ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2012
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 27.01.12
    SEP-2011

Vacanta golful Kotor Dobrota

Am petrecut in septembrie 2011 o vacanta in golful Kotor. Am locuit in Dobrota, la vreo 2-3 km de orasul Kotor, intr-o locatie superba si incredibil de ieftina pentru ce oferea (culmea, inchiriata de la un englez). Fjordul (impropriu spus - desi seamana cu un fjord, s-a format altfel) este realmente impresionant, ca si localitatile de acolo, majoritatea construite de venetieni: Perast, Dobrota, Kotor, Risan Orahovac etc. Atmosfera - foarte relaxata si relaxanta, liniste de-a dreptul incredibila. Am fost si la plaje cu nisip, la mare deschisa (avantaj - sunt foarte aproape), dar prefer de departe plajele intime, cu pietris rotund sau asa-numitele "puntas", de la golful Kotor - sunt mai linistite, apa a fost incredibil de "cum trebuie" ca si temperatura si curatenia, sezlongurile si umbrelele - gratis si localnicii - foarte prietenosi si ghidati de principiul "de ce sa stresam turistii? Oricum cheltuie bani aici, de ce sa-i taxam pentru sezlonguri sau bilete de intrare in cetatea Kotor? " Cetate care este si in patrimoniul UNESCO, de altfel... seamana mult cu Venetia, doar ca e mai curata si nu sunt canale in interior...

Cat despre mancare - am mancat indeosebi fructe de mare la gratar si peste, toate proaspete si foarte bine gatite, la preturi absolut decente... oricum mai mici decat in Ro, unde restaurantele cumpara scoici congelate de la Metro si au impresia ca inelele de calamari inecate in ulei rasfiert sunt culmea gastronomiei si merita preturi nerusinate... In fine, sa revin :)

In Dobrota exista si un soi de "cherhana" unde poti cumpara peste, scoici, creveti, caracatite pescuite acolo si, in plus, vinuri. N-am rezistat si ne-am gatit niste creveti pe cinste intr-o seara, in sos de vin alb... unul croat, Malvazija, din 1996, excelent, cu care am si acompaniat mancarea.

O alta parte foarte buna este ca poti merge si cu barca pe golf, dar ai la dispozitie, in afara de baie, plaja, liniste, odihna si mancare, orasul vechi Kotor, pentru care e bine sa-ti rezervi macar doua zile (oras spre care se indreapta zilnic pasagere, dar si imense vase de croaziera - culmea, nu sunt deranjante, merg cu viteza mica, nici macar valuri nu prea fac, oricum, intra dimineata in port si ies seara, pe intuneric - am facut niste poze foarte reusite cu ele si luminile lor)... partea buna, asadar, este ca ai la dispozitie, la distante scurte, multe de vazut... un drum de 1/2 de ora cu masina te duce pe muntele lovcen, in rezervatie naturala... la 15 minute esti la adriatica - mare deschisa (recomand plaja plavi horizonti)... budva, sveti stefan (superb!) sunt lesne abordabile... noi am fost si la (si pe) lacul skadar, care este spectaculos... in partea a doua a vacantei am plecat din Kotor in Croatia, la Lacurile Plitvice, un loc binecuvantat de D-zeu... dar despre asta, cu alta ocazie :)

Aaaa, sa nu uit: in Muntenegru exista al doilea canion din lume ca lungime, dupa Marele Canion din Colorado: canionul raului Tara. Am trecut „razant” si cam pe seara, n-am fost multumit de pozele facute din masina. Oricum, combinatia munte-mare din Muntenegru este cea mai spectaculoasa din cate am vazut. Am facut si o excursie pe asa-numitul "drum al vinului" al lor... partea buna a fost ca de pe sosea intrai in mici podgorii familiale de unde puteai cumpara vin... cel mai bun vin-homemade e unul rosu -Crmnica (se citeste Ţrmnicica - de altfel, Muntenegru se zice Crna Gora - se citeste Ţrna Gora).

p.s. Si inca ceva: cum v-ati simti daca, stand pe terasa dimineata, la cafea, ati vedea delfini inotand langa tarm? La Dobrota, eu am vazut asta zile la rand...

Trimis de Alexandru G.* in 27.01.12 22:17:00
    Validat / Publicat: 27.01.12 23:29:07
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 8652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexandru G.*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 La o cafea dimineata, in Kotor, orasul vechi

[28.01.12 00:10:29]

melodia postata se poate sterge/schimba!

[28.01.12 07:59:47]

Super!

Astept mai multe informatii si despre cazare.

Si...bine ai venit printre noi!

[28.01.12 09:38:20]

@georgiana: am fost cazati intr-un apartament spatios (cam 60 mp) cu o terasa mare, care se deschidea chiar deasupra golfului. F. curat, mobilier nou, AC in toate camerele, bucatarie utilata, LCD mare (oricum, nu ne-am uitat decat la vreo cateva meciuri de baschet), player DVD, piscina, loc de parcare propriu. In total, cazarea a fost 430 de euro pentru 4 persoane.

gheisa
    [28.01.12 10:16:09]

@Alexandru G. : foarte util review-ul si intr-adevar un loc care merita sa fie vazut. Muntenegru mi-a ramas si mie in suflet si m-as reintoarce oricand cu placere. Imi pare rau ca nu am ajuns sa vad Lacul Skadar, despre care toata lumea spune ca e o incantare, dar asta poate fi si pretextul reintoarcerii mele (si nu doar asta, am nenumarate motive sa o fac).

ovy2k5
    [28.01.12 13:38:14]

Cazarea a fost 430 de euro pentru 4 persoane, asa ati precizat, sa inteleg ca in ap. ati stat 4 pers, iar pretul total a fost de 430?

Cum ati gasit acel ap? , avea si piscina?

Mai multe poze ar fi utile.

mprofeanu
    [28.01.12 14:38:44]

Foarte util review-ul pentru că Muntenegru a fost şi pentru mine o încântare pentru că nu mi-l imaginam aşa, chiar dacă citisem despre această minunată ţară. Dacă aş putea aş reveni cu drag în aceste locuri. Păcat că este drumul cam lung.

[28.01.12 19:21:37]

@ovy2k5: asa cum am mai scris ... avea si piscina (de altfel, am folosit-o doar o data, in ultima seara, dupa ce am facut bagajele, din lene...), iar pretul a fost de 430 de euro/4 pers. / 7 nopti-8 zile de cazare. apartine unui englez care isi face si el vacanta in muntenegru si cu care am corespondat pe mail. probabil fiindca i-am fost simpatici ne-a facut o reducere de 20%, dar si fara asta am fi stat acolo. nu ne-a cerut avans, am platit dupa ce am ajuns unei doamne care se ocupa de intretinerea apartamentului.

cat despre foto, am sa incerc sa mai pun ceva, cand gasesc stick-ul cu pricina...

[28.01.12 19:35:19]

@mprofeanu: Noi am plecat din brasov prin serbia, am trecut pe la portile de fier. Am dormit o noapte in Serbia, n-am facut drumul dintr-o bucata. Cand vom mai merge, cred ca o vom lua prin Bulgaria... de altfel, daca nu era podul peste Dunare in reparatii, tot pe acolo am fi luat-o si anul trecut. la intoarcere, am mers pe coasta dalmata pana aproape de zadar, apoi am urcat spre lacurile plitvice, unde am ramas, si in final acasa, prin zagreb si belgrad

[28.01.12 20:00:56]

@gheisa: Lacul Skadar mi-a placut mai mult de pe mal, sa fiu sincer croaziera pe el a durat aproape 3 ore, intr-o barca motorizata, iar la final ne cam dureau partile dorsale, sa zic asa

oricum, drumul din Kotor pana la lac este superb, acolo este acel "drum al vinului" despre care am scris.

am avut si oarece peripetii, pentru ca, ajungand la lac, am vrut sa-l ocolim pe un drum de munte, sa facem poze de sus si ne-am ghidat dupa principiul " hai sa vedem ce e si mai incolo"... si atat de bine ne-am ghidat, ca ne-am trezit pe un drumeag pe care abia incapea o masina, cu pante de ti e facea frica, iar in final ne-am trezit intr-un satuc in care nu era tipenie de om bine ca am reusit sa intoarcem masina acolo si nu ne-am intalnit cu vreo alta masina pe drumul de intoarcere uite si niste poze

[28.01.12 20:05:06]

@Alexandru G,

Multumesc pentru raspuns.

Inca oscilez pentru Insula Krk (Croatia) si Kotor

[28.01.12 21:15:49]

@georgiana: Mie, unuia, mi-a placut mult mai mult Muntenegru. Am petrecut o jumatate de vacanta acum cativa ani la Opatija si mergeam aproape zilnic la plaja pe insula Krk, chiar daca era ceva de condus si croatii ne puneau sa platim taxa de pod spre insula si la dus, si la intors . Plaja din Krk este tot cu pietricele rotunde (mai frumoase decat in Kotor), este mai lunga, dar ingusta si era f. aglomerat. in kotor plajele de la golf sau puntas-urile sunt mai intime, au loc cateva sezlonguri si umbrele. Plus ca in Muntenegru preturile sunt mai mici la orice.

mprofeanu
    [29.01.12 14:05:10]

@mprofeanu: Multumesc pentru raspuns. La vara voi pleca si eu in Croatia si informatiile suplimentare primite de la tine sunt binevenite.

[30.01.12 13:47:26]

@Alexandru G,

Multumesc pentru completari!

Iti mai amintesti, cumva, cat costa taxa de pod? Sau macar aproximativ, daca era mult sau putin, sa-mi fac o idee.

[30.01.12 14:09:17]

@georgiana: daca imi amintesc bine, cred ca echivalentul a vreo 4-5 euro de masina

[30.01.12 14:10:18]

Doar dus, sau dus-intors?

[30.01.12 14:48:44]

@georgiana: pai, nu ti-am spus ca ne puneau sa platim si la dus, si la intors? ) asa ca 4-5 euro x 2. Vezi ca daca cheltuiesti pe insula tot cash-ul pe care il ai la tine in ziua aia, ramai prizoniera )

[30.01.12 15:42:42]

Merci, Alexandru.

Ooo, mi-ar place sa ''naufragiez pe-o insula, chiar daca nu e pustie

[30.01.12 23:22:56]

@georgiana: Ei, da... la asta chiar n-am replica... m-ai inchis

[07.02.12 12:53:47]

un vot pe masura unui review atat de util!

In cazul in care e o recomandare, imi poti da link-ul vilei sau emailul englezului din Dobrota?

Evident, si eu imi doresc sa vizitez cat mai mult; inclusiv, Dubrovnik + Plitvice. Ce sfat poti imi dai? sa le las pentru plecare? Daca da, unde sa ma cazez? Sa le vizitez in cele 10 zile de Muntenegru? Sa aloc cate o zi pt fiecare? Tu cum ai proceda?

Vacante frumoase!

[08.02.12 11:25:35]

@tirol: in Dubrovnik e ok sa mergi intr-una din zilele sejurului in muntenegru. din orasul kotor pana acolo sunt vreo 90 de km, pleci dimineata si te inapoiezi seara. in privinta lacurilor Plitvice, treaba se schimba: traseul din Kotor pana acolo masoara vreo 600 de km, daca nu gresesc. Sau poti face cum am facut noi: pleci din Kotor (sau Budva, depinde ce alegi) si, in drum spre Plitvice, te opresti in Dubrovnik.

Cazare in Plitvice gasesti usor. Eu am vrut sa rezerv acolo din Muntenegru, dar am renuntat. As evita, insa, hotelurile, care mi s-au parut scumpe, si as alege o pensiune din zona. Pentru masa - restaurantul Degenija, pe care l-am preferat celui numit Lička kuća, de la o intrare in parc, local care e mai pentru turisti, inclusiv ca pret, si era si foarte aglomerat cand am fost noi.

Iti pot trimite contacte pentru Kotor daca imi dai o adresa (prin p.m.).

gabrieltenea
    [08.03.12 18:17:23]

@Alexandru G. : datorita celor relatate de tine, m-am convins, anul acesta merg in muntenegru cu un traseu de intoarcere prin Croatia. As dori si eu adresa de e-mail sau numele locatiei unde ai stat pentru ca pare intradevar mult mai interesant de ce am vazut eu pe net.

Multumesc.

rianna
    [28.03.12 23:08:48]

De mult ma gandesc la o vacanta in Muntenegru si dactorita celor relatate de tine m-am hotarat pentru golful Kotor. Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea da mai multe relatii despre locatia unde ai fost, cum as putea sa i-au legatur a cu proprietaru, cum este apa in luna septembrie, cum sunt plajele in zona golfului pentru o familie cu copii mici. Multumesc

[29.03.12 07:20:49]

@gabrieltenea: si eu plec in aceesi directie, Muo- Kotor, pe 23 iunie. M-as bucura sa impartim acelasi traseu, cu atat mai mult cu cat traseul de intoarcere l-am fixat prin Plitvice

Multumesc,

[10.04.12 10:00:45]

@rianna: si eu plec in aceesi directie, Muo- Kotor, cu familia, cu o singura masina. Pe 23 iunie intentionam o cazare intermediara in zona Zlatibor, urmand ca dimineata sa pornim spre destinatie.

M-as bucura sa impartim acelasi traseu,

Multumesc,

rianna
    [12.04.12 16:39:02]

@tirol: noi vrem sa mergem la sfarsit de august, inceput de septembrie. Intentionam si noi o oprire in zona Zlatibor dar nu ne-am hotarat 100%.

Inca cautam cazare nu ne putem hotari, poate ne dai o sugestie.

Multumesc

[12.04.12 19:57:27]

@rianna: sugestii sau recomandari valoroase nu pot sa iti dau decat la revenirea in tara

Acum nu pot sa iti spun decat faptul ca am achitat cazarea pt 10 zile la Kotor Vista si ca pt dus am 2 rezervari intermediare (Iesalnita-Orsova si GP Konak - Zlatibor sau Zlatiborska noc - Bela Zemlja)

Am convingerea ca am facut cele mai bune alegeri, dar stii cum e, pana ce nu ajungi acolo, nu poti spune ca ai avut o vacanta reusita

In continuare am incertitudini asupra traseului (la dus, de la Zlatibor spre Kotor si la intors, de la Plitvice spre tara)

Voi aprecia, ca si tine, orice informatii si sfaturi utile

Vacanta reusita!

michelle2000
    [08.05.12 17:05:47]

imi puteti da, va rog, datele de contact ale proprietarului la care v-ati cazat?

va multumesc anticipat!

bibicu
    [28.05.12 14:47:30]

@tirol: salut. te rog da-mi pe email mesaj privat date de contact, pretul pe care l-ai platit, cum faci plata, in ce moneda, ce include pretul, cum ai facut rezervarea. multumesc. email c*****@yahoo. co.

Va sfatuim sa nu mai puneti in clar adresele de mail - e pentru potectia Dv. si a datelor personale. (ca sa nu mai vorbim ca era scrisa incorect - chiar si inadins).

anaxor79
    [29.06.12 11:36:16]

Buna ziua D-le Alexandru,

Suntem 2 cupluri si dorim sa ne ajutati cu adresa si numele ap. din Dobrota Kotor.

Va multumim!

Roxana

WM: a se vedea nota de mai sus referitor la informatiile personale

mikkaelamatei
    [04.07.12 18:16:43]

a mai reusit cineva sa inchirieze acel apartament? se poate sa dea detaliile pe site?

@Alexandru - foarte expresiva descrierea. Se poate sa detaliezi te rog traseul de intoarcere?

multumesc

felix
    [06.07.12 20:56:24]

Ne-ati facut sa ne dorim sa mergem in Muntenegru, la Kotor. Noi mergem pe cont propriu si ne orientam la fata locului la cazare, dar v-as ruga sa-mi dati totusi adresa, datele de contact pt cazarea de la Dobrota.

Multumesc si vacanta frumoasa si anul acesta.

Felicia

CalinSt
    [28.08.12 11:08:47]

Ne scri adresa unde ai stat? Aveai vedere din camera la mare? Avea balcon camera?

Multumesc

bibicu
    [29.08.12 08:12:51]

@CalinSt:

salut. am stat la ivo&nada - are site pe net in romana pt. rezervare pret 20 Europersnoapte doar cazare, are balcon mare cu vedere la un parc deci fara vedere la mare. poti face rezervare direct la proprietar fara comision la firma. o zi buna

Alexandru G.*, anaxor79, bibicu, CalinSt, felix, gabrieltenea, georgiana, gheisa, michelle2000, mikkaelamatei, mprofeanu, ovy2k5, rianna, tirol
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Golful Kotor: