ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2012
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    JAN-2010

Foarte nemulțumit

Ruleta turceasca

Poate va puneti si voi intrebarea. Ce este o ruleta turceasca? Un lucru va pot spune de pe acum - ruleta turceasca nu te omoara, dar... cititi mai departe...

De cativa ani exista in Germania o emisiune TV unde 24/7 se prezinta cele mai ieftine oferte de vacanta. Dar aceasta oferta acum 2 ani le-a intrecut pe toate: Turcia 5 stele, 7 zile, all inclusive pentru doar 99,00 EUR?

Exact asa am reactionat si eu…la acest pret? Nu se poate! si mai ales ca oferta era peste revelion. OK, masa de revelion era obligatorie si se platea extra: 499,00 EUR…ha, ha! fac glume, costa doar 49,00 EUR / persoana. Deci in total ieseam la circa 150,00 EUR pe persoana. Ce sa mai asteptam, am facut bagajele, am impachetat si haine groase de iarna dar si mai subtiri de primavara…cine stie poate avem noroc. Uneori in timpul iernii temperaturile din sudul Turciei ajungeau pana la 20 de grade. Asa a fost si la noi…Dar sa incep cu inceputul.

Bineinteles ca la acest pret nu stiai hotelul la care te vei caza- era un fel de ruleta turceasca. Hotelul nostru de 5 stele se afla la malul marii, avea zona de wellness si piscina acoperita. Dar camerele…intr-o stare dezolanta. Sub usa de la intrare suiera vantul printr-o crapatura de circa 2 degete. Mobila mai veche si baia cu faianta in culoare verde…deci probabil construit prin anii ´80. Mancarea monotona insa acceptabila si din abundenta. Dar nu prentru aceasta venisem in Turcia! Doream sa vad cat mai multe dintre orasele antice si descoperirile arheologice despre care auzisem. In pretul de 99,00 EUR era inclusa si o tura prin sudul Turciei pentru a-i descoperi cultura…exact ce imi doream eu!

Ghidul nostru Ismail un om studiat, inteligent si cu mult umor ne-a luat a doua zi dis de dimineata in primire. Cred ca era cam 6 dimineata, mic dejun nu am primit (restaurantul era inca inchis) doar o boccea cu niste sandvisuri si suc si ni se promise ca vom opri pe drum sa luam masa intr-un cort tipic turcesc. Aveam multe de vizitat pana la Pamukale, probabil de aceea plecam asa devreme la drum…si intradevar pe drum aveam sa facem cateva popasuri in cultura turceasca…o fabrica de covoare, o fabrica de piei si o manufactura de bijuterii?? auzeam bine? dar eram deja pe drum, si microbusul lasa in urma lui nume de orase antice. Treceam pe langa Aspendos, Perge, Thermessos…si Ismail nu se mai oprea din povestit. In Aspendos se afla unul dintre cel mai bine conservat teatru antic unde si acum se mai tin concerte, Perge cu hipodromul si orasul plin de relicve istorice, in stanga ati putea vedea Thermessos – una dintre cele mai frumoase orase antice construite pe varf de munte, aduce aminte de lacasul Inka din Machu Pichu…Si noi de ce nu oprim? intreb eu…tare mult as vrea sa vizitez aceste locuri despre care ne povestea Ismail cu atata entuziasm…. Ah, aceste locuri le puteti vizita cand mai veniti o data in Turcia pe cont propriu, ne raspunde Ismail cu un zambet…acum suntem in graba. Nu putem opri nici macar putin? mai incerc eu inca o data… oh, ba da! am oprit dupa vreo jumate de ora in fata unei hale imense unde cica inauntru se afla o manufactura de bijuterii. Manufactura consta din 3 persoane care in spatele unei vitrine se faceau ca slefuiesc niste inele si bratari. De aici am intrat repede intr-o hala imensa cu zeci de tejghele la care vanzatori amabili incercau sa-ti vanda bijuterii enorm de scumpe…Aurul este acum o investitie foarte buna ne zicea Ismail si printre randuri ne imbia sa cumparam cate ceva – deoarece doar dupa aceea vom putea pleca mai departe. Ah, ce am uitat sa mentionez- noi eram cei mai tineri din grupul nostru. Si colegii nostri de suferinta aflati la o varsta mai inaintata si probabil si cu portmonee mai pline decat al nostru cumparau de zor din aurul atat de pretios al turcilor. Asa ca nu a durat prea mult pana am plecat mai departe.

Urma a doua etapa a calatoriei noastre. Fabrica de piele. Aici am intrat intr-o sala mica, imbacsita unde ni s-a prezentat o parada a modei cu geci, paltoane de piele si blanuri extravagante la preturi de peste 500 EUR bucata. Eram atat de suparata dar mai ales flamanda, era deja pe la miezul zilei asa ca am cumparat o curea de piele sa-mi mai strang stomacul care incepuse sa se faca auzit. Cand luam masa? Nu uitati ca platisem pentru "all inclusive". Dupa inca doua ore de abstinenta opream in fata unui cort amplasat in mijlocul... pustiului. Si batea un vant aspru si rece. Mancarea de la all inclusiv consta dintr-o farfurie de spaghette cu sos de rosii si un bufet cu salate reci. In mijlocul cortului insa deasupra unui grill cu carbuni incinsi se prajeau niste carnuri zemoase de vita la un pret de 20 EUR / portie. Si pentru ca noua ne facuse foamea un gol in stomac de puteam sa inghit vaca cu totul am platit cei 40 de EUR extra si ne-am infulecat pe indelete.

In apropiere de Pamukale - localitate vestita pentru terasele ei de calc de culoare alba ca zapada de aceea denumit si castelul de bumbac si pentru apele termale, am ajuns dupa apusul soarelui. Da, reusisem sa facem un drum de circa 300 de kilometri in aproape 14 ore! Microbusul oprise pentru cateva momente la poalele dealului de terase sa facem cateva poze, dar din pacate era deja prea tarziu si pozele nu au reusit. Hotelul termal "Polat" era si mai nasol decat cel din Belek. Dar avea un izvor cu apa termala fierbinte si astfel ne-am balacit toata seara afara la piscina. Temperatura aerului sa fi avut vreo 15 grade - dar noi eram fericiti ca in sfarsit ne putem relaxa putin. A doua zi dupa un mic dejun foarte saracacios am pornit-o spre oraşul Hierapolis - orasul antic cunoscut de pe vremea romanilor pentru efectul curativ al apelor termale fusese construit direct langa Pamukale.

Si pentru ca toata grupa nostra era dezamagita de ziua de ieri, a facut Ismail o exceptie si ne-a prezentat orasul Hierapolis pe indelete. Am fi putut face si baie (contra cost) in apele termale de aici insa am preferat sa studiem minutios ruinele orasului. Dupa amiaza am pornit-o din nou la drum inapoi spre primul hotel de la mare - de data aceasta cu speranta ca nu vom mai fi nevoiti sa petrecem atatea ore pe drum. Dar cum spune o zicala pe germana "die Hoffnung stirbt zuletzt". in trad. "speranta moare la sfarsit" am uitat ca mai aveam sa vizitam fabrica de covoare. Si nici de data aceasta nu cred ca am vizitat o fabrica adevarata! Intr-o sala mica cu cateva covoare la care lucrau niste femei batrane ni se explica ca la aceste covoare facute cu mana se lucreaza uneori luni sau chiar zeci de ani si astfel sunt... de nepretuit. Sper ca aici sa scapam usor - cine ne va incerca sa ne vanda un covor? avem un motiv convingator ca nu-l putem lua cu noi pe avion. Si ce credeti... ca turcii nu stiau de asta? Au organizat un autobus extra doar pentru acest transport cica gratuit, adica pardon vreau sa spun inclus in pret. Asa ca am trecut rapid in hala de vanzare. Intr-o sala plina de covoare ne-am asezat pe niste perini imense si ni s-a servit ceai. Covoare grele de lana si covoare lucioase din matase erau prezentate unul dupa celalalt ca la o licitatie... se incepea cu un pret destul de mare dupa care daca nimeni nu arata interes se scadea din pret cate putin. Auzeam din dreapta si stanga cum unii incepeau sa se targuiasca... ma, oameni buni ati innebunit, ma gandeam eu, au facut astia ceaiul din altfel de frunze? Eu nu am ce face decat sa ridic unul dintre covoare si ce vad pe spatele lui? o eticheta mica cu amprenta "Made in China". Aoleo, turcii astia nu doar ca ne scot banii din buzunar dar ne si inseala. Asa ca ridic mana sa pun o intrebare: De ce sunt aceste covoare de calitate exceptionala defapt facute in China? Dintr-o data se face liniste totala... fete de oameni mirati si un Ismail care incearca o explicatie... pai si in China traieste o minoritate de populatie turca, si aceste covoare au fost facute special de ei... si cum incerc eu sa mai pun o intrebare suntem poftiti afara - va rugam sa parasiti sala daca si asa nu doriti sa cumparati nimic. Am asteptat in fata fabricii inca vreo doua ore! Seara am ajuns la hotel si urma sa ne intalnim a doua zi dimineta pentru a continua excursia prin "cultura" turceasca. Eu mi-am adus aminte spontan ca mi se facea "rau in autobus" si m-am scuzat ca nu mai pot lua parte la urmatoarele expeditii. Acum dupa ce am supravietuit ruleta turceasca stiu care e diferenta de cea ruseasca –cea turceasca nu te omoara dar te costa…

Spre norocul nostru mai aveam 4 zile de petrecut aici si astfel am inchiriat o masina si am vizitat cat mai multe dintre orasele atat de interesante din partea de sud a Turciei... aici o mica descriere pentru cei interesati sa descopere aceasta tara pe cont propriu...

Perge a fost menţionat pentru prima dată aproximativ in anul 1000 b. c... Ruinele antice ale oraşului in care au trait romanii, persanii şi grecii merită sa fie văzute: un teatru mare o strada plina de coloane, baia publica şi poarta de sud au ramas aproape intacte.

Oraşul antic Aspendos din apropierea oraşului Antalya este cunoscut mai ales pentru teatrul sau bine conservat. Aici, deoarece acustica fantastica a salii nu s-a pierdut in decursul anilor se mai tin si astăzi, în vara, concerte in aer liber.

Myrafusese unul dintre cele mai bogate orase antice. Extrem de interesante sunt numeroase morminte sculptate in stanca. Interiorul lor este decorat cu reliefuri colorate. In apropiere se poate vizita Biserica Sf. Nicolae (de unde provine legenda lui Mos Nicolae)

Side este un alt punct de atractie turistica în apropiere de Antalya. In site-ul arheologic Side un fost oras grecesc au ramas ruinele unui teatru si cateva coloane din templul lui Apollo situate direct pe malul marii.

Ruinele orasului Olympos - un fost port cu influenta şi vestit centru comercial a fost jefuit de către piraţi. Printre monumentele istorice ce se pot vizita sunt ruinele unei biserici vechi, o baie de aburi si cateva mozaicuri. Poarta cetăţii lângă fostul templu al zeului focului Hefaistos aminteste ca orasul se afla in imediata apropiere de flăcările eterne de la Chimaira.

Fostul oras Termessos situat pe un varf de munte la aproximativ 1400 de metri inaltime m-a impresionat cel mai mult. Pana aici ajung foarte putini turisti deoarece serpentinele ce duc pana sus nu sunt accesibile autobuselor si drumul de la parcare pana sus unde se afla numeroasele ruine este destul de dificil si abrupt. Odată ajunsi sus asezandu-ma pe treptele fostului teatru antic si privind peste varfurile inzapezite ale muntilor din imprejurimi mi-am adus aminte de o zicala veche... "Sunt prea sarac sa-mi pot permite sa cumpar lucruri ieftine"

Trimis de Pami* in 10.01.12 12:16:02
    Validat / Publicat: 10.01.12 13:22:50

VIZUALIZĂRI: 3412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja din Belek in iarna

[10.01.12 13:15:00]

Am fost nevoiti sa redenumim rubrica introdusa de tine, pentru a fi cat mai elocventa pentru review-urile pe care urmeaza sa le "gazduiasca". Insa titlul review-ului a ramas asa cum ai dorit - Ruleta Turceasca.

[10.01.12 13:56:13]

De curand la un post Tv a fost prezentat un documentar despre China, in care locuitorii unei mici insulite spuneau:

In timpul saptamanii ne ascutim cutitele iar in weekend "injunghiem" buzunarele turistilor... probabil si pe acolo erau ceva turci din cei ce fabrica covoare!!!

Melodia postata se poate sterge/schimba!

kelyboy
    [10.01.12 14:33:00]

Dupa cum se stie, o veche vorba spune ca omul din greseli invata, dar dupa cum cred ca stiu toti membrii AFA, mai ales din experienta proprie sau a alotora. Printr-o experienta asemenatoare am trecut si eu in Grecia unde am participat la o excursie cumparata de la o agentie locala, catre Meteora, crezand ca drumul cu masina personala pana acolo e prea lung si obositor. Bineinteles ca excursia includea opriri la tot felul de ateliere de icoane sau alte "prostioare" unde erai aproape fortat sa cumperi produse de la ei. Din acel moment toate excursiile, inclusiv cele din Turcia, le-am facut cu masina proprie, o informare prealabila asupra obiectivelor pe care urmeaza sa le vizitezi te scuteste ne neplacerile asemanatoare cu ale tale.

Vacante placute in continuare!

[10.01.12 16:33:02]

Pami,

Trist!

Dar era si mai trist daca acea excursie o si mai cumparai, daca nu ar fi fost ''bonus'', nu?

Chiar este culmea rabdarii sa parcurgi 300 de km in 14 ore! Ismail chiar era ''om stilat si inteligent'', pentru ca, in definitiv si-a atins scopul, mai putin cel cu vanzarea covoarelor, unde a avut ghinionul sa-l demasti tu!

Imi pare rau ca ai fost nevoita sa treci prin astfel de momente si consider acest review foarte util, deoarece ne va face si pe noi sa fim mult mai atenti in alegerile viitoare din Turcia si nu numai.

Nu am inteles din review in ce statiune din sudul Turciei ati avut cazarea? Sa fie cumva Belek-ul, pentru ca prima poza e de acolo?

[10.01.12 17:14:18]

georgiana,

ai dreptate am uitat sa dau numele hotelului, dar cautand-ul pe internet am vazut ca intretimp l-au renovat. Acum se numeste Zeynep Resort ex Hotel Sun Zeynep. Noi cand am aflat la fata locului cum se numeste am pufnit in ras...numele zicea totul...nep...Era si cazul sa-l renoveze...

[10.01.12 17:32:23]

Ce statiune?

[10.01.12 17:51:27]

@georgiana: in Belek, sau mai bine zis in prin apropiere

[10.01.12 20:22:39]

Am fost si eu in Belek, in 2010!

Ati facut o alegere excelenta cand ati hotarat sa inchiriati o masina si sa vizitati pe cont propriu ceea ce ne-ai povestit mai sus.

Am avut si eu ocazia in acea vacanta sa vizitez Demre - Mira si inca ceva, un oras scufundat -Kekova.

Insa am avut noroc in alegerea unei excursii, care ne-a incantat foarte mult, pentru ca am avut ocazia sa vizitam foarte multe, fiind organizata excelent, vezi impresii

iulianic
    [10.01.12 21:46:33]

@Pami: Frumos review! Felicitari! Ma bucur ca – in sfasit – acum, dupa sarbatori, citim si altceva decat plangeri despre pensiuni care nu stiu sa faca turism.

Imi place sa privesc vestigii antice, de aceea am analizat pozele tale cu interes.

Cat despre "ruleta turceasca", da, ai dreptate, a fost prea de tot. Asemenea turism pentru comert nu am mai intalnit cu toate ca nici mie nu-mi sunt straine aceste practici. Am fost dusi in Turcia la fabrica de pielarie, in Grecia la atelier de icoane (la Zindros unde icoanele erau mai scumpe decat sus la Marele Meteor), in Egipt la papirusiri si parfumuri, in Israel la diamante, in Maroc la cosmetice si condimente… Nefiind toate gramada… mai treaca-mearga. Pacat de timpul nostru pierdut.

Diaura*
    [11.01.12 00:29:54]

@Pami

Pe langa tot ghinionul, masa de Revelion a costa 49 Euro sau 499?

Cam acum doi ani, in primavara, cutiile de scrisori de la mine din cartiere erau pline cu flyere prin care o agentie de turism isi facea reclama. Invitatia era cam asa; gratis o zi la Curtea de Arges. Transport cu autocar + o masa la un restaurant.

Am fost asaltata de o vecina, sa mergem si noi. Mi se parea ciudat. Cine si mai ales de ce ar face o asa oferta. Eu am refuzat dar ea s-a dus. A primit ce i s-a promis, in plus a avut parte de o prezentare de produse, desigur la niste preturi ridicol de mari. Pe ea aceasta prezentare nu a deranjat-o, s-a bucurat de o zi de plecare din oras si gata. Ce era incredibil, era ca multe mamaite pensionare, care la prima vedere se bucurau de o excursie gratuita, au cumparat o multime de perne si lenjerii de pat chinezesti la preturi de Aico, de nu mai intelegeai nimic.

Daca totul s-ar fi terminat aici, nici nu as fi dat atentie intamplarii.

Dar dupa cateva luni, vecina mea, a primit o invitatie personalizata, pentru ea si inca o persoana, pentru excursie de 7 zile in Turcia, cu autocarul, hotel de 5*, AI, plus excursii in zona. Totul costa 99 Euro.

Desigur, vecinei i-au sclipit ochii la asa oferta. Nici de data aceasta nu am acceptat si nici ea nu a avut curaj sa plece singura.

In aceasta sera, citind patania ta mi-am amintit de oferta din cutia de scrisori. Parca seamana oferta cu ce ai povestit tu.

Apropos... in timp ce voi ati inchiriat masina si ati vizitat pe cont propriu, ceilalti din grup ce au facut? Tot super sedinte de shoping? Este clar ca de acolo, din sedintele de shoping se recuperau banii pentru excursie.

alinaro
    [11.01.12 00:43:44]

Pami, Diaura... : in Spania sunt foarte "la moda" aceste excursii organizate pe bani putin. Scopul principal, insa, il stie toata lumea din start: prezentare de produse la diferite fabrici. Aceste prezentari ocupa destul de mult timp. De altfel, ofertele sunt mai mult pentru varsta a 3-a, persoane cu mult timp la dispozitie, pe care nu le deranjeaza prea tare sa "piarda" timp in felul asta. Se pare ca acest tip de turism are destul succes, devreme ce si noi primim de cateva ori pe an oferte in cutia postala.

iulianic
    [11.01.12 09:05:34]

@alinapopi: Asa este. Pensionarii sunt mai dispusi sa-si piarda/consume timpul pentru shoping, dar ar trebui ca scopul excursiei sa fie declarat initial, nu ascuns ca in cazul descris de Pami.

Am vazut si eu pensionari care sufereau ca in preajma unui luxos resort din Cipru nu aveau tarabe la care sa-si piarda vremea, ei nefiind interesati de o plaja foarte bine amenajata, cu intrare, prosop si toate celelalte gratuite.

Despre cele descrise de Diaura, am auzit si eu. Chiar am primit o astfel de invitatie care m-a nedumerit total. Cercetand, am constatat ca internetul bubuia de plangeri la adresa firmei care organiza asa ceva si mai ales de reclamatiile unor pensionari pacaliti care incheiasera niste contracte inrobitoare. De cele mai multe ori cei care faceau plangerea erau copiii pensionarilor. Ei aflau mai tarziu de isprava parintilor si hotia celor care ofereau excursii gratuite.

magdalena
    [11.01.12 09:54:23]

Am citit cu sufletul la gura povestirea, ca si cand as fi urmarit un film! Trecand peste neajunsuri, nu-i asa ca iti vei aminti mereu de aceasta "vacanta"? ...

Eu astfel de vacante cu peripetii le tin minte si ma amuza acum!

Am vazut si eu Side si m-as intoarce oricand acolo! (http://amfostacolo.ro/turcia-pareri,1/side,1,5/descopera-zona-side-manavgat,8053/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__25571.htm#48 )Nu am vazut prea multe orase/statiuni in Turcia, dar Side este in topul preferintelor mele si sper ca intr-o zi sa ajung sa petrec un sejur in acesta.

[11.01.12 10:20:35]

@Diaura: masa de revelion a costat doar 49,00, voiam sa fac o gluma, haz de necaz...

dar ce am uitat sa specific! in cazul in care refuzai sa iei parte la excursia "gratuita" de la Pamukale trebuia sa platesti un fel de "amenda" la circa 179 EUR / pers. (totat absurd). In ultimele 4 zile mai erau cateva excursii de absolvit- una la Manavgat si o seara romatica in Antalya. Eu m-am facut ca sunt bolnava si am auzit dupa aceea de la ceilati din grupa ca excursiile au fost cam pe aceeasi tema. Nu m-as mira ca pe viitor sa-ti ceara un atest medical ca sa poti lipsi...

Diaura*
    [11.01.12 11:30:29]

@Pami

Continui sa ma minunez de ce se poate intampla intr-o astfel de excursie. Poate sunt eu prea naiva, sau poate ca imi plac lucrurile clare; de genul unde ma duc, de ce si ce am de facut acolo?

Oare ce ti se putea intampla daca refuzai sa platesti amenda si nici nu doreai sa participi la excursia "gratuita" de la Pamukale? Sau ca sa scapi de amenda... mergeai si nu cumparai nimic din oferta lor?

Exista oare... intreb si eu ca prostu... posibilitatea sa faci cuiva o sesizare? Sau nici nu aveai ce sa reclami? In fond ei au asigurat cazarea si transportul asa cum au promis... si restul era bonus pentru care nu ti se punea pistolul la tampla... deci nu aveai ce sa recalmi?

[11.01.12 16:36:41]

@Pami,

Este chiar revoltator ce spui tu despre ''amenda'' de 179 de euro! Cu alte cuvinte, tu in zilele de sejur erai constransa sa faci ce doresc ei, nu aveai dreptul sa alegi sa faci ce vrei, ci doar ce trebuie! Nu te puteai simti liber, ci prizonier!

Si asta, este o intamplare autentica, traita in zilele noastre?? ... pentru ca pare a un scenariu de telenovela!

Cristian_h*
    [11.01.12 23:43:46]

La Multi Ani @Pami!

Cineva spunea ca s-a rezolvat problema apei la

Pamukkale si ca s-au inchis o parte din hoteluri (hotelurile construite in zona capteaza apa termala astfel ca a scazut debitul asa ca de 10 ani apa era dirijata functie de sezon, 6 luni pe versantul nordic si sase luni pe versantul sudic) dar vad in poza nr. 08 ca nu s-a rezolvat aceasta problema , pacat.

In alta ordine de idei ati semnat ceva un contract??? altfel cum puteau sa pretinda bani pentru neprezentare la o excursie optionala? Nu am mai auzit asa ceva, chiar este revoltator!!!

AndreeaG
    [14.01.12 16:15:54]

@Pami

ai povestit foarte frumos in ciuda bucatilor triste din experienta.

Eu cred ca ma umpleam de nervi, faceam autostopul sa ajung inapoi la hotel, de la prima oprire cu specific shopping. Pe mine rar ma prinzi la shopping, oriunde ma duc, poate doar asa pt documentare

Per total, la pretul platit, mi se pare ca a fost suportabil, daca stai sa-ti aranjezi tu singur fiecare detaliu din excursie, sigur altfel sta treaba.

@Diaura, @alinapopi si @iulianic, mai doamnelor, astfel de oferte sunt jignitoare pt inteligenta noastra, eu stiam de multa vreme de scopul ascuns al lor. Si oricum ar fi, sunt dubioase de la prima vedere, serios... poate doar batranii, care inca sunt naivi si usor de manipulat, din pacate, le mai cad in plasa, pe net sunt deja o multime de articole care atrag atentia asupra genului asta de practici.

alinaro, AndreeaG, Diaura*, georgiana, iulianic, kelyboy, magdalena, Pami*
    Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, excursii tematice Turcia: