ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2012
    JAN-2012

Foarte nemulțumit
    Sub orice critică

O cazare mediocra

O sa incerc sa fiu cat mai obiectiva si sa exprim intr-un mod cat mai compact, experienta pe care am avut-o la Carpatic Villa.

Sa incepem:

1. Rezervarea se face numai dupa ce ai platit un avans pe sejurul solicitat. Daca vremea nu-ti permite sau alte motive te impiedica sa ajungi, poti considera avansul pierdut. Noi am incercat sa amanam sejurul cu o saptamana din cauza conditiilor meteo, dar raspunsul a fost categoric, NU SE POATE!

2. Locatia este foarte departe de oras, cam 3-4 km, deci fara masina nu recomand nimanui sa mearga. (si cu masina/taxiul, te plictisesti pana ajungi)

3. Carpatic Villa este lipita de Pensiunea Montien, practic este o casa impartita in 2, o parte Montien, cealalta, Carpatic Villa.

4. De la drumul principal pana la vila trebuie sa urci o panta, un drum de 150-200 de m, destul de prost.

5. Parcarea este micuta, nu pot spune cu siguranta, dar cred ca 6 masini, nu au loc.

6. Vila are 4 etaje, evident, nu are lift, dar culmea, cele 2 camere de sus sunt mai scumpe pe motiv ca sunt o idee mai mari decat cele de jos. Le-am vazut, nu le recomand. O idee sunt mai mari ca celelalte, dar la baie trebuie sa stai aplecat, pentru ca de, vorbim de mansarda! Sa nu mai vorbim de urcatul celor 4 etaje, sa mai fii si obosit...

7. Camera unde am fost noi cazati era la etajul 1. O camera standard, care nu iesea cu nimic in evidenta daca vorbim despre mobilier, dar in schimb avea un miros foarte deranjant pe care nu l-am putut scoate nici dupa ce am aerisit. Cuvertura pe pat era f murdara, cu multe pete, la baie curatenia era facuta superficial, in balcon muuulta zapada! Desi caloriferul era cald, 2 nopti cat am stat noi, in camera a fost frig.

8. Restaurantul, daca il putem numi asa, este situat la demisol. Cateva mese in stil rustic, aglomerate, semi-intuneric... un sentiment care iti taie brusc pofta de mancare. Noi am avut si micul dejun inclus in pret, deci va pot povesti un pic si despre acesta. In fiecare dimineata am avut aceeasi tratatie: oua fierte, omleta, o zacusca acrita (sau de proasta calitate, nu sunt f sigura!), un salam victoria, sunca, rosii, castraveti, branza feta, lapte, cereale. Cafeaua fff foarte proasta! A, si sa nu uit ceaiurile, cele mai ieftine de pe piata, dar erau! Una peste alta, gaseai sa inghiti ceva.

9. La receptie am dat peste un domn foarte acru care sincera sa fiu, nu stiu ce cauta acolo! Acel domn este exact ca si pensiunea despre care vorbesc, foarte neprimitor si gretos. Tot la receptie am vazut si ca pensiunea este supravegeata printr-un sistem video, ceea ce, la prima vedere ar parea ok. Si la receptie, ca de altfel si in camera gasim lipit un regulament de functionare interiora. In camera desi avem un frigider care se presupune ca este un plus pentru turist, devine de fapt tot un avantaj pentru proprietar, pentru ca acesta este transformat intr-un mini-bar, pe care nu ai voie sa-l golesti ca sa pui ceva al tau, caci, scrie mare pe usa, amenda este de 200 lei! Pe ce baza, in ce temei, cf carei legi?! Numai dl proprietar stie! La barul din receptie gasim cateva mese, dar poti sta acolo DOAR daca consumi de la barul pensiunii.

10. Mai nou, la aceasta pensiune gasim si sala de fitness si sauna. Normal, pentru ambele sunt costuri extra, afisate la receptie. Ba culmea nesimtirii si wireless-ul era trecut la extra-costuri!

In concluzie, niciodata nu am sa mai revin si nu as recomanda-o nimanui!!! Ce Carpatic Villa, PUSCARIA Villa e mai potrivit.

Trimis de Kym* in 01.02.12 16:28:08
    Validat / Publicat: 01.02.12 17:51:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kym*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Legea se face la Carpatic Vila
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.25 EUR pe cameră

Larissa
    [01.02.12 18:09:37]

La fix a picat review-ul tău pentru că eu am avut o rezervare săptămâna trecută acolo, făcută la dl Florin îi e numele, pe care nu am putut să o onorăm din cauza blocării DN1 după Otopeni. Nouă nu ne-a cerut avans, prețul era tot 300 ron pe două nopți. Deși pe site-ul în care am citit despre vilă, se specifica că accesul la saună e gratuit, mi s-a comunicat la telefon că este 15 ron jumătate de oră. Bine că am citit ce ai scris pentru că vroiam să-i dau un alt telefon pentru săptămâna viitoare! Acum, însă, nu am s-o mai fac!

[02.02.12 10:08:18]

@larissa2012: Noi am fost cu un grup de prieteni si trebuia sa rezervam 5 camere pentru 2 nopti. Nu ne-am ocupat personal de rezervare ca altfel ar fi stat lucrurile. Una peste alta, nu sunt oameni, nu ai cu cine discuta. I-as fi putut intelege si pe ei ca aveau nevoie de un avans ca sa rezerve 5 camere, daca si ei ne-ar fi inteles rugamintea. Calatoresc destul de mult si am fost si in pensiuni mai mici si in hoteluri de 5 stele. Fara doar si poate, este cea mai proasta experienta pe care am avut-o pana acum.

Cosmin1405
    [27.07.12 19:16:48]

Nu stiu unde ai fost tu dar ceea ce spui este o minciuna. Am fost si eu in perioada Craciunului. Sincer sa fiu eu recomand aceasta Pensiune chiar daca este lipita de Montien pentru ca nu au nicio treaba cu ei. Curtea este separata. Cazarea este foarte buna. Noi am fost 2 camere si au fost amandoua curate. Noi am stat 5 nopti si a fost totul Ok. Am citit in articolul tau ca ai fost la 5 stele. Te intreb si eu daca tiau dat voie sa scoti din minibar si sati bagi salamul si castravetii de acasa banuiesc ca asta vroiai sa faci. Eu recomand si cine vrea sa se duca, sa o faca nu sa stea pe internet si sa citeasca minciunile altora.

[06.08.12 12:01:16]

@Cosmin1405:

Care este minciuna? Ce curte au? In primul rand "ti-au dat voie" si in al 2-lea rand, nu mai consum salam de 15 ani! Nu stiu ce legatura ai tu cu oamenii astia, dar atacul tau este nejustificat.

In camerele cu vedere la oras era frig, cuvertura era f. murdara (si o sa revin cu poze pentru ca din fericire am si dovada), micul dejun dezastruos, personal necalificat.

Asta a fost impresia mea, nu oblig pe nimeni sa ia de buna ce am zis eu, ca doar de aia ne-am nascut cu liber arbitru! In concluzie, fiecare alege unde vrea sa mearga sau ce vrea sa faca cu banii lui.

La 150 lei/noapte se poate mult mai bine, dar sunt convinsa ca la banii astia poti gasi si o cazare mult mai proasta.

Ai grija ce limbaj folosesti pentru ca mi-ai adus o acuza grava spunand ca am mintit. Nu am exagerat nici o secunda in ce am scris mai sus. Dar ma repet, ASTA A FOST IMPRESIA MEA!

Cosmin1405
    [09.08.12 02:34:30]

@Kym: Imi pare rau pentru tine dar eu tot sustin ca este o minciuna ceea ce ai spus tu si daca stam sa o luam logic montien are 5 stele si are aceeasi curte. Ca tot miam adus aminte de 5 stele teai laudat ca ai fost la hoteluri de 5 stele si nu am inteles de ce ai spus ca nu teau lasat sa scoti din minibar. De aici se vede ca minti. Daca ai fost in vreodata la '"5 stele" nu cred ca ai facut panarama de minibar sau poate tu ai scos dar eu niciodata pentru ca este din dotarea hotelului. Nici eu nu am exagerat in ce am scris eu. Cred ca ai fost cazata intro magazie pentru ca eu nu am intalnit mizerie. Imiiii pare rau ca nu am facut poze ca iti aratam si eu dar cand o sa ma mai duc o sa fac cu siguranta si o sa ti le arat sa nu spui ca vorbesc prostii. Nu am nicio treaba cu ei. Am fost si eu acolo ca orice om. Sa stii ca din intamplare am intrat.

Dutza
    [10.08.12 23:33:24]

Kym dacă îți poti spune așa, ca am văzut ca intri in divergente si cu alte opinii, dorești sa ți se adreseze pe un site social cu un pronume de politete etcc sincer m am amuzat copios despre romanul tau referitor la pensiunea carpatic, pe care am vizitat o si noi, la " indemnul" domniei Dvs.

Cunosc Predealul de mic copil insa timpul nu mi a permis sa mai ajung la munte, in fine vazusem pensiunea mai sus mentionata încă de cand era in construcție si îmi doream sa ajung acolo, si in prima escapada hopppp la pensiune.

Am stat o săptămâna in Iunie 2012 și nu am regasit nimic din ceea ce sustineti domnia Dvs, de fapt nu va înțeleg frustarile din întreg romanul sunteți ffff controversata in exprimare si totuși am ajuns sa vad impresiile domniei Dvs, ca asta ar fi trebuit sa contina, dupa o seara in care intrasem sa caut pensiunea pentru a impartasi si altora succesul unei vacante linistite in marginea pădurii, departe de agitatia capitalista si a zilelor stresante dupa o Un an plin de munca, bine pt cine munceste, si întotdeauna una dintre vacante este pentru liniștea sufleteasca.

Revin nu mi consumam energia dacă nu vedeam nota, ca de fapt asta este lucrul ce m a determinat sa va las un ecou, detest trei lucruri in viața...

Rusinica celor care descurajeaza turismul românesc, in special celui de o calitate net superioară in speta pensiunea mai sus mentionata, cunoscand legislația in vigoare pens merita clar 4 stele, se încadrează in normele europene, cat despre personal nu suntem in Antalya unde plătim îndeajuns pentru a avea entertainmet... Pe placul unora...

Succes in altele...

[11.08.12 18:02:35]

@Dutza: Asa cum am promis, am revenit cu pozele care sustin in parte ce am scris eu mai sus.

D-le Dutza, d-le Cosmin, ce vedeti in pozele astea, asta am primit eu de la aceasta pensiune. Ce doresc domniile voastre, sa scriu ce ati gasit/primit d-voastra??!?! In cazul 2 vorbim si de alt anotimp, deci frigul pe care l-am suportat acolo, nu avea cum sa fie resimtit in luna iunie. Corect?

Nu contest ca dotarile sunt de 4 stele, teoretic ai tot ce-ti trebuie, dar cand dormi imbracat, gasesti o cuvertura nu patata, ci de-a dreptul mizerabila, primesti un mic dejun de 2 stele si nu te simti comfortabil din niciun punct de vedere, ce poti spune?!

Nu exista curte, nu exista terasa, nu exista loc de joaca pentru copii, sauna si sala de fitness sunt contra-cost, restaurantul este la demisol, este mic, inghesuit... gresit?!

Sunt cel putin 3 km pana in centrul orasui, de unde 1,5 cat scriu ei in prezentare?!

Ce sa mai zic de foaia cu amenda?! M-a amuzat dl cu salamul... pai d-le, crezi dumneata ca la temperatura care se inregistra afara (vezi poze balcon), aveam nevoie de un minibar sa-mi "inghesui salamul"??! Eu am incercat sa scot in evidenta acel regulament intern mai mult decat stupid.

In fine, asta este ultimul raspuns pe care-l ofer unor oameni care nu se straduiesc sa-si scrie impresia, sa ataseze poze, dar care stiu sa faca "gargara". "Luatul peste picior", este sportul preferat al multora care sunt abonati la acest site. Succes domnilor!

roxxie
    [11.08.12 18:41:23]

Este foarte curios cum cei doi useri care o contrazic pe @Kym nu si-au postat propriile impresii, ci doar o ataca fara niste argumente solide dupa parerea mea. Dragilor, daca voi v-ati simtit bine si totul a decurs ireprosabil nu va impiedica nimeni sa va scrieti review*urile eventual sa incarcati si cateva fotografii.

Eu nu am fost la pensiune ca atare nu ma pronunt asupra conditiilor, dar sa tui taxa de acces la fitness si piscina pt cei cazati acolo mi se pare o nesimtire de-a dreptul. Iar faza cu afisul... no comment.

[13.08.12 20:20:16]

@Cosmin1405: va trebui sa-ti rescrii ecoul precedent (sters de mine), folosind o exprimare mai decenta si un ton mai ponderat, in care sa vedem ceva nuante din 'cei 7 ani de acasa' - daca-ti spune ceva acest termen.

Si nu in ultimul rand: fara atac la persoana - nici macar prin aluzii sau insinuari. Aceste 'indeletniciri' nu sunt tolerate pe acest site.

dinţosul
    [03.09.12 16:03:32]

@Kym: Felicitări pt. atitudinea ta faţă de cei doi "turişti cazaţi" la această pensiune. Fiecare are dreptul de a expune propriile păreri pertinente indiferent dacă deranjază constructiv anumite persoane.

Am fost cazat la destul de multe pensiuni şi hoteluri de 3 şi 4 stele şi nu am fost dat afară cu " salamul " din minibar. Mai mult, faza cu Wi-Fi contra cost este super tare, după ce achiţi " doar " 150 lei pe noapte.

Cosmin1405, dinţosul, Dutza, Kym*, roxxie
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Carpatic Villa: