ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2011
4 adulti ADULȚI

Descoperind Australia

Coasta Soarelui

urmare de aici

Am coborat pe malul oceanului de pe coasta admiram nisipurile colorate de la Rainbow Beach,

statiune linistita destinata in special pensionarilor din sudul racoros al Australiei sau familiilor din Sydney si Melbourne,

prima oprire am facut-o la cca 60 km. in oraselul Marryborough, unde am intalnit-o pe Marry Popins in fata unei impunatoare cladiri, azi sediul unei banci, in care a trait si scris creatoarea lui Marry Popins,

un minunat orasel cu cladiri in stil colonial si ca toate orasele mici intins pe orizontala, cu spatii mari si spatii verzi, flori, intre case,

tot orasul seamana cu orasul personajului si dupa ce am luat un ceai la o mica cafenea ne-am continuat drumul pana in apropierea statiuni Nambour, unde un minunat castel ne-a determinat sa oprim,

e o constr. noua cu aspecte din istoria unui castel din Anglia, iar la ultimul etaj era vitrine cu papusi imbracate in porturile nationale a tuturor tarilor din lume, desfasurand activitati specifice tarii respective,

are mai mult scop educational fiind destinat copiilor si asa dupa masa am ajuns in Brisbane, dupa ce ne-am cazat intr-un hotel la etajul 37,

camera cu o terasa cat suprafata apt. meu de 60mp, am plecat sa vizitam o parte a orasului,

vizita ce am continuat-o a 2-a zi, care era si ultima zi de sedere in Austrlia, urmand o sculare la 5 dim. pt. un zbor de 3h pana in Noua Zeelanda,

insula de nord. Brisbane cu parcuri si gradini, iti creeaza impresia de relaxare,

a aparut pe harta in sec. xix-lea cand guvernatorul sir Tomas Brisbane, in 1824 a trimis un grup de detinuti de la Sydney in susul raului, unde azi e orasul Brisbane.

In 1864 un incendiu a distrus aproape tot orasul., majoritatea cladirilor fiind constr. in deceniul 8 al sec xix, dar pana in 1988 orasul ramane amortit unde locuitorii facand comert cu lana, zahar, ani male.

Expozitia mondiala din 1988, a atras 18 mil de oameni, fiind anul de debut al orasului.

La inceputul deceniului 9, cand tara trecea prin recesiune, orasul inflorea, intreprinderi apareau peste noapte iar oamenii atrasi de locuri de munca plecau din Sydney, Melbourne si chiar daca unii nu gaseau de lucru, ceea ce f. putini pateau, ramaneau aici datorita confortului pe care il oferea si preturilor f. scazute, si celor 300 zile zile insorite /an.

Inainte de a parasi Australia am sa ma intorc cu relatarea traseului din Sydney, pe coasta sudica, pana pe partea vestca, traseu parcurs cu masina rulota, dotata cu 3 paturi, aragaz, vesela absolut totul pt. a ne administra singuri, dar ne parcam in campinguri pt. a ne racorda la reteaua de apa si curent,

in timpul stationarilor foloseam toiletele, dusurile si bucataria din camping (adica itre 16h si 9 dim. cand ne reluam drumul,

intodeauna ne cazam in jur de orele 16-17 pt. a ne face gratarele si a manca inainte de lasarea intunericului) in campinguri aveam si masini de spalat, uscatoare.

Trimis de grecudoina in 27.11.11 22:03:13
Validat / Publicat: 27.11.11 23:34:25
  • Alte destinații turistice prin care a fost: China, Africa de Sud, Brazilia, Indonezia, Singapore, Egipt, Nouia-Zeelanda

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

balasa violeta [26.09.12 22:48:39] »

Un superbonus pentru o doamna draga sufletului meu! As avea atatea de intrebat dar am treaba... trebuie sa va citesc!

grecudoina [28.09.12 10:35:24] »

@balasa violeta: multumesc, raspund asa tarziu pt. ca acum 2 h, am picat in Brasov, din Budapesta, unde am stat 7 zile, la o invitatie pe care a avut-o o prietena, fara sa deranjam pe nimeni, am avut un apartament oferit, asa ca un efort minim financiar, am vizitat toate cotloanele acestui oras, despre care o sa va povestesc, acum merg la culcare, pt. ca aceasta iubita prietena, m-a carat cu autocarul de am facut noapte alba, pe curand

grecudoina [28.09.12 10:39:29] »

@balasa violeta: si inca ceva, cu Australia o sa revin, are multe omisiuni f. frumoase, mai tarziu cand se mai raceste pt. ca atunci o sa stau mai mult acasa

balasa violeta, grecudoina

pagină generată în 0.0521991252899 sec