ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2015
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUN-2015

Oprire de tranzit, dar cu amintiri frumoase

Saptamana aceasta am plecat catre Turcia, din Craiova si prima oprire a fost la Canakkale, la hotel Temizay.

Drumul a fost facut cu masina personala, si tot drumul am mers cu GPL, statii sunt la tot drumul.

Ca sa fiu sigur ca daca am nevoie de bani pt combustibil si sa nu mai intreb daca pot platii cu cardul sau nu, la intrare in Turcia, la Edirne, am cautat o banca sa schimbam euro in lire.

Bancile deja erau inchise, asa ca am zis ce ar fi sa incerc intr-un supermaket.

Acolo, am fost directionat catre un magazin cu bijuterii, iar unul dintre angajati mi-a oferit 3,03 lire pt 1 Euro. Nu am schimbat mult, nu stiam daca este bine cat mi-a oferit, dar din ce am vazut ulterior, a fost ce-a mai buna oferta de schimb valutar.

Citind impresiile postate anterior am avut ceva emotii, dar fiind pentru o noapte am considerat ca nu are rost sa investesc mult, cand diferenta de bani poate fi folosita pentru altceva.

Rezervarea a fost facuta cu ajutorul unui sait de pe internet, nu stiu daca pot preciza care, si am ales optiunea plata la sosire.

Am beneficiat de o camera tripla, foarte curata, iar personalul foarte serviabil.

Am fost ajutat cu bagajele, am dus sotia si copii in camera, iar dupa aceea unul dintre baietii de la receptie a mers cu mine in masina sa cautam un loc de parcare, undeva inapropierea hotelului.

Parcarea nu ne-a costat nimic, hotelul ne-a dat un bon pe care sa il punem in geam sau sa il aratam dimineata la plecare celui care taxa parcarea.

Statiunea a fost foarte aglomerata, am incercat de 3 ori sa gasim loc pe parcare, si a durat ceva timp pana sa gasim unul.

Am primit si o harta cu obiective turistice din zona, iar cand am intrebat unde putem servi ceva specific turcesc, gen fast food - doner kebab, etc ne-au dat cateva locatii din care sa ne alegem.

Am primit si recomandare pt Mac Donalds.

Totul a fost ok, nu am ajuns undeva pe la 8:30 seara la hotel, eram destul de obositi, ruta aleasa a fost Craiova, Alexandria, Giurgiu, Ruse-Razgrad-Targovishte-Yambol-Elhovo-Edirne.

Foamea isi spunea cuvantul, am coborat repede catre faleza si dupa cateva tatonari, am ales varianta propusa de userul kelyboy, restaurantul Öz Ateş Döner .

Satuli, ne-am retras la hotel. La intoarcere, am fost intrebati cand preferam sa servim micul dejun, dimineata la 7,30 sau la ora 10, cea de-a doua varianta fiind mai atractiva, cu toate ca doream sa ajungem in timp util la destinatie, catre Kusadasi, la Surmely Efes.

Dimineata, am coborat cu bagaje cu tot si pot sa spun ca ne-au intrebat daca nu dorim sa servim micul dejun inainte de a parasi hotelul. Am dus bagajele la masina, si am purces la masa.

Mancarea a fost gen bufet suedez, si nu pot spune ca a fost saracacioasa, sau ca nu am avut ce alege. Am intrebat o d-na/ d-ra chelnerita in engleza daca au omleta, nu a inteles ce doresc, dar imediat m-a intrebat in romana daca suntem romani si ce am cerut. A venit in cateva minute cu o farfurie plina cu omleta si cateva feliute de rosii langa. A fost foarte amabila.

Inainte de a parasi statiunea, am mers sa vedem calul troian de pe faleza si repede am dat o tura si la Muzeul Naval, care este tot pe faleza dar in directie opusa.

Cam acestea ar fi impresiile, sper sa fie de folos si altora.

Trimis de bullet123 in 20.06.15 18:48:01
Validat / Publicat: 20.06.15 19:22:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bullet123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Submarin german scufundat in timpul celui de-al II lea razboi mondial.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[20.06.15 19:24:20]

@bullet123 - Bine ai revenit cu noi impresii după un an de absență. Te așteptăm cu noi impresii.

