ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2011
    DIN: Borsa-Maramures
    ÎNSCRIS: 24.09.10
    OCT-2011

Locul nasterii Afroditei

Petra Tou Romiou (Piatra lui Romeo) este unul dintre cele mai fotografiate locuri de pe întreaga insulă. Cele două roci ieşite din mare şi aşezate în faţa ţărmului alb, stâncos, oferă o imagine spectaculoasă.

Legenda spune că acesta a fost locul naşterii Afroditei, unde ea a ieşit din apele mării, înspumate de către tatăl său, Zeus.

Plaja propriu-zisă este acoperită de pietriş, marea nu este potrivită pentru înot iar în apropierea stâncilor este chiar impracticabilă. Oricum merita să va opriţi pentru a vă delecta cu atmosfera misterioasă a locului.

Povestea naşterii Afroditei a inspirat mulţi poeţii şi pictori , dintre care se remarcă mai ales Botticelli a cărui pictură ,, Naşterea lui Venus’’ o înfăţişează pe Afrodita ridicându-se din mare într-o scoică uriaşă. Tabloul se află la Florenţa la Galeriile Ufizzi.

Tot legenda mai spune că dacă te scalzi în mare în acest loc, te vei îndrăgosti de prima persoană de sex opus pe care o vei întâlni după ce ieşi din apă. Pentru a mă convinge, am aţinut calea unei frumoase tinere care tocmai ieşise din mare. I-am spus legenda, am schimbat câteva vorbe, am făcut poze şi i-am dat email-ul meu. De atunci tot aştept să primesc confirmarea veridicităţii legendei. Încă nu mi-am pierdut speranţa. Fata era din Goa (India).

Trimis de popescu.borsa* in 05.11.11 19:08:33
    Validat / Publicat: 05.11.11 20:12:14

VIZUALIZĂRI: 6757 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

magdalena [05.11.11 21:23:11] »

Esti sigur ca era din India? Nu avea rochie rosie??

Si cand te gandesti ca eram cat pe aci sa fiu acolo in aceeasi perioada!!

In ce fotografie sunt surprinse cele doua roci? Ca eu vad mai multe!

georgiana [05.11.11 21:23:28] »

@Popescu. borsa,

Foarte tare finalul review-ului!

Eu stiam o alta legenda si anume ca cine innoata de 10 ori in jurul stancii de unde s-a nascut zeita Afrodita, va intineri cu 10 ani!

Tu ai innotat de 10 ori?

Eu nu am reusit sa ajung pana in aceasta localitate, pentru ca era cam departe de Larnaca, unde am avut cazarea. Dar mi-am dorit.

Pana atunci ma multumesc ca am avut sansa sa vad locul unde se presupune ca a murit Afrodita, adica stancile albe de pe care s-ar fi aruncat, din sudul insulei Lefkada, de la far. A facut acest gest, ca sa se vindece de iubirea pentru zeul Adonis.

Deci s-a nascut in Cipru, din spuma marii si tot in mare a ajuns... tot in Mediterana (

@Magdalena,

Cred ca avea rochie mov,cea din poza nr 11.

magdalena [05.11.11 21:25:37] »

@georgiana, nici pe asta nu o stiam!! Categoric invat sa inot pana la anul si inconjor si eu stanca de doua zeci de ori!! Parol!

iulianic [05.11.11 21:34:10] »

Ce multa lume a fost anul acesta in Cipru! Pe langa cei 40-50 mii de romani care sunt acum la lucru in Cipru, avioanele transporta zi de zi grupuri masive de vizitatori-turisti. Si eu am fost acolo de curand. Frumoase locuri, frumoase amintiri!

georgiana [05.11.11 21:37:42] »

@Iulianic,

Bine ai revenit din Larnaca!

dorgo [05.11.11 22:13:02] »

@magdalena, nu ajunge, invarte-te de 30 de ori, ma invart si eu de 50 de ori si-apoi ne inscriem in grupa mica de la gradinita... mai vine cineva?

popescu.borsa* [05.11.11 22:13:14] »

@magdalena

Indianca era înfăşurată intr-un prosop mov. Cam pudică nu-i aşa? Poza 11

Cea mai frumoasa după părerea mea este poza 17 unde pot fi văzute clar cele două stânci gigantice. Celelalte sunt doar mici pietricele.

@georgiana

M-am învârtit ca morişca în jurul lor şi tot mi-am auzit reproşuri de la doamna mea:

,,porcule bătrân, nu ţi-e ruşine să te dai la puştoaice?''

argemi* [14.11.11 00:33:37] »

Si eu am fost in Creta in acest an si va spun legenda nasterii afroditei asa cum am auzit-o de la ghidul grec Adonis.

Cronos (tatal lui Zeus) era fiul cel mai tanar a lui Uranus si a lui Gaia. La sfaturile mamei Gaia, cand Uranus s-a apropiat de ea, Cronos i-a taiat organele genitale cu o secera. Apoi le-a aruncat in mare in locul mai sus pomenit. Din acestea, in mare s-a facut o spuma din care s-a nascut Afrodita.

Acestea sunt amanunte care nu apar in Legendele olimpului pentru copii, dar asta este!

(felicitari pentru poze, sunt extraordinare!)

argemi* [14.11.11 10:23:24] »

Scuze pentru confuzie!

Nu stiu de ce, poate din ratiuni turistice, ghidul nostru Adonis a plasat locul nasterii Afroditei in Creta.

Cat despre legenda, povestea ghidului este confirmata pe Wikipedia (ro.wikipedia.org/wiki/Cronos).

Ellada_sagapo [13.12.11 16:09:08] »

Imi doresc tare mult sa ajung la Petra tou Romiou.

In ceea ce priveste legenda, e mai bine sa fii precaut. Prin urmare, logodnicul meu va umbla legat la ochi in acest loc, si il voi dezlega numai in camera, ca sa fiu sigura ca sunt singura femeie pe care o vede!

@popescu.borsa

Sa dai un semn daca se confirma veridicitatea legendei. In cazul asta barbatii s-ar gandi de doua ori inainte de a merge aici la plaja cu sotia, sau din contra, ar face bagajele imediat, poate scapa de ea, fiind rapita de vreun amorezat impatimit.

Vorba bancului: un barbat a dat anunt la matrimoniale cu mesajul: "Caut nevasta". A doua zi a primit sute de scrisori cu acelasi mesaj: "O poti avea pe a mea".

Marian Preda [30.01.12 19:08:55] »

Acum, chiar ca ma aflu intr-o dilema ingrozitoare!

Sa-mi petrec sejurul cu..., sau fara... ,,colega de camera"!

Exista sau nu, all inclusive? ...

webmaster [10.12.12 17:53:46] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descopera zona Paphos" (nou-creată, între timp, pe sait)

padureanu [06.09.13 10:09:53] »

frumos scrii! felicitari.

danaeldreny* [14.06.17 18:27:40] »

Nu vreti să știți ce love story am avut eu la Petra tou Romiou, și pe bune, nu la șto...

krisstinna [14.06.17 18:50:06] »

@danaeldreny: Eu chiar vreau să știu, m-ai făcut curioasă.

Am fost acolo, am rezistat o oră pe plaja cu pietre, nu am făcut baie în mare pentru că erau valuri, deci nu mi s-a întâmplat nimic deosebit.

La fel și la Băile lui Adonis, cel mai romantic loc din Cipru, am pipăit niște glande din piatră și legenda a rămas... legendă.

Scrie un articol despre acest loc al Afroditei, combinat cu pățaniile tale de îndragosteală sau neîndrăgosteală.

Eu aștept, sunt abonată la Cipru

argemi*, danaeldreny*, dorgo, Ellada_sagapo, georgiana, iulianic, magdalena, Marian Preda, padureanu, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Paphos: