ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.11
AUG-2007

Un hotel foarte bun...

Hotelul, amplasat in statiunea Calella, aproape de centrul orasului are o pozitie foarte buna. Desi e putin departe de statia de tren (cam 15 minute de mers pe jos cu bagaje cu tot) hotelul e aproape de plaja. In schimb toata statiunea e separata de plaja de calea ferata si accesul la plaja se face doar prin locurile special amenajate de trecere a caii ferate. Dar de hotel era aproape un astfel de loc asa incat puteai sa ajungi rapid pe plaja. Plaja frumoasa, nisipul placut, dar apa mult prea adanca chiar de la mal si destul de agitata. Nu as recomanda-o copiilor, nici eu nu am facut baie din acest motiv.

In jurul hotelului sunt multe magazine, chiar in fata hotelului era un magazin Spar aprovizionat cu tot ce ai putea avea nevoie.

Camerele hotelului sunt foarte curate, spatioase si bine izolate. Am avut o camera cu vedere la piscina (vederea la mare e cam blocata de celelalte hoteluri din lateral). Nu am avut nevoie de aer conditionat (era centralizat) si il opream mereu fiind prea rece in camera (am fost in luna august). Curatenie in camera se facea in fiecare zi si ne schimbau si lenjeria si prosoapele. Intr-o zi n-am iesit din camera decat foarte tarziu si ne-au sunat sa ne intrebe daca dorim sa vina menajera pentru curatenie. Camera era dotata cu toate accesoriile specifice hotelurilor de 3 stele, inclusiv seif. Pe terasa se gaseau doua scaune si o masa. Piscina, nici prea mare nici prea mica cu diferente de adancime, nu am folosit-o dar o urmaream mereu de pe terasa. Avea program pana la ora 20 parca.

Masa exceptionala. Am avut demipensiune. Dimineata se servea inclusiv sampanie. Pe langa preparatele reci (branzeturi, mezeluri, legume, etc) erau si preparate calde oua ochiuri, omlete, clatite... , etc. nenumarate. Deserturi, iaurt cu fructe, iaurturi simple, inghetata, preparate exceptionale de patiserie (cornuri calde, pateuri, etc) multiple feluri de paine. Ca bauturi erau niste automate pentru cafea, capuccino (foarte bune) si sucuri portocale, grefe. La masa de seara la fel foarte multe feluri de mancare, bine preparate, mereu calde. A fost si o seara speciala cu preparate din peste, scoici, caracatita, etc hawaiana.

La intrarea in restaurant te intampina mereu un reprezentant care bifa cartela de masa. Angajatii hotelului foarte amabili, sociabili, mereu sa te ajute daca ai nevoie. La masa de seara (la demipensiune) bauturile se plateau.

Seara aveau programe speciale de entertainment, cred ca frumoase, se auzea mereu galagie, noi n-am participat la ele.

Pe langa hotel se gasesc de asemenea multe restaurante si baruri si centru vechi este foarte aproape.

Am ales hotelul la recomandarea unei prietene. Fusese de curand renovat si l-am ales pentru ca era destul de aproape de Barcelona unde am fost 3 zile la rand cu trenul. La plaja am fost o singura zi, o alta zi am fost la waterpark.

Trimis de cintus in 06.06.11 15:00:20
Validat / Publicat: 06.06.11 16:07:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4004 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cintus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina (vedere de pe terasa camerei) Kaktus Playa Hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.06.11 15:33:20]

@cintus, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo si felicitari pentru un prim articol foarte bun. Daca ai putea incarca si cateva poze ar fi si mai bine, dat fiind faptul ca este primul articol despre acest hotel.

Multumim pentru impresii si te mai asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale.

[06.06.11 16:04:58]

Buna,

Cu cea mai mare placere o sa adaug si niste poze, dar nu le am acum pe laptop, fiind un concediu mai indepartat. Dar cu prima ocazie incarc si cateva poze.

Multumesc!

rsebi
    [05.07.11 12:44:55]

Buna ziua,

va rog frumos puteti sa imi spuneti si mie cat costa trenul pana in Barcelona si care era ultima ora de intoarcere?

nu reusesc sa gasesc nimic legat de orarul acestor trenuri.

as dori sa merg si eu aici si sa combin plaja cu mersul in Barcelona.

multumesc mult

[05.07.11 15:10:55]

Buna,

Din Barcelona pana in Calella sau statiunile apropiate circula trenuri care apartin de Renfe si se cheama Rodalies (Cercanias). Este un commuter rail care deserveste Barcelona si zona metropolitata a Barcelonei.

Trenul din Calella pana in Barcelona are curse regulate (este linia R1), aproximativ din 30 in 30 de minute, uneori mai dese, alteori mai rare.

Noi din Barcelona luam un tren care pleca atunci in jurul orei 19.30 si faceam in jur de o ora pana in Calella, nu cred ca era ultimul, il luam ca sa ajungem la o ora potrivita pentru masa de seara. Dar pe perioada aia se efectuau niste lucrari si traseele erau putin modificate, s-ar putea sa difere acum orarul. Nu stiu daca datorita modificarilor de atunci sau asa o fi tot timpul, dar in toate statiile unde am coborat noi erau agenti de transport special ocupati cu ghidarea calatorilor. Iti raspundeau la toate intrebarile si te ajutau cu orice informatie legata de transport. In plus primeai harta trenurilor si orarul. Iar daca mai si vorbeai putin spaniola era perfect. N-aveai cum sa te ratacesti.

Biletele de tren le puteai lua de la automate speciale foarte usor de folosit sau de la ghiseu. In unele statii (la aeroport spre exemplu nu era un ghiseu) dar era o doamna care te asista la automatul de bilete. Pretul biletelor depinde de cate zone traversezi. Din Calella daca nu ma insel pana in Barcelona trebuie sa traversezi 5 zone. Nu mai tin minte cat a fost atunci biletul, pot sa il caut sa ma uit. Am gasit pe un site ca ar fi 3,85 euro, numai dus, biletul e valabil 2 ore una dupa alta in interiorul zonelor respective. Daca vrei sa faci mai multe drumuri dus intors e mai avantajos sa iti iei o cartela cu calatorii incluse, sunt unele cu 10 si e mai ieftin per total. Gasesti aici cateva informatii -- click aici

Pentru informatii detaliate privind orarul poti cauta pe site-ul www.renfe.com. De pe pagina principala trebuie sa accesezi zona Cercanias si de acolo in stanga in meniu alegi Barcelona. Vei avea posibilitatea sa alegi statia de plecare si sosire precum si data. Sau aici ai un link direct: click aici

Daca mai sunt necesare si alte informatii sa imi spuneti.

rsebi
    [05.07.11 22:38:16]

Buna seara,

va multumesc frumos pentru raspunsul generos.

cred ca alegem si noi Kaktus Playa datorita bunelor recomandari pe care le-ati facut. si pozele arata bine fata de altele pe care le-am vazut.

inca o data multe multumiri.

o vara frumoasa va doresc!

[06.07.11 15:31:10]

@rsebi

Sper ca am fost de ajutor si sper ca veti petrece acolo un concediu minunat. Daca mai aveti nevoie si de alte informatii sa imi spuneti.

Poate cand va intoarceti veti posta aici pe site impresii mai noi din aceasta locatie si de la acest hotel.

Concediu placut!

cintus, rsebi