***

[20.06.15 23:19:06]

@webmaster98 - Da, este bine,

Coordonatele lor exacte sunt:Latitudine 40.148376996578754, Longitudine 26.404470205307007

[20.06.15 23:26:46]

@bullet123 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

eug
    [21.06.15 12:29:25]

spune-mi te rog daca in bg ocoliri din cauza lucrarilor la carosabil. radare?! mersi

24cata72
    [21.06.15 12:38:54]

Buna, ceva impresii despre drumul prin Bulgaria ne poti impartasi si noua?

[21.06.15 16:47:03]

Pt userii care m-au intrebat de radare, nu am intalnit in Bulgaria, decat in Turcia, cred ca 3 sau 4, nu mai retin exact.

Cat despre traseu, in Bulgaria, pana la Razgard drumul este bun, iar la iesire din Targovishte spre Omurtag este o deviatie de aprox 10 km, semnalizata cu indicator pe galben de Sofia. Dupa aceea se revine la drumul obisnuit. Daca ratati acest indicator, veti mai avea inca unul in aprox 100 km cu drum inchis in 6 km, asa ca va trebui sa intoarceti.

Urmeaza traseul cu drum valurit pana aproape de Targovishte, iar apoi pe centura Elhovo se lucra, si paraca eram pe drum de tara, praf cat cuprinde.

[22.06.15 11:36:40]

@bullet123 - 3.03 lire pentru 1 EUR? Nu ne spui mai exact unde ai facut acest schimb? Eu am fost in Edirne pe 1-3 mai anul acesta si am schimbat 1 EUR cu 1.96 lire. La fel am schimbat si asta toamna si de cativa ani incoace, intre 1.94 si 1.98. Mi se pare incredibil. Poti sa-mi spui supermarketul, mai exact? Cunosc bine Edirne si orice punct de reper pe care mi l-ai da m-ar ajuta. Cum la Edirne ajung destul de des, asta este o informatie foarte pretioasa pentru mine.

[22.06.15 15:00:59]

Supermarket Kika, undeva spre centrul orasului cred eu, in loc sa urmaresc gps-ul si sa o iau la drapta probabil pe o centura ocolitoare am mers tot inainte, iar apoi undeva am facut la stanga, langa un grup de blocuri in lucru.

Adresa exacta nu stiu sa o spun, dar pot sa verific pe bonul de GPL, pt langa supermarket era un peco Shell, iar aprox 100 m mai in spate alt peco Shell, pe sensul opus. Daca nu stiu sa citesc adresa de pe bon, trimite-mi o adresa de mai si iti fac o poza a lui.

[22.06.15 15:13:52]

@bullet123 - Nu este nevoie, stiu supermarketul Kipa, de acolo cumpar si eu. Informatia este excelenta, o sa incerc la urmatorul drum, multumesc mult.

Corina70
    [22.06.15 15:45:40]

Pe aceste site-uri paritatea afisata este 3,04 lire pentru 1 euro. Asa ca e foarte posibil ca acel schimb valutar de la magazinul de bijuterii sa fi fost corect.

coinmill.com/EUR_TRY.html#EUR=1

themoneyconverter.com/TRY/EUR.aspx

[22.06.15 20:52:45]

Sorry... Tocmai m-a apostrofat sotul meu care zice ca nu eu schimb bani cand plecam, ci el. Si ca la 1 EUR primim intre 2.94 si 2.98 lire, nu 1.94-1.98 cat am zis eu mai sus. Asa ca, scuze daca am derutat pe cineva.

[23.06.15 14:32:57]

Nici o problema, eu am schimbat azi in Kusadasi, in apropiere de port la HALKBANK paritate 3 lire pt 1 euro.

LaGaranti Bank aveau 2,97 pt 1 Euro.

Atentie, nu schimba mai mult de 300 Euro.

24cata72, Aurici, bullet123, Corina70, eug
    Alte impresii din această RUBRICĂTemizay Hotel: