ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2009
DE elle
DIN: Targu-Mures
ÎNSCRIS: 07.07.09
JUN-2009

Un hotel care isi merita banii

Voi incepe prin a spune ca nu sunt un turist pretentios, mie mi-a placut peste tot (si am umblat cat de cat). Nu consider ca partea de cazare este cea mai importanta intr-o excursie, ci mai degraba experimentarea si observarea culturii locale. Dar asta e doar parerea mea.

Am sa redau aici exact ceea ce am scris si pe un forum, pentru ca reflecta experienta mea la Orient Palace.

Receptionerii foarte prietenosi, tipa care ne-a cazat ne-a dat cadou vedere la mare, care altfel ar fi costat vreo 70 de euro. Evident ca i-am lasat 10 euro bacsis, dupa ce ne-a zis asta.

Camerele curate, nu 5 stele dar 4 sigur, mari, toaleta separat de dus (bine gandit! ), schimbat lenjerie de pat si prosoape zilnic, curatenie zilnic, doamna cu menajul foarte amabila, desi engleza 0. Noroc cu franceza noastra prafuita, ne-am inteles de minune! I-am lasat si ei 3 dinari cand am cerut perne in plus (care se aflau in dulap dar noi doua tembele nu ne-am uitat acolo) si inca 3 la plecare. Minibar cu apa si racoritoare, reumplut zilnic. Seif in camera gratis.

Gradina hotelului superba, piscinele mari si foarte curate, plaja ingusta dar cu sezlonguri la dispozitie gratis, marea si plaja foarte-foarte curate.

Mancarea excelenta! Eu mananc vegetarian si nu pot sa spun ce mi-a lipsit vreodata ceva, dar si pentru carnivori erau optiuni destule. Dulciurile - fel de fel de tarte, torturi si prajituri au fost delicioase!

Dezavantaje: avand camera spre gradina/psicina/mare, auzeam la volum maxim programul de animatie, si la un moment dat te cam saturi de mini disco show, mai ales cand ai programul de somn al unui telefon mobil - stai 2-3 ore la incarcat, cand apuci, si la 12 noaptea pleci in club. De asemenea, hotelul este intre centru si Port El Kantaoui, asa ca ai nevoie de taxi pentru orice deplasare. Cu un pic de negociere nici nu dai asa mare gaura in buget. O alta chestiune usor enervanta era ca de fiecare data cand comandai ceva de baut la masa, erai intrebat numarul camerei si ti se dadea un bon pe care trebuia sa il completezi cu numele si sa il semnezi. Inconvenientul? Trebuia sa tot dai din maini dupa ospatari sa ceri un pix, ca nu prea merge lumea cu geanta la masa. In rest, nu ma bag in modul lor de a-si tine evidentele.

Per ansamblu, un hotel value for money, si-a meritat fiecare banut si la fel cele 5 stele acordate de autoritatile tunisiene.

Trimis de elle in 07.07.09 18:44:06

VIZUALIZĂRI: 1863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balconul camerei

stoidan
[20.08.09 16:46:48]

ce cluburi sunt prin zona si ce poti sa ne povestesti despre viata de noapte

pepsi70ro
[23.11.09 17:46:46]

Nu cred ca in Tunisia exista viata de noapte

[23.11.09 18:32:31]

Uite ca raspund cam tarzior, dar abia acum am vazut primul post.

pepsi70ro, tin sa te contrazic In Tunisia EXISTA viata de noapte, si inca una foarte activa si faina! Unul dintre motivele pentru care am ales Sousse a fost chiar aceasta viata de noapte, foarte animata si diferita de cea din Romania.

Clubul meu preferat era Bananas (de fapt sunt doua cluburi in aceeasi incinta, Bananas si Living). Super atmosfera, super distractie, fara fite gen "Banbu". Clubul este vis-a-vis de cele 3 Marhaba.

Ar mai fi Bora Bora, care e mai de fite, mai luxos, cu super spectacole de acrobatie.

In fine, langa Bananas este si Living, discoteca mai de house, tehno si din astea, dar nu se compara cu Bananas.

pepsi70ro
[23.11.09 18:35:15]

Nu te contrazic, sincer nu stiam.

Eu am fost in Skikda, dar acolo n-am gasit nimic distractiv all night

[24.11.09 07:51:22]

N-am fost niciodata in Skikda (sincer, nici nu am auzit de loc, rusine mie), dar tot ce se poate ca alte statiuni sa fie mai putin animate. De exemplu, mie mi s-a parut ca in Hammamet era chiar liniste seara, motiv pentru care la a doua iesire in Tunisia am ales exclusiv Sousse.

In ceea ce priveste stilul de distractie, pot sa spun (parere impartasita si de amica mea care nu mai fusese niciodata in Tunisia), ca asa bine nu m-am distrat nicaieri in Romania. E un cu totul alt concept de distractie in club, mult mai relaxat si plin de viata. In Bananas aveau inclusiv un african cu bongo-uri, care "remixa" live piesele care mergeau, si care dadea un efect foarte exotic atmosferei

marian 1973
[02.03.10 21:29:33]

Ce poti sa-mi spui de marimea camerei si mai ales de paturi? Este spatiu suficient pt.2 adulti si 1 copil?

Au conectare internet in camere?Sau numai in receptie?

Multumesc!

[03.03.10 11:30:53]

Camera noastra a fost destul de mare, spatiu arhisuficient pentru 2 adulti, deci banuiesc ca este in regula si pentru 2 adulti si un copil? Probabil nu destula intimitate daca este vorba de un copil marisor (peste 10 ani). In camera ai un hol cu dulapuri, seif si frigider, baie cu cada si separat toaleta, terasa mare - masa de plastic cu doua scaune si mai ramane spatiu, iar in camera ai masa de toaleta, comoda cu tv si o masa cu 2 scaune.

Nu stiu daca este conexiune la internet in camere, noi nu am luat laptopuri cu noi, dar in lobby este cu siguranta.

Sper ca ti-am fost de ajutor si nu ezita sa imi scrii daca mai ai intrebari!

gushpi
[18.04.10 17:13:49]

ce fel de masa ai platit?

minibarul era umplut zilnic contra-cost?

[18.04.10 20:18:13]

Am avut all inclusive, iar minibarul era reumplut gratuit (2 sticle de 250 ml de racoritoare si o sticla de 1 litru de apa).

gushpi
[19.04.10 08:27:51]

am vazut ca orient (sousse) si amir (monastir) sunt frati; noi vom alege amir si sper sa fie la aceleasi standarde...

merci!

[19.04.10 08:47:08]

Daca bine imi aduc aminte, parca Amir e si mai bun, fiind ceva mai nou. Dar nu sunt 100% sigura.

Oricum, sunt sigura ca o sa va simtiti foarte bine! Distractie placuta!

stoidan
[09.06.10 16:53:29]

ce poti sa ne spui despre plaja?exista bar la plaja?sezlongul si umbrela de pe nisip era gratuite?

[10.06.10 11:54:38]

Plaja nu e foarte lata, dar e foarte curata, la fel ca si apa. Sunt sezlonguri si umbrele (cand am fost noi erau gratuite) si nisipul e fin. Apa se adanceste foarte lin.

Nu este bar pe plaja, dar barul de la piscina e foarte aproape.

elle, gushpi, marian 1973, pepsi70ro, stoidan
Alte impresii din această RUBRICĂOrient Palace: