ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2023
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
APR-2023
Cuplu

O zi de magie și descoperiri: prima întâlnire cu Istanbulul

Sper c-ați apreciat faptul că v-am oferit un week end liniștit, în care nu mi-am mai scris bolmojelile pe saitul de mă lasă să scriu, așa, de capul meu! Nu, nu trebuie să-mi mulțumiți în exces, așa sunt eu cu muritorii de rând, bun! (Băi, nu mă-njurați, chiar am pretenții de la voi!)

După cum știți, se apropie sărbătorile de iarnă, de fapt, au și-nceput, magazinele-s frumos ornate și pline de bușesc de marfă, municipalitățile s-au depășit în ornarea parcurilor și-a sediilor proprii, noi căutăm cadouri pentru cei dragi, mă rog, este o atmosferă de bucurie și de bunăvoință, toți cu toții ne zâmbim și suntem politicoși, de-mi vine să-mi schimb pașaportul! Nu asta este România mea și românii de-i știu!

Ieri am fost și noi, eu cu Adriana de mă are în păstorire, prin Focșani și Tecuci, să facem cumpărături. Piața din Focșani este una dintre cele mai frumoase și abundente din țară, chiar știu ce vorbesc! Ca în carte, aia de se cheamă „Cronica unei morți anunțate” , am purces în a-mi cumpăra cele necesare morții lui Ghiță, spre deplina-mi îndestulare a burdihanului meu și-al familiei mele, deși, fiie-mea, Luminița, se oripilează la gândul sacrificiului bietului animal, doar ca să crăpăm în noi mușchiuleți, fripturi și sarmale, șunci și alte alimente porcoase. Noroc că ginerele-mi are țiglele pe casă, gândește realist și gastronomic și economic, de ce să cumpere ei mâncarea când o pot primi, gratis, de la socru-su?

Spuneam că ieri am fost la Focșani și la Tecuci, după cumpărărturi. La Tecuci, după cadouri textilice, că-i place Adrianei mai mult decât Focșaniul.

Vremea nu era chiar prietenoasă cu pierdutul vremii căscând gura prin magazine, dar, în lumina bunătății de care dăm dovadă în această perioadă, am decis să nu cârcotesc, să fiu numai un zâmbet și plin de amabilitate. Cu zâmbetul am rezolvat imediat: era frig afară și-am rămas cu mecla înghețată într-un rânjet asemănător cu ăla de pe anunțul” Nu atingeți firele de curent, chiar căzute la pământ” , poate că mai știți textul de era afișat pe stâlpii de suport ai rețelei electrice.

Băi, am avut și noroc, cei care nu cunoașteți Tecuciul, aflați că mare parte a magazinelor sunt concentrate pe Strada Mare (oficial Ștefan cel Mare), de are vreo 800 de metri pe-o parte și, firesc, tot atâția și pe-ailaltă parte. Când am ajuns în capul străzii, am oftat, cam ca ăla de-i condamnat la moarte și-și vede spânzurătoarea! Adi s-a uitat la mine, înțelegător, și-a spus să stau liniștit, știe exact la ce magazin vrea s-ajungă, restul nefiind în intenția ei de vizitare, deci, nu vom vântura toate magazinele.

Oameni buni, io nu mai am încredere-n femei de pe vremea când mama-mi spunea „Vino-ncoa' că nu-ți fac nimic!” Așa și ieri, Adriana n-a vizitat decât toate magazinele, până și la covrigărie a intrat! Băi, toate, și pe stânga și pe dreapta!!! Cred c-ar fi vrut să le vadă și pe alea de erau închise, binecuvântat fie numele patronilor de nu le-au deschis! Acuma, nu numai că le-a vizitat, dar m-a luat și pe mine înăuntru, să-mi dau cu părerea.

Urăsc magazinele de hanțe!!! Înțeleg că-s utile, hanțele, spui, că tre'să-ți pui o cârpă pe tine când ieși din casă, dar, bre, sunt tone de magazine! Dă-o-ncolo de haină, ce s-ascund atît de mult? Sunt un bărbat de 58 de ani, cu burta necesară, dotat, anatomic, cu tot ce au și ceilalți, de ce trebuie ca hainele să nu fie doar necesare ci și asortate, moderne, elegante, în culori care să se potrivească cu culoarea ochilor, eu având o ordinară culoare de ochi căprui???!!! Și, mai ales, de ce trebuie să merg cu ea-n magazine, să-mi ceară părerea și să nu țină cont de nimic din ce-i spui io? Că, cică, fie n-am gusturi (atunci de ce-am ales-o pe ea de soție?) fie sunt plictisit și-i dau răspunsuri în dorul lelii? Firesc, eu am fost de vină că n-a găsit ea nuș'ce vestă și că, așa fac eu mereu, că de ce m-o fi luat la cumpărături?! Păi, nah, io conduc, ea are permis din 2008 dar nu conduce, în schimb știe Regulamentul și-mi dă peste cap dacă, eventual, greșesc. N-are cum ca eu să greșesc, ăilalți sunt neorientați!

De ce v-am spus toate astea? Așa, să refulez și io! Și să v-arăt că io-s bărbat în casa mea și că alegerile mele sunt respectate!

De pildă, faza cu Istanbulul. Din varii motive de nu vi le pot explica pen'că bat deja câmpii, am evitat orice excursie cu destinația turcă. Cu hotărâre, nu prea mă cunoașteți voi pe mine dar, chiar așa sunt: prost și hotărât!

Astă primăvară însă finii și-au programat o vizită de cumpărături și, ele, fetele, au discutat și-au stabilit, motiv pentru care Adriana a venit și mi-a comunicat că-n spiritul emancipării femeii a ales și-o să mergem, împreună, la Istanbul. Deci, da, ca la magazinele de hanțe.

Ce-a fost acolo, iacă, vă spui mintenaș!

Cu siguranță, Istanbul este un oraș captivant și plin de istorie, cultura și frumusețe arhitectonică. De-a lungul secolelor, Istanbul a fost martor la numeroase evenimente semnificative și a fost locul de întâlnire al culturilor și civilizațiilor diverse. Aș minți să spui că nu-mi doream să-l văd doar că aveam emoții în legătură cu religia și fanatismul. Nu neaparat al turcilor cât al ălorlalți de-au venit peste ei. Cu ceva timp înainte de-a ajunge eu, fusese atentatul din Piața Taksîm, deci, cumva, aveam apă la moară.

Prima oară când pășești în acest oraș, te cuprinde o senzație unică, ca și cum ai călători în timp și spațiu, traversând granițele dintre Europa și Asia. Știu că toți membrii AFA au scris despre acest oraș, numai eu mai lipseam. Păi, dacă toți au scris, o fi vreo leapșă, temă obligatorie, deci, io de ce să nu scriu?! Așadar, să explorăm împreună, eu cu voi, fascinația mea a primei întâlniri cu Istanbul într-un articol captivant, cum sunt toate de le scriu io pe AFA, de nu mă mai citește nimeni. Clar, sunt prea captivante! :p

Descoperirea istorică: prima intrare în Istanbul

Vorbind din punctul meu de vedere când pășești pentru prima oară pe străzile labirintice ale Istanbulului, simți că intri într-o poveste veche de secole. Orașul este o comoară istorică, având rădăcini adânci în istorie. Totul este istorie, de aceea de, la grandoarea Bisericii Sfânta Sofia la magnificul Palat Topkapi, la Dolmabahce sau Moscheea Albastră, fiecare colț de stradă emană istorie. Oricare ar fi primul tău popas, simți imediat că te afli într-un loc special, unde trecutul și prezentul se împletesc armonios. Un ghid turistic spune că Istanbulul are 149 de obiective turistice care-s must see. Nu am avut atâta timp și știința, dar, mai că m-aș jura să le văd pe toate!

Arome și delicii: o călătorie culinară prin Bazarul de Mirodenii

Bazarul de mirodenii din Istanbul este un loc magic pentru iubitorii de arome și gusturi intense. Prima oară când pășești în această lume fermecată a mirodeniilor, ești învăluit de o paletă variată de arome - de la condimente exotice la ceaiuri parfumate. Vânzătorii pasionați îți povestesc despre fiecare condiment în parte, dezvăluind secretele bucătăriei tradiționale turcești. Simți cum aromele îți trezesc simțurile și te poartă într-o călătorie culinară pe care nu o vei uita prea curând.

Întâlnirea cu Bosforul: o experiență de neuitat pe apă

Când pășești pentru prima oară pe malurile Bosforului, te cuprinde o senzație de uimire și admirație. Strâmtoarea care separă cele două continente, Europa și Asia, devine un loc magic în lumina apusului și, mai târziu, a nopții. O plimbare cu vaporul pe Bosfor te poartă prin istorie, oferind priveliști impresionante asupra clădirilor istorice și a peisajelor spectaculoase. Prima oară când simți briza mării pe față și vezi silueta minaretelor în lumina lunii, realizezi că Istanbulul este mult mai mult decât un simplu oraș - este o poartă către altă lume. Și în istorie, vezi cele două turnuri de vegheau intrarea-n Bosfor, intrare blocată cu lanțuri grele.

În Labirintul Piețelor: o experiență de cumpărături autentică

Navigarea prin piețele aglomerate ale Istanbulului este o experiență în sine. Prima oară când te avânți în aceste labirinte de tarabe și comercianți, ești captivat de culoare, sunet și mirosuri. De la suveniruri tradiționale la obiecte de artă locală, fiecare colț de piață are ceva de oferit. Chilipirul devine o parte esențială a experienței, iar vânzătorii îți povestesc povești despre fiecare obiect în parte. Și trebuie să ai și arta negocierii, fiecare cumpărare este o mică scenetă în care, pe rând, vânzător și cumpărător par să-și rupă mâna, unul cînd negociază, celălelt când lasă la preț. Ieși din aceste piețe cu un bagaj plin de comori și amintiri ale primei tale incursiuni în arta negocierii turcești.

Seara în Istiklal Cd: O poveste a modernității

Prima oară când pășești pe Istiklal Avenue, te îmbracă atmosfera vibrantă și modernă a acestui bulevard emblematic. Magazinele elegante, cafenelele pline de viață și artiștii stradali creează un cadru urban contemporan în contrast cu aura istorică a altor părți ale Istanbulului. O plimbare pe acest bulevard în serile luminoase îți dezvăluie pulsul modern al orașului, iar fiecare colț îți oferă o altă perspectivă asupra vieții în Istanbul.

Pe măsură ce ziua se transformă în noapte, Istanbulul capătă o aură magică. Prima ta zi se încheie sub cerul instanbulian, cu siluetele minaretelor luminate de luna care strălucește pe Bosfor. Îți recapeți respirația sub cerul plin de stele și realizezi că prima ta întâlnire cu Istanbulul a fost doar începutul unei călătorii captivante. În fiecare colț de stradă, în fiecare aromă și sunet, simți pulsul acestui oraș unic, iar amintirea primei tale zile rămâne în inima ta ca o poveste de neuitat.

Despre toate acestea o să vă scriu separat, fiecare dintre aceste obiective merită tone de cuvinte, doar că trebuie să fie meșeșugite, nu așa, de-ale mele!

Ca să vă introduc în atmosferă, web, te rog: https://www.youtube.com/watch?v=hLfZXb_Ug6o&ab_channel=UltraRecords

Iar eu mă tirez, haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 11.12.23 13:03:16

[11.12.23 13:38:07]

@webmasterX: Mulțumesc!

monaca
[11.12.23 14:38:33]

Ce preambul pentru excursia la Istanbul, parca vad ca da lumea buluc pe Strada Mare din Tecuci pentru hainute - comerciantii din Tecuci ar trebui sa aduca multumiri site-ului! Si sa treaca vizitatorii nostri si pe la cofetaria Top, ca o sa le placa!

Sa revenim la articol, dupa ce am descoperit Istanbulul in 2019 am revenit an de an, fascinata de acest oras minunat. Urmatoarea excursie va fi pentru a descoperi partea asiatica, inteleg ca strada Bagdat e mai ceva ca Istiklal!

Incerc in fiecare an sa descopar altceva, merg mult pe jos si cu tramvaiul, orasul asta e fascinant desi cred ca e corect sa spun ca Istanbul iti place la nebunie de la prima vizita sau nu iti place de loc.

Eu stiu persoane carora le repugna aglomeratia (este vizibil de la an la an numarul de refugiati care populeaza orasul), starea de curatenie uneori precara (dar la cata lume misuna pe acolo...), cersetorii, etc.

Dar repet, eu sunt facinata de aceasta metropola in care as reveni de cateva ori pe an, daca as putea.

adsoPHONE
[11.12.23 14:58:14]

@Yersinia Pestis:

E greu de incadrat review-ul asta. Focsani? Tecuci? O rubrica la Istanbul, dar care anume?

Eu as propune sa vorbesti cu @web sa infiinteze o rubrica dedicata Adrianei. Sigur, doar tu vei avea voie sa publici acolo.

Sa-ti fie de bine vacanta. Astept sa vad cum te-ai delectat acolo unde e interzisa si coada, d'apoi fruntea.

[11.12.23 15:01:50]

@monaca: Revenind la Tecuci, să nu uităm de Restaurantul Andra, unul dintre cele mai bune în ceea ce privește fructele de mare și, mai ales de Parcul Central, cel de vis-a-vis de Primăria unde lucrezi!

Istanbulul m-a cucerit definitiv, este unul dintre cele mai frumoase locuri de pe Pământ. Ca orice pe lumea asta o avea și părți rele dar, eu, care abia am stat acolo 5 zile, nu le-am văzut, nici măcar nu le-am urmărit! Totul este făcut pentru turiști și pentru oameni iar mie mi se pare extrem de civilizat. Un exemplu: am ajuns acolo în toiul Ramadanului. Spre seară am ajuns la Aya Sofia și parcul ăla, dintre Moscheea Albastră și Aya Sofia era înțesat de oameni care stăteau pe iarbă, pur și simplu, mai ales că vremea era caldă, le permitea. Am înțeles că așteptau mâncarea oferită de Semiluna roșie sau ce mai știu eu cine. Într-adevăr, soarele a apus și oamenii au primit mâncare. După ce-au terminat de mâncat, toți s-au dus, în rând la Aya Sofia. În spatele lor, spațiul verde unde mâncaseră arăta impecabil, nu-ți venea să crezi că, cu câteva minute mai devreme acolo fusese noian de lume care a mâncat. Îți imaginezi ce era în România, dacă s-ar fi întâmplat așa ceva. Țin minte că prin 2018, parcă, am fost la celebrul marș din Piața Victoriei organizat voluntar, cu forța, de PSD-ul lui Dragnea. Nu vrei să știi ce mizerie a rămas în spate după patru ore de miting!

[11.12.23 15:11:00]

@adso: Scuze, iacă, făcui și io o divagație despre nedreptățile la care-s supuși bărbații în căsnicie, mai ales că-s singur acasă (nu, nu parafrazez filmul pe care PRO TV urmează să- l difuzeze în virtutea obișnuinței, filmul și concertele lui Bănică de la Sala Palatului) iar Adriana nu citește ce scriu io, aicișa.

Băi, clar, io vreau ca review-ul ăsta să fie despre Istanbul. Dar, pentru că mi-a plăcut tare mult orașul ăsta, am vrut să fac o introducțiune așa, mai poetică, mai cum este pe blogurile de turism, să ațâț în voi dorința de-a mă citi ca să descoperiți ce-am văzut io, acolo. Acuma, drept îi, nuș'ce-a ieșit, sper că nu sunteți nervoși cu nervii și c-o să mai aveți o țâră de răbdare cu mine.

Scriu, am mai spus-o, de dragul comentariilor de după, nu doresc locuri fruntașe, uite, mă jur, nu voi veni la întâlnirea AFA, deci, nu tânjesc la un loc în primii 15. Dar, dacă tot nu mai am cu cine vorbi, că lumea mă ocolește înseamnă că n-am subiecte de interes și, deja, regret că mi-am călcat pe inimioară și-am revenit cu scrisul, aicișa!

Iar de băut, stai liniștit, se bea și-n Istanbul, de la vamă din Derekoy puteai să-ți iei de la Duty free ce tărie voiai, iar în Istanbul cred că și whiskey de pe Marte au!

adsoPHONE
[11.12.23 15:26:35]

@Yersinia Pestis:

Stai cuminte, ca te cred, nu e cazul sa te juri. Suntem aceeasi specie.

Pe de alta parte, te alinti: tu chiar ai parte de comentarii, esti Top 1 la capitolul asta, cel mai tare din parcare. Pentru ca (le) meriti, desigur .

[11.12.23 15:32:01]

@adso:

Flaviu
[11.12.23 16:00:06]

@Yersinia Pestis: Nu știu dacă voi ajunge prea curând în Istanbul dar la Tecuci, însurat sau nu, trebuie neapărat! ????

monaca
[11.12.23 16:09:14]

@Yersinia Pestis: cand am fost prima oara, dimineata devreme m-a trezit masina de spalat asfaltul (nu-mi amintesc sa fi patit asta in Romania), apoi chemarea la moschee.

Daca stai sa te gandesti cata lume tranziteaza Piata Sultanahmet chiar este un loc foarte curat si civilizat.

[11.12.23 16:38:48]

@Flaviu: Dacă ești însurat și mergi acolo în scop comercial feminin, apelează înainte o Societate care apără drpturile bărbatului, trebuie să fie vreuna, la câte ONG-uri au apărut.

De fapt, ce știu io, poate că-ți place să mergi în magazine de haine, că-n timp așa se-ntâmplă, ajunge să-ți modifice conștiința și modul de-a gândi!

Glumesc, firește, așa cum am spus, în capătul străzii este Restaurant Andra, te poți refugia acolo pe durata efectuării cumpărăturilor, e sfatul meu!

[11.12.23 16:41:53]

@monaca: Pe cuvânt de om matur, cu armata făcută la infanterie, actual pensionar deplin: la Mărășești avem mașină de măturat străzile, zilnic, mai ales vara, pe la orele 6 - 6,30 sunt înștiințat despre asta.

Deh, orice binefacere are și lipsurile ei, dar, prefer să mă trezesc așa decât să fie străzile murdare!

Iar Sultanahmet este full de oameni și, cu toate astea, este curată, fără mașinuță de măturat!

adrianbogdanPHONE
[11.12.23 17:03:08]

Bună! deci misterul nu mai e mister, doamna Adriana a dorit shoppingg la Istambul, mă bucur că ați fost acolo, în cele din urmă și plimbatul asta prin centrul istoric al orașului are și el farmecul lui.

Ca de obicei citesc articolul tău în metrou si mă amuz de stilul mișto în care este scris, chiar mă întreb cum Dumnezeu oi scrie la muncă?!

Haidi pa

[11.12.23 18:12:21]

@adrianbogdan: Sărut mâna, păi, cine spune că eu scriu la muncă?

Nope, eu scriu acasă, printre altele și pentru că în PC-ul de acasă am fotografiile salvate. Apoi, tot acasă am și ideile, în rest, dacă mă scoți din obișnuință, sunt un tip searbăd, fără nicio urmă de umor. Doar aici, pe AFA, sunt de râsul vostru, al tuturor!

Acuma, pe bune, nu numai cumpărăturile au fost cele care au determinat acceptarea vizitei la Istanbul, chiar știam că este un oraș prea frumos ca să-l tot evităm doar de frica unuia care ar dori să plece spre Cosmos călare pe-o bombă! Până la urma am avut răbdare să acceptăm călătoria, chiar suntem mulțumiți!

adrianbogdan
[11.12.23 18:27:13]

BUnă! păi, cine spune că eu scriu la muncă? - vorbeam de stilul hazliu în care scri, nu de locul de unde scri. Normal ca scri de pe stația de lucru de acasă.

[11.12.23 20:28:07]

@Yersinia Pestis: Uite, eu n-am fost la Istambul deși am auzit doar lucruri bune și foarte bune și îmi doresc să ajung, dar am pe cineva care se pune mereu contra când aude numele orașului. Eei, mai am de lucrat cu psihicul lui, dar eu sunt foarte persuasivă când mă stârnesc - îl fac la psihic, de nu se poate!

Doar că acum, am o mare... trilemă (i) Am citit articolu' ăsta ca să aflu despre Focșani, despre Tecuci sau despre Istambul? (ii) Ca să ajung la Istambul trebuie să merg pe la Focșani, apoi pe la Tecuci? ... sau (iii) Ca să-l conving să mergem la Istambul este suficient să-l pun să citească review-ul ăsta?

Pe mine să știi că m-ai convins... se cheamă că deocamdată ai făcut treaba doar pe jumătate!

[11.12.23 20:28:39]

@Yersinia Pestis:

Imi este prea bine cunoscuta exuberanta ta in materie de mers la cumparaturi. Cred ca cu foarte mare greutate te abtineai sa nu intri in avans in alte magazine, chiar inaintea Adrianei!

Sunt convinsa ca ai fi fost cu mult mai fericit combatand cu noi pe aici. Chiar, d-aia n-ai barfit nimic la Targul meu de Iarna? Ca te-ai plimbat prin magazine? Macar covrigul fu bun?

Iaca, eu nu scrisai! Ca n-am ajuns pe-acolo, inca, dar nici sperante s-ajung prea curand! Ma declar corigenta, na!

Si-acu' ma facusi s-astept continuarea calatoriei tale care chiar pare captivanta! Magia celor 1001 nopti si a Seherezadei de-o ai in dotare te vor inspira sa ne plimbi cu vorba si pe noi.

krisstinnaPHONE
[11.12.23 21:22:03]

Yersi, abia m-am întors de la Istanbul, ne-am serbat ziua de naștere, acolo. Suntem amândoi săgetători.

Am avut ceva emoții, am organizat excursia asta, am fost 27 de persoane, a ieșit totul perfect până la urmă.

Teama mea a fost ca oamenilor nu le va plăcea orașul, Istanbul e o dragoste mai veche de-a mea, o să îl iubesc toată viața, mă fascinează.

Când am citit ca ai fost acolo eram sigură ca Adi "e vinovată", m-am bucurat nespus, știu ca ei îi place șopingareala iar ție, istoria.

Sper ca ai negociat bine, știi ca prețul real e la jumate sau chiar mai mic.

Astept continuările, sunt convinsa ca ai multe de povestit

Bravo, felicitări!

Salutari Adrianei!

PS: Pe cand un nepoțel?

[11.12.23 22:12:20]

@k-lator: Sărut mâna!

Chestia aia, cu persuasivitatea, o cunosc, este aplicată asupra-mi constant, de-am ajuns să cred că toate gândurile ei sunt ale mele, de fapt!

Faza cu orașele a fost o refulare, mă lasă și pe mine rulmenții și mai cîrîi și io, deși, clar, n-am nicio șansă!

Deci, nu pot să cred că tu n-ai fost la Istanbul, credeam că eu sunt singurul de pe AFA. Ai încredere-n mine, du-te că merită! Chiar nu dau eu sfaturi strâmbe, că-s om cu frica de Dumnezeu, dar cu Istanbul spun fără nicio frică: Just Do'it!

[11.12.23 22:19:10]

@krisstinna: La mulți ani să fiți fericiți și să aveți viață îndelungată și plină de bucurii turcești sau de alte feluri, oricare ar fi acelea! Vacanțe minunate!

[11.12.23 22:21:07]

@k-lator: Eu zic sa folosesti tactica... Adrianei!

Ia-l la cumparaturi si du-l, ca ea, print tot ce exista magazin si e deschis, chiar de e de vopseluri.

Apoi intreaba-l dulce si suav: "Inca o serie de cumparaturi? Sau mergem la Istanbul? "

Eu cred ca va merge la Istanbul! Merita incercat!

[11.12.23 22:21:14]

@Zoazore: Da, noi ne știm de mai mult timp și ori de câte ori am avut ocazia m-am plâns de exploatarea mea în ceea ce privește magazinele de haine.

Pentru mine e ușor tare, îmi trebuie o cămașă albă, mă duc la cămășărie, cer una albă, mărimea de mi-o scrie Adriana-n palmă, mă uit să fie chiar alvă, plătesc și mi-am rupt picioarele!

Dacă merg cu, știi tu cine, nomine odiosa, în primul rând mergem întâi pe la toate magazinele, să facem o analiză. Apoi începe circul cu nuanța culorii, albul nu e, mereu, alb, e vorba de simțul cromatic. Voi, fetele îl aveți mai dezvoltat decât al nostru, asta spre disperarea bărbaților. Albul e alb, bre!

Îmi cer scuze că nu fusei la bârfă cu tine, chiar am avut activități gospodărești, am ornat câte ceva pe-afară, am pornit încălzitorul de pe terasă după ce l-am curățat, schimbat butelia, pus instalația pe spatele casei și câte și mai câte nu face un bărbat gospodar cum, ai ghicit, mă aflu!

Iar duminică fu faza cu magazinăreala... mă iartă, promit să nu mai fac!

[11.12.23 22:27:09]

@krisstinna: La muuulți ani sănătoși și fericiți!

Acuma, da, după ce am fost în excursia de spusei de ea, da, îmi pare bine că finii au venit cu propunerea iar Adi a acceptat plimbarea la turci, chiar merită. Și da, și mie mi-a rămas la inimă Istanbulul, o să profit, clar, de prima ocazie pentru a mai veni aici.

Am văzut ce-nseamnă târguiala în Grand Bazar, la un atelier de pielărie, aproape c-aș scrie un review despre asta!

Îmi pare bine de bucuria voastră, vă urez, din nou, să vă bucurați unul de celălalt!

Faza cu nepotul îmi excede posibilităților, nu pot decât să stau și s-aștept!

[11.12.23 22:58:40]

@Yersinia Pestis:

Eiii, esti scuzat! Si eu avusei de lucru prin casa! Si te stiu gospodar inveterat, asa ca sunt convinsa c-ai muncit (ca sa scapi de inca o tura de shopping, nu?)

Pai da, ca voi, barbatii, sunteti ca Windowsul: aveti doar 256 de culori de baza si albul nu e culoare

doinafil
[11.12.23 23:26:52]

Să-ți fie de bine plimbăreala prin Istambul și s-o mai comiți, dacă spui că te-a fascinat orașul! Mi-aș dori și eu să mai ajung acolo!

Am fost la Istambul prin 2010 (sau 2011 ) și mi-a plăcut la nebunie tot ce-am văzut! Din păcate n-am putut să văd tot ce-mi propusesem de acasă! Am fost cu o prietenă pasionată (chiar ăsta-i cuvântul!) de șopingăreală și de căscat gura prin magazine! Nu știu cum este consoarta-ți, sper să nu fie ca prietena mea!

Abia am reușit să văd trei locuri din câte-mi propusesem: celebrul Bazar - care este cam tot o șopingăreală și loc de căscat gura, Moscheea Albastră și Palatul Dolmabahce. Hai să mai spun și de plimbarea cu vaporașul pe Bosfor!

Mi-ar fi plăcut să mai văd și Agia Sofia și Topkapî, dar n-a fost posibil prietenei mele nu-i place să bată singură magazinele și nici să nu fie însoțită la plimbare. Așa că m-am sacrificat, pentru că eu țin la ea și n-am vrut s-o supăr! (după cum am mai scris un ecou, dar nu-mi mai amintesc cui, consider că prietenia adevărată se află în vârful trăirilor omenești )

Nu știu cum este acum, dar la Dolmabahce am stat la coadă vreo 40 de minute ca să iau bilet, iar înăuntru ni s-a interzis categoric să facem poze! (pe furiș am făcut câteva, dar un cerber - care avea vreo patru ochi în față + doi la ceafă - m-a văzut și mi-a spus că dacă mai fac poze îmi confiscă aparatul! Cred că și tu ai „furat” poza pe care ai postat-o aici!

Abia aștept să-ți citesc continuările!

P. S. Mie mi-a plăcut și introducerea cu Focșani-ul și Tecuci-ul! Ai un umor teribil, cum puțini din colegii noștri îl au!

Yersinia PestisPHONEAUTOR REVIEW
[11.12.23 23:40:53]

@doinafil: Ca să fie pe dreptate Adriana nu a cumpărat multe atunci: câteva haine, parte din ele pentru copiii noștri, dulciuri pentru cunoscuți.

Am vânturat Bazarul și magazinele din Laleli dar și muzeele: Aya Sofia, Topkapî, Dolmabahce, Turnul Galata, ne-am plimbat prin Taksîm și prin Bazarul Egiptean, ne-am făcut programul.

Da, la Dolmabahce am făcut poze din buzunar, apoi am renunțat, dar locul este foarte luxos!

Ei, talentul e o chestie relativă, eu nu cred că-s diferit! Oricum, mulțumesc pentrublaude!

[12.12.23 10:15:09]

@Zoazore: M-am gândit și eu la varianta asta, dar sincer nu știu cât succes pot să am pentru că la capitolul cumpărături are mai multă răbdare și este mai” titrat” decât mine. Și în plus, eu nu sunt” dependentă” de dusul cu mașina, că mă descurc cu permisul propriu de conducere.

Așa că trebuie să inventez alt Bu-hu-hu pe care să-l invoc din când în când până slăbesc rezistența la Constantinopol .

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.12.23 20:51:32]

@Yersinia Pestis:

Am început să citesc articolul ăsta încă de ieri, dar... m-am rătăcit pe la Tecuci, parcă , aşa că am revenit azi pentru a nu lăsa treaba neterminată.

Cred că ţi-am mai spus într-un alt ecou că, în opinia mea şi pentru că am fost şi eu acolo , v-aţi organizat bine timpul avut la dispoziţie şi aţi văzut poate cele mai importante obiective, de neratat pentru oricine ajunge la Istanbul. Marea metropolă este însă inepuizabilă şi oridecâte ori vei reveni, mereu te va surprinde cu ceva nou, nou pentru tine

La capitolul muzee te voi corecta puţin. Aya Sofia, bine, mie îmi place încă să o numesc Sfânta Sofia, nu mai este muzeu, cum era pe vremea când am vizitat-o eu, plătind bilet de intrare, între timp redevenind moschee. Dar tot m-aş bucura să o revăd.

Mai muzeu mi s-a părut mie Grand Bazaar sau cel puţin aşa m-am simţit eu acolo, ca la muzeu: intri, priveşti, dar nu atingi exponatele .

Mika
[13.12.23 13:11:05]

@Yersinia Pestis: In Istanbul am fost și a fost dragoste la prima vedere. Mi-a plăcut tot, de la aglomerația de pe străzi, la bazar și la plimbare pe Bosfor. Sper să mai ajung pe acolo, imi tot propun dar incă nu mi-a ieșit. Dar, eu nu am fost incă in Tecuci, iar periperițiile tale in acest oraș m-au făcut curioasă. Cu prima ocazie voi poposi pe strada Mare, poate voi găsi ceva prin magazinele alea. Păcat că nu vii la Intalnirea AFA, mi-ar fi plăcut să-l cunosc pe cel care scrie aceste review-uri cu foarte mult umor.

adrianbogdan, doinafil, Flaviu, k-lator, Mika, monaca, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: