ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Super 'V' trip: Venezia-Verona-Viena

sal,

in seara asta mi-am adus aminte cam cum pierdeam timpul pe diverse forumuri de travelling si cat de "disperat" eram sa aflu orice informatie legata da orasele in care am ajuns in toamna aceasta... si cum "y factor" de la tv mi se pare infect prefer sa scriu ceva ce va poate fi de folos voua asa cum mi-a fost de folos mie;

la inceputul lunii sept. am plecat pana in Venetia cu masina (via Ungaria si Austria); mi-am luat cazarea din Bucuresti in oraselul Quarto d"Altino la hotel Ambra (hotel de 3 stele caruia ii acord 10 stele) =250 eu/camera pt. 4 nopti cu mic dejun inclus.

Deplasarea in Venetia am facut-o cu trenul (Regionale)... 20 min. pana in santa Lucia (3 eu/pers/dus-intors. biletele le luati de la automatele din gari... automatele sunt "antiprost"= cu un minim de engleza poti sa iti iei bilet pana in Baicoi); am prins o vreme superba (nici o zi de ploaie); sfatul meu (deja il dau din experienta!!): nu va luati in avans toate supercardurile de discounturi la obiective si de transport pt. ca daca stati mai putin de 5 zile nu o sa renteze achizitia lor;

am ajuns la ora 16 in Venetia si am pornit-o pe jos spre piata San Marco... sunt indicatoare pe zidurile cladirilor dupa care va orientati foarte usor; san marco superba!! coada mare la intrarea in basilica (initial am crezut ca e coada la biliete dar de fapt se intra in biserica de unde incepeai sa "cotizezi" daca doreai sa vezi pctele. de interes din interior si de la etaj) asa ca ne-am urcat in Campanela din piata (merita toti banii);

la ora 17 am inceput vizita in Palatul Dogilor (f. frumos dar ne-au cam alergat paznicii de "macaronari" ca se apropia ora de inchidere si nu aveau chef sa stea nici o sec. peste program -- ca de aia o sa ajunga si ei in criza!!)... a sa nu uit = la intrarea in basilica sa va puneti ghiozdanul in spate pt. ca va verifica un nene militian si dc. i se pare ca e prea greu si il tii in mana te trimite sa il predai la intrare adik la mama draq la intrarea in piata = pe prietenul meu care avea rucsacul in spate l-a lasat bine merci si pe moi m-a trimis la plimbare "de mana" cu 2 japonezi la fel de ghinionisti ca mine. Ne-am intors cu Vaporetto (al draq de scump=6,5 eu/pers pt. un drum).

A doua zi am vizitat Basilica si muzeul Corer... ne-am pierdut de vreo 2 ori si A FOST FANTASTIC!!... ne-am plimbat cu gondola (am negociat 80 eu de la 100) iar la finalul zilei am mancat inghetata vestita de pe Zattere unde am vazut un apus superb de soare... ca si sfat luati-va un ghid cu dvs, eu am avut un Fodors care acu' arata ca hartie igenica folosita din evul mediu;

A treia zi am rezervat-o pt. Murano / Burano / Torcello, pt. ele ne-am facut abonamente de o zi (nu mai stiu cat a costat dar merita banii)... insulele merita vizitate (nu cu grup organizat ci luate dupa propriul plac)... ne-a luat cam toata ziua dupa care am fugit sa vedem Santa maria dei miracoli (ca sotia mea tot vrea un miracol de cand ma cunoaste pe mine!)... atentie!! venetienii nu se strofoaca cu programul prelungit la obiective si biserici (care dupa parerea mea nu mai sunt biserici ci "muzee") si le inchid f. devreme (ora 19);

in 3 zile nu am reusit sa vedem toate obiectivele dar am cutreierat Venetia cu piciorul de vreo 3 ori... am trecut peste toate podurile importante si o gramada de alte podete si stradute... nu luati bilete in avans pt. obiective... nu merita... noi am platit unde am avut chef/timp sa intram... in 3 zile am avut febra musculara continua; poti sa vi si cu masina dar trebuie sa renunti la ea la intrare in venetia... mie mi-a placut f. mult drumul cu trenul (f. multi italieni navetisti, tineri exuberanti si vorbareti), tot cu trenul am fost si la Verona = 2h - regionale);

Ce nu mi-a placut in Venetia (da!!... au fost destule lucruri negative): atmosfera de pe traseele principale mult prea comerciala, multe kichuri prin toate magazinasele, greu gasesti un restaurant in care sa nu te serveasca un japonez / chinez sau vreun marocan / pakistanez = mare dezamagire cand am vazut=o pe bucatareasa galbejita cu ochisorii alungiti); toate se inchid pe la ora 19;

Am reusit sa gasesc vreo 2 Bacaro (carciuma traditionala) unde am servit o gramada de "cicheto" (chiftelute cu stiu ei ce si un pahar de vin)... poti sa mananci foarte bine la un Bacaro (1 chicheto = 1,5 euro) si partea buna ca nu gasesti decat venetieni si cativa turisti rataciti... atentie cicheto se serveste la bar, nu la masa; cele mai bune preturi pt. suveniruri sunt pe podul Rialto (in varful podului mergand spre san marco, pe partea stanga este o concetateana de-a noastra care detine un magazinasi de suveniruri... a fost super draguta si mi-a lasat 1 euro la o vanzare de 60 euro... asa!! ca ii aminteam d'acasa... mamica ei pe gheata de zgarcioaba!!) Sunt f. multe suveniruri brandate cu logoul de succes" made in china" dar macar sunt la vedere si nu va minte nimeni cand intrebati unde sunt facute... Pentru a mai economisi niste bani (desi ne-au ajuns) am avut rucsac frigorific unde am tinut in permanenta bauturi la 0.5 reci luate de la supermark. Daca nu mancati ca spartii va saturati lejer cu 3-4 euro de la fast food-urile de pe stradute; la restaurante cu 20 euro/pers mananci bine si bei si un vinuletz. In rest... multa lume pestrita (cred ca am vazut max. 10 venetieni), agitatie, romantism din parti!! (doar daca va indepartati de traseele principale) si cam atat... nu stiu ce sa mai spun, oricum vreau sa mai merg inca de vreo 2 ori pt. a vedea restul obiectivelor ratate si pt. ca pan la urma... am avut niste amintiri super!!!...

a... sfat de sfat: daca doriti sa vedeti cum arata un adevarat oras italian fara sa calatoriti prea departe de Venetia, mergeti in Verona (alt aer/alta senzatie/alta mancare :))))... gata... cine are intrebari ma gaseste pe [PM - editare webmaster], cine nu... tot acolo!!! paa

Trimis de mimilut in 12.11.11 22:17:04
    Validat / Publicat: 13.11.11 08:25:46
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimilut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 trafic cu gondole
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.30 EUR pe cameră

[13.11.11 08:22:12]

@mimilut: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Review-ul fiind postat la rubrica hotelului, mie mi se par extrem de putine informatiile pe care le oferi despre hotel. Ai putea intr-un ecou sa ne aduci alte informatii, mai ales ca, pare un hotel bun. A, si niste fotografii din hotel ar fi apreciate.

Pe de alta parte, te rog sa ne confirmi daca hotelul este cel din acest link. Pentru a-l adauga in caseta tehnica.

Am sters si adresa de mail. Nu este intelept sa o lasi publica. Cine vrea sa te gaseasca o poate face prin intermediul mesajelor personale (PM), mesaje ce-ti ajung tot in casuta de mail

Multumesc.

TORA INGRID
    [13.11.11 09:30:31]

@mimilut, super alergatura prin Venetia. Ai dreptate cu cele doua orase, Verona si Venetia, in Verona m-am simtit ca la Italia acasa (si am "ratat" intentionat balconul Juliettei) preferand sa mai vad o data acasa minunatia de film al lui Zefirelli. Dar Venetia e unica prin amalgamul de senzatii!

PS1 - cum mai sunt nenumarate emisiuni a la factor Y incearca sa povestesti si din celelalte orase/excursii/preumblari , imi face impresia ca ai ce spune si o faci frumos.

PS2- poti sa scrijelesti si cat muntele Rushmore , o sotie trebuie rasfatata continuu, nu mai negocia cu florile...

marius gaudi*
    [13.11.11 09:35:30]

Cred ca ne-am intersectat in peregrinarile noastre in Verona si Venetia.

Precis sotia ta nu mai iesea din balconul Julietei, sa faca loc si pentru a mea.

Bun review, da-i inainte ca-i zici bine!

commandorsteel*
    [13.11.11 10:10:48]

Frumos povestit, dar (nu mi-o lua in nume de rau) review-ul trebuia trecut undeva la: "la pas prin Venetia".

Macar da-ne mai multe detalii despre hotel, impresiile tale cu privire la mic dejun, cazare... etc

Succes in continuare

commandorsteel*, marius gaudi*, TORA INGRID