ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2019
DIN: Prahova
ÎNSCRIS: 19.04.18
JUL-2019

MI-NU-NAT! Una dintre cele mai frumoase vacante petrecute in Antalya

Trebuie sa spun, de la bun inceput, ca aceasta a fost una dintre cele mai frumoase vacante pe care am petrecut-o in Antalya. A fost a noua vacanta petrecuta in Turcia si de foarte multa vreme nu am mai avut, la finalul vacantei, senzatia aia de “n-as mai pleca”, sau “as mai sta inca pe atatea zile”. Dar, asa cum se intampla mereu, lucrurile frumoase dureaza putin – si e bine ca e asa.

Sa o iau cu inceputul.

Dupa experimentul (reusit) de anul trecut (vezi impresii), cand am mers in Kemer, la un resort putin diferit de ceea ce incercasem pana atunci in Antalya, pentru vacanta de anul acesta am decis, inca de cand am venit anul trecut, ca vom alege altceva si vom creste si bugetul – intorcandu-ne, cumva, la tipul ala de resort si servicii care ne-a facut sa ne indragostim de Antalya, de fapt. Asa ca am inceput cautarile inca din decembrie: am trecut de la Sueno (Side), Crystal Sunrise Queen la Asteria Belek sau Turquiose Hotel. Am citit, am cautat, am verificat saptamani intregi si am fost pe punctul de a face rezervarea la Crystal Sunrise – asta pana cand am dat de niste comentarii negative cu privire la aerul conditionat (o problema pe care am mai avut-o si noi, in trecut, dar la Crystal Admiral). Astfel ca am reluat, din nou, cautarile si in final, am ales Papillon Zeugma.

Il stiam de mult, am citit multe despre el, iar in momentul in care am primit confirmarile, n-am mai stat pe ganduri si l-am ales.

Avand in vedere ca sunt deja multe review-uri despre el, nu o sa insist asupra fiecarui detaliu. O sa spun punctez doar ce mi-a placut, ce mi-a atras atentia si cum a fost pentru mine vacanta asta minunata.

Prima impresie a fost wow. Inca de cand am ajuns am fost intampinati cu fresh-uri de portocale sau alte fructe. La receptie a fost un baiat din Rep. Moldova (Vladislav, sper ca nu gresesc) – extraordinar; ne-a explicat cam tot ceea e era de stiut, ne-a invitat la micul dejun, ne-a intrebat daca dorim sa vedem camera inainte sau daca mai avem alte cereri. Impecabil.

La ora 12 am primit camera. Tipul camerei a fost luxury pool suite, cu iesire direct la piscina. Camera e imensa, cu cada, cabina de dus, niste paturi super confortabile, cu mini-bar reumplut zilnic, cu o terasa mare in fata. Nu stiu daca a fost ceva ce sa lipseasca: de la produse cosmetice pana la periute de dinti, aparate de barbierit, halat, etc. De asemenea, aerul conditionat a functionat impecabil; pe langa aerul conditionat, mai exista, deasupra patului un ventilator – care functioneaza, de asemenea ireprosabil.

Terasa de la piscina, o minunatie; cu doua sezlonguri, cu un mic ponton iesit in fata si foarte multa liniste. Ce as vrea sa punctez aici e ca fiecare vila de genul asta a fost extrem de bine gandita; nimic nu a fost intamplator si fiecare (cu exceptia celor de langa aqua park, cred) are parte de multa, foarte multa verdeata, copaci, flori. Deci, din nou impecabil.

In camera s-a facut curatenie in fiecare zi, iar proasepele, desi nu era nevoie neaparat, au fost de asemenea schimbate de fiecare data. Sfatul meu ar fi, asadar, pentru cei care vor sa mearga, sa aleaga tipul asta de camera.

Restaurantul principal mi s-a parut excelent. Daca as fi sa gasesc, totusi, un minus acela era fi faptul ca in general seara, la cina, era un pic aglomerat. Fiind varf de sezon, era relativ aglomerat. Dar aici se termina minusurile. Chiar si cand era aglomerat, tot timpul gaseai masa - iar in secunda urmatoare cineva venea la tine sa-ti puna apa si sa te intrebe ce doresti de baut, etc. Toti ospatarii au fost extraordinari; rar am vazut atatea persoane zambind, fiind prompti, vorbind cu tine. Nu doar ca te intrebau de fiecare data ce doresti, dar reveneau si voiau sa stie daca mai doresti inca ceva si daca e totul in regula.

Legat de tipuri de mancare, servicii, am avut, in afara de porc, vita, oaie, curcan, peste (aproape toate tipurile de peste), fructe de mare, iepure, rata. Nu ai ce reprosa aici. Pur si simplu e imposibil sa nu gaseste ceva care sa nu-ti placa. Si foarte importante, foarte variat totul – inclusiv la micul dejun.

Un capitol care trebuie punctat e desertul/prajiturile. De regula, in multe hoteluri din Turcia, sau la o parte din ele, prajiturile au acelasi gust. La capitolul asta stau incredibil de bine: au niste prajituri, budinci, si tot felul de alte produse de patiserie fabuloase. De asemenea, un alt mare plus e patiseria Macrina – unde, evident, prajiturile sunt de vis. Macrina e localizata in zona piscinei de relaxare, unde ajung imediat.

Sunt trei piscine, dintre care doua foarte mari si una pentru copii. E vorba de piscina de relaxare, care chiar e de relaxare. Ai tot ce-ti doresti: umbra, multa liniste, e racoare iar vantul adie tot timpul, bar si tereasa, de asemenea. Tot aici, de cele mai multe ori, cei de la bar veneau la tine sa-ti aduca apa. Spre deosebire de cea principala, aici era destul de multa umbra, dar daca voiai neaparat soare, gaseai tot timpul locuri libere.

Cealalta piscina, principala, e langa plaja. Aici au de regula loc tot felul de activitati si, in general, e mai aglomerat. Nu am stat niciodata la piscina asta, dar si aici exista bar, terase si aveau tot felul de zone: Food Court, Fruits Court, Fast Food Court, etc. La fiecare piscina, precum si la mare, existau salvamari.

Marea, nisipul si intrarea in apa, de asemenea foarte bune. Nisipul foarte fin, iar intrarea in mare nu e tocmai abrupta, dar se adanceste destul de repede. Si aici exista bar, terasa – cu multa verdeata, zone de umbra.

In fiecare seara aveau loc tot felul de spectacole (dupa cele pentru copii), care intr-adevar chiar erau spectacole in adevaratul sens al cuvantului. Papillon Zeugma se alatura, de fapt, altor doua resorturi (Susesi si Calista) care exceleaza la acest capitol, din punctul meu de vedere.

Siii, in final, doua locuri care ne-a placut foarte mult: Terrace Bar - aveai o priveliste minunata de sus, cu piscina principala, zeci de copaci, palmieri si marea. Si aici, ca peste tot, chelenerii au fost impecabili. Apropo de asta, baturuile (alcoolice, non-alcoolice, international - cele pe care le-am incercat, evident) au fost de calitate. Al doilea loc: Beer House, care e localizat in zona piscinei de relaxare si a camerelor cu piscina. Aveai o sumedenie de tipuri de bere, si de fiecare data, alaturi de bere, iti aduceau – daca doreai – chipsuri, alune, si un platou tip mix care avea cartofi, diverse tipuri de carnati, pui.

Daca as recomanda si daca m-as intorace? Categoric DA! Nu am mai avut sentimentul asta ca vreau sa ma intorc la un resort din Turcia de foarte mult timp. S-a intamplat la Susesi, in urma cu multi ani, acesta fiind, deocamdata, si resortul la care am revenit. :)

Probabil ca mai sunt lucruri de care nu imi amintesc acum, dar daca e nevoie, pot raspunde cu mare drag.

Trimis de RM1 in 20.07.19 14:56:19
Validat / Publicat: 20.07.19 15:27:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Susesi Luxury Resort (X2), Royal Dragon, Calista Luxury, Crystal Admiral, Starlight Resort, Queens Park Goynuk

VIZUALIZĂRI: 4121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RM1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[20.07.19 16:38:37]

@RM1:

Felicitări pentru vacanţă şi pentru articol!

Mi-ai amintit de propria mea vacanţă petrecută în urmă cu doi ani la Zeugma, unde am beneficiat de o cazare de excepţie tot într-o luxury pool suite, dar situată la etaj, confortul cazării contribuind semnificativ la gradul de satisfacţie al acelei vacanţe.

De acolo am plecat la Susesi, unde am avut o cameră standard, incomparabil mai mică decât suita de la Zeugma, cu mobilier învechit, dar restul serviciilor mi s-au părut mai bune, chiar şi plaja mi-a plăcut mai mult, astfel că, dacă ar fi să revin, dintre Papillon şi Susesi aş alege Susesi.

RM1AUTOR REVIEW
[20.07.19 17:55:57]

@nicole33: Pentru mine, Susesi a fost o experienta incredibila. La prima vizita, care a fost chiar la un an dupa deschiderea lui, mi-au trebuit doua saptamani sa-mi revin complet odata ajuns acasa.

Initial, am crezut ca asta se datoreaza faptului ca a fost prima vacanta in Turcia si eram oarecum coplesit de tot. Dar am revenit in urma cu putini ani si a fost exact acelasi lucru.

E adevarat ca serviciile au mai scazut si nici n-a mai fost renovat (asta am vazut ca e problema principala pentru multi, mai ales in camere) dar prea multe lucruri nu s-au schimbat considerabil.

viki68r
[20.07.19 18:52:41]

@nicole33: e corect sa spunem celor ce încă n-au ajuns la Zeugma ca luxury pool suite înseamnă niște căsuțe de tip p+1 cu cate 10 apartamente fiecare situate fata în fata câte 2, având intre ele câte o mica piscina, fiecare apartament având ieșire spre piscina, dincolo de cele 2 clădiri principale, spre sosea, departe de plaja, mare și masa, . ma rog dacă 5-600 m înseamnă departe,

avantajul lor e ca ofera muultă liniște și intimitate cuplurilor fără copii, piscina fiind numai buna sa te răcorești după...,

spun toate astea nu ca sa contrazic pe cineva, ci sa afle ceI ce vor sa plătească în plus pentru acest tip de cazare la ce sa se aștepte și sa evitam plansete și dezamăgiri pe viitor.

E drept ca sunt foarte aproape de aqua park, așa ca cine mai are energie și ziua o sa aibă treaba

gioko
[04.01.20 19:27:10]

@RM1: Buna seara, am o rugaminte... ce imi recomandati intre Papillon Zeugma si Susesi? Din pacate am ratat reducerile la Selectum Luxury Belek... asa ca mi-a ramas sa aleg intre Zeugma si Susesi. Ce ma intereseaza pe mine este:

- la care din ele exista muzicaive sau party cu dj;

- daca berea este la sticla iar restul bauturilor de import sunt si straine... nu neaparat de superlux.

Am avut in calcul si Adam& Eve... dar e urat resortul si majoritatea petrecerilor se tin inauntru.

Multumesc

gioko
[04.01.20 19:37:01]

@gioko: restul bauturilor... daca sunt si de import voiam sa scriu

RM1AUTOR REVIEW
[04.01.20 21:43:50]

@gioko: Salutare,

- La ambele vei gasi bere la sticla si bauturi de import, dar Zeugma exceleaza la capitolul asta. Au acel Beer House, localizat langa piscina de relaxare, unde poti servi o gama larga de sortimente de bere (cateva exemple: Guinees, Efes, Bomonti, Corona, Budweiser, Stella) + meniuri cu snacks-uri, carnati, cartofi, tot felul de sosuri, etc. Tot aici as mai puncta la Zeugma calitatea angajatilor; rar am intalnit oameni atat de calzi, primitori, mereu cu zambetul pe buze si dispusi sa te ajute cu orice.

- Se organizeaza petreceri cu muzica live/dj la ambele. Diferenta e ca la Zeugma se organizeaza in fiecare seara (dupa spectacole, foarte bune, de altfel) diverse petreceri tematice langa piscina principala; foarte bine organizat totul. La Susesi se organiza doar in anumite zile petreceri pe panton sau plaja; fiecare petrecere se incheia cu cate un foc de artificii impresionant. In rest, mai exista un club, in interior, la ultimul etaj.

In afara de asta, ce as mai puncta eu:

- Susesi e mult, dar mult mai spectaculos si foarte aerisit, Zeugma e un pic inghesuit, cu un teritoriu mai mic, dar foarte bine gandit totul;

- Piscinele de la Susesi sunt ceva de-a dreptul extraodinar, pe cand la Zeugma au o piscina centrala in care au loc diferite activitati zilnice (deci destula inghesuiala) + o piscina de relaxare, unde e foarte foarte multa umbra.

- Zeugma e renovat complet iar camerele arata impecabil, Susesi a fost renovat oarecum (doar anumite zone) iarna asta si au inceput o renovare partiala in camere (au spus ca vor face o renovare treptata a camerelor). Altfel, o renovare ca la carte nu s-a mai facut din 2007, adica de cand a fost deschis.

- La Zeugma toate restaurantele a la carte sunt contra cost (10 eur/pers, cu rezervare), pe cand la Susesi patru din sase restaurante a la carte (japonez-chinezesc, italian, pescaresc, sud-american) sunt gratuite, doar rezervare.

-La nivel de servicii amandoua stau foarte bine, nu am ce reprosa din niciun punct de vedere. Un plus la Susesi ar fi faptul ca in fiecare seara se organiza in restaurantul principal cate o cina tematica (mexican, italian, turcesc, pescaresc) pe cand la Zeugma au organizat doar intr-o seara o cina cu specific turcesc.

Asadar: daca doar cele doua aspecte mentionate conteaza, atunci eu as alege Papillon Zeugma. Altfel, cred orice ai alege dintre cele doua te-ar multumi fara niciun dubiu.

Daca mai ai nelamuriri sau intrebari, raspund cu placere.

gioko, RM1, viki68r
Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Zeugma Relaxury Hotel: