ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2023
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
MAY-2023

Featherdale Wildlife Park, un zoo altfel

Weekendul este pe noi și astăzi voi povesti despre un loc deosebit. După excursia excelentă în Blue Mountains -- vezi impresii, vezi impresii, vezi impresii -- am avut parte de încă o vizită interesantă, Featherdale Wildlife Park un fel de grădină zoologică dar numai cu speciile faunei endemice din Australia. În următoarele rânduri voi descrie unde se află, cum se ajunge, cât costă și ce putem vedea acolo.

Localizare Featherdale Wildlife Park

Featherdale se află la 40 km de centrul Sydneyului într-o suburbie cu numele de Doonside aflat în direcția vest. Adresa exactă este: 217 Kildare Rd, Doonside NSW 2767, Australia

Coordonatele GPS ar fi 33°45′58″S 150°53′03″E În jurul Doonsideului se află o centură alcătuită din autostrăzile A32, A44 și M7. Bulevardul Kildare se poate accesa dinspre aceste artere principale și vom ajunge într-o zonă de case. Acolo se află parcul tematic.

Orar și prețuri

Featherdale este deschis zilnic între orele 8.00-17.00.

Biletul de intrare costă pentru adulți (de la 16 ani în sus) 39 AUD/117 lei (1 AUD=3 lei), pentru copii 26 AUD, pentru pensionari și studenți 36 AUD. Bineînțeles că se pot cumpăra și online de oriunde biletele. Site oficial pe care se pot rezerva bilete aici: featherdale.com.au.

Despre Featherdale

Parcul tematic cu specii din Australia s-a deschis în 1972. Suprafața destinată acestui parc este de aproximativ 3 hectare, deci nu vedem ceva prea extins ca suprafață, și nici nu are unde să se extindă în trei direcții există zone de case și într-o direcție calea ferată.

Din punct de vedere servicii parcul are o parcare pentru 120 mașini, o cafenea, un magazin tematic, centru de informare, un spațiu de picnic în interior și trei spații cu toalete. Parcul de la început a fost dezvoltat pentru promovarea faunei endemice din Australia, animale care nu cresc în mediul lor natural în altă parte din lume.

În ciuda mărimii Featherdale este un obiectiv turistic însemnat iar printre vizitatori în decursul anilor îi putem enumera pe actorii sau persoane celebre Will Smith, Leonardo di Caprio, Robert de Niro, Matt Damon, Gwen Stefani și alții. Au fost și ei interesați de o faună care nu există în altă parte a lumii. Despre Featherdale pe wiki aici: en.wikipedia.org/wiki/Fea ... e_Wildlife_Park.

Structura parcului și animalele găsite

Există o alee principală și alei secundare. Urmărind o anumită direcție nu se poate rata nici un animal. Intrând pe alee putem admira pe rând următoarele specii: vombații, specii de rațe din Australia, păsări din rasa cacadu, păsări care trăiesc în Blue Mountains, specii de pelicani doar din Australia, zona de coala (Koala Sanctuary) aici se poate face selfie contra cost cu vedeta parcului un koala mai somnoros).

Urmează o zonă cu lilieci care trăiesc numai pe acest continent, zonă de picnic, zonă de cafenea și ajungem la o altă zonă cu pene colorate, zona perușilor. Tot în această zonă vom întâlni specii de păsări care trăiesc în zona de coastă a Australiei.

Urmează o altă zonă cu vombați și koala, o zonă cu pinguini dar și cu valabiți niște marsupiali mai mici ca cangurii. Urmează o zonă cu goannas niște șopârle faine pentru mine.

Urmează o specie foarte rară de cangur Tree Kangaroos (canguri de copaci) au o culoare diferită mai maronie și în general mai colorat decât un cangur obișnuit. Lângă acest cangur un alt marsupial mai mic am văzut cu numele de quolls, sau Dasyurus.

Urmează mai multe zone cu diavoli tasmanieni, papagali cacadu, și foarte multe specii de păsări din Australia, inclusiv pescăruși.

Urmează zona de jabiru și cazuar după care zona de emu. Urmează un alt loc de picnic de această dată în tovărășia cangurilor care se află în număr mare pe aici și umblă cam liber. Umblă și în grupuri și am văzut femele cu pui de cangur în marsupiu. Puiul mai cobora din marsupiu dar urca imediat înapoi. Cangurii mai îndrăzneți vin la picnic la masă și vor mâncare. Poți pune și mâna pe unii. Am mai văzut încă o specie rară de cangur, alb la culoare, este cangurul alb.

Aici am ajuns la capătul parcului și venim înapoi spre intrare dar pe altă alee principală.

După canguri am admirat papagalii curcubeu rainbow lorikeet, cangurul de stâncă (rock vallabys) și crocodilii inclusiv de apă sărată.

Urmează din nou animale în special păsări din diferite zone geografice australiene cum ar fi zona tropicală, zona de deșert, zona montană, zona interioară din continent.

Urmează echidnele, păsării macaws și bufnițele specii de Australia. Pe urmă putem admira multe specii de reptile, câini dingo. Încet se vede capătul traseului și magazinul tematic de unde se pot cumpăra souveniruri dar cu această tematică din Featherdale. Ieșirea se realizează fie prin magazin fie pe unde am intrat.

Vizita mea

Costul vizitei era inclus în costul excursiei. Ghidul ne-a dat 1.5 ore timp liber suficient pentru a parcurge întreg parcul și de faca câteva sute de fotografii. Am admirat fotografiat tot ce am putut, m-am distrat cu cangurii care umblau liber mi-a plăcut totul.

Nu am mai avut timp de picnic sau de shopping în magazin. Am în schimb câteva sute de poze din care o să vă arăt câteva.

Featherdale este un loc în care simți Australia, și o recomand cu mare drag.

WM rog acest video la început mulțumesc

youtube

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Featherdale este un loc renumit. Punctul forte că se pot admira animale care trăiesc pe teritoriul Australiei.

Punctul minus este că ca și mărime este cam cât grădina zoologică din Sibiu nici prea mică dar nici prea întinsă, sincer așteptam să văd un spațiu mai mare. O fi undeva prin Asutralia dar nu aici.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aici la capitolul distracție este totul fără reproș. Nu vezi în fiecare zi în viață animale care trăiesc doar aici în Asutralia și cam toate la un loc.

Trimis de AZE in 08.09.23 23:00:31
Validat / Publicat: 09.09.23 07:39:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRALIA & N.Z..

VIZUALIZĂRI: 327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P34 Featherdale Wildlife Park,loc de picnic
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

mprofeanuPHONE
[09.09.23 08:45:09]

@AZE: Un adevărat regal acest loc din Sydney cu specii de animale și păsări specifice continentului australian! Chiar dacă spațiul rezervat este mai puțin generos, cam cât Zoo Sibiu, ce ai văzut acolo merită cu prisosință! Acum am aflat de la tine de valabiți, vombați... despre cangurii de copaci, canguri albi... șopârle ciudate...

În filmuleț am văzut cangurii la ei acasă, dar nu știu ce animal este cel din al doilea filmuleț, tare ciudat, diavol tasmanian nu este....

[09.09.23 09:23:32]

@mprofeanu: Buna

In 2 filmulete observam un vombat puturos din familia vombatidelor. Aceasta specie traieste in Australia si in insulele din apropierea acestui continent.

Vombatul meu era somnoros, puturos si gras.

Se pare ca nu prea este deranjat de prezenta miilor de turisti si isi desfasoara programul zilnic normal. Ii merge bine acolo in Feattherdale????

tm67bru
[09.09.23 11:26:43]

@AZE: Îmi permit să „traduc” , pentru ne-ardeleni

„puturos” = leneș

[le] cei din Ardeal folosesc relativ des acest termen, mai ales ca adjectiv (câteodată și ca substantiv) în limbaj uzual, pentru a desemna un fel de-a fi mai leneș, delăsător etc.

Din câte știu, în Regat e folosit mult mai rar acest termen, în sensul de mai sus.

[LLE] e posibil ca termenul „puturos” să provină (la fel ca în F. MULTE alte situații, în Ardeal) din limba maghiară, nu știu,

[09.09.23 16:55:46]

@tm67bru: Multumesc pentru ajutor. Puteam s scriu puturos si in paranteza lenes de exemplu. (Asta daca imi aduceam aminte????)

In alta ordine de idei am rugat (indicat) sa se puna un video la inceputul articolului video respectiv este activ dar nu apare la inceput, rog daca se poate sa apara multumesc

[09.09.23 17:28:16]

@AZE: