ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2011
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
OCT-2011
4 AD. + 2 COPII

London trei nopti si patru zile

patru zile pline foarte obositoare cred ca a fost cea mai epuizanta city trip si am vazut cele mai mari capitale europene dar asa de imensa cum este Londra parca nu au fost, sau o fii varsta de vina! incep cu poarta de intrare si de iesire a capitalei britanice, aeroportul Heathrow un adevarat oras cu cinci terminale cred ca cel mai mic e mai mare ca Otopeni.

Rog scuzati daca un pic informatiile pe care le primiti sunt un pic nu chiar ca la carte dar nu o sa folosesc deloc informatii tip wikipedia vreau tot (bio) de la lume adunate.

Asadar terminalul 3 unde am aterizat si decolat are 40 de porti pe noi ne-a luat de la pass control pana la poarta 25 min. doar cu banda rulanta! Fiecare terminal are propria lui statie de tren sau metro (tube picadilly line)

Masurile prea exagerate parerea mea de securitate incetinesc mult timpul petrecut acolo. am ajuns la 09h05min a. m si am iesit la 10 si 15min.

Am luat travel pas ptr. toate mijloacele de transport in comun ptr. zona 1-6 ptr. prima si ultima zii in rest ptr. zona 1-2 unde sunt marea majoritate a obiectivelor. Cost 7,5 lire respectiv in jur de 5. De la gara Heathrow am luat si renumitul London Pass care parerea mea merita toti banii chiar si ptr. doua zile si am sa arat de ce. Pret 54 lire ptr 2 zile mai ieftin ca si online ca sa nu mai vorbim de curierat stiu ca multi care au fost stiau doar de acest sistem dar din data de 16 octombrie exista si aceasta posibilitate heathrowexpress.com/london-pass.

Tot de acolo am luat biletele de intrare ptr. muzeul Madam Thuseaud si pentru acel loc infiorator din Londra numit London Dungeon unde il intalnesti pe Jack the Ripper si povestile despre el the-dungeons.co.uk/london/en/index.htm cu filme in 5D nerecomandat celor cu probleme cardiace tot show-ul dureaza cca 100min!

Ne-am folosit de London pass in valoare de 109 lire in 7 obiective in 2 zile asadar a meritat. Hotelul la care am stat Holiday inn park royal se afla in zona 2 ne lua cu metroul pana la Picadilly circus aprox 45min.

Metroul londonez este un adevarat oras subteran peste 250 de statii si 460km. duce anual peste 1 miliard de oameni!!! Este cred cel mai vechi din lume deasemenea.

Dupa ce ne-am cazat am iesit la un Mall din apropiere sa luam pulsul eram doar doi barbati si trei femei asadar avantaj doamne. Westfield Mall gigantic preturi mari vazut apro. 2h. metroul mai departe Picadilly Circus acea renumita piata (vezi foto) cu multe reclame si cu statuia lui Eros de acolo la plimbare pe Regent Street timp excelent un aer elegant cladiri impunatoare o lume cosmopolita un fel de Babilon modern foarte multi indieni le vine englezilor premiul ptr. colonii!

Ajungem in China Town peste tot restaurante si magazine tragem la Mr. WU unul dintre cele mai renumite bineinteles tot cu rate in geam (vezi foto) all you can eat costa 4,9 lire acceptabil mai departe ajungem in catacombele de la Convent Garden un loc emblematic ptr. Londra acolo obositi incercam un pub cu o mica terasa cu mese pardon erau butoaie unde sa fost destul de scump o bere mica 5,8 lire asta e. La ora 18:30 am ajuns la Harrod's unul din cele mai renumite si exclusiviste magazine din lume apartinand miliardarului M. All Fayed tata mai celebrului Dody prietenul si mai celebrei Lady Diana care au in interiorul acestui putin spus palat doua superbe monumente (foto) si celebrul (am murit inocenti) scris pe bolta.

Inauntrul acestui Mecca al Mall-urilor tot luxul de pe lume am vazut doar ca o curiozitate icre de Beruga cred ca asa se numeau 30 de grame costau 395 de lire asadar pe romaneste 1 kg. 12000 de €. Ma rog merita vizitat nu neaparat din cauza icrelor e somptuos si celebru.

Ziua 2 a inceput cu Palatul Kensington foarte vechi si o constructie tipic british aici a locuit Diana in ultimul timp parcul superb se invecineaza cu parcul tuturor parcurilor Hyde park gigantic in mijlocul Londrei mai deprte luam busul bineinteles cu etaj altele nu sunt.

Palatul Buckingam mare impunator stop la porti fopto si mai departe de aici pe jos pana la parlament cu celebrul Big Ben o dantelarie arhitehtonica nemaipomenita peste drum celebra Westminster Abbey unde au fost inmormantati regii si reginele dar si inscaunati locul acela ne-a dat fiori fiecare centimetru e istorie. Frumos.

Mai departe pe malul Tamisei ajungem si vedem stralucind Tower bridge pe maluri cladiri ultramoderne cum e si noua The Hall (casca de motociclist cum i se spune e noua primarie.

In drum de la London Bridge spre Tower am intrat pe nava de razboi HMS Belfast care a servit Royal Navy in cel de al doilea razboi mondial poze si spre pod am ajuns si urcat cu liftul pana pe varf de acolo pe pasarela pe o parte si pe cealalta loc bun de foto timp cam1h. cobori jos la cateva sute de metrii inca o bijuterie ce nu trebuie ratata Tower of London care este castelul care a inspirat atatia scriitori si scenaristi care de-a lungul timpului a servit ca si castel, inchisoare.

Acum aici sunt adapostite bijuteriile coroanei totul foarte bine restaurat parca a fost construit de curand timp de vizita ptr. noi aprox. 90 min. dar e loc de mult mai mult.

Iesind de la castel pe malul Tamisei am luat vaporul pret de asmenea inclus in London pas si am facut o mica croaziera de cca 40 min pe inserat luminile orasului erau in functiune o superba priveliste merita pe inserat neaparat.

Ziua 3 baietii mergem la Wembley Templul Fotbalului, doamnele la shoping. Wembley 94000 de locuri construit in 4 ani pe locul vechiului stadion imens 1km 300metri un tur in interior.

Turul a durat 75 min. vestiare loja VIP sala de recuperare centrul de presa un stadion ultrafunctional de jos de pe iarba te simteai mic de tot cand vedeai imensitatea.

Imi dau seama ce as simti sa joc si stadionul sa fie plin, dupa aprox 4h ne intalnim sc doamnele la MUZEUL Personajelor de ceara poze cu celebritati si tirani mai mare reclama nu prea m-a dat pe spate.

Ora 16 masa la subway sandwisuri mari cu toping 5 lire bucata si fuga la Trafalgar square privit admirat si vizitarea muzeului garzilor dupa care casa groazei doar este aproape halowen-ul lume multa mascata pe strazi.

Seara din nou plimbare un mic pub si la hotel.

Ziua 4 shoping day pe Oxford Street preturi super la imbracaminte sport pentru cei interesati magazinele Primark haine casual preturi la care e bataie astepti la cabina fara exagerare 30min. bune la casa aprox. 15min daca ai noroc.

Ora 17 plecare spre aeroport 2 ore e prea putin pe Heathrow pentru imbarcare era sa plece avionul noroc ca ne-au bagat in fata.

Epilog frumos dar prea mare iti trebuie mult sa vizitezi totul in liniste nu pot aprecia noi atat cam am putut viziona

Trimis de claudiu 71 in 12.11.11 23:13:53
Validat / Publicat: 13.11.11 08:29:08

VIZUALIZĂRI: 9370 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 parlamentul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

TORA INGRID
[13.11.11 09:20:17]

Densitate de informatii, amprenta personala, organizare. Notat ca favorit!

Dragoș_MD
[13.11.11 10:41:06]

... mai deprte luam busul bineinteles cu etaj altele nu sunt...

Ba s-avem pardon, sunt! chiar io am mers cu unul din ăsta, fără etaj, între Tower bridge şi până aproape de Shakespeare's Globe...

Multe "(vezi poza)" încă lipsesc, dar per ansamblu mi-a plăcut.

PS şi eu cred că manechinele nu merită nici banii, dar cu atât mai puţin timpul pierdut pe-acolo. Eu am înlocuit această vizită cu muzeul Sherlock Holmes, aflat doar la vreo 3 străzi mai încolo.

PS2 păcat că nu aţi fost în niciun muzeu, deşi accesul la acestea este gratuit!

kmy
[13.11.11 10:59:30]

Dupa o vizita la Londra esti coplesit. Nu stii despre ce sa scrii mai mult. Eu cred ca si 10 zile sunt prea putin sa spui ca ai vazut tot ce era mai important in Londra. Nu ai spus nimic despre aglomeratia de la obiectivele turistice. pe mine asta m-a inebunit la Londra si m-a facut sa renunt a mai vedea multe...

Foarte multe informatii intr-un singur review. Si prea putine foto!

[13.11.11 11:36:00]

@Dragos: imi pare chiar rau dar nu am vazut nici unul altfel il pozam am facut 588 poze. Muzeul era pe primul loc dar marimea, distantele, timopul (shopingul) nu ne-a lasat. La anul o sa fim din nou acolo dupa olimpiada si atunci doar British Muzeum vreau sa-l vad orice ar fii.

[13.11.11 11:39:02]

@TORA INGRID: Multam a fost un pic ardelenesc umorul incercam sa fac haz de necaz as fii vrut sa vad mult mai mult.

[13.11.11 11:44:28]

@kmy: Ai dreptate inca nu judec limpede cu toate ca a trecut 10zile prea dens totul. Aglomeratie nu pot spune am avut noroc cu london pass intri peste tot mai (romaneste) Foto am 588 dar am scris pe la ora23pm iar serverul functiona foarte incet dar revin in forta!!

Dragoș_MD
[13.11.11 19:55:07]

@Dragos: imi pare chiar rau dar nu am vazut nici unul altfel il pozam...

@claudiu 71: Am mai lipit câteva poze (din cele peste 2300) făcute pe străzile Londrei, la articolul scris mai prin vară de mine.

Se pot vedea autobuze fără etaj şi la periferie, şi în Piccadilly Circus, şi în Trafalgar Square, şi pe Tower Bridge, dar şi pe lângă London Bridge...

Poate acum mă crezi.

[13.11.11 20:31:28]

@Dragos: da te cred dar tot nu l-am vazut . in realitate

florintoma
[20.11.11 23:40:52]

Super review! Londra este o piatra de incercare pentru orice turist. Magazine Primark gasesti cam in orice localitate din Anglia si sunt pline, dar nu sunt cozi ca la Londra. Am trecut si eu cu autobuzul pe langa stadionul Wembley, dar acolo clar pierzi o zi sa-l vizitezi.

claudiu 71, florintoma, kmy, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: