ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2011
ÎNSCRIS: 03.09.11
DEC-2009

Craciun de "vis" la Bradul Alb

Dragi cititori,

Era in iarna anului de gratie 2009 cind fara sa am vreun plan stabilit pentru acele sarbatori de iarna, primesc un telefon si o invitatie sa aleg un loc de vis, oriunde vrea "muschiu' meu " pe planeta asta, ca sa petrec un Craciun minunat. M-am gindit o zi... si-o noapte, nu mi-a venit nici o idee. Am zis doar ca vreau undeva de unde pot privi pe geam brazii inzapeziti. Cum pe "afara" locuri nu mai erau, iar cu schiatul nu le am, am zis ca m-as bucura si daca e in tara la noi acea imagine cu brazi inzapeziti.

Mi-a dat pe net un site al unei pensiuni de linga Brasov. ma uit la poze... wow... luxul de pe lume, banetul... nu mai zic, ca la 5 stele oriunde il lume. Pensiunea era de 4 stele si privind pozele, merita.

Am hotarit ca sa plecm in dimineata zilei de Craciun si pentru ca n-am fost atenti la indicatoare, ne-am ratacit si in loc sa mergem pe Valea Prahovei, am nimerit pe drumul spre Cheia.

Ne-am oprit sa admiram privelistea superba a Barajului de la Siriu, in alt loc ne-am batut cu bulgari de zapada ca prea era frumoasa si neinceputa acea patura de omat. Si de ce sa nu fiu eu prima care o... strica?

Ajungem pe dupa prinz la adresa indicata, dar n-am gasit vila. Mergem noi cu masina o data... de doua ori... la a treia tura sunam. Primim niste indicatii cum ca e in spatele unei parcari de tiruri, ca sa intram nustiu pe unde... etc. Cu chiu cu vai, am ajuns. Ne intimpina un domn si o doamna, in tinute lejere. El cu o vesta matlasata dar camasa descheiata si scoasa din pantaloni, ea cu un pulover alb si miinile in sin.

Pasim inauntru inghetati. O priveliste de vis. In camera de jos erau mobile moderne cu un putin amestec de motive traditionale. Ne arata camera, frumoasa... numai ca trebuie sa o platim pe loc. Nici macar nu ne-au lasat sa deschidem fermoarele de la geci... Ok, scoate domnul banii, plateste si ma bag si eu ca musca... undeva:

-La pretul asta intra si micul dejun?

Aoleu, mama, da' ce-am zis? Se opreste ala din numaratoarea banilor si ma sageata cu o privire ucigasa de parca l-as fi intrebat daca pot sa pelc cu lcururile care imi plac...

-Nu, nu este nimic inclus in acest pret.

- Ok, si daca platim?

-Nu avem noi chef de gatit, avem alte treburi. Mi s-a raspuns foarte frumos de catre domnul cel "amabil". Vai mama ei de ospitaliate a romanului!!!

Urc inapoi in camera si scot aparatul. Zic eu ca inainte sa deranjez pe acolo, n-ar fi rau sa iau citeva imagini. Frumoasa camera, mobilier din piele, cearceafuri super scrobite, pe jos o blanita alba pe care am ocolit-o, ca eram incaltata si aveam zapada pe talpi. La pretul platit puteam sa joc hora unirii si pe asternuturi...

-Tie nu ti se pare ca e cam frig? ma intreaba domnul meu.

- Ba da, dar o sa ma duc repede sa fac un dus fierbinte ca sa ma incalzesc. pina dai tu drumu la calorifer.

-Mai, dar astia nu trebuiau sa incalzeasca incaperea, mai ales daca am sunat de pe drum ca venim?

-N-ai vazut cum se uitau la mine cind am pus intrebari? Daca vrei, du-te si intreaba-i de ce nu merge caldura.

Eu caut sa desfac bagajul si el iese pe usa... dar vine repede inapoi. Cica stapinul a considerat ca e destul de cald, dar ca s-a dus jos la boiler sa mai dea drumul la nustiuce.

Il vad ca ia telecomanda sa deschida televizorul. Era ziua de Craciun, cam pe la 3 dupa amiaza. Primul canal -purici... al doilea -la fel... al treil-ea-la fel... si asa pina a epuizat toate canalele.

O arunca pe pat furios si zice:

-Ma duc sa ma cert cu ala. Ce mama naibii, la banii pe care i-am dat... puteam sa stau la 5 stele in Dubai.

Il aud ca discuta in contradictoriu cu cineva si intra fulger in camera. Parca am auzit ceva de genul

- Ori vrei caldura, ori vrei TV, hotarate-te o data...

Eu ii zic sa se calmeze, ca rezolvam problema, ca nu imi mai trebuie tv, dar cum imi clantaneau dintii de frig am zis ca ma duc repede sa fac o baie firbinte, pina se face cald in camera.

Rid si acum de ma prapadesc... singura in fata calculatorului de baia mea firbinte de la pensiunea Bradul Alb. Imi aleg niste schimburi si ma pregatesc de dus. In baie totul nou, totul la superlativ. Mocheta rosie in ton cu zugraveala, prosoape albe si o multime de feluri. De la mari cit o juma de patura, pina la mici cit o batista. Oglinda mare, spatiu mult, frumos, ce mai. Jacuzzi, cabina de dus.

Ca orice om normal, dau drumul la apa si pe urma incep sa ma dezbrac. Nu indraznesc sa intru sub dus pentru ca am zis ca sa bag mai intii o mina. Nimic. rece ca gehata. Mai astept un pic, iar bag mina... tip... si mai rece. Deschid usa si ii zic domnului ca nu merge apa calda, sa se duca sa intrebe daca are vreun buton separat.

Mama Mia... ce scandal:

-Baaaa, pai ce dracu vreti voi? Apa calda? Ha? Caldura? Ia iesiti, ba, afara din casa mea ca va tai cu toporul.

Eu am crezut ca poate s-a rezolvat televizorul intre timp si ca de acolo se aud racnetele alea... va inchipuiti ca eram in pielea goala. Imediat m-am vazut aruncata in strada in costumul lui Adam, ... aoleu, al Evei, desigur. Nu stiu cind am luat blugii de pe pat si i-am tras pe mine. Fara sa mai trag si alte chestii care se iau pe dedesubt. In 5 secunde m-am imbracat si am tras si puloverul. Se deschide usa brusc, fara ciocanit sau ceva. Era tatal stapinului care intreba ce nu imi convine. Spun ca am vrut sa fac un dus si ca apa era rece ca gheata. Si ca daca nu ma crede, poate sa verifice. Mi-a zis ca in acea pensiune, ori mergea caldura, ori apa calda. Si cum inainte i se spusese sa de a drumul la caldura, el se executase. Si ca ce, caldura mai vreau, ca in camera era destul de cald. Ii zic ca sintem obositi dupa drum si am fi vrut si noi sa facem dus si sa ne schimba dar ca la temeperatura aia nu puteam sa fac asta si probabil ca lui ii e bine cu camasa din stofa groasa si geaca matlasata pe desupra. Insa noi am venit sa petrecm doua zile la cladura si confort conform banilor platiti.

De pe scari se auzeau zbierete si imbrincituri. Eu ies in usa si zic ca sun la politie. Domnul meu imi zice sa ma linistesc, ca rezolva el problema. Era de un calm nemaintilnit. Eu, clantaneam din toate oasele, si de frica, si de frig, ca il vedeam pe ala cum urca pe scara cu toporul la noi. Al meu ii zisese ca daca nu se poate sa fie si caldura si apa, il roaga sa ne returneze banii, fara suparare, ca sa ne intoarcem acasa.

-Ce bani vrei, ba, de la mine? Ha?

-Banii pe care ti i-am dat mai devreme, pe cele doua zile de cazare.

-Nu iti dau nimiiic, afara cu voi, ca eu am facut 2 ani la Poarta Alba si nu mi-e frica nici de politie si nici de voi.

Eu nu mai aveam glas. Ma asteptam sa vad singe pe blanurile alea albe de pe jos... Domnul meu imi face un semn discret cum ca sa iau bagajele si sa ma duc la masina, in timp ce ii distragea aluia atentia vorbintu-i calm si aratindu-i ca tv-ul nu merge iar caloriferul e rece ca ghiata.

Am zbughit-o pe usa si am fugit la masina, nu inainte sa ii zic ca daca in 2 minute nu apare la masina, chem politia.

Nu stiu cum au trecut alea doua minute... ca parca au fost ore. L-am vazut venind, mi-a descuiat masina, si abia atunci cind m-am vazut inauntru am izbucnit in plins. Afara se cam inserase, nu stiam incotro sa o luam, dar la citiva metri mai la vale, am gasit un motel. Am zis sa incercam acolo, ca mi-era frig si rau de atita stress. Intram acolo fara sperante si ne intimpina un domn blajin. Doriti o camera, poftiti... Intrebam cit costa -80 de lei/noapte. Are caldura? Hideti intii sa vedeti camera si dupa aceea platiti. Am intrat in camera. Era micuta, modesta, cu o lejerie imprimata si creponata ca sa nu se vada ca nu e calcata, insa arerul cald mi-a inmuiat inima si am zis ca vreau sa raminem acolo. Mi-a zis ca daca vrem sa luam masa, totul este proaspat gatit si ca ne asteapta in restaurant.

Vazind ca am ochii inrositi de plins m-a intrebat daca poate sa ma ajute cu ceva, sau sa ii spun ce s-a intimplat. I-am zis despre patania noastra cu vecinul lui si a clatinat usor din cap spunindu-ne ca ala e nebun, ca asa face tuturor clientilor, ca mobilierul e luat de la firma unei doamne, si ca aia nu si-a mai vazut banii, ca intreaga lui vila e facuta cu japca... si la materiale de constructii, si la decoratiuni. Si ca ala are multe procese si reclamatii pe la politie.

RUSINEEE!!!

Uite ca nu mai tin minte cum se numea motelul. Era de 2 stele, cu o sala de mese mare, cu turisti putini.

Un bradut saracacios trona linga bar, dar caldura si linistea pe care le-am avut acolo, au facut mai mult decit cele 5 stele de la Bradul Alb.

Am mincat cite o ciorba fierbinte, sarmale cu mamaliguta si clatite la desert.

Seara am petrecut-o in Brasov unde am colindat strazile pina ne-au inghetat toate cele. Am cinat tirziu la un restaurant luxos si foarte frumos.

A doua zi ne-am dus in Sinaia, am facut un popas la manastire, fiecare s-a rugat pentru fiintele dragi pierdute sau in viata, apoi am mincat fructe trase in ciocolata la o toneta in parc, ne-am dat in leagane si ne-am jucat ca doi copii.

Si ne-am bucurat de Craciunul "de vis" petrecut impreuna. Sper ca ati sesizat de la inceput ghilimelele, ca sa nu cumva sa ma acuzati ca v-am inselat asteptarile... crezind ca veti citi aici o poveste minunata... de vis.

Dar oare cosmarul nu este si el tot un vis?

Cu drag, a voastra Adri.

Trimis de adri-nico in 23.10.11 02:12:38
Validat / Publicat: 23.10.11 10:04:24

VIZUALIZĂRI: 2783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 peisaj de vis, din zona motelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[23.10.11 08:50:04]

Articolul va fi publicat fara note, pentru ca nu ati fost cazati efectiv la aceasta unitate.

[23.10.11 10:18:32]

o parte dintre fotografiile incarcate nu au fost validate, au fost lasate doar cele relevante din punct de vedere turistic pentru subiectul in cauza, adica Pensiunea Bradul Alb, motelul si zona inconjuratoare.

[23.10.11 10:57:05]

Buna dimineata!

Nici nu ma asteptam la note pentru asa un review. Nu ca n-ar fi fost bine scris dar ma temeam ca poate cineva n-o sa creada ca am descris intimplarile exact.

Din curiozitate am dat cautare pe Google si am gasit pe alt site niste mici descrieri asemanatoare.

Am uitat sa precizez ca oamenii aceia aveau 2 copilasi, baietei, cam de 6 -9 ani care topaiau linistiti prin pensiune si de cite ori trinteau usa la ei, ca se jucau in camera alaturata, tot de atitea ori se deschidea usa noastra. (in alea 15-20 min in care totusi am fost cazati).

Ne-au fost returnati banii pe o singura noapte pentru ca am deranjat asternutul de pe pat si am folosit un prosopel de la baie cind mi-am sters miinile de apa inghetata.

Cred ca aici se potriveste proverbul "pe afara-i vopsit gardul, inauntr-i leopardul"

Numai bine!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.10.11 11:18:31]

Bradul ăla e mai degrabă decorat neinspirat, decât sărăcuţ... Păcat că ai uitat cum se numea locul unde aţi fost primiţi omeneşte...

[23.10.11 11:31:52]

Ce importanta mai avea inspiratia decoratorului?

Poate ca era mai frumos fara podoabe, doar cu zapada de afara pe el...

Si mie imi pare rau ca am uitat numele, dar poate ma ajuta cineva care a trecut prin zona si cunoaste locurile, daca mai dau citeva indicii. Cum iesi de la Bradul alb, vii pe sosea in jos, pe dreapta. E un motel sau o pensiune de 2 stele, galben deschis la culoare, o cladire mare si fara gust. Ca sa ajungi din sosea trebuia sa cobori o scara cu multe trepte, noroc ca avea balustrada, ca era o gheata pe ele... Si mai tin minte ca avea o parcare larga in fata. Probabil ca de acum 2-3 ani s-or mai fi schimbat lucrurile pe acolo.

Flaviu
[23.10.11 11:48:21]

@adri-nico

Preciosa, ce aţi căutat voi la o asemenea pensiune? Aţi vrut să vedeţi animalele în habitaclul lor natural?!

Totul e bine când se termină cu bine, bine că aţi scăpat cu viaţă şi nu aţi devenit "trofee" atârnate pe vreunul din pereţii pensiunii.

Dragoş are dreptate, păcat că nu mai ţii minte şi numele motelului în care aţi fost trataţi cum se cuvine.

Flaviu

P. S. Dacă există 2 variante de a nota rew "de bine", de ce nu ar fi şi 2 variante de a nota rew "de rău", de exemplu "Nu-mi place" şi "Nu-mi place absolut deloc". Cred că ar fi doritori.

[23.10.11 13:42:04]

webmaster28 [23.10.11 08:50:04]

Parerea mea este ca ar trebui publicate si notele, pentru ca din continutul review-ului, rezulta clar ce grad de satisfactie ar acorda fiecarui element.

Ce anume lipseste pentru a fi o cazare efectiva? Ca nu au dormit acolo, insa pentru dormit nu exista notare separata. Iar in privinta celorlalte elemente (servicii, cazare, cadru natural, bucatarie, distractie) este in masura sa acorde note, pentru ca a intrat in contact cu ele si nu au nicio legatura cu dormitul.

Pe de alta parte, oamenii au si achitat cazarea, asa ca nu vad de ce notele lor nu ar trebui luate in considerare.

[23.10.11 14:26:55]

@cris1982: Regulamentul actual contine aceasta prevedere - pubicarea fara note in cazul in care cineva nu s-a cazat efectiv acolo; notele acordate in aceste cazuri vor putea fi afisate doar daca aceasta prevedere va fi schimbata ori eliminata (in acest moment nu intrevad o asemenea probabilitate).

Pe de alta parte, daca regula respectiva nu ar fi existat, sunt sigur ca o parte dintre voi (o includ aici si pe cris1982, desi in mod cert ea nu admite/realizeaza asta), ar veni si ar spune ca 'nu e corect ca notele acordate dupa cateva minute petrecute acolo sa aiba aceeasi pondere in medie cu cele ale unei familii care sta acolo mai multe zile' etc samd; la urma urmei, motivatie/argumentatie se gasesc oricand, pentru orice - daca exista pasiune pentru asa ceva ...

[23.10.11 15:03:53]

@ Cris - Nu tin neaparat sa mi se dea note pentru aceasta excursie, daca motivele expuse de Admin fac parte din regulament, desi cele enumerate de tine cu notele asupra tuturor categoriilor expuse au fost date conform cu ceea ce am vazut si simtit eu.

Daca oamenii aia ar fi bagati la "mititica" pentru ceea ce le-a facut clientilor acelei pensiuni, si ar aduce un administrator profesionist, sint sigura ca acea pensiune de LUX va avea de cistigat.

@Flavius - Ce am cautat acolo? Pai n-auzisi ca era Craciunul si acolo a fost singurul loc unde am gasit camere libere? Cine naiba stia de AFA sau de cautat impresii pe internet pina anul asta? (cind tot am luat teapa cu Bulgaria).

Uite ca am si eu un Craciun pe care n=-am sa il uit niciodata si de fiecare data rid cind imi aduc aminte.

Am uitat acolo in baie, un trening negru de catifea, preferatul meu, cu care intentionam sa ma imbrac dupa dus.

Daca personalul de acolo da din greseala peste aceste rinduri, as dori sa ma anunte ca sa imi recuperez obiectele vestimentare.

Cu ocazia asta, scormonind prin memorie, mi-am adus aminte de un Craciun la Arieseni, cu totul special... chiar daca n-a fost cu razboi.

Vrea cineva povestea?

[23.10.11 15:14:19]

@adri-nico, nu e vorba despre ce note primeşti tu (alea oricum se cheamă PMA aici). Se discută doar despre notele (procentele de satisfacţie) pe care le-ai acordat tu acestei unităţi, atunci când ai scris articolul de mai sus.

[23.10.11 15:24:42]

Aaaa, pai asa zi mai omule, ca eu nu am inteles. Bine ca mi-ai explicat.

Toate cele bune!

[23.10.11 15:28:40]

adri-nico a spus:

Aaaa, pai asa zi mai omule, ca eu nu am inteles. Bine ca mi-ai explicat.

Acum consider ca nu este corect pentru ca eu am luat contact cu toate aspectele din vila aia: cazare, interior, parcare, intrare, dotari camera, dotari in baie. Basca ospitalitatea gazdelor. Dar daca asa e regulamentul, doar n-o rasturna buturuga mica, carul mare. (cacofonie intentionata). Toate cele bune!

Acelasi lucru am spus si eu mai sus, ca esti in masura sa notezi toate acele categorii, pentru ca ai intrat in contact direct cu ele. Consider ca nu are relevanta ca nu ai si dormit acolo.

Dar unde-i lege, nu-i tocmeala!

[23.10.11 15:30:33]

Eu am dat note peste tot, mai ales la capitolul "distractie" Hahhaha!!!

ORIGINALA distractie!!!

[23.10.11 15:36:08]

adri-nico [23.10.11 15:30:33] Eu am dat note peste tot, mai ales la capitolul "distractie" Hahhaha!!! ORIGINALA distractie!!!

Ai dat degeaba note peste tot, daca nu vrea webmaster sa le afiseze.

[23.10.11 16:03:48]

Nu e nimic. Daca vrei sa stii neaparat notarile mele, o sa ti trimit mesaj privat.

[23.10.11 16:08:40]

@adri-nico: le poti scrie fara probleme prin intermediul rubricii de fata ("Ecouri"); in ciuda celor (probabil) intelese de voi doua, nu are nimeni intentia de a le tine secrete

destul, insa, cu off-topicul. Rog reveniti la 'Pensiunea Bradul Alb'; din cate-mi dau seama, pensiunea in cauza e subiectul acestui fir de discutie - si nu persoana mea ori Regulamentul . Alte interventii care nu sunt "pe subiect" vor fi sterse.

[23.10.11 16:19:55]

Revenind la review, realizez ca ati trecut prin clipe de cosmar. Pasajul pare desprins dintr-un roman de groaza.

Merge omul la munte sa se relaxeze si ajunge sa fie amenintat cu toporul de un patron iesit dupa 2 ani de la Poarta Alba.

Sper sa nu am ghinionul sa trec vreodata prin asa ceva. De aceea aceste informatii care tin de siguranta persoanei sunt binevenite oricand.

Andox
[23.10.11 16:21:24]

Frumos povestit, ca si alte impresii de ale tale de altfel.

Se vede ca le zici din suflet.

Notele chiar nu au nici o importanta, chiar daca dotarile sunt de 10+, comportamentul propietarilor clar te face sa ocolesti acest loc.

[23.10.11 16:34:36]

OK, boss! - Am inteles.

@ Cris, credeam ca esti un el, dar se pare ca dl Admin site el mai bine:

Notele sint urmatoarele:

1- La capitolul SERVICIILE GENERALE ale unitatii [amabilitate, ospitalitate, promptitudine etc) - Nota mea este ZERO. (ce amabilitate... ce ospitalitate... aia nu au auzit de asa ceva)

2- La capitolul BUCATARIE si conditiile de servit MASA [calitate, varietate, curatenia in restaurant etc] - Nu sint in masura sa ma pronunt deoarece in acea pensiune nu se servea masa (poate ca nu in acel Craciun)

3- La capitolul CONDITIILE DE CAZARE [camere, baie, balcon - dotari, curatenie, marime, confort etc] -nota mea este de satisfactie 100% multumit, deoarece conditiile erau de lux. As pune o bila neagra pentru apa calda si caldura, insa pe asta o aloc tot ospitalitatii stapinilor, deoarece instalatiile de incalzire si apa calda existau si functionau (doar cu amabilitatea gazdelor)

4- La capitolul CADRUL NATURAL[Amplasament, imprejurimi, infrastructura in zona etc] -nota mea este "multumit, mici obiectii (90%) ca nu am gasit adresa din prima

5-La capitolul distractie si relaxare... eh... aici e aici!!! Distractie maxima... dar de relaxat, m-am relaxat abia de Craciunul urmator, ca am avut frica in oase mult timp. NOTA ZERO.

Mai devreme am vorbit cu partenerul meu, care zice ca sint nebuna daca am tinut eu minte toate "timpeniile "alea. Il rugasem sa imi spuna daca stie cum se numea motelul. Nu mai tine minte, din pacate.

I-am facut o propunere shocanta: Hai sa mergem de Craciun la Bradul Alb, dar de data asta sa avem si noi un topor in bagaje... Sa vedem care pe care mai scoate afara!!! Si daca tot nu e caldura, as lua si un chibrit si as da foc la blanitele alea, ca sa incalzesc atmosfera...

Hahaha, ce minte diabolica am!!!

Mi-au mai sosit niste ecouri intre timp.

@Cris- Am citit pe un alt site ca si alti turisti au patit la fel, dar care scriau ca aia nu erau proprietarii adevarati ai pensiunii. Cine stie cum i-o fi casapit nebunul? (hai, na... stiu, imi place literatura politista)

@Andox, multumesc!

adryana
[25.10.11 09:33:35]

doamne ce am putut sa citesc, mi-e aproape incredibil sa realizez ca exista si astfel de administratori de pensiuni. Eu in locul tau sunam la politie, dar nu cu cei de fata, ci dupa ce ajungeam dincolo, macar sa imi recuperez banii, cum altfel?

[25.10.11 10:41:04]

Draga mea Adryana,

Destul ca incepusem un Craciun cu topoare si cutite... Mai lipsea sa il sfirsesc intr-o sectie de politie. Acolo sigur nu aveau "Garden view" si nici caldura "semineului".

Va rog din suflet sa credeti ca ceea ce s-a intimplat este real.

Multumesc ca va place "compozarea".

S-auzim de bine!!!

adri-nico, adryana, cris1982, Flaviu, nicole33