ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2011
OCT-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cat platesti, atat primesti!

La intoarcerea grupului nostru de la Kusadasi, dupa o frumoasa vacanta de 10 nopti, am avut o rezervare la acest hotel, pe care sincer nu l-as recomanda nimanui. Norocul nostru a fost faptul ca menegera hotelului unde ne-am petrecut vacanta, a negociat f. bine pretul pt aceasta noapte intermediara in drumul nostru spre casa. Fiind un grup numeros si mai avind si 2 copii, unul de 1,8 si altul de 4 ani, chiar era necesara aceasta oprire pt o noapte insa neinspirata.

Plusuri, doar faptul ca hotelul este f. aproape de ferry-boat, aprox. 400m., pe artera principala din Canakkale si trbuie sa recunosc destul de curatel. Dar atat!

Minusuri, sunt mult mai multe!

Desi aveam comfirmarea, atat pt camere cat si pt parcare, surpriza a fost faptul ca de la receptie am fost indrumati spre o parcare cu plata si nu ieftina (5/E/zi), in contextul in care era vorba de 6 masini, tocmai pt asta am si optat pt acest hotel! Dupa niste discutii mai aprinse, am ajuns chiar sa spunem ca vom renunta cu totii, unul dintre receptioneri n-ea aratat cu mina o directie doar de el inteleasa spre o piata, sau in spatele pietii orasului, vis-a-vis de hotel, destul de aproape, insa daca nu cunosteai orasul riscai sa te tot invirti!

L-am rugat in cele din urma sa ne insoteasca cineva, pt a ne linisti si pt a ne caza, pt ca in tot acest timp grupul statea pe trotuar, receptia fiind una f. mica.

Parcarea era una nepazita insa cum in Turcia nu se intimpla nenorociri, am pus pe bordul fiecarei masini cate un bilet stampilat de la hotel si le-am lasat in plata Domnului ca deja obosisem si trecuse mai bine de 1h de cind asteptam sa ne si cazam!

Receptia mica, holurile mici si intunecoase, pe senzor, camerele cu mobilier bine intretinut, insa vechi, patul era format din 2 saltele suprapuse, fara paturi, desi era 1/oct/ si peste noapte a fost f. frig.

Atat de frig incit nici nu prea am putut sa ne odihnim, desi peste noapte am imbracat chiar hanoracele.

Hotarasem de seara ca dupa micul dejun, de altfel inclus in pret, sa ne savuram cafeaua si sa plecam in jurul orei 9. Unii dintre noi au mai intirziat in camere, chiar si eu, pt ca nepotica mea s-a trezit mai tirziu si spre stupoarea mea, pe la 91/2h am auzit batai in usa! Am deschis si receptionerul, gesticula si spunea "haidi, haidi" ceea ce nu putea sa insemne decit "carati-va" pe romaneste! Am ramas cu un gust amar, pt ca vizitez Turcia de 20ani si niciodata nu sa intimplat asa ceva chiar daca era un hotel de tranzit ca acesta!

In consecinta, nu-l recomand nimanui pt ca sunt atit de multe alte hoteluri in zona incit puteti opta pt unul ditre ele!

Dar ma repet, atat dai, atat primesti!

Trimis de maria55 † in 05.10.11 14:36:32
Validat / Publicat: 05.10.11 16:35:00

VIZUALIZĂRI: 1519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

adryana
    [07.10.11 10:57:29]

@maria55, pacat de cazarea proasta, stiu cam pe unde e hotelul, dar tot nu am inteles de ce v-a scos afara receptionerul la ora 9? ca check-out este pana la ora 12. Urat s-a comportat cu voi. In ceea ce priveste hotelurile de langa port, cele care sunt pe o raza de aprox 300 m: Grand Anzac, Anzac, Helen, Temizay acesta al vostru, e bine de stiut cum sta treaba cu parcarile si este bine de asemenea de stiut ca e sens unic spre aceste hoteluri, daca te-ai incurcat, cam greu sa revii de unde ai pornit. Daca eu voi mai ajunge in Canakkale, sigur ma voi caza la Helen caci am vazut hotelul dar si parcarea mare si pazita, care o admiram cand luam micul dejun la Anzak. Se vede de la geamul restaurantului hotelului Anzac. O sa dam cu 5 sau 10 E mai mult, dar vom sta linistiti.

maria55 †AUTOR REVIEW
    [07.10.11 11:58:49]

@adryana, aceasta minune de hotel este chiar pe acea strada cu sens unic, pe stinga cand mergi in directia ferry-boat-ului, la 3-400m de acesta, vis-a-vis de parcul central.

Hotelul Helen era f. aproape, la 50m de noi, cu intrare insa din straduta laterala.

De ce am optat pt acest hotel? pt faptul ca eram21 de pers. si 2 copii, iar 10 camere simultan e cam greu de gasit! Am fost un grup numeros, toti prieteni si rude, asa cum facem de ceva timp (vacante reusite), fiind insa pt prima oara cind am ales oprire intermediara in Canakkale.

Anul trecut am oprit in Kesan si a fost O. K.

De ce a procedat receptionerul asa?! Crede-ma ca nu stiu ce zor avea atat timp cat check-out-ul era la pranz.

Probabil ca cele 6 masini parcate pe baza unui biletel, asa cum am mai spus, undeva intr-o zona cu mult trafic n-ar fi fost ceva f. ortodox (desi vb. despre islam)

Rezervarea a fost facuta de menegera hotelului unde ne-am petrecut vacanta, insa nu pot sa-i reprosez nimic, dinsa nefacand altceva decat sa-mi gaseasca 10/cam. la un pret bun!

Sa ai o zi buna.

adryana, maria55