie pot spune ca am avut un concediu destul de bogat in evenimente placute si am reusit sa ma mentin sub plafonul maxim al bugetului alocat.

Trimis de ovidiu.gore in 02.02.12 23:53:44
Validat / Publicat: 03.02.12 06:28:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiu.gore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.02.12 06:29:22]

@ovidiu.gore: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

sunflower
[03.02.12 09:30:21]

Fumoasa vacanta ai petrecut!

M-ar interesa cat a costat distractia in totalitate.

Felicitari pentru ca ai reusit sa respecti bugetul, noi niciodata nu reusim sa ne incadram in bugetul alocat!

TraianS
[03.02.12 09:34:50]

Ovidiu, bine ai venit pe site. Felicitari pentru review si pentru idee. Cred ca poate fi foarte de folos celor care vor sa calatoreasca low cost.

Poate poti oferi mai multe detalii despre Hostel. Cred ca ar fi mai multi oameni interesati.

Am calatorit si eu cu trenul de mai multe ori, cu ceva ani in urma Am fel de fel de amintiri cu aceasta ruta. Sper ca s-au schimbat lucrurile in bine.

Bulgarii, care te trezesc noaptea pentru controlul vamal. Oprirea de la intrarea in Turcia, in Kapıkule... cu toata lumea jos din vagoane si cu vanzatorii turci care umbla pe la geamuri De romani, ma abtin sa zic ceva, poate s-au mai schimbat de atunci

Un traseu frumos. Bravo.

Poate incarci si ceva poze din aceasta expeditie.

sunflower, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: