ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2012
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.02.11
JAN-2012

Ninsoare ca-n povesti la Sambata de Sus

De la inceput vreau sa-mi cer scuze fata de voi cei care postati impresii despre fiecare din excursiile voastre. Motivul pentru care m-am inscris pe acest site a fost sa ofer si eu putin ajutor pentru cei ce cauta asa cum si eu am primit, insa timpul nu-mi permite sa ofer pareri despre toate locurile pe care le vizitez. Sunt mult in urma, asa ca o sa renunt la multe descrieri pe care voiam sa vi le ofer pentru ca a trecut chiar si un an de cand am fost acolo si nu-mi amintesc chiar totul.

Insa despre Sambata de Sus tin neaparat sa va scriu pentru ca e unul din locurile din tara noastra unde m-as intoarce oricand, m-a fermecat. Fara nebunia din Poiana sau Predeal, partia de ski (pentru incepatori) de aici si zapada va pot oferi clipe superbe si mai multa destindere stiind ca nu asteptati la coada pentru orice.

Ne-am cazat la Hotel Poiana Izvorului si nu am regretat aceasta alegere. Locurile le-am rezervat telefonic din timpul saptamanii dupa ce-am cautat pe net, una din conditii fiind sauna. Hotelul este dotat cu piscina interioara si sauna finlandeza, asa ca era exact ce voiam. Am ajuns vineri pe la ora 13, drumul fiind destul de usor: de la Sibiu spre Brasov pe DN 1 se face stanga spre Sambata de Sus si se merge pana la baza muntilor spre Complex Sambata de Sus. Hotelul este nou, in fata exista un loc amenjat cu gratar, parcare incapatoare si chiar un leagan. In spatele hotelului exista chiar un rau, asa ca am fost acompaniati de sunetul clar al acestuia la fiecare iesire pe balcon. Si ce priveliste aveam de pe balcon: muntii Fagarasului care se ascundeau in ceata exact ca varful Olimp din Grecia, asa incat o buna parte din timpul petrecut nici nu am stiut ca exista, am crezut ca suntem inconjurati doar de dealuri. Mi-a placut hotelul de cand am intrat, ne-a intampinat cu un brad superb si cu decoruri cu stil. La receptie nu am avut probleme, o doamna draguta ne-a confirmat rezervarea, am platit si am luat in primire o camera la etajul 2 situata oarecum pe colt, astfel ca am avut un balcon mai mare si vedere in spate si pe lateral spre parcarea mare. Am intrebat daca se asteapta ninsoare fara prea multe sperante, dansa a spus ca de vineri seara se anunta zapada, dar zapada s-a lasat asteptata pana sambata dimineata cand a inceput sa ninga ca-n basme. Eu sunt o friguroasa si dupa 5-10 minte imi degera mainile si picioarele, insa zapada “calda” si pufoasa de aici mi-a permis sa stau o zi intreaga fara sa inghet, ba chiar m-am aruncat in zapada si am facut “ingerasi” ca-n copilarie.

Camera de hotel este maricica, luminoasa, Tv, balcon, insa noi nu am avut minibar-nici nu am avut nevoie. Baia ar mai avea nevoie de mici retusuri, calorifer si suport pentru prosoape. Administratorii ar trebuie sa se gandeasca si unde se pot pune halatele si prosoapele la uscat pentru ca, asa cum am mentionat, hotelul are sauna si piscina. Am dormit foarte bine, chiar daca jos au fost 2 petreceri de Sf Ion care s-au prelungit, camerele sunt destul de bine izolate si cine vrea odihna o poate avea. Am facut si sauna, insa piscina nu a folosit-o decat sotul si chiar si lui I s-a parut rece. Pe langa piscina si sauna am jucat si ping-pong-hotelul este dotat cu mese in interior. In pretul camerei am avut inclus acces la sauna, piscina, ping-pong si mic dejun bufet. Acesta a fost excelent, eu sunt vegetariana si pot sa spun ca am avut ce sa mananc, proaspat si bun. Si sotul a fost foarte multumit, am observat ca ceea ce se termina era inlocuit imediat, mare cautare a avut ceaiul.

Restaurantul hotelui nu prea ne-a placut in ceea ce priveste comanda a la carte: am intrebat ce ciorba fara carne au si mi s-a raspuns “ciorba de burta”. Am crezut ca este o gluma, am insistat, mi s-a raspuns la fel. Am explicat ca sunt vegetariana si am sugerta sa primesc orice combinative de legume fara carne. Am reusit sa primesc un castron, insa am gasit o bucata de carne uitata. In fine, sotul a comandat ciorba de gaina cu taietei si specialitatea casei - tochitura. Nu au fost spectaculoase nici una, dar nici rele. Eu am comandat papanasi, care au venit foarte frumosi, aspectuosi, cu dulceata de afine si smantanica... toate bune, insa nu am gasit niciun pic de branza in ei, poate nu peste tot se fac cu branza (incerc sa gasesc o scuza). Iar nu mi-a placut ca nu aveau vin fiert si nici nu am putut sa comand doar un pahar de vin, ma enerveaza restaurantele care nu servesc vin la pahar. Sotul conduce, oricum nu bea, iar eu mai gust cateodata vin, dar nu termin niciun pahar, cu atat mai mult o sticla. Atmosfera este frumoasa, restaurantul este decorat cu gust, hotelul din care face parte este foarte frumos si cu multe dotari. Un mare minus pentru muzica, la cum este decorat restaurantul nu se potrivesc horele/sarbele sau ce-or fi banatene (nu ma pricep la genul acesta de muzica), simteam nevoia sa fu acompaniata de o muzica ambientala ca sa nu ma simt ca la o nunta. Minus si pentru muzica de la petrecerea de Sf Ion care s-a axat pe aceleasi hore/sarbe. Plus pentru doamna de la receptie care este o draguta si care avea mereu grija sa fie acolo cand trebuie, sa ne intrebe cun ne simtim, daca ne poate ajuta cu ceva.

Plimbari in jurul hotelului:

1. Nu puteti rata vizita la Herghelia Sambata de Jos- cai lipitani, o comoara a tarii noastre care, din pacate, nu este ocrotita cum trebuie. Am fost acolo cu o punga de morcovi si va sfatuiesc sa le duceti si dvs superbilor cai ceva de rontait pentru ca sunt tare pofticiosi, desi sunt bine hraniti. Nu ratati aceasta vizita, se poate si calari.

2. Manastirea Brancoveanu, aflata in apropierea hotelului. Am fost acolo pentru a asista la o parte din slujba de Sfantul Ion, te incarci cu energie pozitiva si cu credinta. Exista si un magazin de suveniruri.

3. Izvorul Parintelui Arsenie Boca- loc incarcat de credinta si bunatate, apa binefacatoare si povestea Sfantului Ardealului m-au facut sa uit de tot ce este rau si sa sper numai la lucruri bune.

3. Partia de ski Dragus- pur si simplu superba, drumul pana acolo a fost de vis cu pomi incarcati cu zapada alba si pufoasa. Exista centru de inchiriat cu preturi foarte bune, nocturna, tele-ski, patina si puteti manca si bea ceva cald la baza partiei. In pliantul de prezentare scrie: grad de inclinare de 9.5%, instalatie de teleski 400 m Brucksschlogl, instructor de ski etc Peisajul este superb, partia execelenta pentru copii si incepatori.

4. Sibiul pe care-l revad cu drag mereu si unde aveti multiple posibilitati; este la aproximativ 50 km. Dupa ce ne-am plimbat prin oras ne-am hotarat sa mergem spre Sambata de Sus pentru ca era seara, dar sotul voia sa manance o pizza. Din intamplare am ajuns la o micuta pizzeria situate la iesirea din Sibiu spre DN 1 pe Str. Semaforului nr 6- pizzeria77.ro- unde am comandat o pizza. Am fost serviti prompt, iar sotul a spus ca pizza a fost foarte gustoasa. Eu am fost tare incantat de ciocolata calda, servita in pahar inalt cu frisca (desi nu mananc frisca, m-a cucerit prezentarea). Recomand acest micuta locatie pentru o mancare buna si “pe fuga”.

Trimis de furryuta in 29.01.12 19:47:04
Validat / Publicat: 29.01.12 20:48:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SÂMBĂTA de SUS [BV]. A mai fost în/la: Poiana Brasov, Predeal, Voineasa, Herculane, Caciulata, Mamaia, Eforie, Neptun etc.

VIZUALIZĂRI: 2205 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (furryuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul- intrare

[29.01.12 20:30:55]

"Prietenia este în primul rând pacea reciprocă şi zborul spiritelor pe deasupra amănuntelor vulgare. "

(Antoine de Saint-Exupery)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[29.01.12 20:37:13]

@webmaster13: Multumesc pentru melodie, imi place ritmul, se potriveste... iarna este, dar pastrama si carnatii nu intra in meniul meu... nici tuica...

cristina65
[29.01.12 21:10:33]

F frumos prezentat, felicitari pt review! Pretul "afisat" reprezinta doar cazarea, banuiesc, asa e?

[29.01.12 21:15:46]

@cristina65: Multumesc.

Da, pretul este pentru cazare 2 nopti cu mic dejun inclus, acces la piscina, sauna.

[30.01.12 08:54:56]

Mutat la rubrica "Poiana Izvorului Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

adryana
[30.01.12 11:58:54]

@furryuta, nu trebuie sa te scuzi fata de nimeni, mie imi place cum scrii, te urmaresc si mi-a placut si ce ai scris de Santorini. Consider ca review-urile tale sunt f. utile, scrii detailat si oferi informatii importante pentru cei interesati. Iti doresc in continuare sa scrii tot asa de frumos, felicitari pentru impresii!

[31.01.12 23:16:50]

@adryana: Multumesc si ma bucur ca pot si eu ajuta cu impresii si informatii asa cum si eu am fost ajutata.

adryana, cristina65, furryuta
Alte impresii din această RUBRICĂPoiana Izvorului Hotel: