ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2011
ÎNSCRIS: 05.10.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Prima oara in Turcia-hotel f.bine ales

Pregatiti-va sufleteste pt un review luuung :)

Cam tarziu, scuze, dar mai bine decat deloc…Macar celor care isi planifica vacanta de anul viitor sa le fie de folos! Am ajuns la hotelul Papillon Zeugma in mare parte si datorita site-ului AFA, asa ca ma simt datoare sa “intorc” si eu ajutorul primit…

S-o luam cu inceputul: am zburat cu Sky-ul, desi contractul initial cu agentia era pe Tarom, am insistat f mult sa fie Tarom, drept pt care mi-au si schimbat zborul (si implicit vacanta) de vreo 2 ori, si chiar cu vreo 2 zile inainte de plecare, cand ma gandeam ca nu se mai poate intampla nimic, ne-au anuntat ca nu plecam duminica, ci sambata, si nu cu Tarom, ca n-are cursa, cica (imi aduc aminte de celebrul banc de la Radio Erevan, nu era bicicleta, era ceas, si nu i s-a dat, ci i s-a furat), ci cu Sky, deci reorganizeaza totul, aranjeaza la serviciu, fa bagajele vineri noaptea, ce sa va mai spun, in fine, am plecat la aeroport direct de la coafor, deh, de-ale agentiilor…N-as fi pomenit asta, daca in aeroport n-ar fi existat o cursa Tarom spre Antalya cu 5 minute inainte de cursa noastra, lucru care m-a facut sa ma zburlesc, dar nu mai aveam ce sa fac in acel moment.

Zbor f bun, avion nou, aterizam la timp, in aeroport o don’soara cu pancarta agentiei partenere ne indruma spre standul respectivei agentii, acolo dupa ce ne cauta in niste tabele ne trimit spre microbuzul care urma sa ne duca la hotel. Se pare ca bagajele unor turisti se ratacisera si s-a intarziat, pana ce sarmanii de ei au completat hartiile si ce mai era de facut, mai mult de jumatate de ora, motiv pt care spiritele s-au inflamat peste masura si microbuzul s-a impartit in doua: cei ce faceau scandal tipand ca nu-i intereseaza, ca nu-i problema lor (sunt curioasa cum reactionau daca erau ei in postura respectiva) si cei, printre care si noi, care incercau sa calmeze spiritele. No, ce sa zic, repede isi dau unii arama pe fata! Pana la urma microbuzul a plecat si i-a lasat acolo, ca biata ghida de transfer nu se mai intelegea cu romanii pusi pe harta…

Dupa un drum de vreo 40 de minute parca, iata-ne ajunsi in Belek, au lasat turisti la Gloria Verde (care mi-a placut mult cum arata pe dinafara), apoi la Cornelia, Adam si Eva si, in sfarsit, iata-ne si pe noi ajunsi in hotel.

Prima impresie-buna, lobby mare, curat, eu ma asteptam sa fim intampinati cu ceva, un suc, o atenie, o maslina, n-a fost sa fie, am inteles ca primirea nu e “by default”, ci numai dupa ce ai atins un anume nivel (ceea ce presupune sa mergi acolo de mai multe ori). Arhitectura relativ somptuoasa, antichizata, ca sa ma exprim asa, fara sa fie deloc de prost gust. (Zeugma este un vechi oras din sud-estul Turciei, langa Eufrat, aproape de Belkis, fondat de unul din generalii lui Alexandru Macedon aprox 300 ani i. C. si cucerit de romani cam prin 80 i. C., care de altfel i-au si schimbat numeledin Selevkaya Euphrates in Zeugma, oras in ruinele caruia s-au descoperit niste mozaicuri deosebit de frumoase si bine conservate. Hotelul incearca sa pastreze aceasta tema, imbinand-o cu facilitati turistice de calitate).

Sa revenim…Am primit o camera in aripa dinspre hotelul Rixos, cum stai cu fata la receptie este aripa din dreapta, precizez asta din ratiuni practice: camera era in asa fel situata incat dupa-amiaza nu batea soarele, era mult mai racoare si placut, puteai chiar sa stai pe balcon la umbra, lucru absolut imposibil in aripa cealalta in cursul zilei. Fiecare aripa avea camere cu vedere spre hotelul invecinat si in lateral vedeai si marea, iar camerele de visavis de noi dadeau spre curtea si piscina interioara, deci pot sa spun ca am avut noroc cu situarea camerei, eu am considerat-o ideala (am avut standard-room sea view, camerele de nivel superior aveau full sea-view, pe langa alte facilitati bineinteles, fiind situate pe latura mica a U-ului, sa zicem asa, latura paralela cu tarmul).

Camera mare, frumos mobilata, cu mobila de lemn, un pat absolut enorm, TV LCD, o baie cu de tot ce tre’ sa fie la 5 stele, asternuturile si prosoapele schimbate zilnic (desi n-am “omenit-o” pe camerista decat la final), minibar cu suc, apa, bere Efes, snacks-uri, ciocolatele etc, care se umplea zilnic; ceea ce imi amintesc ca m-a mirat, poate ca m-o fi si deranjat un pic, dar s-a sters intre timp, a fost lipsa rafturilor din dulap, puteai sa-ti pui hainele pe umerase si cam atat. Am avut si un soi de fotoliu-pat pentru fetita, ne-au oferit si o camera cu pat suplimentar “adevarat”, dar am fost ok cu camera primita. Cu exceptia primelor 2 zile, am primit zilnic in camera un cos cu fructe cu farfurioarele si tacamurile aferente, desi in standardul camerei noastre nu era prevazut acest lucru, pana in final tot nu ne-am dumirit daca a fost o initiativa personala de-a baietilor care se ocupau cu asta sau pur si simplu ne-au confundat cu altii care mai fusesera acolo, oricum rau nu ne-a parut :)

Masa - fusesem averizati ce inseamna in Turcia un UAI, dar chiar nu ne asteptam la asta…Restaurantul principal avea sala interioara si terasa, f mari amandoua, in prima seara am nimerit chiar gala dinner, nu vreau sa intru in amanunte pt ca imi imaginez ca cei care au fost in Turcia stiu despre ce vorbesc, iar cei care n-au fost…Sa-si imagineze, dar sa stiti ca va trebuie o imaginatie f bogata!... Inchipuiti-va bar de salate (multe rau), bar de sushi, bar de mancare calda, un nene care facea pe loc pizza turceasca, doua baruri cu dulciuri (bune marea majoritate, in special cele tipic turcesti, mai putin reusite cele cu coloranti din belsug), bar de fructe, afara pe terasa cineva care facea gratar, doi chinezi (de-adevaratelea) care gateau “chinezarii”, cineva care facea paste, porumb copt, peste la gratar, etc etc, o batranica imbracata tipic si care statea, bineinteles, turceste facea “pita” lor, unul care taia fructe, in special pepenii erau aromati si f gustosi, un baietas cu niste munti de rahat de toate felurile din care iti taia ce voiai si cat voiai (pe batranica cu pita si baiatul cu rahat e adevarat ca i-am vazut doar in prima seara), sigur am uitat ceva si nu putin, e destul sa va spun ca rusii se pozau cu platourile cu mancare, se asezau “artistic” in fata barului respectiv, fetele isi dadeau parul pe spate, si da-i poze, sa mori, nu alta…

Bauturi la discretie, doar indigene, dar sincer nu am dus lipsa de nimic, berea Efes e f cunoscuta, vinurile lor au fost chiar ok, niste cocktail-uri cam subtirele, dar bune pana in final, chiar as fi carcotasa daca m-as plange, e adevarat ca pe caldura aia chiar nu-ti arde sa te-ntinzi cu alcoolul prea rau.

De laudat kid’s corner, cu masute si scaunele mici si colorate, cu mancare de bebelusi si copii mici, asezata la inaltimea lor si tot felul de alte facilitati.

De asemenea nu am putut sa nu remarc si un diet corner, atat pt persoanele la dieta, cat si pt diabetici or so (diet corner de care am fugit tot sejurul, intorcand capul cand treceam prin dreptul lui, ca sa nu ma apuce remuscarile).

In afara de restaurantul principal, unde toate mesele erau f bune (am uitat sa laud in special micul dejun, unde de asemenea erau o armata de oameni care iti faceau pe loc ce voiai, gen ochiuri, omleta, friganele etc, dar ma rog, la asta ma asteptam la 5 stele), mai erau doua restaurante - unul la piscina, unul langa plaja, pt cei ce nu voiau sa renunte la plaja, unde, fara sa fie abundenta din rest. principal, puteai sa mananci chiar f bine: salate, paste, pizza, hamburgeri, fructe, chiar mai mult decat satisfacator.

Servirea buna si prompta in toate, nu am asteptat niciodata mult sa se debaraseze sau sa-mi aduca bautura comandata, desi nu am impartit tips-uri direct (erau la iesirea din rest., asa cum am vazut in multe locuri, o cutie pt chelneri si una pt bucatari, noi am preferat sa lasam acolo).

La etajul 1 era “Viena Café”, un loc unde puteai bea cafea, manca un sandwich (cine oare?), o prajitura sau o inghetata (n-am inteles de ce inghetata doar intre anumite ore, fiica-mea era foc si para din cauza asta), pe drumul spre plaja era de asemenea un fel de chiosculet, unde intre anumite ore faceau acele gogosele muiate in sirop si miere, ce mai, chiar daca voiai sa mananci putin/normal, tot nu puteai, parca te urmareau peste tot, si sa vrei nu aveai unde sa te ascunzi, ca in reclama aia in care te urmaresc creditele :)

Programul meselor era aproape toata ziua - mic dejun, late breakfast apoi, pranz, cina, late dinner apoi pana la 12 noaptea, iar dupa 12 noaptea roomservice gratuit. Roomservice cu plata in timpul zilei, ceea ce mi se pare logic si de bun simt. (Am amestecat romana cu engleza fiindca – cum sa spun? mic dejun intarziat? cina tarzie? ati inteles voi…)

Celelalte restaurante (italian, chinezesc, mexican, turcesc si cel cu seafood) necesitau rezervare dimineata, n-am avut probleme deloc cu rezervarea, ne-a fost facuta f prompt prin customer service, noi am fost in toate, cu exceptia mexicanului, toate au fost la inaltime, cu servire de inalta clasa (am apreciat ca nu m-am mai simtit ca la cantina, asa cum ma simteam in rest. principal), mai ales la chinezesc si la cel turcesc. O steluta in plus pt cel turcesc, unde mi-am si sarbatorit ziua de nastere, iar cei de acolo, dar cu ajutorul pretios al ghidei romance (multumesc din suflet, Gabriela Gradinariu!!) si la indicatiile sotului meu, mi-au facut o surpriza tare placuta - o aranjare speciala a mesei, tort cu La multi ani Cristina (!!), au venit sa-mi cante Happy Birthday, am primit si un cadou, n-am avut cum sa nu fiu impresionata (vesi poze).

Note bune am si pt baruri, elegante, de bun gust, destul de bine garnisite.

Cam atat la capitolul masa-bauturi.

Distractie: trei piscine, una mica pt copii, cu apa cam rece (cred ca a fost intentionat conceputa astfel incat sa fie in umbra permanent, asa ca e explicabil), una mare pt adulti, cu apa f curata si destul de calda, cu adancimea max 1,40 parca, cu doua topogane f distractive, dar cu program: de la 10 la 12 dim si de la 14:30 la 16:30 (aici nu sunt prea sigura, pt ca nu prea ne prindea ora aia la piscina) si inca o piscina mare in curtea interioara, dar folosita doar de cei care preferau ceva mai multa liniste si intimitate. Era un chiosc, unde dimineata se ridicau prosoapele pe baza unui card incepand cu ora 9 si unde trebuia sa le returnezi seara, lucru pe care multi nu-l faceau (pastrau prosoapele pt a-si ocupa la 7 dimineata sezlongul la piscina sau pe plaja (lucru extreeeem de frustrant pt cei cu bun simt), mai ales ca rusii, de care era plin hotelul, veneau in haita mare.

Plaja este destul de mare, cu multe sezlonguri, din pacate dupa cum spuneam nu prea apucai daca nu te duceai sa ocupi la prima ora a diminetii. Ce mi-a placut a fost ca existau un soi de copertine (nu clasicele umbrelute) care acopereau marea majoritate a sezlongurilor, repet, daca aveai noroc sa prinzi. Apa, calda si curata. Intrarea in apa destul de abrupta, motiv pt care am preferat sa stam mai mult la piscina (datorita fetitei de 5 ani care, chiar daca inoata f bine, totusi…). Cei de la hotelul de alaturi, Gloria cred, aveau un ponton f dichisit, la care noi ne uitam cu jund, hotelul nostru fiind un pic suferind la capitolul asta. Hidrobiciclete gratis si cred ca inca ceva, dar nu pot sa dau amanunte, ca sa nu dezinformez. Oricum, aveai ce sa faci si pe plaja.

Echipa de animatori de la piscina, f bine pusa la punct, din fericire nu insistenti, daca vedeau ca n-ai chef de jocurile lor, te lasau in pace, nu te agasau, lucru de apreciat. Altfel, f simpatici, amuzanti foc; pt cine apreciaza genul, chiar perfecti.

Papi Club (clubul copiilor) - o chestie f bine pusa la punct, unde puteai sa-ti lasi copilul pana la 5 juma’ dupa-amiaza, cu fete vorbitoare de engleza si rusa, cu diverse programe de pictat, insirat margele, plastilina etc, desene animate, ii scoteau si la plaja pana incepea sa bata soarele, ii duceau la masa, totul f organizat, cu diplome de participare, concursuri de tot felul, iar daca juniorul se razgandea sau se plictisea, pur si simplu ii sunau pe parinti (nu conta ca era international) sa vina sa-l culeaga.

Seara incepea in amfiteatru un program de divertisment, a, sa nu uit, precedat de discoteca pt copii; n-am fost chiar in fiecare seara pt ca era f obositoare lupta pt o masa mai buna, de obicei cat tu luai cina linistit, altii se duceau si asezau diverse (sepci, ochelari etc) pe mesele cele mai bune, astfel incat tu cand te duceai, erau sanse mici sa prinzi o masa cu vedere buna spre scena. Noi am prins niste circari chinezi, un spectacol de cabaret si un spectacol turcesc, relativ bine facute. (Acu’ sa nu va imaginati ca erau Moulin Rouge sau Cirque du soleil!). Bauturile gratis, plateai doar daca cereai narghilea vreo cativa euro, erau narghilele cu tot felul de arome.

Spa: de inalta clasa. Scump, dar deosebit. Sauna, baia turceasca erau gratis, restul procedurilor se plateau. Am fost de doua ori la spa, am lasat ceva bani, dar nu mi-a parut rau deloc, ba dimpotriva, mi-a parut rau ca n-am mers zilnic.

Magazinase asa cum te astepti sa fie in acest gen de hoteluri, cu bijuterii, ceasuri scumpe, covoare turcesti, artizanat, suveniruri si cu de toate, atelier de fotografii, internetcafe etc.

Excursii optionale: se organizau diverse chestii cu plecare din hotel, eu intoarsa dintr-un circuit f obositor nu voiam decat sa stau cu burta la soare, asa ca nu ne-am aruncat la prea multe, niste cunostinte din acelasi grup au luat excursia la rafting si au venit f incantati, le-o recomandau tuturor; mai erau excursii pt shopping in Antalya, proceduri spa la un centru specializat, scuba diving, o zi de Aqua Park (din cate imi amintesc chiar la Rixos-ul de langa noi), noi am luat in ultima zi o mini-croaziera, din care am venit multumita fifty-fifty. Sa ma explic: excursia incepea dimineata si d. a. trebuia sa fim la hotel in jur de 3-4, n-a fost asa, am ajuns pe la 5 si jumatate, oricum drumul de la hotel pana in port a durat cam o ora si jumatate-si trei sferturi, inmultiti cu 2, practic ne-am petrecut jumatate din excursie pe drum…Croaziera propriu-zisa a fost ok, nu deosebita de croaziere pe care le faceti in toate vacantele pe litoral in Europa, fie ca esti in Spania pe vreo coasta pe continent, Baleare sau Canare, fie Grecia etc, cam tot aia faci: mananci pe vas, opresti in 2-3 golfulete pt baie, faci poze si cam atat. Placut, dar nu iesit din comun. De remarcat cascada Duden, pe la vreo 15 km de Antalya, o cadere de aprox 20 m, sper sa gasesc o poza.

Ma intorc la impresii hotel: free internet, in camera semnal cam slab, dar suficient pt a-ti verifica mailul, de ex...

In ultima zi am facut si parasailing (de-aia eram suparata ca am intarziat in excursia cu croaziera, era cat pe ce sa nu-i mai prind pe baietii aia pe plaja). A fost destul de scump, 40 de euro o persoana, am platit 70 pt doua (in ture separate, daca “zburam” impreuna cred ca era mai ieftin). Mi-a placut senzatia, a fost pt prima oara pt mine, desi nu a fost cine stie ce adrenalina si a fost f scurt, cateva minute. Senzatia de zbor a meritat insa toti banii.

Punctul forte al hotelului: personalul. Nu stiu cum o fi in alte hoteluri, dar aici nu am simtit “balcanismul”. N-am vazut intr-o saptamana cat am stat acolo pe cineva stand degeaba. Fie ca era echipa de curatenie, fie ospatarii sau baietii de la piscina, toti merita laude. Serviabili, atenti, rapizi, nu mi-a batut nimeni nici cel mai mic apropos pt vreun de-al locului “bacsis”. Curatenia, dupa cum spuneam, impecabila, chiar si la toaleta de langa piscina, unde e inerent sa fie ud pe jos, nisip de la cei ce vin de pe plaja etc-ireprosabil. Un punct in plus pentru fetele de la PapiClub.

Punctul slab: invazia de rusi. Fusesem avertizati, dar nu ne asteptam sa fie chiar asa. Ei, sunt asa cum ii stim, primitivi, galagiosi, ghiolbani, sper sa nu se simta nimeni jignit, asta e impresia pe care o lasau. Am inteles ca muti vin prin sindicat, la preturi mult mai mici decat noi, asa ca se explica multe. Nu e propriu-zis o bila neagra pt hotel, hotelul chiar n-are nici o vina, dar zau ca nu sunt deloc civilizati... Le ziceai in lift "hello" zambind, se incruntau de parca ii injurai, cred ca pe la ei nu prea se practica politetea (decat de la un anumit nivel).

Nu stiu ce-ar mai fi de zis, pentru cei interesati sau daca am scapat ceva, raspund cu placere la ecouri.

Trimis de cristina65 in 04.11.11 12:41:34
Validat / Publicat: 04.11.11 15:35:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Prima data la mare, am mai fost (scurt) in Istanbul.

VIZUALIZĂRI: 4910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din piscina mare.In spate se vede unul din topogane,iar in dreapta terasa restaurantului principal,iar dedesubt pool-bar-ul.

[04.11.11 14:12:07]

@wm: putem face ceva sa apara pozele in ordinea in care le-am postat si nu invers? Doar daca se poate... Ar fi de preferat! Si am vazut ca "zambaretii" mei (emoticoanele) apar ca patratele in textul de pe site, asa tre' sa fie?

Anyway, va multumesc anticipat. Nu e nevoie sa apara acest mesaj ca ecou, nu? Ma grabesc si nu am stat sa caut alta modalitate de contact. Multumesc!!

[04.11.11 15:38:53]

Pozele chiar apar in ordinea in care le-ai incarcat, pe coloana din dreapta de sus in jos, de la P01 la P21. Restul sunt vizibile doar cand intrii in galerie, unde intr-adevar vor fi afisate in ordine inversa, din pacate aici nu putem sa intervenim.

Emoticoanele din word (cred ca la alea te referi, acolo ai editat textul nu?) din pacate nu sunt recunoscute ca atare si in HTML de aceea apar acele patrate.

[04.11.11 15:48:42]

@webmaster77: multumesc!! Da, in word, acu'ceva vreme, dupa ce mi-am luat inima in dinti si-am inceput primul review din seria despre India si am tot compus eu acolo cu sarg, constat ca se intampla ceva cu netu' si pierd tot!! Sa mor, nu alta! Si de-atuci m-am invatat minte, nu mai scriu on-line... Inc-o data multumesc!

Marian Preda
[04.11.11 16:40:36]

Buna Cristina!

Felicitari pentru acest rw... ,,kilometric'', plin de impresii detaliate!

Intr-adevar, atat acest resort, cat si tot lantul hotelier Papillon, isi respecta turistii si te face sa te simti ca un pasa.

Stii cum se spune: ,,daca vrei super peisaje du-te in Grecia, dar daca -ti doresti servicii adevarate alege Turcia! '' (cu recomandarea ca hotelul sa fie de 5*).

Deosebit de frumoase sunt si fotografiile tale, ceea ce inseamna ca nu ai doar talent narativ...

Da-mi voie sa fiu primul care iti catalogheaza rw, drept FOARTE UTIL!

VACANTE FRUMOASE!

gheisa
[04.11.11 17:01:01]

@cristina65: foarte frumos, chiar daca lung. Multe detalii, care chiar te ajuta sa iti faci o impresie despre hotel, servicii etc. Pozele foarte frumoase, chiar intaresc cele povestite. Trebuia sa te pozezi si tu acolo cu mancarea, asa pt noi (iti dadeai si tu parul pe spate si pac, cate o poza ) ce, numa rusoicele sa se pozeze? Cred ca eram uimiti de atatea sute de feluri de mancare).

Oricum, tariful a fost pe masura: D. Nu ca ar fi cel mai scump, dar nici cel mai accesibil hotel din Belek.

Nu mai vreau sa citesc niciun rw! Pe masura ce citesc vreau in Turcia, pe urma citesc ceva din Corfu -vreau Corfu ,,ceva despre Cipru -vreau Cipru si tot asa... Astept pana ne putem teleporta

[06.11.11 15:59:04]

@all: multumesc mult de tot!! O sa incerc sa vin cu review-uri care sa fie la fel de bine primite si din alte destinatii, dar cu asta mi-am facut incalzirea... Multumesc inca o data pt aprecieri!

GabrielaG
[16.01.12 19:54:52]

@cristina65: Buna Cristina Sunt Gabriela, care a lucrat la Papillon Zeugma la relatii cu publicul. Iti multumesc mult ca nu ai uitat de mine si ai amintit in review-ul scris despre mine. A fost o mare placere sa va fac un concediu mai placut, pe jumatate am fost si eu turist acolo alaturi de voi. Ma bucur mult ca v-a placut hotelul si mi-as dori sa ne vedem si la vara.

NB GabrielaG este (sau a fost) reprezentant al unității
cococici
[17.01.12 00:07:14]

Buna Cristina,

As dori sa-mi petrec concediul vara aceasta in acest hotel care mi se pare super.

Ai detaliat totul in cele mai mici amanunte, super review.

Ai putea te rog, sa-mi trimiti pe privat numele agentiei de unde ai achiziotionat biletele?

[21.01.12 23:38:37]

@GabrielaG: Gabi, te pupam! Ma bucur ca mi-ai citit review-ul, sper ca esti de acord cu tot ce am scris: -) !

Vacanta noastra a fost asa reusita si datorita tie si iti multumim inca o data! Poate ne vedem si anul asta, mai stii? ... Te pupam toti 3!

Flaviu
[18.05.12 16:46:39]

Foarte bun review, pe măsură ce mă apropiam de final, parcă simţeam cum se naşte în mine dorinţa de a petrece un concediu (şi) în Turcia. Din păcate am şi eu o problemă în ceea ce priveşte companiile aeriene: eu "zbor" doar cu Loganu'. Da', vorba aceea, nu ştii niciodată... (de) unde se ieftineşte benzina.

Toate cele bune şi vacanţe cât mai frumoase!

MCM
[10.06.12 23:14:01]

bravo . Hai ca mai este putin si ne vedem la malul Mediteranei.

cococici, cristina65, Flaviu, GabrielaG, gheisa, Marian Preda, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Zeugma Relaxury Hotel: