ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2012
    AUG-2011
    2 AD. + - COPII

Minunata Barcelona

Phoenix-melodie de pe albumul Baba Novac

Asculta mai multe audio rock

Sa va povestesc prima data despre hotel. Am stat la hotelul Kaktus Playa din Calella. Hotelul a fost super. Pozitia este excelenta. Nu este chiar pe "prima linie", dar am avut norocul sa avem camera la ultimul etaj (7), cu fata spre mare si am avut o vedere excelenta catre mare si far. La inceput m-am gandit ca fiind la ultimul etaj va fi foarte cald. Dar n-a fost nicio problema pentru ca clima a functionat cat am avut nevoie.

Prosoapele si asternuturile ne-au fost schimbate la timp.

Masa a fost pe gustul nostru: erau tot felul de carne si preparate din carne (pui, porc, iepure, peste), raci si scoici. Masa cea mai bogata si mai diversificata era seara. De 3 ori am prins si cina facuta pe diferite tematici. Meniul mi s-a parut mult mai gustos ca la turci. (La turci erau multe feluri, dar multe pe baza de legume si la multe mancai, dar nu stiai ce mananci).

In fiecare dimineata la mic dejun aveam sampanie (!?).

Seara in 3 zile am prins muzica live foarte buna, iar in alta seara flamengo.

Am facut 2 excursii: turul Barcelonei si vizitarea stadionului.

O alta iesire a fost pentru sotul meu la Barcelona la un meci pe Camp Nou, zi in care eu am fost cu vaporasul la Tossa del Mar.

Ce mi-a placut ca acolo cam toate excursiile incepeau la ora 15, asa ca dimineata puteai sa faci plaja, sa mananci la pranz si apoi plecai in excursie. In plus, in ziua cand plecai in excursie masa de seara se compensa fie cu hrana rece la pachet, fie cu masa de pranz. Am ales masa de pranz.

In prima seara nu am ajuns cina si in compensatie ne-au dat pranzul in ziua plecarii.

Tot in ziua plecarii a trebuit sa eliberam camera la ora 10. Nu ne-au lasat mai mult nici contracost motivand ca nu au camere libere. Intr-adevar cu o seara inainte si in ziua aceea au venit multi turisti. Dar nu ne-a deranjat foarte tare pentru ca am mers la plaja, la masa si apoi la piscina. Ni s-a pus la dispozitie o incapere unde sa lasam bagajele. Dusul, schimbatul hainelor, etc le puteai face la centrul de spa.

Despre Barcelona ce sa spun? Am fost foarte impresionata de tot ce inseamna Gaudi, a fost un adevarat geniu al arhitecturii. Uitandu-ma prin cartile pe care le-am luat de acolo, am realizat ca as fi avut mult mai multe de vazut. Regret ca n-am apucat sa vad si acvariul.

Cred ca oricat ai povesti sau ai arata poze cuiva, nu poate realiza ce inseamna Sagrada Familia sau parcul Guell sau... sau...

Statiunea Calella a fost o alegere foarte fericita: foarte curata, cocheta, cu suficient de multe terase si magazine, plaja foarte larga. Nisipul mi s-a parut destul de fin, nu ca la turci in Lara, dar mai mult nisip si mai fin ca in Side (nu mai spun de Alanya unde erau numai pietre si pietris si unde eu n-am putut intra in apa ca era si adanca). Aici era intrarea in apa putin mai abrupta, dar nu chiar de speriat. De fapt dupa o noapte cu marea mai agitata, intrarea a devenit mai lina. O singura observatie as face: sezlongurle erau cam scumpe, dar ne-am luat saltele.

Mi-a placut si Tossa cu stradutele inguste si cochete, dar nu ca sa stau acolo, plaja era destul de mica.

Am fost impresionati de curatenia din Calella si Barcelona. N-am vazut cersetori sau caini vagabonzi.

In concluzie sper sa ma ajute Dumnezeu sa mai merg o data sa mai revad ce-am vazut si sa vad ce n-am apucat sa vad.

Kaktus Playa a fost un hotel pe care l-as recomanda oricand, iar Barcelona un oras pe care trebuie sa-l vezi macar o data in viata.

Trimis de crisbl123* in 17.01.12 22:47:31
    Validat / Publicat: 18.01.12 06:53:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: nu am mai fost

VIZUALIZĂRI: 5049 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisbl123*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[18.01.12 06:52:59]

Am modificat data sejurului din August 2012, in August 2011. Sper ca-i ok. !

crisbl123*AUTOR REVIEW
    [24.01.12 23:44:24]

@webmaster15: Multumesc mult!

[25.01.12 14:49:47]

"Adevarul se opreste la inteligenta; frumusetea patrunde pana la inima. " (Jean-Baptiste-Henri-Dominique Lacordaire)

Melodia postata se poate sterge/schimba!

crissb
    [04.03.12 21:45:57]

Spune-mi te rog de la ce agentie ai luat biletele. Sunt din Arad si eu si mai intereseaza acest detaliu. Avionul banuiesc ca a fost din Tm?

Curatenia se facea zilnic?

crisbl123*AUTOR REVIEW
    [04.03.12 22:28:08]

@crissb:

Dupa cate stiu eu nu am voie sa dau numele agentiei, dar informatii suplimentare pot da pe adresa mea de mail crisbl123@gmail.com

crisbl123*, crissb
    Alte impresii din această RUBRICĂKaktus Playa Hotel: