ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2011
ÎNSCRIS: 25.05.10
SEP-2011

Taverne din Moraitika - Corfu

Am sa scriu cateva randuri si despre tavernele din Moraitika - Corfu in speranta ca pot fi un ghid util celor care in anul viitor vor ajunge acolo si sincer sper ca multi dintre voi sa se bucure macar de o saptamana petrecuta in aceasta insula!

Sunt de-a dreptul indragostit de atmosfera tavernelor, a localurilor grecesti! Este o atmosfera unica pe care nici de departe nu am intalnit-o in alta parte! Poate simplitatea, bucataria excelenta, specifica acestei tari mediteraniene, dar mai ales comunicarea cu cei care absolut natural te servesc cu felurile de mancare cerute dar care au si timp sa stea un pic de vorba cu tine, sa te intrebe de unde esti, ca eventual sa-ti spuna in limba ta - "pofta buna", "multumesc" sau "la revedere"…

Farmecul tavernelor grecesti, amplasate mai intotdeauna in locuri pitoresti, in aer liber, la preturi zic eu de cele mai multe ori acceptabile, cu masute simple, cu fete de masa in patratele si cateva floricele puse pe masa este inegalabil! Nu mai zic de calitatea, rapiditatea serviciilor, lucru rar intalnit la noi…Intotdeauna ori unde am fost in Grecia, nu as putea spune ca am fost vreodata dezamagit de serviciile oferite la taverne sau chiar si cele de la o mica cafenea, un bar, o patiserie... Poate am fost eu norocos, dar indiferent de zona, continent sau insula, grecii m-au facut sa ma simt bine, cum sa zic mai pe sleau "stiu sa-ti ia banii frumos", si nu regreti mai niciodata aceasta experienta! Poate faptul ca tavernele grecesti sunt de regula o afacere de familie, ca concurenta e mare, ca din aceasta se traieste apoi tot restul anului, inclusiv cand nu e sezon turistic face ca atmosfera sa fie placuta…Recunosc sincer ca eu unul m-am simtit atat de bine la tavernele grecesti incat nu m-a interesat problemele legate de evaziunea fiscala, ca mi-au dat sau nu bon fiscal sau ca au calculat sumele doar de mana pe o simpla chitanta…nu sunt dintre cei care sa critice acest lucru atat timp cat repet aici la noi spre exmplu desi am primit bon fiscal nu exista acea caldura, acea stare deosebita intalnita acolo…Am avut imediat dupa venirea din Corfu o experienta la un restaurant bine cotat din Bucuresti cand tinerii care ne serveau e drept destul de politicosi, ne-au adus toate felurile comandate de-o data, incat unele le-am mancat reci, incurcau comenzile, berea nu era asa rece etc... lucruri care nu ni s-au intamplat sincer niciodata acolo! Experienta unei taverne in care eventual se aude in surdina si muzica greceasca este unica!

Revenind la subiect am sa incep sa descriu locurile unde am mancat in Moraitika.

Am sa inceput cu taverna de la apart. hotel Fire-Fly cea la care inca de cum am ajuns am luat prima masa! Pitoreasca, asejata chiar la parterul cladiri, insa linistita si fara "arome" neplacute de la bucatarie pentru cei care locuiesc acolo, cu mese simple, taverna, datorita asezarii sale relativ izolate era vizitata indeosebi de cei ce doreau un loc mai indepartat de zona circulata. In plus imaginea maslinilor din imprejurimi, vechi de sute de ani, era foarte frumoasa! Ca intreg locul si taverna este o afacere de familie, toti membrii acesteia inclusiv cei mai tineri participand la pregatirea si servirea meselor. Noi am fost serviti foarte frumos de fiul gazdei, un tanar despre care am mai scris intr-un alt review. La prima masa luata acolo am comandat o portie de pastido (paste cu carne de vita, sos de rosii...) una de kalamari (rondele), si un clasic snitel de porc cu cartofi…Toate proaspete si gustoase si insotite de bere Mythos rece ca gheata! Masa pentru toti trei a costat cam 32-33 euro (acceptabil zic eu) iar in final ma primit din partea casei acea prajiturica asemantoare unei budinci.

A doau zi am mers in Moraitika si din dorinta de a incerca gyrosul, felul de mancare grecesc care mie personal imi place cel mai mult! Am ales terasa lui Konstantin denumita "Rani's Dream Food", aflata cam in mijlocul localitatii pe parte cu magazinul Coop. Simpla, cu mese si scaune portocalii, cu televizoare mari unde puteai urmarii mai ales emisiuni sportive, aflata in apropierea strazii cu imaginea furnicarului de turisti aflati in jur, si aici se vedea rolul familiei asupra bunului mers al terasei…In acest loc am fost de patru ori datorita amplasarii sale, a preturilor foarte bune dar si a gustului mancarii! O portie de gyros pita nu era mai mult de 1,8-2 euro si era delicioasa! Daca doreai o portie mai mare te costa 3 euro, un snitel de porc cu cartofi era cam 3,5 euro, iar atunci cand am luat niste cotlete uriase de porc, proaspete si cu cartofi prajiti, portia costa doar 5 euro. Tot aici am luat si o salata tzaziki de 3,5 euro portia pe care am mancato cu celebrele felii de paine prajite in ulei de masline cu usturoi. Delicios, totul fiind asortat cu berea rece in halbe aburinde la pretul de 2 euro…Konstantin proprietarul ne-a devenit aproape prieten, de fiecare data a avut amabilitatea de a sta cu noi sa schimbe doua - trei vorbe, remarcasem ca vis a vis era o alta terasa dar mereu goala, in timp ce aici era mai mereu ocupat. Mesele ne-au costat intre 20 si 35 de euro in functie de comanda facuta…Mereu ne-am simtit excelent aici si am ramas surprins cat de repede se orienteaza grecii cand au clienti - cand am vrut cotlete de porc imediat una dintre doamnele de la bucatarie, cea mai tanara, s-a urcat pe motocicleta s-a dus la o macelarie cred si in cateva minute a venit cu cotletele noastre imense, prospete, bune de preparat! Nu ni s-a spus nicaieri si niciodata nu avem cand am cerut ceva si in plus mai de fiecare data Konstantin ne-a adus din partea casei cate un uzo destul de mare, rece sau lichior de koum-kuat…

La Taverna lui Zorbas am petrecut cea mai frumoasa seara din Corfu! Trecusem cu o seara inainte pe langa ea, mancasem la Konstantin si auzind muzica live greceasca cantata de o formatie ne-am zis ca trebie sa ajungem si aici. Taverna este situata pe partea stanga a soselei ce trece prin Moraitika mergand spre Mesonghi, este un pic mai in interior fata de drum si in spatele ei exista o piscina frumoasa luminata seara si un mic hotel ale carui alei duc direct la la mare…Taverna are multe mese numerotate, semn ca este extrem de solicitata mai ales in plin sezon. Este eleganta, mesele sunt rotunde si destul de numeroase…O chelnerita miniona, zambitoare si foarte draguta ne-a luat comanda si apoi imediat ne-a adus din parte casei felii de paine proaspata cu cutiute de unt. Aici am comandat gyros de porc dar la farfurie (cam 6 euro), apoi am mai luat souflaki de pui cam tot 6-7 euro portia si o friptura de porc. Ceea ce a fost exceptional aici a fost faptul ca in taverna canta o formatie greceasca avand instrumente traditionale inclusiv un cantaret la bouzouki…Toti cantau extraordinar, ar fi avut succes oriunde in lume, cantau cu placere si parca nu conta daca aveau sau nu spectatori. A fost ca o seara autentica greceasca, cu muzica din mai multe zone ale Greciei, cu melodii cunoscute cantate peste tot…M-a impresionat in mod deosebit un barbat tanar care a cantat cu multa pasiune si cu mandrie plus un talent deosebit melodii incantatoare, pe care le-am aplaudat cu mare placere! Iti venea sa te ridici de la masa si sa dansezi pe ritmul melodiilor grecesti…am remarcat ca la mese erau turisti de toate natiile - nemti, olandezi, francezi, romani si chiar si greci…Am asistat la o chestie foarte placuta…la una din mese se aflau cam 10 doamne si un singur barbat…doamnele erau cam de toate varstele si mai tinere si mai in varsta, insa din pacate nu stiu ce natie erau. La un moment dat doua dintre ele, ceva mai in varsta s-au ridicat si au dansat in fata formatiei asa cum au stiut si au simtit ele…Una s-a retras dupa prima melodie dar cealalta a ramas pe podium si a dansat in continuare cu o placere deosebita si cu ochii inchisi…In final am aplaudat-o din tot sufletul, merita din plin aprecierea noastre ne-a transmis in totalitate emotiile ei! Solistul impreuna cu ceilalti membrii ai formatiei care cantat atat la instrumente cat si vocal, ne-au purtat pe melodii traditionale, vocea tanarului avea inflexiunile specifice melodiilor grecesti, insotite de bouzouki depasea toate asteptarile si desi sunt un admirator al cantaretului nostru Ionut Galani (intepret si de muzica greceasca la noi la Constanta) interpretul grec de la Zorbas i-ar fi dat o lectie advarata de cum se canta si se traieste o melodie greceasca. Binenteles ca nu a lipsit celebra melodie din finalul filmului Zorba Grecul, cu Anthony Quinn in rolul principal, filmul meu preferat!

A fost o seara extrardinar de frumoasa, am plecat incantati de acolo si totul contra sumei de 33-35 euro, inclusiv bacsisul... Apropo de bacsis, am remarcat ca indiferent cat lasi ospatarii greci iti multumesc frumos, nu se reped sa ia banii de pe masa de fata cu tine, bacsisul ramane acolo pana ai plecat!

O alta experienta a fost la terasa lui Stavros amplasata tot in centrul localitatii tot pe partea stanga in drumul spre Mesonghi…Si aceasta terasa este foarte frumoasa, este mare si remarci frumusetea florilor…Vara cred ca este racoroasa intrucat este acoperita de o bolta deasa din plante... Ni s-a luat rapid comanda de catre un chelner brunet, mai in varsta, dar nu foarte simpatic pt. ca era exagerat de serviabil, parea din cauza asta un pic cam fals…Felurile de mancare au fost insa foarte gustoase si aici ne-am luat si felii de paine prajite in ulei de masline cu usturoi, le-am mancat cu tzatziki, dar erau cam 0,8 euro felia, scumpe, zic eu! Am comandat bere Mythos f. f. rece, un gyros urias la farfurie (7 euro), o portie de fructe de mare (13 euro) si celebra friptura de porc, toate in portii foarte mari, frumos asortate, cu multe legume pe langa felurile principale. Aici masa fiind mai imbelsugata ne-a costat cam 45-47 euro cu bacsis cu tot m-a dezamagit faptul ca asa cum am fost invatati peste tot su cum cred ca este in traditie nu am primit nimic din parte casei!

In rest ne-am mai oprit ici - colo si am baut fie cate o bere rece sau ne-am luat cate un café-frappe…Peste tot fara exceptie ne-am simtit foarte bine!

Asa cum scriam in alt review am fi vrut sa mergem si la taverna lui Zaks (despre care citisem numai lucruri bune pe acest site) dar din pacate atunci cand am fost era inchisa. E drept era cam cinci dupa amiaza si cine stie, Zaks era plecat cu alte treburi…taverna insa arata din afara foarte frumos, multe flori, plante o gradina frumoasa…Mi-ar fi placut sa-l cun osc pe Zaks si sa-i spun ca in Romania s-a scris despre el, desi cred ca stie acest lucru…

In incheiere as vrea sa raspund unor intrebari puse la celelalte review-uri…Corfu a fost descoperit de noi treptat, la inceput cand am cobotat de pe ferry-boat recunosc sincer ca o nota de dezordine, cladirile vechi unele in paragina, gunoaiele de ici-colo, plajele mai inguste vazute pe primul drum ne-a facut sa credem ca nici de deaprte nu ne va place aici ca in celelalte locuri pe unde am mai fost in Grecia. Treptat insa descoperind insula ne-am indragostit de ea, de peisajele ei, de Kerkyra, de imaginile de la Paleokastrits, de satele de munte, de frumusetea golfului de la Kalliopi, de plaje atat de diferite! Insula Corfu este …mereu surprinzatore, o descoperi si redescoperi permanent, uneori cu bune si rele (e drept mai putine) ! Oricand m-as intoarce cu placere acolo si sigur voi face acest lucru!

La inceput mi-era dor de leandrii Kassandrei (Halkidiki) cu parfumul si culorile lor, de muntii si linistea Thassos-ului, de minunata plaja de la Sarti cu muntele Athos in zare, dar mai ales de culoarea unica a Marii Egee, cea mai frumoasa culoare a unei marii vazuta de mine, acel verde smarald profund combinat cu un albastru puternic…Trecand prin satele corfiote, superbe e drept mi-a fost dor de satul Panagia din Thassos, zic eu cel mai frumos sat grecesc, un sat agatat parca de munte, curat, cu izvoare curgand prin albiile ulitelor…. Mi-a fost dor de bisericile din Macedonia greceasca, de micutele biserici din Kalithea si de cea din Sarti unde preotul e de-al nostru, asemanatoare mult cu cele de la noi si diferite ca arhitectura de cele din Corfu…

Reintors acasa treptat - treptat amintirile din Corfu m-au coplesit, astfel incat dorul de insula pe care nu am descopertit-o din pacate in totalitate este la fel de puternic ca si de celelalte locuri!

Desi e inca toamna la noi, o toamna rece si urata, acum dorul de Grecia este parca de la un an la altul si mai puternic…e singurul loc unde nu ma simt deloc obosit, deprimat, nu ma doare nimic nici macar capul…Lumina specifica, caldura, culorile, diversitatea fantastica si caldura oamenilor este unica, asa ca pesemne si in 2012 tot pe undeva in Grecia voi fi, poate pentru cel mai multe saptamani si daca ar fi sa-i raspund sincer acum in final lui @Flaviu, sper sa fie o combinatie intre linistea si frumusetea insulei Thassos si animatia din seara, absolut optimista din Sarti! Totul e sa fim sanatosi si vremurile sa se aseze in bine macar cu un pic!

Va multumesc tuturor pentru atentia acordata!

Trimis de sandu.53 in 18.10.11 12:37:01
Validat / Publicat: 18.10.11 14:09:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 aceiasi taverna de la Fire-Fly fotografiata din alt unghi.

georgiana
[18.10.11 16:16:38]

Foarte util acest review!

Mi-ai trezit frumoase amintiri. La cateva dintre aceste tavene si noi am fost, mai exact la ''Fire-Fly'', ''Zak'' si la ''Stavros'', la o seara greceasca foarte reusita.

Pe langa '' Zorbas'', treceam in fiecare seara pe acolo si mai aruncam cate o privire. De multe ori eram prea obositi ca sa mai oprim sa consumam ceva, din cauza plimbarilor de peste zi prin soarele de iulie.

Uite, ti-am urmat sfatul si astazi am reusit sa fac si eu un review, despre vacanta mea din Corfu, ar trebui sa apara in curand pe site. (adaugat ulterior: e vorba despre acest review - click aici, nota webmaster)

joitaalina
[09.01.12 16:15:09]

Buna, Poti sa imi spui si mie te rog care este cea mai buna zona din Corfu in privinta vietii de noapte? Nu sunt chiar genul sa stau prin cluburi dar imi place sa ma duc seara intr-un loc aglomerat, sa ma plimb ore intregi si sa fie taverne, cluburi, restaurante si pe o parte si pe alta si sa am de unde alege. Ceva de genul Laganas din Zakynthos.

Multumesc!

sandu.53AUTOR REVIEW
[09.01.12 18:30:47]

@joitaalina: cea mai plina de viata si mai tinereasca locatie din insula se afla la Sidari in Nordul insulei, loc relativ apropiat si de multe zone extrem de pitoresti (Paleokastritza in primul rand); alt loc insa renumit pentru petreceri insa nici de departe atat de atractiv e Kavos-ul in Sudul extrem al insulei, loc cunoscut pt. betiile facute indeosebi de tinerii englezi! Poti sa te distrezi si sa te plimbi si in capitala insulei in Kerkyra, loc foarte cautat de turisti si extrem de aglomerat!

cher-cher
[26.07.12 13:40:17]

Un review detaliat, la obiect si scris cu dragoste fata de acea tara minunata. Multumiri, de-abia astept sa va verific spusele

sandu.53AUTOR REVIEW
[26.07.12 19:26:27]

@cher-cher: categoric vei trai clipe minunate acolo... te rog sa te lasi purtata de ceea ce simti, cu sinceritate si cu emotie... bucura-te de orice moment, fa-ti o bucurie din orice, traieste intens orice clipa si nu vei regreta... nu da atentie nimicurilor, te intalnesti zilnic cu ele la noi, repet, de tine depinde cat de unice, de placute, de minunate vor fi zilele petrecute acolo! iti doresc sincer sa ai clipe minunate de vacanta si incerc sa-ti transfer si putin din entuziasmul meu, mereu permanent cand sunt in Grecia si asteptam impresiile tale pe acest site!

[03.12.17 10:23:31]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm? Taverne în Moraitika» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm? - taverne în Corfu]

cher-cher, georgiana, joitaalina, sandu.53, zapada*